Skocz do zawartości

No więc ile prądu bierze kino domowe przy 115dB ? :-)


tomw

Recommended Posts

Zapewne wielu z Was zastanawiało się nad tym ile prądu pobiera mocne kino, słuchając na prawdę głośno ? Ja tez się nad tym zastanawiałem, ale po co się zastanawiać jak można sprawdzić ? 🙂

Instalacja u mnie zrobiona jest tak, ze jedna faza zasila tylko wzmacniacze, druga faza tylko suby, trzecia faza wszystko inne, więc dość łatwo można podejść do pomiaru - wystarczyło pożyczyć miernik od sąsiada elektryka :D

Co więc mierzyłem, z czego składa się kino i jak głośno zagrało ? 🙂 Jak słychać na filmie, do testu użyłem testowego filmiku THX który jest idealny do tego celu, jako ze długo trzyma dźwięk na wysokim poziomie natężenia 🙂 Suby nieco mniej pracują niż na innych testowych filmikach które mam, ale nadal wystarczyło aby wyciągnąć 115dB w miejscu odsłuchu, a to już jest na prawdę na prawdę głośno 🙂

Tak więc co jest zasilane, jak i czym ?

- przednie głośniki to 3x Klipsch THX 8000 L
- boki i tył to 4x Klipsch THX 8000 S
- wzmocnienie to Arcam AVR600 zasilający przód i boki w klasie A/B – 5 x 110W
- tyły zasila Arcam AVR850 w klasie G, który służy także jako procesor – 2x 110W
- suby przednie to 2x SVS PB2000PRO w klasie D po 550W każdy
- suby tylne to 2x Onkyo SKW940 w klasie D po 230W każdy

W teorii więc głośniki maja dostępne 770W i suby 1560W, razem 2330W w 20m2 🙂 Ale oczywiście ustawienia poszczególnych urządzeń są rożne, tym bardziej ze używam amplitunera AVR600 jako końcówki mocy 🙂 Tak więc:

- główna głośność w Arcamie AVR600 jest ustawiona na 66, plus pojedyncze głośniki są ustawione na 0dB
- główna głośność w procesorze AVR850 w chwili odsłuchu była na 75, pojedyncze głośniki ustawione na +7dB, suby na 0dB
- SVSy PB2000PRO ustawione są na -10dB w aplikacji
- Onkyo SKW940 maja ustawione pokrętło głośności na 3/4

No więc jak z tym prądem, co się wydarzyło ? :D Napięcie w sieci w chwili pomiaru wynosiło 232V, zacznijmy od tego co pobrały głośniki:

GLOSNIKI: chwilowy skok natężenia skoczył do 3,06A, ale oscylował wokół 3A, więc to uznajmy za wynik pomiaru 🙂 3A x 232V daje nam 696W 🙂 Sprawność wzmacniaczy klasy A/B wynosi pomiędzy 50 a 70%, uznajmy więc ze środek będzie OK, tak więc na głośniki poszło 418W dzielone na 7 kanałów daje nam 60W na kanał rzeczywistej mocy aby osiągnąć taka głośność 🙂 Zaznaczę ze Klipsche, jak to Klipsche, maja wysoka skuteczność 🙂 Głośniki innych firm potrzebowały by więc więcej mocy aby osiągnąć ten sam poziom głośności 🙂

SUBY: chwilowy skok natężenia skoczył do 4,37A, ale oscylował głównie wokół 3,6A, więc to uznajmy za wynik pomiaru 🙂 3,6A x 232V daje nam 835W 🙂 Sprawność wzmacniaczy klasy D wynosi 90%, tak więc na głośniki poszło 751W rzeczywistej mocy aby osiągnąć taka głośność 🙂 Zaznaczę ze nie mierzyłem osobno SVSow i Onkyo, ale myślę ze większość tego poszła na SVSy jako ze schodzą o wiele niżej niż Onkyo 🙂

Tak więc suma sumarum aby osiągnąć 115dB w 20m2 potrzeba było 1169W 🙂

Jeśli coś pokręciłem, to proszę wytknąć 🙂 Dziękuję za uwagę i kłaniam się 🙂
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tomw napisał:

