Skocz do zawartości

Świat cyfry dla początkującego - poradnik


tomek4446

Recommended Posts

Witam. Od paru dni znalazłem się w świecie dźwięku cyfrowego , który nie ukrywam nie darzy mnie sympatią i za cholerę nie chce być przyjazny. Urządzenie które posiadam to mini komputer NUC 12 Pro na Win 10 pro.

Prosiłbym o porady jak się do tego / cyfry/ zabrać , by połączyć jakość z funkcjonalnością.

A jak o jakości mowa to mam kilka pytań.

- z jakiego odtwarzacza korzystać , by osiągnąć maksymalnie dobre efekty dźwiękowe ?

- jakie ustawić próbkowanie w zakładce " dźwięk" w Win 10 ?

- co zrobić , by sygnał wysyłany przez komputer nie był zmieniany , czyli by uzyskać bit perfect ?

- jakie i jak zastosować DSP ?

- czy korzystać z filtrów REW eksportowanych do ???

- czy ktoś korzystał z rePhase i jakie wyniki ?

- jak sobie ułatwić życie w korzystaniu ze streamera w kompie , czyli co zamiast myszy i klawiatury ?

- jaki serwis radiowy wgrać w kompa ?

C.d.n. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

z jakiego odtwarzacza korzystać , by osiągnąć maksymalnie dobre efekty dźwiękowe ?

Cześć. Zachęcam do wypróbowania kilku playerów. Miałem przez rok Roona. Świetny ale drogi i niestety u mnie był podatny na przycinki endpointów jeżeli obciążenie procka i sieci WiFi było większe. Dobre jest to, że można zintegrować kilka serwisów streamingowych, ma super DSP, EQ, PEQ, z konwolwerem włącznie. Fajnie bazę muzyczną ogarnia.  Zrezygnowałem przez przycinki. 

Pliki lubię odtwarzać Jriver Media Playerem. Możesz na próbę zainstalować i sprawdzić. Prosty do skonfigurowania. Sterowniki ASIO lub WASAPI do daka instalujesz i masz bit perfekt. Oczywiście musisz odptaszkować w opcjach programu działanie DSP czyli wszelkie EQ, PEQ, resamplery, crossfadery, limitery itp. W okienku opcji informuje co robi więc widać czy jest bit perfect. Ciekawostką jest możliwość podglądania DR utworów po uruchomieniu analizy audio. Tak samo jak w Roon można implementować filtry IIR, FIR lub mieszane wystrugane w REW lub Refase w postaci plików do konwolwera. 

Nie gorszy od ww jest Foobar. Też wszystkomający. Do plików oczywiście. 

Pytań zadałeś sporo i w jednym poście nie sposób odpowiedzieć. 

Algorytmy DSP zaszyte są w aplikacji playera i tu musisz wybrać jaki Ci przypasi. Każda ingerencja DSP w ścieżkę audio to rozwód z bit perfect. 

Jeżeli chodzi o filtry z REW to najprościej przygotować je w postaci "impulsu korekcyjnego" i aplikować poprzez funkcję konwolwera w playerze. Ma ją zarówno Roon, Jriver czy oddzielny APO EQ, który śmiga na sterownikach windy. Najlepszym programem do filtrów jest wg mnie Rephase wspomagany pomiarami z REW.

Można w nim, w kilku prostych krokach skorygować oprócz modów pomieszczenia samą zwrotnicę kolumn poprawiając fazę tzw. Phase Shift. 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MariuszZ napisał:

Zachęcam do wypróbowania kilku playerów.

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Wgrałem Jriver Media Player , rozumiem , że jest płatny , bo ktoś chce ode mnie jakąś kasę ? No , nic muszę się jakoś z tym wszystkim zaprzyjaźnić. Z rePhase już kiedyś działałem , muszę sobie przypomnieć o co dokładnie chodziło. Będę próbował do skutku , uparty jestem. Czekam na  nowe kabelki USB C-B , bo takie gniazda ma NUC i działam.

