Skocz do zawartości

Yamaha 803d Superstar i jej alternatywy.


70rr0

Recommended Posts

Witajcie,

kilka lat temu wybierałem swój pierwszy sprzęt, który od biedy można było nazywać hi-fi. Był to amplituner Yamaha 402d + Magnaty Monitor Supereme 802. Dla dociekliwych tutaj temat o moich rozterkach z tego czasu:

 

Minęły trzy lat i zacząłem się zastanawiać nad upgradem. Nie stałem się niestety milionerem, toteż budżet jaki zakładam to 7-8 tysięcy za stereo + kolumny. 

Nie zmieniły się moje potrzeby źródłowe, a kilka rozterek ubyło - słucham głównie z Tidala (master, hi fi) i USB. Na tym koniec. Zakładam w przyszłości dodanie jakiegoś gramofonu (mm), bo jako że zabawkową Audiotechnicę 60 nadal mam w sypialni, to sporo winyli się uzbierało. Nie potrzebuję natomiast żadnego łączenia sprzętu z TV, konsolą, czymkolwiek innym. Nie chcę wbudowanego radia, bo i tak nie używam, bluetooth mógłby być, ale nie musi (choć to raczej zawsze i tak będzie w tego typu sprzętach). Po prostu wbudowany streaming + USB, gdzie mam muzykę, której nigdzie w necie nie ma i będę happy. Poza dwiema kolumnami podłogowymi nic tam nie zamierzam wpinać.

Myślałem o Yamasze 803d i nie bez kozery nazwałem ją superstar w temacie, bo jak wczoraj rzuciłem okiem co się dzieje na rynku, to byłem w lekkim szoku. Rozumiem inflacja, ale 6 tysięcy za nową 803? Albo za 4500 od anonima z allegro? Widzę też, że cena może być windowana, bo zwyczajnie jej brakuje na rynku. I nie wiem z czego to wynika? Yamaha szykuje coś nowego? Czy jest aż tak rozchwytywana, że schodzi na pniu?

Nie dziwiłoby mnie to, bo ludzie mojej generacji raczej nastawieni są na streamingi (moje winyle to taki bardziej snobistyczny fetysz, żeby szpanować przed panienkami w sypialni ;)). Dziwi mnie natomiast nadal wyraźna luka na rynku. Czyli albo amplitunery, z których połowy funkcji nie skorzystam, albo klasyczne wzmacniacze,. a nic pośredniego, no chyba że... (o tym dalej).

Stąd moje pytania:

- chcę sprawdzić 803d + Aurora 700 - widzę, że to popularne zestawienie, ale w 2023 to wychodzi prawie 10 tysięcy i się zastanawiam czy to świat zwariował (na punkcie 803d) czy ja, bo widzę, że ludzie sprzedają używane Yamahy po kilku latach za kilkaset złotych drożej niż kupili

- co innego sprawdzić w przedziale 8 tysięcy? Jeśli chodzi o nówki. Widzę, że dużo łatwiej byłoby mi się zamknąć w budżecie z denonem dra-800h albo onkyo tx-8270. Ale czy wtedy ten upgrade względem tego co mam będzie sensowny i wyraźnie odczuwalny? Bo w porównaniu do Yamahy, która się okazuje wręcz jakąś lokatą antyinflacyjną, Denon i Onkyo raczej nie poszybował z ceną w górę i widzę już jakieś zestawy za 5 tysięcy z nimi. Och, yamaho superstar...

- Kolejny rodzynek - marantz pm7000n - 2 lata temu był stawiany wyżej od 803d, a dziś widzę mogę dostać nowy za ok. 4,5k (dużo tańszy od Yamahy!) i nie wiem czy to nie byłby właśnie optymalny wybór. Bo to jest właśnie to, czego ja i rynek potrzebuje. W końcu prawdziwy wzmacniacz, ale jednak wyposażony w port usb i wbudowany streaming (czyli właśnie tylko i aż wszystko, co potrzeba). Pytanie czy dostanę do tego jakieś sensowne kolumny, żeby zamknąć się w 7-8k? I czy są jakieś alternatywy, które byłyby tym złotym środkiem między typowym wzmacniaczem a ampli?

A teraz najważniejsze, czyli brzmienie, które mnie interesuje. Niestety jest to moja pięta achillesowa, bo choć wiem i słyszę, co mi się podoba, to nie znam się totalnie na opisywaniu tego. Barwa, temperatura i inne synestetyczne opisy nic mi nie mówią. Bardziej chodzi mi o polecajkę zestawów, które mógłbym sprawdzić niż gotową receptę. 

