Skocz do zawartości

Porównanie 4 DAC-ów. Gustardy: A22, X26 Pro i R26 oraz Denafrips Pontus II


Rafał S

Recommended Posts

4 godziny temu, marcinmarcin napisał:

Hehe, sam na skutek naganiania i czytania ASR ów kupiłem to cudowne D90 😁 po czym z uporem maniaka doszukiwałem sie rożnic do wcześniejszego E30. W końcu zabrałem Toppinga do kolegi i Pontus pokazał D90 miejsce w szeregu. Nie było co zbierać 🙂

To przyklad na to ile warte są Amirowe pomiary i sugestie i jego naśladowców. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kaczadupa napisał:

Oj tam, każdy DAC ma swoje 5 minut i tyle.  Za rok będą nowe gwiazdy i tak to się kręci.

Oj tam, ja mam DAC na kości (ES9016), która miala swoje 5minut troche lat temu i co?

Nie mam zamiaru zmieniać, bo jego implementacja jest na tyle dobra, że nie szukam, a jakby co mam  do wyboru całkiem niezly daczek na AKM AK4399EQ  jeno robi czasem za słuchawkowca.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cześć. Dzięki za wspaniale porównanie DACów - jest bardzo obrazowe :) 


Zaintrygowały mnie modele Gustarda R26 i X26 Pro. Rozglądam się za czymś znacznie lepszym od posiadanego obecnie Chorda Qutest z zasilaniem liniowym Muzg. Czy to dobry kierunek, czyli krok do przodu, czy raczej w bok? Streamerem jest u mnie Auralic Aries G1. Wzmacniacz lampowy, głośniki szerokopasmowe. Słucham głównie akustycznego jazzu, klasyki, elektroniki. Kolumny grają dość jasno, więc DAC nie powinien dodatkowo rozjaśniać brzmienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Pasikonik napisał:

Czy to dobry kierunek, czyli krok do przodu, czy raczej w bok? Streamerem jest u mnie Auralic Aries G1. Wzmacniacz lampowy, głośniki szerokopasmowe. Słucham głównie akustycznego jazzu, klasyki, elektroniki. Kolumny grają dość jasno, więc DAC nie powinien dodatkowo rozjaśniać brzmienia.

Dzięki za miłe słowa. Niestety nie znam Qutesta. Z tego, co czytałem, obstawiałbym, że R26 to znaczący krok w bok i niewielki w górę. (@kaczadupa Adam - to kolejna rzecz, którą moglibyśmy porównać u mnie :) ).

Jeśli nie ma być zbyt jasno, to raczej skreśliłbym X26 Pro i postawił na R2R. R26 zagra grubszą średnicą, Pontus II szczuplejszą, z wyraźniejszą separacją. Warto sprawdzić obydwa. A być może ten jakościowy krok w górę będzie wymagał spojrzenia na półkę cenową, która była już poza moim zasięgiem...

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rafał S napisał:

Adam - to kolejna rzecz, którą moglibyśmy porównać u mnie :) ).

Ja Ci siłą wyniosę albo Twoje monitory albo wzmacniacz. Po odsłuchu u Ciebie będę wiedział za co łapać i w długą :) Na teraz nie potrafię się zdecydować co dla mnie lepsiejsze heh. A Qutest to DAC jakich pełno. Nie ma się czym podniecać, gra i tyle.  Zapomniałem,  ma świecące kulki a to już coś oryginalnego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dnia 3.02.2023 o 00:03, Rafał S napisał:

Dzięki za miłe słowa. Niestety nie znam Qutesta. Z tego, co czytałem, obstawiałbym, że R26 to znaczący krok w bok i niewielki w górę. (@kaczadupa Adam - to kolejna rzecz, którą moglibyśmy porównać u mnie :) ).

Jeśli nie ma być zbyt jasno, to raczej skreśliłbym X26 Pro i postawił na R2R. R26 zagra grubszą średnicą, Pontus II szczuplejszą, z wyraźniejszą separacją. Warto sprawdzić obydwa. A być może ten jakościowy krok w górę będzie wymagał spojrzenia na półkę cenową, która była już poza moim zasięgiem...

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań. :)

A jak słuchałeś Pontusa, to od kogoś pożyczałeś używanego, czy ze sklepu wziąłeś nowego, Słuchałem kilkunastu daców, i w ogóle nie zgodzę się z opisem sposobu grania Pontusa poza jednym, że gra po ciemniejszej stronie. I do metalu to on moim zdaniem nie koniecznie się nadaje, on gra ciemno i stosunkowo ciepło, tak samo dynamika w nim nie jest na najwyższym poziomie, Maitner ma1 pod każdym względem może zagrać lepiej, ale to zależy oczywiście w jakim zestawieniu będziemy słuchali i jednoznaczne powiedzenie jak coś gra bez określenia na czym słuchaliśmy jest bez sensu.  Ja mam końcówkę mocy ML No532H z pre lampowym i odbieram zupełnie inaczej Pontusa, jest rozdzielczy, ale nie jaskrawy, buduje bardzo dobrą scenę w szerz i w głąb. Najlepiej sprawdza się w jazzie. Bardzo dobrze oddaje niuanse wybrzmień instrumentów, większość delta-sigma w ogóle nawet nie próbuje tego robić, grając bardzo uproszczonym dźwiękiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Robi1974 napisał:

A jak słuchałeś Pontusa, to od kogoś pożyczałeś używanego, czy ze sklepu wziąłeś nowego, 

Wszystkie daki maiłem nowe ze sklepu. Pontus II grał tam trochę, ale chyba niezbyt długo - maks. kilkadziesiąt godzin. U mnie góa drugie tyle, bo wypożyczyłem go tylko na kilka dni. Nie zaobserwowałem przez ten czas jakichś znaczących zmian w jego brzmieniu. 

