Skocz do zawartości

Podkładki antywibracyjne pod standy


Recommended Posts

Cześć,

chciałbym na własnej skórze przetestować działanie podkładek antywibracyjnych pod standy głośnikowe. Czy ktoś z was miał do czynienia z czymś co faktycznie zrobiło różnice?

Najbardziej by mnie interesowały nóżki isoAcoustics Gaia jednak mam standy Solidsteela które gwint mają pod kątem i nie wiem czy nóżki od isoAcoustics by działały, czy ich konstrukcja przewiduje stanie pod kątem.

Jeżeli nie Gaia to ktoś mógłby tutaj coś polecić żeby podstawić pod kolce?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@apodemus witaj

Rynek jest bogaty w podkładki antywibracyjne. Zachęcam do zakupów online/14dni😉 czegokolwiek, w ramach możliwości finansowych. 
Zakup-test-obserwacje-decyzja.

1 godzinę temu, apodemus napisał:

Jeżeli nie Gaia to ktoś mógłby tutaj coś polecić żeby podstawić pod kolce?

U córki w pokoiku mamy takie podstawki pod malutkie monitory, które stoją na półce. 
Właśnie od tej firmy Isoacoustics. Zatem nie-pod kolce.

1 godzinę temu, apodemus napisał:

Czy ktoś z was miał do czynienia z czymś co faktycznie zrobiło różnice?

„Faktycznie” to słowo klucz.

W porównaniu do podkładek filcowych ja nie słyszę różnicy w brzmieniu. Mam także takie krążki tzw sylomery. Za grosze z amazon. W zależności od wagi monitora/kolumny. 
To zapewne złożony problem/wibracje. 
Na ile te wibracje wpływają na pasmo akustyczne, czy możliwości mojego narządu słuchu. 
Zachęcam ponownie do własnych obserwacji i krytyczne spojrzenie na to co „ktoś” opisuje. 
W moim systemie w salonie, pod standami zastosowałem kółeczka😃. Bardzo praktyczne w przesuwaniu 40kg monitorów.

Między monitory a standy zastosowałem kulkowe wibroizolatory. Wykonane za grosze. Podpatrzyłem takie high endowe za tysiące złotych i „podrobiłem”. Znalazłem techniczne uzasadnienie ich działania. Ale na ile ich działanie „faktycznie” zdeterminowało mój narząd słuchu to jeszcze nie porównywałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, AudioTube napisał:

U córki w pokoiku mamy takie podstawki pod malutkie monitory, które stoją na półce. 
Właśnie od tej firmy Isoacoustics. Zatem nie-pod kolce.

Gaia to rozwiązanie które by amortyzowało całe standy z monitorami. Rozwiązanie dużo droższe + minus jest taki że sprzedają je w kompletach po 4 a przy standach Solidsteela zawsze jeden by się "marnował" :P

Za to jest to rozwiązanie stabilne, wkręcone nóżki + monitor związany ze standem przy pomocy BluTack'a. Całość razem.

isoAcoustics Iso-Puck Mini. Też mi to chodzi po głowie. Wtedy izoluję wibracje z monitora przechodzące na stand który stoi na kolcach. Rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne.

Może się okazać że jedyne ponieważ nie mogę znaleźć nigdzie jednoznacznej informacji czy Gaia współpracuje z Solidsteelem tak jak została do tego stworzona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoją na drewnianej podłodze, stoją na kolcach i na zwykłych podkładkach byle podłogi nie niszczyć. Przy drewnie byłby wtopione w podłogę po niedługim czasie gdyby nie podkładki :)

Bez kolców też jest w tych standach jeden mniejszy punkt nacisku i zostawiłby ślad. Potrzebuję coś co tą siłę rozproszy na większy obszar niż malutki punkt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś zastosować pomiędzy monitor a stand - sylomer pads/amazon?

Nie wiem czy to rozwiązanie Twoich dwóch potrzeb

2 godziny temu, apodemus napisał:

chciałbym na własnej skórze przetestować działanie podkładek antywibracyjnych pod standy głośnikowe. Czy ktoś z was miał do czynienia z czymś co faktycznie zrobiło różnice?

i

13 minut temu, apodemus napisał:

Potrzebuję coś co tą siłę rozproszy na większy obszar niż malutki punkt

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużą słyszalną różnice robią podstawki z granitu o grubości min 4cm. Postaw standy na płycie i usłyszysz różnicę. W zakładach kamieniarskich można spokojnie takie zamówić za kilka stówek. Mają odrzuty płyt, które im się przewalają i chętnie wykonają takie małe kawałki. U mnie są 50x60x5cm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mariol napisał:

Dużą słyszalną różnice robią podstawki z granitu o grubości min 4cm. Postaw standy na płycie i usłyszysz różnicę. W zakładach kamieniarskich można spokojnie takie zamówić za kilka stówek. Mają odrzuty płyt, które im się przewalają i chętnie wykonają takie małe kawałki. U mnie są 50x60x5cm

No jak tłiterka podnosisz o 5cm to się nie dziw że sa zmiany

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marcin Molak napisał:

Ja kupiłem Gaia Iii pod standy accoustic energy. Nie zmieniło to może znacząco charakterystyki wobec kolcy ale na 100% zwiększyło stabilność i wygodę przenoszenia kolumn.