Nie mam też niestety za dużo odniesień porównawczych. Słucham głównie hip hopu, ale takiego klasycznego, trueschoolowego, opartego o różnogatunkowe sample, często żywe instrumenty, śpiew i bogate w instrumentarium aranże. Przykładowo:

 

Ale często też muzyki gitarowej, typu David Bowie, czasem jakiś lekki jazz (Mazolewski), który brzmi na tym moim bieda-sprzęcie całkiem przyjemnie. Ale i Metallica, i Tool, i Massive Attack się zdarzą. Więc poza hip hopem, który stanowi z 70%, wszystkiego po trochu. 

W moim obecnym zestawie (402d + Magnaty 802) zwykle z ww. typów muzyki byłem zadowolony jak na możliwości tego sprzętu. Uważam, że bardzo przyzwoicie brzmią na niej gitarowe kawałki w stylu Wilki - Słońce pokonał cień (to chyba mój ulubiony kawałek, jeśli idzie o brzmienie na tym sprzęcie). Problem zaczyna się jak jest dużo basu - zaczyna się buczenie itd. Te nowomodne kawałki hip-hopowe oparte o linię basu 808 brzmią już raczej tragicznie.

Ogólny zarzut jaki jeszcze mam to często brak wyrazistości poszczególnych instrumentów, wokal też potrafi być mocno "zaszumiony", zwłaszcza w hip hopie.

Jak zatem widać, chodzi mi głównie o dość ogólny, uniwersalny upgrade jakości brzmienia. Nie jest też tak, że muszę na siłę coś zmieniać. Ogólnie jestem zadowolony z tego co jest, jak na moje potrzeby. No ale 'gonienie króliczka' to chyba ulubione powiedzonko na tym forum, więc "wicie, rozumicie". Pytanie czy warto gonić chudego króliczka z takim budżetem, czy lepiej odczekać 2 lata i zacząć łów na tłustszego króla.

Jako, że Yamaha 803 stała się jakąś niezdobytą królewną, coraz mocniej rozważam tego Marantza pm700n. Ale czy znajdę do niego jakieś sensowne kolumny za ~3k para? Nie obrażam się też na klasyczny wzmacniacz + streamer zewnętrzny, więc będę wdzięczny za wszelkie sugestie i wspólnie zastanowienie się, co z tą Yamahą, że stała się nagle miss world w świecie streamowanej muzyki (przynajmniej na rynku). I czy w ogóle taki upgrade względem tego co mam, będzie faktyczną rewolucją i odczuwalną zmianą, bo jak nie, to odpuszczam i za 2-3 lata wrócę z większym budżetem.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, połajanki i podpowiedzi. ;) 

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakończono produkcję 803-jki, więc to co zostało, sprzedają w wariackich cenach.

A że znajdują się amatorzy, to cena nie spada.

Jeśli słuchasz głównie Tidala, to pomyśl o czymś innym. Yamaha (przynajmniej na razie) nie obsługuje Tidal Connect. A Tidal przez Musiccasta to bieda z nędzą (wiem, bo sam mam także Tidala, ale przez brak connecta słucham głownie Spotify ).

Jeśli chciałbyś pozostać wierny marce (przynjmniej częściowo), to idź w AS 701 + jakiś streamer obsługujący Tidal Connect. Choć jak już tyle czasu słuchasz Tidala na 402 ce to może już się przyzwyczaiłeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dzięki za odpowiedzi. @terracan1929 mimo wszystko musiccast transmituje Tidala we FLACu, to chyba nie ma co narzekać (?). Mnie przynajmniej wystarczyło. Dodatkowo Marantz chyba zamienia musiccast na heos, więc problem pozostaje ten sam. Rozumiem, że rozchodzi się tu o obsługę MQA? 

Jakiego zatem szukać rozwiązania tego problemu w budżecie 8k?

@marcinmarcin O jakie quadrale konkretnie chodzi? Widzę, że niektóre to nawet bym w komplecie za 3k kupił nowe, pytanie czy to zakup z sensem.

Szczerze liczę, że Panowie doradcy z salonów sprzedażowych po weekendzie tu zajrzą i coś doradzą/zaproponują. ;)

A dziś jak na złość mój zestaw przy porannych odsłuchach brzmiał świetnie, aż się zacząłem karcić za swoje fanaberie. Może to kwestia wysunięcia kolumn o jakieś 20 cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 70rr0 napisał:

W końcu prawdziwy wzmacniacz, ale

Wzmacniacz, amplituner, to tylko nazwy, jak sedan czy kombi. Nic nie mówią, co znajduje się pod maską. Są amplitunery o wiele solidniej zbudowane niż niejeden "prawdziwy wzmacniacz".

