Skocz do zawartości

🇬🇧 Rega Elex Mk4 - przedpremierowe prezentacje na kanale YouTube Q21


Q21

Recommended Posts

Sprawdzamy, co Rega przygotowała dla nas w swoim najnowszym wzmacniaczu - Elex MK4. To połączenie budżetowego IO z technologią znaną z wyższych modeli, dzięki czemu w bardzo atrakcyjnej cenie otrzymujemy po prostu kawał dobrego sprzętu! Jest solidny, ma cyfrowe wyjścia, bardzo dobry jakościowo preamp gramofonowy i bez większych problemów poradzi sobie z trudnymi do wysterowania kolumnami. Sprawdź czym jeszcze zaskoczył nas Elex:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to dziwi. Elex jest szczupły na basie, a już na pewno na tym najniższym i do piekieł to się nie zapędza. To nie ten typ.

Bardzo mnie dziwi też przypisywanie ciepłego, otulającego brzmienia do Elexa. Ten wzmacniacz idzie zdecydowanie w stronę jasności za sprawą sporej dawki pieprzu na wysokich tonach i braku podgrzania środka.

Przy okazji pytanie. Jak wygląda sprawa z charakterystycznym „pyknięciem” przy włączeniu wzmacniacza? Słychać uderzenie w głośnikach jak w przypadku Elex-R?

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradzi sobie z lwią częścią kolumn na rynku, szczególnie, że większość z nich to okolice 4 Ω lub niżej?

ŁADNE JAJA SOBIE Z LUDZI ROBICIE, A PÓŹNIEJ PŁACZ I ZGRZYTANIE ZĘBÓW.

Czemu w samej specyfikacji jest podawana moc przy 6 Ω a nie niższej?

ODPOWIEDŹ JEST PROSTA: BO SIĘ ZAGOTUJE.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

Czemu w samej specyfikacji jest podawana moc przy 6 Ω a nie niższej?

ODPOWIEDŹ JEST PROSTA: BO SIĘ ZAGOTUJE.

To chyba nie do końca tak, jest masa wzmacniaczy, w których jest podawana moc przy 4Ω, a "wysiadają" przy trochę głośniejszym graniu z takimi kolumnami. Są też i wzmacniacze, które mają podaną moc przy 8 i 6Ω, a dobrze sobie radzą z paczkami 4-omowymi. Choć ja jestem ortodoksem, wolę jak piecyk ma w specyfikacji moc przy 8 i 4 omach. Te 8 i 6 wygląda trochę dziwacznie i "podejrzanie".

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomasz1w napisał:

To chyba nie do końca tak, jest masa wzmacniaczy, w których jest podawana moc przy 4Ω, a "wysiadają" przy trochę głośniejszym graniu.

Zależy ile tej mocy realnie dają przy tej impedancji, ale można się zaopatrzyć w taki piec, który obsługuje kolumny o jeszcze niższej impedancji i nie powinno być problemu z wysterowaniem kolumn np. ACCUPHASE, ELECTROCOMPANIET.

12 minut temu, tomasz1w napisał:

Choć ja jestem ortodoksem, wolę jak piecyk ma w specyfikacji moc przy 8 i 4 omach.

No właśnie ja też.

18 minut temu, tomasz1w napisał:

Te 8 i 6 wygląda trochę dziwacznie i "podejrzanie".

Wszystko w temacie. Dziękuję i Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum 80% tematów to poszukiwanie ciepłego, muzykalnego brzmienia...
Więc i odpowiedzi muszą być w stylu że ten czy tamten gra ciepło w innym przypadku by nikt nie chciał tego kupować...
Sam mam kolegę który kupuje sprzęt z opinii, a potem przy odsłuchu zgrzyt i mi odpowiada "ALE TO PRZECIEŻ CIEPLUTKIE GRANIE.." :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek_86 napisał:

Na forum 80% tematów to poszukiwanie ciepłego, muzykalnego brzmienia...

Też mam takie wrażenie, przy czym chyba już niewiele osób zastanawia się nad samym znaczeniem słów "muzykalny, muzykalność"- wszystkich lubiących te określenia odsyłam zatem do słownika języka polskiego. 

No i jeszcze oklepane "można słuchać godzinami" - fajnie, to znaczy ile? Czy 2, 4, czy dopiero 8 godzin ciągiem oznacza że sprzęt może mieć etykietę dobrego? A czy jeśli po 5 godzinach z muzyką na żywo w filfahomonii, smyczki zaczynają mnie drażnić, to czy to oznacza że grają "za jasno" - bo tak najczęściej tłumaczy się wyższość ciepłego grania? Nie! Bo muzyki, nawet tej prawdziwej (a może zwłaszcza)- na żywo, można mieć dosyć. Bo słuchanie muzyki, kiedy powinno być słychać wszystko co przekazuje artysta, to jednak nóstwo bodźców.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby sprzęt audio miał idealnie oddać to co słyszymy na żywo na koncertach wszelakich, to by nas tu nie było.