21 godzin temu, Robi1974 napisał:

Maitner ma1 pod każdym względem może zagrać lepiej

Niestety, nie mam takiego budżetu i nigdy nie słuchałem niczego z tej półki (30 tysięcy). Wierzę, że gra lepiej - za te pieniądze powinien. :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przyjmuje się, że r2r stabilnie grają po 200-300h odsłuchu. Miałem u siebie Musiciana Pegasusa, Pontusa I i II, Aresa 12th i w każdym następowały dość duże zmiany w sposobie grania w pierwszych 100h. Mam dość przejrzyste kolumny (Daipason Adamentes i Triangle Signature Delta) i zmiany są łatwe do obserwowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Robi1974 napisał:

ale to zależy oczywiście w jakim zestawieniu będziemy słuchali i jednoznaczne powiedzenie jak coś gra bez określenia na czym słuchaliśmy jest bez sensu.  Ja mam końcówkę mocy ML No532H z pre lampowym i odbieram zupełnie inaczej Pontusa, jest rozdzielczy, ale nie jaskrawy, buduje bardzo dobrą scenę w szerz i w głąb. Najlepiej sprawdza się w jazzie. Bardzo dobrze oddaje niuanse wybrzmień instrumentów, większość delta-sigma w ogóle nawet nie próbuje tego robić, grając bardzo uproszczonym dźwiękiem.

W podobnym duchu pisał Michał, który też ma lampowe pre. U mnie grało to z czystym tranzystorem, ale dość barwnym, z dwoma pierwszymi stopniami wzmocnienia w klasie A. Miałem inne wrażenia od Twoich - w ostrzejszym graniu sprawdzał się u mnie lepiej niż w jazzie. W łagodniejszej muzyce osuszał dźwięk. Potwierdzam za to, że grał rozdzielczo, z dobrą sceną. 

Myślę, że to lampowe pre jest tu kluczowe.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.04.2023 o 11:32, Rafał S napisał:

W podobnym duchu pisał Michał, który też ma lampowe pre. U mnie grało to z czystym tranzystorem, ale dość barwnym, z dwoma pierwszymi stopniami wzmocnienia w klasie A. Miałem inne wrażenia od Twoich - w ostrzejszym graniu sprawdzał się u mnie lepiej niż w jazzie. W łagodniejszej muzyce osuszał dźwięk. Potwierdzam za to, że grał rozdzielczo, z dobrą sceną. 

Myślę, że to lampowe pre jest tu kluczowe.

Ja mam Pontusa na lampowym pre i koncowce tranzystorowej. Dac ten nie gra jaskrawo ani jasno. Jest rozdzielczy ale jest też lekko cieply. Lekko. Fajnie buduję scene, ma powietrze i przestrzen, ale nadal ma odpowiednie dociazenie, wybrzmienia i powiedzialbym że jest neutralny z lekkim przechyłem w strone ciepła. Dla mnie to dac ostateczny. Może rzeczywiście pre lampowe ma dobry wpływ na tego daca. Choć z drugiej strony moj preamp tj. WBA BLAZEBIRD, nie jest ciepłym pre. 

Gra całość, ale Pontus robi u mnie robote. Ja nie przypuszczałem że aż tyle zmieni 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafał S napisał:

Nikt też tak nigdy nie twierdził

Hehe, teraz można już tak twierdzić i są tacy którzy tak twierdza. W dniu 1 kwietnia pojawił się upgrade firmware do Pontusa. Po wgraniu dac gra jaśniej, przestrzenniej i detaliczniej. Podoba się to większości użytkowników, powiedzmy jakieś 70%. Mi pasowalo jednak tamto granie 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Czyzby juz sie w Denafripsach naprawiło

Przynajmniej grają... 

Dnia 3.02.2023 o 00:03, Rafał S napisał:

Niestety nie znam Qutesta

Posłuchałeś? Ja mam go od tygodnia i szczerze mówiąc jest świetny, ale oczywiście oczywisty chochlik podpowiada R2R spróbować jeszcze, ponoć świetnie pasuje drabinka do moich Proxim... :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Czyzby juz sie w Denafripsach naprawilo i koniec narzekania tudziez wyblagiwania o rollback? Chwala Panu.

Pontus jako przyklad "daca ostatecznego", ktory zarazem "is like cheap Chinese toys". Jakos to zabawne jest.

Skoro zadałeś sobie trud poszukania i doczytania to wyobraź sobie że opisywany przez Alvina proces "burn in" rzeczywiscie ma miejsce. 

"The FPGA firmware update essentially 'rewired' the logic gates in the FPGA chip. (Ref: link here). Please allow some time for the FPGA to burn in for optimum sound reproduction". 

DAC gra jaśniej i przestrzenniej. Czy to sie każdemu podoba? Zdecydowanie nie. 

A pierwsze dni Pontus grał jak cheap Chinese toys. Pewnie tak jak lubisz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...