Moim zdaniem zostaw tę Yamahę, którą masz i skup się na wymianie kolumn, tudzież inwestycji w aranżację akustyczną. Tu kasa najbardziej gra.

Pokaż może zdjęcie swojego pokój i jak masz w nim ustawione kolumny. Zobaczymy, jaki masz potencjał na poprawę brzmienia.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

Wzmacniacz, amplituner, to tylko nazwy, jak sedan czy kombi. Nic nie mówią, co znajduje się pod maską. Są amplitunery o wiele solidniej zbudowane niż niejeden "prawdziwy wzmacniacz".

Moim zdaniem zostaw tę Yamahę, którą masz i skup się na wymianie kolumn, tudzież inwestycji w aranżację akustyczną. Tu kasa najbardziej gra.

Pokaż może zdjęcie swojego pokój i jak masz w nim ustawione kolumny. Zobaczymy, jaki masz potencjał na poprawę brzmienia.

Ale słuchałeś ten model 402? On nie brzmi dobrze, wg mnie najlepiej z inicjatywy cały komplet. Denon pma900H będzie typowym wz,acniaczem z funkcjami sieciowymi, bez zbędnych dodatków, i do tego jakieś nie za ciemne kolumny ;) ale fakt powiedz coś o swoim pomieszczeniu, bo brzmienie chyba cieplejsze Ci odpowiada jeśli te magnaty kolumny Ci odpowiadają z Yamaha ( która gra dość jasno ) ale miałem w biurze w pracy supreme spięte z Yamaha  a w domu Denona z Klipschem i różnica w dynamice i bardziej wyrazistej Górze była mocno na plus na zestawie domowym( ale klipsch to mocno jasne i mocno hmmm wyjątkowe kolumny w brzmieniu i trzeba to lubić) ;) także ja bym pomyślał o tym denonie i jakichś jaśniejszych kolumnach niż Heco 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jirkash napisał:

Jeśli chodzi o R-N803, to naprawdę warto dopłacić wyższą kwotę, jest tego wart i ma wiele do zaoferowania.

Moim zdaniem jest zbyt drogi do tego co oferuje. 

10 minut temu, jirkash napisał:

z odpowiednimi głośnikami przebije inne high-endowe urządzenia.

Ani 402 ani 803

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jirkash Nie podzielam Twojego zdaniem. Ta Yamaha ma tylko jeden plus a jest nim funkcjonalność. Dla mnie gra płasko, sucho i jasno. Bez jakichkolwiek emocji. A w cenie 803 możesz mieć wiele lepszych wzmacniaczy nawet odejmujac z ceny te kilka stów na streamer. 

Edytowano przez Artur Charicki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne odpowiedzi. Widzę, że im więcej głosów w temacie, tym więcej niezgody, ale to i dobrze ;)

Salon jest dość duży i mimo, że zależy mi na projekcji dźwięku w stronę kanapy i stołu (na czerwono zaznaczyłem krzesło, na którym pracuję z laptopem i często spędzam czas), to trzeba brać pod uwagę, że dźwięk się będzie rozchodził. 

Przy niedzieli pobawiłem się trochę w paincie dla zobrazowania akustycznego. Jak widać jest to połączone z aneksem kuchennym i dla akustyki nieco pokomplikowane. Całość salonu z aneksem i przedpokojem ma jakieś 40-45 metrów pi razy oko (proporcje na rysunku są trochę zaburzone, ale mniej więcej tak to wygląda - romby 1 i 2 to kolumny. Dodam, że ten pólwysep dzielący salon i kuchnię to nie jest ściana do sufitu, tylko taka jakby "lada" do połowy wysokości pomieszczenia, czyli z 1,3m): 

salon.jpg

Yamaha 803 była dla mnie punktem wyjścia (nie znam się ani nie obserwuję rynku hi fi, miałem ją w głowie, że jest yamahowym topem wśród amplitunerów). Nie znaczy to, że się przy niej upieram, zwłaszcza, że z tego co rozumiem, jej cena względem choćby wymienionego przeze mnie marantza czy wspomnianego przez @Michał Gałązka denona PMA-900HNE, rośnie tylko przez to, że jest wycofana i coraz mniej jej na rynku. 

Wspomnę, że przymierzałbym się za jakiś czas do gramofonu i tutaj z tego co wyczytałem marantz 7000n ma dość okej wbudowany przedwzmacniacz, co zaoszczędziłoby trochę gratów. Nie wiem jak to jest z bezpośrednio konkurującym denonem. 

