Skocz do zawartości

Mało basu Kef R5


TheIronBlow

Recommended Posts

Witam. Posiadam Cambridge Cxa 81 i kolumny Kef R5 i mam spore braki dolnego pasma przy około 1/4 1/3 mocy wzmaka. Kolumny mi się podobały na odsłuchu było ok tylko że grało to nie z moim Cxa tylko były słuchane z Arcamem Sa 30 i było dobrze. Ogólnie sprawdzałem kable jeździłem z kolumnami po pokoju a nawet przeniosłem je do innego efekt ten sam bas budzi się powyżej 1/3 mocy wzmaka czy to jest wina Cxa i te kolumny potrzebują wzmaka z kopem żeby zagrały dobrze. Dodam że membrany nie pracują zbyt mocno nawet na głośniejszym odsłuchu. Przy cichych odsłuchać jedynie co udało mi się wymyśleć to korektor dźwięku w aplikacji Spotify (podkręcam bass) i wówczas gra to dobrze pojawia się ruch membran. Czy można przyjąć że wymiana wzmaka na mocniejszego zawodnika przyniesie efekt ponoć te kolumny lubią prąd

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie. Biorąc pod uwagę że kolega nimi rotował także w różnych pomieszczeniach to stawiam na wzmak.

Arcam SA 30 po pierwsze mogł mieć zrobionego Diraca. Sprawdziles to? Jesli tak no to nie mamy żadnego porównania.

A druga sprawa to CXA gra obszernym ale punktowym i szybkim basem. To nie jest głeboki bas.

Arcam mógł Ci po prostu bardziej podejśc. No i kalibracja mogła zrobić swoje.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

Stawiam na akustykę pomieszczenia.

Czy tytułowych kolumn z Arcam SA30 słuchałeś w salce odsłuchowej?

Tak kiedyś przy okazji akurat w sklepie było podłączone a nie mieli Cxa 81 a grało to fajnie. A u mnie gałka na 10-12 i zero mięsa w muzyce dopiero jak puszczę coś w stylu bass buster to gra to normalnie a tak to lipa. Basu nie widać. Kolumnami jeździłem po 2 pokojach i wszędzie ten sam efekt a nie tego się spodziewałem gra to fajnie lecz zamiast basu jest puknięcie w karton jak z głośniczka manty za 100 zł już stare kolumny aktywne małe monitory grają lepiej 😂. Kiedyś czytałem że kef r potrzebują prądu i może rzeczywiście wzmak do wymiany bo za mało oddaje skoro membrany słabo się wychylają. Gdy słucham na podkręconym basie w aplikacji muzyka ożywa mięsista wszystko ma swoim miejscu jest wykop kiedy trzeba a normalnie dupa. Czy to wzmak i wymiana jeśli tak to na co. Czytałem że do R5 polecają Arcama 30, Roksana k3, Vincenta 237 itd czyli sprzęt z 2 razy większy modowo niż cxa81

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój ma wymiary 5 na 4.2 ale jest przedzielony ścianka bo została wydzielona sypialnia otwarta częściowo na salon. Więc część salonu ma tylko 4.2 na 3.5 więc około 15m za miejscem odsłuchowym mam ścianę 4.2m a przed sobą sprzęt na ściance 2.8 obok przejście do sypialni otwarte około 1.2m. za ścianka jest luzko. Kolumny wraz z kanapa gdzie siedzę tworzą trójkąt równoboczny około 2.3 odległość między kolumnami i około 2.4 między kolumna a tam gdzie słucham. Kolumny oddałem od ścianki przekładałem do 2 pokoju do przedpokoju itd tańczyłem z nimi po całym mieszkaniu i efekt ten sam. Może gdzie nie gdzie troszkę lepiej było ale raczej nie na tyle aby było już dobrze😱 Narazie słucham muzyki z aplikacji Spotify i używam korektora bo to działa bass na max i jest ok no i membrany zaczęły się ruszać żywiej czy to na 1/5 mocy czy na 1/2 chodzą zdecydowanie wyraźniej i bass wybrzmiewa a czasem dudni nawet. A normalnie jest lipa średnie wysokie na 5+ a bas jakby go nie bylo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniano - wzmak nie daje rady do kolumn to jest właśnie typowy objaw (dudnienie czy poprawa przy głośniejszym odsłuchu). Gdy sprzęt sobie radzi z kolumnami to bas powinien byc słyszalny nawet i przy niskich poziomach głośności, a nie powinien się wzbudzać czy snuć po pokoju. Oczywiście akustyka pomieszczenia ma niebagatelne znaczenie, ale jeżeli nic z tym nie robiłeś to raczej prędzej przydudni bas niż będzie go mało bo najczęściej z basem jest problem w pomieszczeniach. Swoją drogą R5tki nie mają basu za dużo, a żeby go uzyskac trzeba je napędzić no i pytanie czy nie oczekujesz jakiegoś przesadnie dużego basu? Swoją drogą masz bass reflex z tyłu więc możesz bas wzmocnić stawiając kolumny plecami bliżej ściany dodatkowo nie kieruj ich na siebie to tym trikiem zmniejszysz trochę wysokich więc odbiór będzie większej ilości basu. To ogólnie gdybanie bo:

1)  nie wiemy jak duży bas jest dla Ciebie duży

2)  nie znamy akustyki pomieszczenia

3) może charakter brzmienia arcama bardziej Tobie odpowiada - najprościej zabierz słuchawki i podłącz się pod oba i sprawdź (wykluczasz głośniki i akustyke pomieszczenia, a sprawdzisz na tych samych słuchawkach, który wzmak daje więcej basu).

4) Arcam jest mocniejszym wzmakiem i po prostu lepiej sobie radzi z Kef'ami

 

Edytowano przez rafal26
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, rafal26 napisał:

Jak już wspomniano - wzmak nie daje rady do kolumn to jest właśnie typowy objaw (dudnienie czy poprawa przy głośniejszym odsłuchu). Gdy sprzęt sobie radzi z kolumnami to bas powinien byc słyszalny nawet i przy niskich poziomach głośności, a nie powinien się wzbudzać czy snuć po pokoju. Oczywiście akustyka pomieszczenia ma niebagatelne znaczenie, ale jeżeli nic z tym nie robiłeś to raczej prędzej przydudni bas niż będzie go mało bo najczęściej z basem jest problem w pomieszczeniach. Swoją drogą R5tki nie mają basu za dużo, a żeby go uzyskac trzeba je napędzić no i pytanie czy nie oczekujesz jakiegoś przesadnie dużego basu? Swoją drogą masz bass reflex z tyłu więc możesz bas wzmocnić stawiając kolumny plecami bliżej ściany dodatkowo nie kieruj ich na siebie to tym trikiem zmniejszysz trochę wysokich więc odbiór będzie większej ilości basu. To ogólnie gdybanie bo:

1)  nie wiemy jak duży bas jest dla Ciebie duży

2)  nie znamy akustyki pomieszczenia

3) może charakter brzmienia arcama bardziej Tobie odpowiada - najprościej zabierz słuchawki i podłącz się pod oba i sprawdź (wykluczasz głośniki i akustyke pomieszczenia, a sprawdzisz na tych samych słuchawkach, który wzmak daje więcej basu).

4) Arcam jest mocniejszym wzmakiem i po prostu lepiej sobie radzi z Kef'ami

 

Duży bass dla mnie nie oznacza łupania suba z 10-12 calowago i przestawiania mebli w pokoju. Poprostu chciałbym słyszeć całe pasmo z delikatnym pomrukiem a tu bieda do godziny 10-11 na wzmacniaczu bas jakbyś pukał w pudełko sopran jest ok nie natarczywy. Akustyka uważam że jest w miarę ok zasłony firanki dużo roślin pierdol na meblach dywan jest więc powinno być w miarę a tu jednak ze starych monitorów aktywnych jest więcej basu niż z tych wielkich skrzyń przy cichym słuchaniu. Znajomy był i mówił że wzmak nie wyrabia skoro do godziny 10 na wzmaku a kolumny nie mruczą a membrany słabo się wychylają. Dla tego podkręcam tylko niskie tony w aplikacji i mruczy już na godzinie 8-9. Więc skoro kolumny są 200w i minimum to 3.2 ohm więc chyba wzmak nie wyrabia. Proszę o poradę czy to napewno wina wzmaka za słaby do kef r5 Cambridge audio Cxa81 ma 120 na 4 ohm i może to jest przyczyną że bass budzi się na 11h. Dodam że na podkręconym basie jest przepaść jak słucham na 11-12 h a normalnie i basu jest aż za dużo 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, seba3002 napisał:

Czyli jaki w końcu jest ten bas?