Pytanie jak dobierane są te Gaia III. 

One mają max udźwig 32kg, ale to nie oznacza,  że należy na nie położyć owe 32kg. 

Podobnie jest izolatorami Vibrapoda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fafniak napisał:

No jak tłiterka podnosisz o 5cm to się nie dziw że sa zmiany

Tylko chyba apodemus nie chodzi o "tłiterka" a uzyskanie czystszego, basu poprzez odizolowanie kolumn od podłogi po której rozchodzą się drgania. Stosowałem różne wynalazki a skuteczny okazał się granit i filc. Pomieszczenie odsłuchowe mam na strychu w domku jednorodzinnym, strop drewniany z 40cm wełny, pod spodem sypialnia i nie usłyszałem złego słowa od małżonki, że coś jej dudni.

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DiBatonio napisał:

One mają max udźwig 32kg, ale to nie oznacza,  że należy na nie położyć owe 32kg. 

Podobnie jest izolatorami Vibrapoda.

Nakazu rzeczywiście nie ma, ale... Wibroizolatory są najskuteczniejsze gdy ich obciążenie jest bliskie maksymalnemu dopuszczalnemu. A to z tej prostej przyczyny, że w ten sposób obniża się częstotliwość rezonansową układu obciążenie-wibroizolator. Izolacja zaczyna się powyżej tej częstotliwości i wzrasta w kierunku częstotliwości wyższych. Trzeba dodać, że jeżeli obciążalność pojedynczego elementu izolującego wynosi 32 kg, to przy zastosowaniu 4 szt. mamy już 128 kg.

Dnia 24.02.2023 o 12:26, apodemus napisał:

chciałbym na własnej skórze przetestować działanie podkładek antywibracyjnych pod standy głośnikowe. Czy ktoś z was miał do czynienia z czymś co faktycznie zrobiło różnice?

Zdecydowanie lepiej zastosować pomiędzy kolumnami a standami. Jeżeli zależy Tobie na skuteczności (mniej na wyglądzie, czy prestiżu związanym z marką), nic lepszego niż zwykłe stalowe sprężyny nie znajdziesz. Należy dobrać takie o jak najmniejszym współczynniku sprężystości, jednocześnie pozwalającym zachować bezpieczną stabilność. Mnie udało się w ten sposób uzyskać częstotliwość rezonansową w okolicach 6 - 7 Hz (przy kolumnach ważących ponad 57 kg/szt). Sprężyna ma niewielkie tłumienie, a to przekłada się na szybki wzrost własności izolujących tuż ponad tą częstotliwością. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Trzeba dodać, że jeżeli obciążalność pojedynczego elementu izolującego wynosi 32 kg, to przy zastosowaniu 4 szt. mamy już 128 kg.

Jeśli mowa o Gai III, to 32kg to max obciążalność dla 4szt, tak wynika z opisu i specyfikacji.

Co do vibrapodów, przy zbyt dużym obciążeniu blisko maksymalnemu brzmienie zrobi się zbyt dociążone i miękkie w odbiorze, bez konturu.

Poza tym akurat izolatory Vibrapoda można mieszać, czyli używać różne typy(twardości) pod jednym urządzeniem np w miejscu, gdzie transformatory, to stosujemy twardsze, a w pozostałych miejscach bardziej miękkie.

Nie lubię się powoływać na guru audiofilów Pacułę, ale akurat w tej kwestii się z nim zgadzam, bo bardzo dobrze opisał właściwy dobór Vibrapodów.

https://www.highfidelity.pl/artykuly/0410/vibrapod.html

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, DiBatonio napisał:

Poza tym akurat izolatory Vibrapoda można mieszać, czyli używać różne typy(twardości) pod jednym urządzeniem np w miejscu, gdzie transformatory, to stosujemy twardsze, a w pozostałych miejscach bardziej miękkie.

Wręcz wskazane. Ja tak w każdym razie robię. W przypadku sprężyn jest o tyle łatwiej, że są bardzo powszechne. Dobór izolacji do wagi ma duże, a nawet powiedziałbym kluczowe znaczenie dla jej skuteczności.

9 godzin temu, DiBatonio napisał:

Co do vibrapodów, przy zbyt dużym obciążeniu blisko maksymalnemu brzmienie zrobi się zbyt dociążone i miękkie w odbiorze, bez konturu.

Hmm... No cóż, w tej kwestii na pewno oceny będą mocno subiektywne. Wg mnie np, wraz z poprawą jakości izolacji (z technicznego punktu widzenia) dźwięk staje się mniej nachalny, lepiej poukładany a pozorne źródła dźwięku bardziej zogniskowane. Być może przy cichym słuchaniu niektórzy odniosą wrażenie zmniejszenia dynamiki i wycofania. Wystarczy jednak pokręcić gałką volume i już wiadomo, kiedy jest obiektywnie lepiej ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...