1 godzinę temu, kiki2010 napisał:

Roon Rock nie żaden Windows

Roona na razie odpuszczam , aż taki plikowy to jeszcze nie jestem. Na razie wgryzam się w różnice Tidal vs Spotify.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

- z jakiego odtwarzacza korzystać , by osiągnąć maksymalnie dobre efekty dźwiękowe ?

"Odtwarzacz" to dość ogólne pojęcie.

Jeśli chodzi o software (apki/programy) to niewiele one wnoszą do dźwięku. Chyba, że są skopane. Wszystkich nie znam. 

Urządzenia (hardwarwe) mogą wnosić jakieś zmiany. Musisz popróbować sam, audiofilski świat jest bogaty w doznania - sam wiesz. 

 

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

- jakie ustawić próbkowanie w zakładce " dźwięk" w Win 10 ?

- co zrobić , by sygnał wysyłany przez komputer nie był zmieniany , czyli by uzyskać bit perfect ?

- jakie i jak zastosować DSP ?

Zainstaluj Roon ROCK na NUC i zapomnij o takich zmartwieniach.  

DSP w roon jest znakomity. Dodatkowo, w razie przesterów spowodowanych przez nadmierne/nieumiejętne wysterowanie DSP, roon wykrywa clipping i możesz zarządzać ręcznie headroom aby uniknąć clippingu. 

 

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

- czy korzystać z filtrów REW eksportowanych do ???

Wszelkie filtry FIR możesz stosować w DSP roon, znajdziesz informacje jak to robić. 

 

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

- jak sobie ułatwić życie w korzystaniu ze streamera w kompie , czyli co zamiast myszy i klawiatury ?

Roon'em (oprócz apki telefonu) możesz sterować pilotem Harmony. 

 

8 godzin temu, tomek4446 napisał:

- jaki serwis radiowy wgrać w kompa ?

W roon nie musisz instalować dodatkowych rzeczy do słuchania radia. Wszystkie stacje internetowe są dostępne. 

 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Roona na razie odpuszczam , aż taki plikowy to jeszcze nie jestem.

Potrafię to zrozumieć. Ale może chociaż spróbuj darmowy trial? Nic nie stracisz. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

. Z rePhase już kiedyś działałem , muszę sobie przypomnieć o co dokładnie chodziło. Będę próbował do skutku , uparty jestem

Nie ma sensu IMHO. Poradniki w temacie są z dupy wzięte i zanadto życzeniowe. Uzyskałem w końcu efekty jakie chciałem (np wyrównanie między glosnikami lub wrecz całkowite wyprostowanie fazy - potwierdzone pięknymi pomiarami fazy po mojej korekcie) ale mimo moich mocnych checi usłyszenia poprawy sonicznej nie udało mi sie to 😁

Po prostu samo wlaczenie filtra konwolucujnego w Apo Equalizer dawało mi efekt szkliwienia dźwięku i żadna poprawka nie była w stanie zniwelowac tego minusa. 

Więc niepotrzebne komplikowanie. Chyba że komuś pomieszczenie odwraca fazę, co pisałem i suma 2 kolumn jest mniejsza niż oddzielne L lub R w jakimś zakresie 

Co innego rozsądne filtry IIR

Co do bit perfect - przecież Roon ustawia headroom (bez niego i tak nie na jakości bo jest przester, mają go też dobre daki... więc to taki jednorożec trochę 😀

U mnie studyjny  Clarett z headroom - 8dB pokonał kolejnego dobrego daca butikowego... 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja ustawień dla urządzeń (przetworników) Chorda + początkowa instalacja sterowników. W zasadzie to wszystko co trzeba zrobić na przykładzie systemu Windows. Podobnie powinno to wyglądać z RME. Przy okazji pokazane co ma być przeklikane w Roonie, Tidalu i Qobuzie.