Podsumowując, nie obrażam się ani na amplitunery, ani na wzmacniacze zintegrowane bądź te zestawione z zewnętrznym streamerem. Chciałbym po prostu zebrać kilka zestawów do ~8 tys z kolumnami i się im przysłuchać, zanim podejmę ostateczną decyzję. A decyzja może być też taka, że po prostu odczekam jeszcze ze 2 lata z tym co mam, bo tragedii nie ma, zależy co się słucha.

Edytowano przez 70rr0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, jirkash napisał:

Yamaha R-N402d może nie jest high-endem, ale też nie jest biedny, a z odpowiednimi głośnikami przebije inne high-endowe urządzenia. Jeśli chodzi o R-N803, to naprawdę warto dopłacić wyższą kwotę, jest tego wart i ma wiele do zaoferowania.

Tutaj to przesadziłeś...

RN402 nie ma nic wspólnego z modelem RN803 i nawet zestawienie z dobrymi głośnikami nic to nie zmienia... (a wręcz pogarsza)

Wolałbym szukać na rynku wtórym 803-tke bo z obecnych urządzeń na rynku, z nowych pozostał tylko ONKYO...ale tej firmy długo nie było na rynku. więc nie wiadomo,

czy ich obecne produkty "nie straciły"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.03.2023 o 20:18, jirkash napisał:

Yamaha R-N402d może nie jest high-endem, ale też nie jest biedny, a z odpowiednimi głośnikami przebije inne high-endowe urządzenia. Jeśli chodzi o R-N803, to naprawdę warto dopłacić wyższą kwotę, jest tego wart i ma wiele do zaoferowania.

O cholera przy weekendzie chyba było pite😅wybacz, ale 402 z odpowiednimi głośnikami nie przebije high-endowych urząrzeń :D Jest to co najwyżej poprawny budżetowy amplituner stereo z funkacjami sieciowymi i tyle:) i był wart swojej ceny jakieś 2 lata temu, tak samo, jak model 803, był wart swojej ceny z dwa lata temu bo aktualna to jest czysty strzał w kolano bo w tym budżecie wiele sprzętów dźwiękowo zjadają je na śniadanie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, 70rr0 napisał:

Yamaha 803 była dla mnie punktem wyjścia (nie znam się ani nie obserwuję rynku hi fi, miałem ją w głowie, że jest yamahowym topem wśród amplitunerów). Nie znaczy to, że się przy niej upieram, zwłaszcza, że z tego co rozumiem, jej cena względem choćby wymienionego przeze mnie marantza czy wspomnianego przez @Michał Gałązka denona PMA-900HNE,

Mała uwaga co do Heosa. Może Ci się to przyda. Jeśli chodzi o Tidala, to obsługuje on pliki Flac w wersji hi-fi, ale hi-res i MQA już nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, było już to wspomniane o MQA. Niestety osiemset trójka ma tak samo. Pytanie czy serio ta różnica między FLAC hi-fi a MQA jest słyszalna czy to bardziej, żeby sobie humor w podświadomości poprawić?

Ta n2000 to już wydatek rzędu 16 tysięcy... I w ogóle chyba zniknęło gniazdo usb dla pendrive'a, chyba że je dali z tyłu, co nie byłoby złym pomysłem, bo w tej mojej średnio wygląda taki wystający dzyndzel na froncie, choć sama 403 całkiem gustowna z wyglądu.

Czyli zostaje poczekać na nowe yamahy albo szukać używanej 803. W ogóle wg Was jaka cena nowej/używanej 803 nie byłaby w 2023 przesadą?

Na allegro chodzą niby nowe po 4,5 koła, ale sprzedający nie wzbudzają specjalnie zaufania. No i też nie wiem, gdzie by tego można było przed zakupem posłuchać.

3 godziny temu, Michał Gałązka napisał:

był wart swojej ceny jakieś 2 lata temu, tak samo, jak model 803, był wart swojej ceny z dwa lata temu bo aktualna to jest czysty strzał w kolano bo w tym budżecie wiele sprzętów dźwiękowo zjadają je na śniadanie

To co byś polecił ze wzmacniaczy w tej cenie? 

Denon pma900H / Marantz pm7000n to sprzęty warte rozważenie w tej cenie ~4,5k? Niby wzmacniacze, ale jednak z funkcjami sieciowymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 70rr0 napisał:

Pytanie czy serio ta różnica między FLAC hi-fi a MQA jest słyszalna czy to bardziej, żeby sobie humor w podświadomości poprawić?

Na to nie patrz, niestety trudno już ocenić czy to co zostało to prawdziwe flac, ale i tak zdecydowanie wolę słuchać Tidal hifi niż stratnego i zamkniętego formatu mqa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...