Skocz do zawartości

Świat cyfry dla początkującego - poradnik


tomek4446

Recommended Posts

22 minuty temu, tomek4446 napisał:

Kolejna sprawa o której się dowiedziałem to fakt , że aby RME pokazywało właściwe próbkowanie to trzeba odinstalować sterownik RME z Win 10. Następnie po odinstalowaniu sterownika , dowiedziałem się , że ......... nie da się go odinstalować :) Poważnie. Są o tym wątki na Forum RME i jak dotąd nikomu się nie udało :) 

Po zainstalowaniu , "odinstalowanego: sterownika Win 10 wyświetlał mi w " dźwiękach" trzy RME :) 

Doszedłem do tego , że w zależności jakie próbkowanie ustawie na kompie w aplikacji RME takie na sztywno mam w samym urządzeniu :) 

W instrukcji RME , zaś stoi , że można dowolnie przestawiać tylko nie rozgryzłem jeszcze klucza kolejności przyciskania i kręcenia trzema gałkami i dwoma przyciskami. Jak się w tym połapie dam znać :) 

Zaciekawiło mnie to. Ja również mam RME. Sprawdzę jak działa u mnie Win11 /USB/  RME. Chociaż ja takiego połączenia nie używam. 

NUC u mnie spelnia rolę komputera/serwera ale nie jest podpięty kablem do RME. Mój NUC jest w innym pomieszczeniu. 

 

 

Ps. chyba potwierdza się zdanie @kiki2010 i również moje, że Winda nie jest najlepsza dla miłośników audio. 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bebop napisał:

NUC u mnie spelnia rolę komputera/serwera ale nie jest podpięty kablem do RME. Mój NUC jest w innym pomieszczeniu. 

Ok. A jakie próbkowanie wyświetla u Ciebie Rme ? Czy przypadkiem nie 44,1 ? Czy zmienia się próbkowanie na wyświetlaczu RmE w zależności od pliku ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dedal75 napisał:

ale miałem RME i żaden sterownik mi nie został ,na moim mini pc .

A sprawdzałeś w Panelu Sterowania w zakładce Programy i Funkcje ?

22 minuty temu, Bebop napisał:

Tak, zmienia się i jest zawsze zgodne z próbkowaniem pliku.

Masz zainstalowany w kompie sterownik RME MADIface ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, tomek4446 napisał:

Kolejna sprawa o której się dowiedziałem to fakt , że aby RME pokazywało właściwe próbkowanie to trzeba odinstalować sterownik RME z Win 10. Następnie po odinstalowaniu sterownika , dowiedziałem się , że ......... nie da się go odinstalować :) Poważnie. Są o tym wątki na Forum RME i jak dotąd nikomu się nie udało :) 

Na forum RME znalazłem wpis w którym gość uporał się z tym za pomocą programu iobit uninstaller. Pobierzesz go tutaj - https://cdn.iobit.com/dl/iobituninstaller.exe

Podczas instalacji odznacz zbędne pierdoły takie jak:

obraz.png.cfb72ea34b8bded8678cb89dc41f6754.png

Następnie wejdź w "Instalacja niestandardowa" i odznacz:

obraz.png.73182d27f4471fa60ca45fc6d0f7e3cc.png

Kliknij "zainstaluj". Gdyby program proponował jakieś dodatkowe instalacje - nie zgadzaj się. Powinno pomóc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lpomis napisał:

To jest jakieś nieporozumienie.

Mój jest twardszy niż gościa z Forum RME :) 

Zainstalowałem program iobit uninstaller , usunął MADIface i osiem jakiś lokalizacji . Zresetowałem kompa i ..... sterownik ma się dobrze :) Nadal mam go na pasku :) Mało tego , znalazłem jeszcze dwa takie same w programach i funkcjach z wcześniejszych instalowań. iobit uninstaller ich nie widzi , wg. niego jest po problemie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Bebop napisał:

Masz wreszcie bit-perfect z NUC do RME?

I co z tego mitycznego bit perfect skoro Rme i tak przy 0dB ma - 2,5dB headroom... 

BTW u mnie na DACu/interfejsie manualnie ustawione - 8dB...

Bo na bitperfect przester aż w.... kłuje 😉

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Ok. A jakie próbkowanie wyświetla u Ciebie Rme ? Czy przypadkiem nie 44,1 ? Czy zmienia się próbkowanie na wyświetlaczu RmE w zależności od pliku ?

Drivery RME nie zmieniaja sample rate w zaleznosci od pliku. Trzeba to robic samemu albo przez ustawienie na sterowniku w urzadzeniach audio, albo przez zmiane w asio.

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

A piekło zamarzło ? :) 

Nie mam , muszę nad tym popracować.

A co tu trudnego?

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Mój jest twardszy niż gościa z Forum RME :) 

Zainstalowałem program iobit uninstaller , usunął MADIface i osiem jakiś lokalizacji . Zresetowałem kompa i ..... sterownik ma się dobrze :) Nadal mam go na pasku :) Mało tego , znalazłem jeszcze dwa takie same w programach i funkcjach z wcześniejszych instalowań. iobit uninstaller ich nie widzi , wg. niego jest po problemie :) 

To nie jest sterownik a program kontrolujacy asio + ustawienia dla wasapi.

 

image.png.a776dc78d3c72e09b536eaca0a0d6cb7.png

33 minuty temu, Bebop napisał:

Bit -perfect nie odnosi się do żadnych decybeli ani do niczego o czym mówisz. 

No troche sie odnosi, jak u zrodla jest  X dBFS to ma tak pozostac az do cyfrowego konca.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

Hmmm... ze jak???

 

7 godzin temu, Mariusz Kopacki napisał:

No troche sie odnosi, jak u zrodla jest  X dBFS to ma tak pozostac az do cyfrowego konca.

Clarett gra świetnie, ale potrzebuje headroom. U mnie gra dobrze na minus 8dB ustawionych na sztywno przez soft Focusrite w urządzeniu. (Clarett zapamiętuje te ustawienia po odpięciu od PC ). Na Volumio mam ustawione 0dB (null) - opcja hardware volume jest nieaktywna (mimo możliwości analogowej regulacji głośności na drabince) 

Dla porównania Qutest przy ustawieniu na hardware volume w Volumio (mimo że nie ma żadnej regulacji) gra bardxo dobrze, ale przy ustawieniu na 0dB (null) przesteruje jak Clarett... domyślnie po instalacji systemu Qutest ustawiony jest w Volumio na hardware volume/mixer PCM. Clarett domyślnie null. (hardware nie da sie włączyć). 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucasz rozmaite kwestie w jeden worek, bo sie 'dB' pojawia?

RME ma kontrole glosnosci cyfrowo-analogowa, mozesz przesterowac sygnal samym Ref Level jesli napiecie wyjsciowe stanie sie nieakceptowalne dla wzmacniacza. 

Ingerencja w sample podczas cyfrowej korekcji glosnosci zawsze odchodzi od bit-perfect tak jak kazda tu inna ingerencja. Headroom mozna zapewnic na rozne sposoby i po stronie cyfrowej, i po analogowej. Nie musi byc to pregain, moze byc wyzsza wewnetrzna gestosc bitowa na potrzeby peakow miedzyprobkowych z przetwarzania albo transient z samego sygnalu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...