GLOSNIKI: chwilowy skok natężenia skoczył do 3,06A, ale oscylował wokół 3A, więc to uznajmy za wynik pomiaru 🙂 3A x 232V daje nam 696W 🙂 Sprawność wzmacniaczy klasy A/B wynosi pomiędzy 50 a 70%, uznajmy więc ze środek będzie OK, tak więc na głośniki poszło 418W dzielone na 7 kanałów daje nam 60W na kanał rzeczywistej mocy aby osiągnąć taka głośność 🙂 Zaznaczę ze Klipsche, jak to Klipsche, maja wysoka skuteczność 🙂 Głośniki innych firm potrzebowały by więc więcej mocy aby osiągnąć ten sam poziom głośności 🙂

trochę sporo ale ładnie pokazałeś, że wcale nie potrzeba amplitunera o mocy 1kW by napędzić tak małe pomieszczenie. Po prostu to jest niewykorzystane. Nawet jak uwzględnisz skok na 3,06A.

 

11 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

ie powiem. Trochę mnie wystraszyłeś. Szczególnie jeśli kino leci często......

Ok mniejsze bo mniejsze i ciszej ale no pobór jest spory. Nawet jeśli u przeciętnego kowalskiego zejdzie to do całkowitego 600-700 to na 8 godzin oglądania dziennie to sporo, bardzo sporo

znasz kogoś kto 8 godzin dziennie ogląda filmy przy głośności 115dB?

Rozumiem, że ze słuchem ma powoli problemy?

 

@tomw teraz jeszcze podrzuć ile ciągnie zestaw gdy sobie normalnie leci, nie w trybie pełnego kina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, DarkXeen napisał:

Dodaj do tego jeszcze rzutnik, sprzęt dodatkowy (streaming itp) i 2kW bez problemów się uzbiera IMHO.

 

Rzutnik to 205W , zmierzylem z ciekawosci 🙂

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

trochę sporo ale ładnie pokazałeś, że wcale nie potrzeba amplitunera o mocy 1kW by napędzić tak małe pomieszczenie. Po prostu to jest niewykorzystane. Nawet jak uwzględnisz skok na 3,06A.

 

znasz kogoś kto 8 godzin dziennie ogląda filmy przy głośności 115dB?

Rozumiem, że ze słuchem ma powoli problemy?

 

@tomw teraz jeszcze podrzuć ile ciągnie zestaw gdy sobie normalnie leci, nie w trybie pełnego kina.

Ok, bede mial chwile to zerkne 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, elektron6 napisał:

1169 wat na głośnikach w pokoju 20m2 oj oj to raczej gwarantowane natychmiastowe uszkodzenie słuchu nie ma innej możliwości.

Teraz wiem kto jest Klientem moje firmy:)

Coś tutaj jest nie tak z pomiarami, obliczeniami...

 

No ba, nie moze byc inaczej 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, J4Z napisał:

Prawdopodobnie na papierze tylko. @Butler kiedyś linkował do testu gdzie mierzyli to w innych kolumnach klipscha i nie było tak kolorowo. Nie widzę powodu dlaczego w posiadanym przez Ciebie modelu miałoby być inaczej. Niestety testu Twoich nie znalazłem na szybko. 

Powiem tak - poprzednie moje glosniki to JBL Studio L820 i LC2 jako centralny 🙂 JBL podaje ich skutecznosc jako 92dB, Klipsche graja dynamiczniej definitywnie na tej samej reszcie sprzetu 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lolekdrugi napisał:

znasz kogoś kto 8 godzin dziennie ogląda filmy przy głośności 115dB?

Rozumiem, że ze słuchem ma powoli problemy?

Pojawiasz się co jakiś czas, są długie przerwy kiedy Cie niema. ale jak wracasz to nadal to samo. Wybiórczo sobie wyciągasz co chcesz :/

22 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ok mniejsze bo mniejsze i ciszej ale no pobór jest spory. Nawet jeśli u przeciętnego kowalskiego zejdzie to do całkowitego 600-700 to na 8 godzin oglądania dziennie to sporo, bardzo sporo

Tak znam osoby u ktorych do TV leci cały czas kino.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Pojawiasz się co jakiś czas, są długie przerwy kiedy Cie niema. ale jak wracasz to nadal to samo. Wybiórczo sobie wyciągasz co chcesz :/

Tak znam osoby u ktorych do TV leci cały czas kino.

