Skocz do zawartości

Uniwersalna integra do 12 tys. zł?


Rafał S

Recommended Posts

1 godzinę temu, Mikelas76 napisał:

Mam takie na drzwiach tarasowych i to tylko lekko cos tam robi. Obniza za to dosc dobrze poglos. 

Michał, albo lekko, albo dobrze. Skoro ogarniają pogłos, to znaczy, że pochłaniają wystarczająco.

Bartek kiedyś pokazywał przykład pomieszczenia, które aranżował prawie samymi ciężkimi zasłonami. Miały dużą powierzchnię i okazały zadowalające.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Michał, albo lekko, albo dobrze. Skoro ogarniają pogłos, to znaczy, że pochłaniają wystarczająco.

Bartek kiedyś pokazywał przykład pomieszczenia, które aranżował prawie samymi ciężkimi zasłonami. Miały dużą powierzchnię i okazały zadowalające.

Jarku, pomierzone bylo nawet Twoim Umikiem. Dobrze wiesz ze meczylem temat dosc dlugo i powtarzam:

zaslony dosc dobrze ogarniaja poglos, nie najlepiej pochlanianie. Sprawdzone pomierzone Umikiem. Matematyka i fizyka nie kłamie. 

Mysle ze wiem o ktore pomieszczenie adoptowane przez Bartka Tobie chodzi. Zauwaz ze tam tez byl zrobiony sufit na pochlanianie. oraz cala sciana tylna. Zreszta Bartek ma w swoim mieszkaniu tak samo zrobiony sufit. Wiem bo tez mi to proponowal gdy byl u mnie. 

W tamtym pomieszczeniu rzeczywiscie jest duzo tej kotary, powiedzialbym ze bardzo ale to bardzo duzo. Malo kto ma tyle metrow kwadratowych takiej gestej i ciezkiej kotary. 

Ja mialem u siebie 5mb czyli okolo 14m2 ciezkiej i gesto udrapowanej zaslony. Troche to pochlanialo, ale zdecydowanie bardziej ograniczalo poglos.

 

 

 

5mb gotowej zaslony. W rzeczywistosci bylo tego 10mb ciezkiego grubego materialu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mikelas76 napisał:

zaslony dosc dobrze ogarniaja poglos, nie najlepiej pochlanianie.

Przecież, żeby ograniczyć pogłos, trzeba fale pochłonąć*. Skoro zasłony ogarniają pogłos, to muszą pochłaniać.

*albo rozproszyć, ale to nie ten przypadek.

Ale nie spierajmy się. Chodziło mi tylko o to, że zasłony mogą być użyteczne w aranżacji akustycznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

Przecież, żeby ograniczyć pogłos, trzeba fale pochłonąć*. Skoro zasłony ogarniają pogłos, to muszą pochłaniać

No i pochlaniaja, ale jest to na tyle malo ze nie spelniaja roli absorberow. Jak i gdzie fizycznie te zaslony maja pochlaniac? To nie panel z pianki akustycznej czy z welny grubosci 5,10,15, czy tez 20cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mikelas76 napisał:

To nie panel z pianki akustycznej czy z welny grubosci 5,10,15, czy tez 20cm.

Dla ciężkiej zasłony 0,4 kg/m2, udrapowanej 1:3 i oddalonej 200 mm od odbijającej powierzchni pochłanianie przedstawia się tak:

125Hz - 0,10 

250Hz - 0,40

500Hz - 0,70

1 kHz - 0,90

2 kHz - 0,95

4 kHz - 1,00

 

Całkiem nieźle.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

pokazywał przykład pomieszczenia, które aranżował prawie samymi ciężkimi zasłonami.

Prawie robi dużą różnicę.

2 godziny temu, Kraft napisał:

Miały dużą powierzchnię

To może tłumaczyć "zadowalające" efekty.

Niestety tylko w średnich połechce, a jak już to pomoże na wysokie, kluczową jest powierzchnia.

24 minuty temu, Kraft napisał:

ciężkiej zasłony 0,4 kg/m2, udrapowanej 1:3 i oddalonej 200 mm od odbijającej powierzchni pochłanianie przedstawia się tak:

Tylko, że to nie ma żadnego odzwierciedlenia dla normalnych warunków, gdzie zasłony są w innej odległości i innym miejscu.

Jak dla mnie to się nadaje do kosza.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, J4Z napisał:

Dla kogoś może nawet i 100% bo wielu (za wielu) nie widzi problemu w pogłosie

Tylko, że RT60 mierzy się dla wszystkich zakresów. 

 

2 minuty temu, J4Z napisał:

A ja powiem że w 80% niezaadptowanych pokojach trzeba zmniejszyć pogłos. 😁

Jak ktoś zaadoptował gąbkami lub dwoma panelami PT80, to pewno i tak.😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, J4Z napisał:

Zastanawiam się czy zabijając bastrapami podbicie na 50hz coś się ruszy na za stówką. Różne dziwne, nieprzewidywalne (przeze mnie)  rzeczy już się działy. 

No zazwyczaj tak bywa, że jak jakiś zakres "zabijemy" to inny nam wyłazi, albo bardziej go słyszymy. 

Kompleksowe zrobienie akustyki pod linijkę jest pracochłonne, drogie i trudne do osiągnięcia w już zastanych warunkach  mieszkaniowych.

Dlatego uważam, że niczym złym w tym wypadku nie jest DSP do postawienia kropeczki nad "i".