N moje ucho, bas z CXA81 był faktycznie obszerny, ale brakowało mu wypełnienia, sprawiał wrażenie rozrzedzonego / nadmuchanego. Końcowe brzmienie zależało oczywiście od kolumn. Z Pylon Diamond 18 bas się trochę snuł - miało to swój klimat w spokojniejszych numerach, ale w szybszych już basówka nie wyrabiała. Z AP Classic 3 było szybko i w punkt, ale dla mnie trochę za sucho.  Z MA Silver 100 - optymalnie jeśli chodzi o szybkość i twardość, tzn. dobra kontrola, ale bez suchości, z odpowiednim wybrzmieniem i zejściem. Natomiast problem słabego wypełnienia pozostawał. Od strony tego wypełnienia, najlepiej wypadały precyzyjne AP Classic 3 i podstawkowe Elac Carina, ale w obu było to kosztem ww. suchości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nie leży w kablach sprawdzane. Kolumny w każdym pomieszczeniu grają podobnie czyli cichy odsłuch brak basu obojętnie w którym pomieszczeniu słuchałem wszędzie to samo czy w salonie 15m czy w pokoju dziecka 20m czy też przedpokój 10m wszędzie to samo. Bass budzi się na 1/3 mocy a 95procent czasu słucham na poziomie rozmów około godziny 8-9 na wzmaku nie jest za głośno ale brak wypełnienia w dolnym paśmie gra to chudo. I z tad moj post czy to może wina wzmaka i trzeba w przyszłości szukać czegoś mocniejszego bo ten nie wyrabia przy spokojnych odsluchach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheIronBlow Pomieszczenie nie jest wielkie i z tego co piszesz, akustyka w miarę dobra.

Wyżej napisałeś o mięsistym basie i związku z tym, raczej skłaniałbym się ku wymianie kolumn. Faktem jest, że Kef R5 są prądożerne, ale śmiem wątpić czy one dadzą Ci bas, którego szukasz.

Czy w salce odsłuchowej słuchałeś z tego samego źródła czy czegoś innego?

2 godziny temu, rafal26 napisał:

Swoją drogą masz bass reflex z tyłu więc możesz bas wzmocnić stawiając kolumny plecami bliżej ściany

Każde zbliżenie kolumny do ściany z przednim BR też, spowoduje wzmocnienie dolnego pasma.

1 godzinę temu, seba3002 napisał:

Czyli jaki w końcu jest ten bas?

Jak dla mnie, jeśli jest punktowy, to nie może być obszerny. Obszerny, to raczej wolniejszy niż szybszy. Tak samo jak w przypadku kolumn, tylko w mniejszym stopniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem tych kolumn w salce około takiej wielkości jak moj salon i przy cichym graniu czuć było że to gra było wypełnienie przy niskich tonach i to obojętnie czy grało cicho czy też mocniej u mnie jest tak iż to czy słucham muzyki czy też np oglądam film przy gałce poniżej godziny 10 brak basu obojętnie gdzie i czy źródłem jest tv odtwarzacz cxn czy też telefon brakuje muzyce i efektom w filmach podstawy basowej niby jakąś namiastka jest ale muszę dołożyć do godziny 11+żeby było ok ale znowu jest za głośno. Czy to jest spowodowane wzmacniaczem jego brakiem mocy w stosunku do kolumn kef r5. Nie gra to tak spujnie raczej jakbyś ustawił korektor na bass 1+, średnie super i góra super. Czy wymiana wzmaka na solidny piecyk np Vincent 237mk lub Roksana k3 przyniesie zamierzony efekt albo chociaż poprawi ten niedosyt dołu. Uważam że te kolumny jak dla mnie mają duży bass i gdyby tylko grały choć dźwiękiem zbliżonym do tego co kiedyś usłyszałem to banan na twarzy a tak to 😩. Czy w ogóle warto bawić się z wypożyczaniem mocniejszego sprzętu i testowaniem czy raczej szkoda zachodu i się przyzwyczajać do tego co jest. Znajomy mi podsunął tezę iż wzmacniacz powinien być mocowo zbliżony do kolumn czyli około 200w lub więcej na kanał 4ohm a tu skoro jest 120w to już lepiej nie będzie skoro kolumny mają 200w i stąd moj post czy tak rzeczywiście jest czy też mocowo jest ok tylko brzmienie tego basu pozostawia niedosyt bo jest krótki i punktowy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub w obudowie zamkniętej i po temacie