 

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, lpomis napisał:

Instrukcja ustawień dla urządzeń (przetworników) Chorda + początkowa instalacja sterowników. W zasadzie to wszystko co trzeba zrobić na przykładzie systemu Windows. Podobnie powinno to wyglądać z RME. Przy okazji pokazane co ma być przeklikane w Roonie, Tidalu i Qobuzie.

 

Kolego, Windows to najgorsze do muzyki co może być. No ale jeżeli ktoś już musi go używać, to są specjalne modyfikowane jego wersje.

Patrz system Atlas OS.

https://atlasos.net/downloads

 

Edytowano przez kiki2010
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bebop napisał:

Nie rozumiem. 

Wczoraj byłem u znajomego słuchaliśmy z Roon. Miał - 3dB pod DSP (mimo braku DSP). Dodatkowo każdy kawałek miał nawet - 6,ake nie wiem czy na zarządzanie Volume czy pod wyrównanie głośności. Nie mam Roona i nigdy nie wnikałem w temat. 

Co do zarządzania cyfrowa głośnością Qutest u mnie na Volumio przesterował w trybie null (0dB), ale juz w trybie hardware volume (Qutest nie ma regulacji głośności), gra barrzo dobrze nie przesterujac na niczym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, marcinmarcin napisał:

Wczoraj byłem u znajomego słuchaliśmy z Roon. Miał - 3dB pod DSP (mimo braku DSP). Dodatkowo każdy kawałek miał nawet - 6,ake nie wiem czy na zarządzanie Volume czy pod wyrównanie głośności. Nie mam Roona i nigdy nie wnikałem w temat. 

Co do zarządzania cyfrowa głośnością Qutest u mnie na Volumio przesterował w trybie null (0dB), ale juz w trybie hardware volume (Qutest nie ma regulacji głośności), gra barrzo dobrze nie przesterujac na niczym. 

Będę wdzięczny za wytłumaczenie innymi słowami. Wyrywkowo rozumiem ale nie umiem połączyć w całość. 

Tutaj masz trochę informacji jeśli nie znasz dobrze roon https://help.roonlabs.com/portal/en/kb/articles/dsp-engine-headroom-management#Introduction

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bebop napisał:

Będę wdzięczny za wytłumaczenie innymi słowami. Wyrywkowo rozumiem ale nie umiem połączyć w całość. 

Kolega ma Roon (bez DSP) mimo tego ma to - 3dB włączone, plus jak leciały kolejne kawałki to też miały różne minusy... Nie wiem czy wynika to z włączonej opcji wyrównania poziomów głośności, czy właśnie z zarządzania clippingiem. 

Mam studyjnego daca bo podoba mi się jego dźwięk. Nie ma jednak automatycznego headroom, a opcja hardware volume jest nieaktywna w menu volumio. 

Ale mogę ustawić na nim głośność analogowo (mam na max) i cyfrowo (tu mam - 8dB) bo tak gra najlepiej. Przy 0dB co drugi kawałek wyostrza i przesteruje. 

Np. RME ADI 2FS ma - 2,5dB na uniknięcie przesteru. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam dziś Roona. Wziąłem triala i poza jednym małym technicznym problemem związanym z rozdzielczością i skalowaniem w Windows wydaje się to być kawał solidnego softu. W zasadzie faktycznie to co pisał @Bebop powyżej już mogę potwierdzić. Kombajn, w sumie wszystko w jednym i jeśli ktoś ma tyle potrzeb związanych z konfiguracją i samym użytkowaniem co @tomek4446 to zdecydowanie warto sprawdzić i wziąć okres próbny na 14 dni.

Samych porównań brzmienia w stosunku do tradycyjnych aplikacji jak np. Tidal nie robiłem.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lpomis napisał:

Mhm. I na pewno różnica z takiego Spotify czy Tidala będzie taka, że hoho :) Przeskok o kilka klas jak nie lepiej!!!

No ale chyba sam pisałeś że robiłeś optymalizację windowsa koledze. Jakiś zamiar pewnie tego był. 