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, J4Z napisał:

A ja powiem że w 80% niezaadptowanych pokojach trzeba zmniejszyć pogłos. 😁

Ja nie lubię słuchać poniżej 0,3-0,4 - nie podoba mi się. Zawsze za to lubiłem organy w starych kościołach, gdzie pogłos jest gigantyczny...

No ale dudnienia basu i zakrywania reszty nie trawię...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, J4Z napisał:

Ja napisałem niezaadaptowanych a ty zaadaptował. O co chodzi? 

P.S. Czepiasz się mojej adaptacji? 

Ha.

Musiałem przeoczyć  "niezaadoptawanych" sorki.

Dlaczego miałbym się czepiać twojej adaptacji, skoro jej niewidzialem, ba nie widziałem twojego systemu i pokoju w przeciwieństwie do Ciebie 😉

8 minut temu, marcinmarcin napisał:

Ja nie lubię słuchać poniżej 0,3-0,4

O ile mi wiadomo, poniżej tych wartości ma sens w studiach nagraniowych w naszych warunkach nawet zaadoptowanych nie jest wskazane.

P.S.

Kurde z wątku o wzmacniaczach zrobiliśmy wątek o akustyce 🤭

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Ja nie lubię słuchać poniżej 0,3-0,4

U mnie po zawieszeniu tych 14m2 zaslon mialem poglos tak okolo 0,3.

Zdjalem jedna z zaslon i mam obecnie cos kolo 0,4. Wg mnie jest lepiej, wiecej energii i przestrzeni w odbiorze. Gdy mialem wszystkie zaslony fzwiek wydawal sie bardziej "analogowy", bylo ciemniej doslownie i w przenosni ale mi brakowalo troche czegos. 

Wiem  ze sa rozne gusta. Na drugim forum jest kolega xajas, on ma taka jaskinie audio zaadaptowana plus dsp. U niego poglos jest nawet chyba nizej niz 0,3.

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Dla ciężkiej zasłony 0,4 kg/m2, udrapowanej 1:3 i oddalonej 200 mm od odbijającej powierzchni pochłanianie przedstawia się tak:

125Hz - 0,10 

250Hz - 0,40

500Hz - 0,70

1 kHz - 0,90

2 kHz - 0,95

4 kHz - 1,00

Z wlasnego doswiadczenia nie moge potwierdzic tych danych. Mam ciezkie grube  zaslony w odleglosci 25cm od sciany i szyb. Sugerowalem sie tez tymi danymi przy zakupie i zawieszeniu zaslon. Wydalem na calosc z systemem montazu wiecej niz 1200zl a efekt pochlaniania mizerny. Poglos za to sie zmniejszyl slyszalnie.  

Tak wiec nie opierajmy sie na suchych danych z netu a na wlasnych doswiadczeniach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, J4Z napisał:

słuchamy jakiejś muzyki organowej z fajnym pogłosem? podrzuci ktoś, coś? ja nie znam.

zastanawiam się jak mój system pokaże tak ogromny instrument. może być fajne, nowe doznanie

Kolego, mówisz i masz. 😉

Taką mam playlistę, czy fajna nie wiem, coś znajdziesz dla siebie.

Posłuchaj też z tej listy Jana Szypowskiego.

Pzdr

 

https://tidal.com/playlist/841536dc-b008-49a8-9b01-2baad2111fed

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, J4Z napisał:

Jeżeli nie ma organów to nie o takie. Sprawdzę sobie to co dibatonio wrzucił i sporo rzeczy wyskoczyło mi jak wpisałem w google, między innymi Bach. 

👌

 

12 godzin temu, J4Z napisał:

aktualny zestaw w sygnaturze, kolumny teraz oddaliłem od ściany o prawie 100cm. trochę zakopałem dołek za 100hz i trochę zmniejszyłem górkę na 50hz. zastanawiam się teraz czy dawać basstrapy i coś na suficie (boczne odbicia są nie do ruszenia) czy najpierw zająć się źródłem i wzmacniaczem.

Źródło i wzmacniacz nie mają wpływu - kolumny znacznie większy. Ale dudnienie które mam kolejno na 53, 66 i 80 Hz (tylko te 3 koryguje) mam na każdych kolumnach, modyfikuje tylko poziom korekty. Nie znalazłem jeszcze kolumn który by nie dudniły u mnie 🙃 najmniejsze jakie miałem to chyba Bw 601 i też potrafiły przydudnić... (oczywiście sporo mniej niż duże podłogówki).

Co do basstrapów - na 50 Hz muszą być gigantyczne... co do dziur powyżej 100 - tu już kolumny potrafią się bardzo różnić między sobą - choć oczywiście dużo będzie też zależało od odbić od ścianki za kolumną i kasowania wzajemnego fal.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, J4Z napisał:

Jeśli chodzi o wpływ elektroniki to chyba nie zgodzę się z tobą. Jak miałem zensory z ampli kina Yamaha to kalibracja podbijała mi wyższy środek. Jak dorzuciłem nada który podbija (w moim odczuciu) te okolice to YPAO w ampli już nie podbijało tego,

Ale to już DSP, od tego w skrócie jest

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.05.2022 o 22:41, Kraft napisał:

Uściślijmy, o czym mówimy. Czym w Twoich pomiarach był "efekt pochłaniania"? Jaki był bez zasłon, a jaki z nimi?

na wykresie w pełni rozciągnięte zasłony w ilości 3szt.  (14-15m2) oraz wersja z zdjętą jedną zasłona a reszta ściśnięta w narożnikach pokoju

Niebieski pianki na froncie i rozciągnięte 14m2 zasłony, czerwony same pianki na froncie.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...