Skocz do zawartości

Poszukiwanie następcy Panasonic TX-L55WT60E


Bogusław 66

Recommended Posts

Mój Panas dostał nowa płytę główną

Zrobiłem wam zdjęcie środka takiego TV ale fon Zetafone 8 zgasł i już się nie obudził (zgłoszony na serwis door-to-door) wiec zdjęcia nie ma.

Wróciło odświeżanie 120Hz z PC, co do PC ......  to został "MOCNO" zmodernizowany 

Buda - Asus TUF Gaming GT502 PLUS

CPU -  AMD Ryzen 7 5800X3D + Arctic Liquid Freezer II 240 ARGB

Mobo - ROG STRIX B550-A GAMING

GPU - Sapphire Pure Radeon RX 7800 XT 16GB GDDR6

Corsair Vengeance RGB PRO SL, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18

SSD Samsung 990 PRO 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

SSD Lexar NM710 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

Asus PCE-AXE5400 - Wi-Fi 6E + Bluetooth® 5.2

WIN 11

https://i.postimg.cc/8PPwYKZ7/IMG-20231117-182930.jpg

https://i.postimg.cc/mZS88fyx/IMG-20231117-182945.jpg

Edytowano przez Bogusław 66
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław 66 napisał:

GPU - Sapphire Pure Radeon RX 7800 XT 16GB GDDR6

Co Cię skłoniło do Radeona? Czemu nie jakiś RTX z RT i DLSS? Cena czy wystarczy mocy do codziennego użytkowania? Pytam bo mam zlecenie na kompa do rozrywki i nie wiem w którą stronę iść. Za dużo sprzecznych info 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Co Cię skłoniło do Radeona? Czemu nie jakiś RTX z RT i DLSS? Cena czy wystarczy mocy do codziennego użytkowania? Pytam bo mam zlecenie na kompa do rozrywki i nie wiem w którą stronę iść. Za dużo sprzecznych info 😉

To ... jak zwykle mocno przemyślany wybór.

Nie ma tylko jednego czynnika, który decydował wiec zacznę od poczatku .....

NVidia pokroju 4070 jest lepsza od Radeon`a ale tylko w nowych grach i robionych pod Nvidie, gdy zobaczymy wyniki/porównania na starszych tytułach to Radeon wygrywa. Można iść w 4070 Ti ale ta nadal ma 12 GB pamięci a cenowo idzie mocno do przodu.

https://www.techpowerup.com/review/asrock-radeon-rx-7800-xt-steel-legend/41.html

Kolejna sprawa to monitor jego wielkość i rozdzielczość, dziś optymalnym monitorem, który jest do ogarnięcia w całości wzrokiem to 2560 x 1440 (Quad HD) które mają odświeżanie na poziomie 144 w górę (w zależności od zasobów portfela) gdy wybierzemy 4070 mamy 12 GB pamięci i na dziś to wystarcza, ..... na dziś.  Z przeglądu gier który zrobiłem i ich zapotrzebowaniu na pamięć przy 27 calach i takim odświeżaniu max jaki widziałem było to lekko ponad 11GB oczywiście to sporadyczne przypadeki, ale średnio oscylujemy przy 8GB zapotrzebowania tyko jak długo tak będzie, przecież nie będę zmieniał karty co rok.  Trzeba tez wziąć pod uwagę, że mamy już monitory 27 cali z 4K a tam i 12 GB już jest za mało.  Na takie monitory jeszcze nie nadeszła pora z prostego powodu, o ile do gier jest dobrze to do pisania dokumentów przez gęste upakowanie pikseli już jest problem z czcionka. 

kolejna sprawa jest nowa 16-to pinowa wtyczka vga u NVidia czyli albo przejściówka albo nowy zasilacz wersja 3

Radeon ma większe zużycie prad to fakt, gdy 4070 wystarcza 200-220W to 7800 bierze 256 max (sprawdziłem) dla mnie różnica nie wielka. Po części idzie na większą pamięć a po części na starszy proces technologiczny. GeForce tu zyskują.

Oczywiście należy tez uwzględnić czynnik ekonomiczny.  7800 XT jest z reguły o 5 setek tańszy od 4070  a z podanego linku jest o 5-6% mocniejszy w uśrednionych wynikach od 4070, ogólnie obie karty są blisko siebie i zależność jest w grach i rozdzielczości.

 

Ja monitora jeszcze nie wybrałem i nadal używam starego HD 23 cale 60Hz ale karta została wybrana już przyszłościowo i nawet pod odświeżanie 240Hz  jak np. GB2790QSU-B5

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Odświeżanie jest w gestii mocy obliczeniowych karty a ta dzięki wyjściom DisplayPort 2.1 umożliwia odtwarzanie obrazu 8K z częstotliwością odświeżania do 165 Hz lub 4K z częstotliwością odświeżania do 480 Hz

Ten nowy silnik Navi 32 został mocno poprawiony i dostał długo oczekiwane FidelityFX Super Resolution 3 i Fluid Motion Frames. FSR 3 został ogłoszony jako technologiczny rywal NVIDIA DLSS 3 Frame Generation. Założenie obu technologii jest takie samo — aby skutecznie podwoić liczbę klatek na sekundę poprzez generowanie alternatywnych klatek bez uruchamiania ich przez cały potok renderowania grafiki, po prostu obie technologie różnią się podejściem do tego celu.