W małym pomieszczeniu mocny fajny bass poczułem jedynie z dużych kolumn z dużym niskotonowcem , niestety reszta pasma była przykryta. Subem można to sobie ustawić idealnie :) 

kef r5 , przetworniki 130mm ... słuchałem kiedyś kolumn z takimi małymi (chka na papierze poniżej 30Hz) bas był gówniany jak z radyjka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lysyrafal napisał:

Nie pozostaje nic innego jak wypożyczenie wzmacniacza Arcam SA30 lub Vincent SV-237MK do domu.

Ja też wolę wydajne piece, ale sprzęt słuchany w salce odsłuchowej i w domu to są dwa różne światy i mogą dać mylne wrażenie w ich ocenie brzmienia.

Tylko zastanawiam się czy to prawda iż mocniejszy piec bardziej ruszy te membrany czy jednak moj znajomy się myli i lepsza inwestycja będzie sub który posłuży do stereo i filmów. Czytałem że te kolumny muszą mieć prąd wówczas pokazują pazur inaczej jest niedosyt. Jeśli mocniejszy wzmak będzie lepszy to proszę o propozycje czego warto szukać jednak arcam sa30 w cenie 12k nowy nie bardzo mnie motywuje😱 za czym się rozglądać żeby bas był obszerny i miał wydźwięk a nie kartonowy stukot

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli brzmienie poza dołem Ci odpowiada to zawsze możesz dokupić subwoofer typowo do muzyki taki jak REL, SVS czy Velodyne. 

CXA81 to niezwykle dynamiczny wzmacniacz o sprężystym basie i stąd mogą być pewne niedostatki przy niższych poziomach głośności. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdziłby się Arcam SA30, Vincent SV237mk czy Magnat MA900 jeśli miałoby być taniej i dobrze :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o niedosyt dołu chodzi. Czyli mogę rozumieć że wymiana wzmaka na np Vincent 237mk lub Arcama 30 wypełni ten braki dołu na niskich poziomach głośności. Nie chce wstawiać suba aż tyle basu nie jest mi potrzebne. Teraz brzmienie jest ok poza dołem którego jest za mało przy niskich poziomach głośności a na wysokich poziomach dołu jest w sam raz ale jest za głośno i jakby wysokich było za dużo. Ani tak dobrze ani tak. Chce żeby kolumny zaczęły mruczeć jak słucham ciszej a nie pukać w kartonowe pudełko 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie 

10 minut temu, engajner napisał:

Te kolumny lubią prąd. Cambridge nie wysteruje ich prawidłowo. Arcam SA30 jest lepszym wzmacniaczem zresztą różnicę poczułeś. Odpuść Cambridge bo to nie jest partner dla tych kolumn. One potrzenują wzmaka z charakterem, wyrazistym graniem. 

Właśnie czułem różnice jak grał arcam sa30 a jak gra Cxa81. I moim zdaniem gdybym miał Arcama sa30 to 🤩 a tak to niedosyt jest. Tyle że ten wzmak tyle kosztuje. Jako alternatywę co możecie polecić żeby poprawić ten niedosyt i rozchyulac wkoncu te przetworniki. Czytałem że polecają Roksana K3, Vincenta 237-227, Musical Fidelity 5 i wyżej. Jestem otwarty na propozycje 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...