Skocz do zawartości

Czym dla mnie jest dobre brzmienie


Melo-man

Recommended Posts

8 minut temu, Dzik napisał:

Wspomnienie jest abstrakcją, która z biegiem czasu traci wierność.

Zgoda. Ale nadal twierdzę , że jak bym miał opierać się na " wyobrażeniu" dźwięków instrumentów w oparciu o dźwięk z telewizora to równie dobrze mógłbym odtwarzać muzykę z boomboxa . Brzmi podobnie , a jaka oszczędność :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

nadal twierdzę , że jak bym miał opierać się na " wyobrażeniu" dźwięków instrumentów w oparciu o dźwięk z telewizora to równie dobrze mógłbym odtwarzać muzykę z boomboxa

Najlepiej po prostu w ogóle nie opierać się na wyobrażeniach, tylko na faktach.

Jeżeli cię stać Tomek, to nie rozumiem, czemu nie wypróbujesz sobie jakichś referencyjnych monitorów, np. od Geneleca. Jeżeli faktycznie masz wyrobione pojęcie o dźwięku, to IMO po sesji z takimi monitorami "poszukiwania swojego brzmienia" uznałbyś za zakończone, a wszelkie kable, cudowne listwy, gniazdka, switche i inne gadżety wywalił przez okno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dzik napisał:

referencyjnych monitorów, np. od Geneleca

jak czytam referencyjnych to od razu zadaje sobie pytanie dla kogo ? Oglądałem Konkurs Chopinowski , różna interpretacje ciekawe co tamto jury uważało za referencyjność ? :) Genelaca powiadasz , pomyślimy :) 

jakiś konkretny model ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomek4446 napisał:

Oglądałem Konkurs Chopinowski , różna interpretacje ciekawe co tamto jury uważało za referencyjność ?

Pewno nagłaśniane super duper monitorami  Genelec 😁

Nie wiem, czy to ten referencyjny, ale jak czytam....., to zdaje się, że wszystkie firmy produkujące kolumny głośnikowe i to bez wyjątku powinni zawijać interes.

Nadchodzi Genelec.

😁

https://www.musicstore.com/pl_PL/PLN/Genelec-8341AP/art-REC0013143-000?campaign=GShopping/PL&ProgramUUID=8ZbAqJar8cAAAAFlQFpyjI.B&gclid=CjwKCAjwi6WSBhA-EiwA6Niok00G7iHsGupNs_3F2stxkHOWPw8RxBn8JKSbi4msEU24ma6EYwZxQRoC_1kQAvD_BwE

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DiBatonio napisał:

zdaje się, że wszystkie firmy produkujące kolumny głośnikowe i to bez wyjątku powinni zawijać interes.

Spokojnie, dzięki ludziom, którzy wierzą, że "pomiary nie grajo", a brzmienie mogą sobie poprawić kablem albo magicznym kryształem, klientów na inny sprzęt nie zabraknie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.04.2022 o 09:44, Melo-man napisał:

naprawdę nie słyszycie różnicy w jakości pomiędzy np. takim Heglem H90, a Heglem H590?

Oczywiście, różnica jest. Ale ja ostatnio przekonałem się, że nie zawsze droższe znaczy lepsze. Przykład: kilka dni temu miałem okazję porównać w Top Hifi swojego Heńka H190 do H390 i kurczę, no nie przypasował mi wyższy model. Nie wiem czy był to problem z akustyką w salonie (wątpię) czy po prostu taki charakter tego pieca, ale sposób prezentacji basu totalnie mi nie leżał. Było go zwyczajnie zbyt dużo, był ewidentnie podrasowany, skradał całe show.

Dnia 1.04.2022 o 17:36, Melo-man napisał:

Druga kwestia to tonalność, czyli granie wypełnieniem w pełnym zakresie. To granie, w którym żaden z zakresów się nie wyróżnia.

Fajnie napisane, tu się zgadzam. Wypełnienie i czytelność przy jednoczesnym braku utraty detali. To cechy, które chciałbym mieć dopracowane do perfekcji w swoim zestawie audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dzik napisał:

 

Wiesz co Zdzichu, byłem niedawno na świetnym koncercie i w tym twoim systemie to trąbka nie brzmi jak trąbka...

 

Kolega Zdzicha ma prawo tak sądzić. Ponieważ może mieć utarty swój własny punkt widzenia jak powinna brzmieć trąbka (wzorzec wykreowany wrażliwością na dźwięk). Bo skąd niby miałby zakwestionować poprawność lub nie brzmienia trąbki, jeśli nie z wyobrażenia właśnie (wzorca)?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Kolega Zdzicha ma prawo tak sądzić. Ponieważ może mieć utarty swój własny punkt widzenia jak powinna brzmieć trąbka (wzorzec wykreowany wrażliwością na dźwięk). Bo skąd niby miałby zakwestionować poprawność lub nie brzmienia trąbki, jeśli nie z wyobrażenia właśnie (wzorca)?

 

"Wzorzec" kreuje się nie tyle wrażliwością na dźwięk, ile wiedzą i doświadczeniem. Taki wzorzec nadal jest jednak mocno niedoskonały i żeby wiarygodnie ocenić dźwięk potrzeba czegoś więcej - krzyżowego zestawienia z pomiarami, a najlepiej też systemu referencyjnego tuż obok.