Poczekajmy na pierwsze gry korzystające z zalet FSR 3 FMF w porównaniu z DLSS 3 NVidii a to nie koniec, bo AMD pracuje również nad rozszerzeniem FMF na Radeon Super Resolution, technologię na poziomie sterownika, która umożliwia zwiększenie wydajności nawet w grach, które nie obsługują FSR.

Dlatego wybór padł na nowego Radeona z 16VRAM No i nie bez znaczenia jest współpraca z procesorem AMD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bogusław 66 napisał:

odtwarzanie obrazu 8K z częstotliwością odświeżania do 165 Hz lub 4K z częstotliwością odświeżania do 480 Hz

Ale to tylko teoria bo karta jest za słaba żeby zbliżyć się do takich wartości. 

 

3 minuty temu, Bogusław 66 napisał:

No i nie bez znaczenia jest współpraca z procesorem AMD

No i kolejna teoria która jest bez znaczenia poza jakimiś wyjątkowymi przypadkami. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ram karty pomaga w braku blokowania przepustowości wyświetlanego obrazu , pisząc wprost zależnie od rozdziałki ile fps-ów damy radę puścić bez udziału pc-ram-hdd cache-u , który zrobi i tak spadki fpsów , także jeśli Bogusław o tym wspominał to ma rację.

A jak wiemy ram z grafy jest sporo szybszy od ramu pcka , o hdd nie mówiąc

Ja np. mam monitor 1080p i mi 6GB ze starego rtx-a styka ;)

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dziś to bez znaczenia co z czym łączymy/lepiej współpracuje (GPU+CPU)

Gdy ostatnio zajmowałem się tematem PC to Intel miał gniazdo LGA 1156 (MAXIMUS III FORMULA + Core i7 860) a u AMD był SocketAM3 (CROSSHAIR IV FORMULA + Phenom IIX6 1090T) i wtedy mówiło się o lepszym zgraniu Intela z NVidia

Pierwszy działa do dziś z 16GB RAM + NVidia 1050Ti a drugi ( 8GB RAM + Radeon HD 5870 -oddam potrzebującym) został niedawno skasowany definitywnie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

Ram karty pomaga w braku blokowania przepustowości wyświetlanego obrazu , pisząc wprost zależnie od rozdziałki ile fps-ów damy radę puścić bez udziału pc-ram-hdd cache-u

To nie do końca tak... VRAM jest Ci potrzebny do przechowywania tekstur itp. które są używane przy renderowaniu obrazu. To ile fps wygenerujesz zależy od wydajności układu graficznego. Zapotrzebowanie na VRAM rośnie z rozdzielczością ale jeszcze bardziej rośnie zapotrzebowanie na wydajność układu graficznego. Ta wydajność może być ograniczona przez VRAM, który jak napisałeś jest szybszy niż pozostałe podsystemy pamięci. 

 

1 godzinę temu, Bogusław 66 napisał:

Gdy ostatnio zajmowałem się tematem PC to Intel miał gniazdo LGA 1156 (MAXIMUS III FORMULA + Core i7 860) a u AMD był SocketAM3 (CROSSHAIR IV FORMULA + Phenom IIX6 1090T) i wtedy mówiło się o lepszym zgraniu Intela z NVidia

To były czasy gdzie AMD się po prostu nie kupowało bo nie były konkurencyjne. 

 

1 godzinę temu, Bogusław 66 napisał:

Zagonie sprzęt do pracy, już się wgrywa odpowiednia do tego gra a ja w międzyczasie wypróbuje F1 2023 (darmowe 2 dni)

 

CBP2077 - świetny wybór. Ostatnio ograłem dodatek. Pierwszy tytuł odpalony na RTXie u mnie (pierwsza wersja 3 lata temu na 3070, obecna na 4070ti). Ta druga na na UWQHD w okolicach 80-110 fps po odpaleniu tych wszystkich dopalaczy robimega wrażenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po oglądałem sobie troche ger, postępu nie da się zatrzymać a zaczynałem chyba od Rayman czy Colin McRae 2

Niestety wszędzie ogranicza mnie mój leciwy monitor, max 60 flaps

Przeanalizowałem rynek monitorów oraz własne potrzeby uwzględniając miejsce na biurku a nawet budowę podstawy monitora i dokonałem wyboru. Bedzie LG.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta gra ustawiona pod Nvidia to widać.

Pierwszy plan karty  był na kartę zielonych, spotkałem zapowiedz 4070Ti w kolorze białym od Asus wiec czekałem. Potem czytałem o ważnej ilości pamięci dla dużej rozdzielczości. 

Plan był prosty ... na biurko 27 cali + TV 55 cali 4k do grania w samochodówki (mam fotel playseat) 

4070 Ti  moze mieć za mało pamięci w przyszłości do TV, no i to info od firmy ze karty serii 40.. zostaną zmodernizowane i dostana końcówkę w nazwie "Super".  Wiec jest Radeon.  A karta 4070Ti w kolorze białym jest już dostępna, niesety .. za późno.  Asus za długo zwlekał z jej wprowadzeniem, bo dziś wiadomo ze będzie gorsza od 4070 Ti Super.

 

hmm... moze trzeba założyć wątek komputerowy na forum?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...