Piotrek

 

23 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Pojawiasz się co jakiś czas, są długie przerwy kiedy Cie niema. ale jak wracasz to nadal to samo. Wybiórczo sobie wyciągasz co chcesz :/

Tak znam osoby u ktorych do TV leci cały czas kino.

Piotrek

U mnie tak to działa włączony tv = włączone kino.

Łącznie coś koło 4 h dziennie, w weekendy dłużej.

Edytowano przez Artur Mądry
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, zakup sobie takie urządzenie: "watomierz do gniazdka" (nazywa się różnie ale w goole znajdziesz wiele takich). Koszt to od około 20 zł do powiedzmy 70 zł droższych nie ma sensu kupować. Urządzenie pokaże ci chwilowe napięcie oraz natężenie pobieranego prądu, poda ci również chwilową wartość pobieranej mocy czyli ile watów pobierają wszystkie wpięte urządzenia. Urządzenie zmierzy ci również czas pracy wpiętych urządzeń i poda w jakim czasie ile zużyłeś energii. Możesz też wpisać w urządzenie koszt kilowatogodziny i urządzenia oprócz ilości zużytych watów czy kilowatów poda ci również ile zapłacisz za pobraną energię. Najlepiej sprawdzić po godzinie stan wyślwietlacza i wszytko będzie wiadomo. Tym miernikiem w zasadzie możesz sprawdzić każdy element twojego zestawu grającego osobno, czyli ile pobierają suby a ile sam TV a ile całość. Tylko przedłużacz z listwą będzie potrzebny. aby wszytko wpiąć. Polecam, u mnie najbardziej prądożernym urządzeniem w skali doby jest lodówka około 2 kwh ale u ciebie może jednak być to zestaw jak będzie długo włączony szczególnie przy 115dB

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważanie są ok ale należy je potraktować czysto teoretycznie.

Nikt nie jest w stanie w takim pomieszczeniu słuchać muzyki na takich poziomach w strefie komfortu czy też nawet zdrowia (uszkodzenie słuchu).

Równie dobrze można podać wyliczenia ile mocy musimy doprowadzić do głośników aby słuchać na poziomie 118dB (dwa razy głośniej ;) ).

To tak trochę jak posiadanie samochód o prędkości maksymalne 300km/h. Ok możliwości są tylko gdzie tym jeździć w polskim warunkach...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, STELVIO napisał:

Też mnie to zaciekawiło. 

Nikt nie oglada na 115dB, ja tez nie :D Tyle jest chwilowe jak ktos przychodzi pierwszy raz i robie pokazowke, wtedy dochodzi do 120dB 🙂 Normalnie slucham 10dB nizej na skali, wiec pewnie kolo 100-105dB max chwilowe skoki 🙂 Zmierze z ciekawosci 🙂

15 minut temu, Butler napisał:

No przyznam że przez swoją jaskinię to zużycie miesięczne mam większe o 120kWh. Ale ogólnie tam mam trochę więcej peryferiów, sam QNAP sporo ciągnie a on 24/24 pracuje.

W sumie mam kino na osobnym kablu i mam "inteligetne" gniazdko, wiec moge zmierzyc realne zuzycie, tylko musze sprawdzic jakka ma przepustowosc owe gniazdko bo obawiam sie ze jedno bedzie za malo 🙂

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narażenie na dźwięki wyższe niż 100 decybeli może pogorszyć słuch nieodwracalnie. U niektórych osób uszkodzenie następuje już po 15 minutach takiej ekspozycji. Ale filmy to nie jest stały ciągły dźwięk, maksima osiągane są wyłącznie tylko w wybranych momentach i jestem w stanie uwierzyć że ktoś ustawia wartość potencjometru tak że te 115dB czasem osiągnie. Zaczynając zabawę z Trinnovem który miał wielkie rezerwy prądowe, zdarzało mi się że wychodziłem z pokoju lekko otępiony z charakterystycznym szumem w uszach. Ale taka zajawka decybelami trwała tylko chwilę, tylko ja miałem banan od ucha do ucha jak taka ściana dźwięku atakowała.