Można  zestawić sprzęt tak, że będzie grał ciepło, przyjemnie, ale rozdzielczo ze smaczkami, a można tak, że nie da się przebrnąć przez 3 utwory zwłaszcza na jasno zmasterowanych płytach .

2 godziny temu, Bartek_86 napisał:

Na forum 80% tematów to poszukiwanie ciepłego, muzykalnego brzmienia...

Wiesz co, jak ktoś jest osłuchany to na neutralnie grającym sprzęcie też doceni  muzyczną jakość nagrania, nie mylić z muzykalnością 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.12.2022 o 23:07, Bartek_86 napisał:

Na forum 80% tematów to poszukiwanie ciepłego, muzykalnego brzmienia...
Więc i odpowiedzi muszą być w stylu że ten czy tamten gra ciepło w innym przypadku by nikt nie chciał tego kupować...
Sam mam kolegę który kupuje sprzęt z opinii, a potem przy odsłuchu zgrzyt i mi odpowiada "ALE TO PRZECIEŻ CIEPLUTKIE GRANIE.." :D

 

Dokładnie tak. Marketing to wymógł. A wcale klienci tego nie szukają. Tylko uważają że taki jest "dobry"

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.12.2022 o 16:24, tomasz1w napisał:

Te 8 i 6 wygląda trochę dziwacznie i "podejrzanie".

Ten typ tak ma. To są Brytole, ich nie zrozumisz :)

Nawet taka tania Brio spokojnie daje radę z niewielkimi podłogówkami 4 Ohm i pary jej nie brakuje.

Zobacz na specyfikację takiej Aethos. Tam też producent nie podał mocy wyjściowej dla 4 Ohm - https://www.q21.pl/rega-aethos.html

Dnia 17.12.2022 o 23:07, Bartek_86 napisał:

Na forum 80% tematów to poszukiwanie ciepłego, muzykalnego brzmienia...

Prawda. Niestety branża mocno napompowała ten balonik m.in. na forach i często przedstawiła ciepłe granie jako jedyny słuszny kierunek. Chociaż z drugiej strony ludzie po prostu szukają cieplutkiego, mięciutkiego i zaokrąglonego grania. Przy takim brzmieniu łatwiej jest mam wrażenie słuchać muzyki bez jej analizowania i po prostu się zrelaksować. Poza tym jednak bardziej pasuje do większości gatunków + uprzyjemnia odbiór starszej muzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.12.2022 o 23:07, Bartek_86 napisał:

Na forum 80% tematów to poszukiwanie ciepłego...

No to ja chyba jestem jakiś nienormalny bo to dla mnie okropne brzmienie. Nie znoszę nawet ocieplonego. Nawet Mullardy (lampy) leżą nieuzywane od dwóch lat. Właśnie ze względu na to ciepłe brzmienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można założyć osobny wątek w którym każdy wskazałby "chłodno" grające piece, paczki, przetworniki itd. Ja z monitów znam tylko Audiovector QR1, z piecy najmniej ciepła miały Hegle i właśnie Rega Elex-r. Faktycznie jakoś mało tego potrafię wskazać. Z opisów może jeszcze coś od Primare czy Focala by się znalazło i może od Teac i to chyba tyle. A i jeszcze ciekawe jak to u Exposure wygląda. @rms.pl no nie obawiajcie się wysłać mi 3510.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Rega napisał:

No to ja chyba jestem jakiś nienormalny bo to dla mnie okropne brzmienie. Nie znoszę nawet ocieplonego. Nawet Mullardy (lampy) leżą nieuzywane od dwóch lat. Właśnie ze względu na to ciepłe brzmienie.

Teraz zauważyłem Twój Nick.

Nie chcieli go odkupić :P

10 godzin temu, kaczadupa napisał:

Można założyć osobny wątek w którym każdy wskazałby "chłodno" grające piece, paczki, przetworniki itd. Ja z monitów znam tylko Audiovector QR1, z piecy najmniej ciepła miały Hegle i właśnie Rega Elex-r. Faktycznie jakoś mało tego potrafię wskazać. Z opisów może jeszcze coś od Primare czy Focala by się znalazło i może od Teac i to chyba tyle. A i jeszcze ciekawe jak to u Exposure wygląda. @rms.pl no nie obawiajcie się wysłać mi 3510.

Tu było by gorzej. Bo chłodno czy jasno? Dla mnie to nie jest to samo. Poza tym taki temat bylby odbierany jako wrzucanie produktów nie polecanych, gorszych itp

Dnia 19.12.2022 o 08:07, Piotr Sonido napisał:

Dokładnie tak. Marketing to wymógł. A wcale klienci tego nie szukają. Tylko uważają że taki jest "dobry"

 

11 godzin temu, lpomis napisał:

Niestety branża mocno napompowała ten balonik m.in. na forach i często przedstawiła ciepłe granie jako jedyny słuszny kierunek.

 

Dnia 17.12.2022 o 23:07, Bartek_86 napisał:

Na forum 80% tematów to poszukiwanie ciepłego, muzykalnego brzmienia...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...