Z drugiej strony, po co w to się babrać jak ma się gotowe rozwiązania.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tam @tomek4446? Założyłeś temat "Świat cyfry dla początkującego - poradnik". No i gdzie ten poradnik? ;)

@Bebop - co do Roona. Pograłem na nim troszkę Tidalem. Nie wyłapałem istotnych różnic w brzmieniu. Ale nie skupiałem się też zbytnio na tym. Ale jeśli chodzi o funkcjonalność i możliwości - bardzo mi się podoba. Fajna jest też sekcja z radiami. Aplikacja jest naprawdę solidnie napisana - jest w miarę intuicyjna i ma ładny layout. Niestety nie mogłem nic poradzić na komunikat o zbyt małej rozdzielczości. Za każdym razem musiałem minimalizować i maksymalizować okienko programu aby się go pozbyć. Rozdziałka 3840x2160 i skalowanie 300% ustawione w Windowsie nie lubi się widać z Roonem.

Ja na pewno nie będę wykupował abonamentu - cena jest jednak zaporowa jak dla mnie i po prostu nie potrzebuję tych wszystkich funkcji. Korzystam z natywnych aplikacji streamingowych. Jeśli jednak ktoś ma takie wymagania to zdecydowanie warto sprawdzić ten serwis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lpomis napisał:

Niestety nie mogłem nic poradzić na komunikat o zbyt małej rozdzielczości.

Może masz jakieś nietypowe ustawienia rozdzielczości albo nietypoowy ekran. Ja nie miałem z tym problemu na żadnym z moich urządzeń. Ale mniejsza z tym, nie o to chodzi w tym wątku.  

Myślę, że roon dla samych serwisów streamingowych Tidal/Qobuz mija się z celem bo te mają natywne apki albo inne tańsze rozwiązania.   Moje zbiory CD są w całości zapisane na dysku (serwerze roon) i wtedy to ma sens. 

Fajnie, że zobaczyłeś i spróbowałeś choć trochę jak to działa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Bebop napisał:

Chętnie się dowiem na jakim etapie jest @tomek4446 

przepraszam , że trochę odpuściłem , ale życie czasem toczy się obok audio. Ale do rzeczy. Walczę i uczę się. Właśnie przed chwilą udało mi się spowodować , iż NUC zaczął się " uruchamiać ponownie " . Bo do tej pory po wciśnięciu tego polecenia po prostu ekran robił się czarny i nic się nie działo :) 

Kolejna sprawa o której się dowiedziałem to fakt , że aby RME pokazywało właściwe próbkowanie to trzeba odinstalować sterownik RME z Win 10. Następnie po odinstalowaniu sterownika , dowiedziałem się , że ......... nie da się go odinstalować :) Poważnie. Są o tym wątki na Forum RME i jak dotąd nikomu się nie udało :) 

Po zainstalowaniu , "odinstalowanego: sterownika Win 10 wyświetlał mi w " dźwiękach" trzy RME :) 

Doszedłem do tego , że w zależności jakie próbkowanie ustawie na kompie w aplikacji RME takie na sztywno mam w samym urządzeniu :) 

W instrukcji RME , zaś stoi , że można dowolnie przestawiać tylko nie rozgryzłem jeszcze klucza kolejności przyciskania i kręcenia trzema gałkami i dwoma przyciskami. Jak się w tym połapie dam znać :) 

Przejściówki jeszcze nie podłączyłem , więc dźwięk nie leci przez DDRC 22D. 

Jutro będę kombinował co zrobić , by NUC się włączał z samym TV , a nie jak teraz z TV + amp, KD / ???/ :) 

Mam jakieś dziwne wrażenie , że w mim TV Koreańczycy zamontowali przez pomyłkę wszystkie  gniazda HDMI ARC. Obojętnie pod jakie z czterech podlączę kabelek , drugie urządzenie też się włącza :) 

I to na razie tyle.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...