Jeżeli chcecie wierzyć w audiofilów z ponadprzeciętnym słuchem i niezwykłą wrażliwością na muzykę, którzy jeżdżą gdzieś do konkretnej skrzypaczki, słuchają jej i się rozpłakują, a potem dzięki temu są w stanie ocenić brzmienie systemów audio, to wasze prawo, ale jest to natchniona i pretensjonalna bzdura.

Poza tym, jeśli dany instrument będzie brzmiał faktycznie słabo w danym systemie, to przecież nie będzie to wyizolowany problem, bo najprawdopodobniej słabo zagra też coś innego, co operuje w tym samym zakresie pasma. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Dzik napisał:

"Wzorzec" kreuje się nie tyle wrażliwością na dźwięk, ile wiedzą i doświadczeniem.

Rozwiń temat , bo nadal nie łapie. Na razie z Twoich wywodów mam tak :

- do skrzypaczki i na koncerty nie jeździć bo i tak nic nie zapamiętam.

- nie płakać nad skrzypaczką / ???/

- słuchać instrumentów w TV i styknie

- nikt nie ma pojęcia jak gra trąbka nawet jak ją właśnie słyszy na żywo , dopóki Amir nie opublikuje pomiarów.

- nie łazić na koncerty, bo muzycy są złośliwi i nie dość , że każdy ma swój styl gry to jeszcze kanalie grają w różnych salach i nic nam takie słuchanie nie da. 

- ćwiczyć reflex , bo mamy tylko 4 sekundy na porównanie instrumentu na żywo z odtwarzanym przez system.

- kupić kolumny studyjne Generic , one nam powiedzą , co i jak  powinno brzmieć  .

- kupić do kolumn Generic studio nagrań lub przynajmniej biurko , znów możemy poczuć się jak w podstawówce. 

- w razie wątpliwości zajrzeć na ASR , tam się dowiemy do czego dążyć.

jak coś pominąłem przepraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tomek4446 napisał:

jak coś pominąłem przepraszam.

Tak, sens.

- Do skrzypaczki sobie jeździj, bo kontakt z muzyką dobrze na człowieka wpływa, ale miej świadomość, że niewiele ci to pomoże w kwestii brzmienia systemów audio, bo te same instrumenty brzmią różnie, wiele zależy od produkcji, nasza pamięć dźwiękowa jest krótka, a przy tym żaden system nie ma problemów tylko z odtwarzaniem konkretnych instrumentów.

- Płacz sobie, a powiedziałbym wręcz, że jeśli zdarza ci się płakać przy muzyce, to dobrze o tobie świadczy.

- Słuchanie instrumentów w TV niewiele mniej ci pomoże, ale jeśli chodzi o słuchanie dla przyjemności, to lepiej oczywiście nad morzem.

- "Nikt nie ma pojęcia jak brzmi trąbka" - myślę, że każdy z tu obecnych ma pojęcie jak brzmi trąbka. Ogólne.

- "Muzycy złośliwi, sale różne..." - tu już polałeś za mocno populizmem i wyszedł ni pies, ni wydra.

- Porównać brzmienie instrumentów możesz nie tylko na przestrzeni 4 sekund, ale tylko w tak krótkim czasie będzie to DOKŁADNE porównanie.

- Tak, flagowe monitory od Genelec będą dla każdego świetnym punktem referencyjnym, zgadza się.

- O Amirze i ASR nic nie pisałem, ale uznanie przydatności pomiarów na pewno ci nie zaszkodzi - wręcz przeciwnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dzik napisał:

Do skrzypaczki sobie jeździj

Dzięki za wyjaśnienie , już jestem o niebo mądrzejszy :)

44 minuty temu, misiek x napisał:

Nic nie męczy, nie nudzi a łakniesz słuchać jeszcze i jeszcze. Łapiesz się na tym że już późna godzina i trzeba rano iść do pracy a tobie mało.Ja tak mam i jestem bardzo zadowolony .

Często łapię się na tym rano przed robotą , jeszcze tylko jeden utwór , w końcu to tylko parę minut , zdążę i jeszcze jeden ... :)

Mój system niestety , a może stety znacznie różnicuje jakość płyt , w Spotify to już w ogóle tragedia. Wkurzam się jak słucham czegoś dobrego , wrzucam kolejną płytę tego samego zespołu i jest kicha. Mastering do dupy i całą przyjemność szlag trafia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek4446 napisał:

Dzięki za wyjaśnienie , już jestem o niebo mądrzejszy :)

Podobno to ja mam oportunizm w statucie.

1 minutę temu, tomek4446 napisał:

Wkurzam się jak słucham czegoś dobrego

Wkurzasz się jak słuchasz czegoś dobrego, serio!? No to jak rozumiem lepiej słuchać czegoś złego - tak, ma to sens.

...

....

.....

Widzisz, też tak potrafię ładnie wyrwać z kontekstu. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dzik napisał:

Wzorzec" kreuje się nie tyle wrażliwością na dźwięk, ile wiedzą i doświadczeniem. Taki wzorzec nadal jest jednak mocno niedoskonały i żeby wiarygodnie ocenić dźwięk potrzeba czegoś więcej - krzyżowego zestawienia z pomiarami, a najlepiej też systemu referencyjnego tuż obok.

Mozna by sie zgodzić, poza jednym.... jesli chodzi o w/w, to nie miałem jeszcze do czynienia z systemem referencyjnym. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redakcja AUDIO changed the title to Czym dla mnie jest dobre brzmienie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...