15 minut temu, tomw napisał:

W sumie mam kino na osobnym kablu i mam "inteligetne" gniazdko, wiec moge zmierzyc realne zuzycie, tylko musze sprawdzic jakka ma przepustowosc owe gniazdko bo obawiam sie ze jedno bedzie za malo 🙂

Całą fazę na jaskinię przeznaczyłem. Ale oprócz audio to są tu też wszelkie peryferia jak NAS, UPS, router, switch, wideodomofon, alarm, monitoring... Różnicę w zużyciu jednak widzę po dacie kiedy to wszystko wystartowało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Butler napisał:

Narażenie na dźwięki wyższe niż 100 decybeli może pogorszyć słuch nieodwracalnie. U niektórych osób uszkodzenie następuje już po 15 minutach takiej ekspozycji. Ale filmy to nie jest stały ciągły dźwięk, maksima osiągane są wyłącznie tylko w wybranych momentach i jestem w stanie uwierzyć że ktoś ustawia wartość potencjometru tak że te 115dB czasem osiągnie. Zaczynając zabawę z Trinnovem który miał wielkie rezerwy prądowe, zdarzało mi się że wychodziłem z pokoju lekko otępiony z charakterystycznym szumem w uszach. Ale taka zajawka decybelami trwała tylko chwilę, tylko ja miałem banan od ucha do ucha jak taka ściana dźwięku atakowała.

Całą fazę na jaskinię przeznaczyłem. Ale oprócz audio to są tu też wszelkie peryferia jak NAS, UPS, router, switch, wideodomofon, alarm, monitoring... Różnicę w zużyciu jednak widzę po dacie kiedy to wszystko wystartowało. 

To nie jest do konca tak z tymi decybelami 🙂 Ja kiedys zajmowalem sie naglasnianiem aut i robilismy systemy spokojnie osiagajace i ponad 130dB, ale takie natezenia osiagasz basem, ktory nie jest tak niebezpieczny dla sluchu 🙂 Wiec w tabelkach rzeczywiscie podaja ze 100dB i wyzej moze skutkowac ubytkiem sluchu, jesli bedzie to dlugotrwale, ale to chodzi o srednie i wysokie tony 🙂 Sa suby ktore schodza ponizej granicy slyszalnosci i do 1Hz, co na decybelomierzu pokaze oczywiscie ale my to czujemy a nie slyszymy, wiec jak dlugo gleboki bas to produkuje to nie ma problemu 🙂 Bez subow u mnie jest 90-95dB max, dopiero jak wejda suby dochodzi do 120dB, wiec oczywiscie nie jest to super zdrowe dla sluchu ale i tez nie niebezpieczne 🙂

Tu masz goscia siedzacego w 165dB basu, gdyby to byly srednie/wysokie ino to by wyszedl bez bebenkow, a tak to chyba Mu sie nawet podobalo :D

13 minut temu, STELVIO napisał:

Jak to 115dB jest uzyskane w ogóle. Na potencjometrze i widać na wyświetlaczu? Czy mierzone w miejscu odsłuchu miernikiem głośności? 

UMIK1 w miejscu odsluchu, podpiety do REWa jak widac na zalaczonym obrazku 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. To jest to do zrobienia. Ale tylko jako pokazówka. Normalnie /na codzień jest inaczej. I z tym zużyciem prądu też nie ma co przesadzać. Coś za coś. To na pewno. Ja akurat lubię dużo wyciskać ze sprzętu. A możliwości sprzętowe i lokalowe mam. 😉

Ale fajnie mieć obraz co jak wygląda. 👍

Edytowano przez STELVIO
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, STELVIO napisał:

Aha. To jest to do zrobienia. Ale tylko jako pokazówka. Normalnie /na codzień jest inaczej. I z tym zużyciem prądu też nie ma co przesadzać. Coś za coś. To na pewno. Ja akurat lubię dużo wyciskać ze sprzętu. A możliwości sprzętowe i lokalowe mam. 😉

Ale fajnie mieć obraz co jak wygląda. 👍

Tak, ja normalnie tez tak nie ogladam, znaczy dalo by sie bo jakosc przy 120dB jest kapitalna, krystalicznie czysty dzwiek ale nie wyobrazam sobie calego filmu tak obejzec :D Pare minut jest fajnie ale nie dluzej 🙂

Ja mam fotowoltaike ktora dobrze produkuje, wiec mam zapas ktory i tak musze wykorzystac wiec rachunkami sie zbytnio nie przejmuje 🙂 Ale bylem ciekaw ile pradu i ciagnie i ile mniej wiecej idzie na glosniki, aby uzyskac taka dynamike 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...