Skocz do zawartości

Świat cyfry dla początkującego - poradnik


tomek4446

Recommended Posts

18 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Wrzucasz rozmaite kwestie w jeden worek, bo sie 'dB' pojawia?

Nie, Ty mieszasz

18 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Headroom mozna zapewnic na rozne sposoby i po stronie cyfrowej, i po analogowej.

Nawet jak używam Clarett jako preampu do końcówki mocy i mam na analogu np - 50dB, dalej nie likwiduje to przesteru cyfrowego. 

Pomaga przyciszenie cyfrowe albo na źródle (czy PC czy malina), albo właśnie na DACu. 

Więc nie ma to nic wspólnego z dobraniem mocy na wyjściu daca /czułością wzmacniacza itp

Z moich obserwacji wynika że spora część różnic między dacami/źródłami wynikać może właśnie ze sposobu zarządzania cyfrowym volume/headroom. 

Różnice w charakterze dźwięku (np u mnie 0dB vs - 8dB) są dość drastyczne

Tylko wszystko to uderza w bitperfect... więc nie do zaakceptowania przez wszystkich

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, marcinmarcin napisał:

Nie, Ty mieszasz

Gdyz poniewaz bo i jak?

 

5 minut temu, marcinmarcin napisał:

Nawet jak używam Clarett jako preampu do końcówki mocy i mam na analogu np - 50dB, dalej nie likwiduje to przesteru cyfrowego. 

Mowa byla o RME. Co maja do tego rozwiazania z Focusrite?

W samym RME wewnetrzny headroom nie zapewni poprawnej pracy dla dowolnych ustawien DSP, i to jest normalne, odpowiedni pregain jest po stronie uzytkownika. Po to jest Level Metering i DigiCheck jesli trzeba.

 

8 minut temu, marcinmarcin napisał:

Więc nie ma to nic wspólnego z dobraniem mocy na wyjściu daca /czułością wzmacniacza itp

To juz zalezy. Analiza z uzyciem ADC powie wiecej.

 

10 minut temu, marcinmarcin napisał:

Różnice w charakterze dźwięku (np u mnie 0dB vs - 8dB) są dość drastyczne

Zmierzyles i przeanalizowales, aby wiedziec o tym cokolwiek?

 

12 minut temu, marcinmarcin napisał:

Tylko wszystko to uderza w bitperfect... więc nie do zaakceptowania przez wszystkich

Nie kojarze, zeby ktos preferowal clipping jesli jakies urzadzenie w torze nie radzi sobie z poziomem wejsciowego sygnalu. Bit-perfect zawsze ma granice rozsadnej stosowalnosci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Nawet jak używam Clarett jako preampu do końcówki mocy i mam na analogu np - 50dB, dalej nie likwiduje to przesteru cyfrowego. 

Pomaga przyciszenie cyfrowe albo na źródle (czy PC czy malina), albo właśnie na DACu. 

Więc nie ma to nic wspólnego z dobraniem mocy na wyjściu daca /czułością wzmacniacza itp

Z moich obserwacji wynika że spora część różnic między dacami/źródłami wynikać może właśnie ze sposobu zarządzania cyfrowym volume/headroom. 

Różnice w charakterze dźwięku (np u mnie 0dB vs - 8dB) są dość drastyczne

Tylko wszystko to uderza w bitperfect... więc nie do zaakceptowania przez wszystkich

Nikt nie mówi żebyś słuchał w bitperfect bo nie o to w tym chodzi. Chodzi o to, czy dane urządzenie (transport) jest w stanie przesłać niczym nie zmieniony sygnał bp do dac. Tylko tyle i aż tyle. 

Ja nie słucham w bp bo mi to nie pasuje / korzystam z DSP i innych zmieniaczy. 

 

Ale Ty się uczepiłeś, że to całe bit-perfect jest jakieś mityczne i w ogóle do dupy.  

Nadal nie rozumiem z czym walczysz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bebop napisał:

Chodzi o to, czy dane urządzenie (transport) jest w stanie przesłać niczym nie zmieniony sygnał bp do dac. Tylko tyle i aż tyle.

Zgadzam się z Tobą 👍 

Czepiam się podejścia, gdzie poświęcamy jakość kosztem zachowania bit perfect do samego końca... 

Ale nie dotyczy to Ciebie z tego co piszesz:

6 minut temu, Bebop napisał:

nie słucham w bp bo mi to nie pasuje / korzystam z DSP i innych zmieniaczy.

A że warto mieć źródło BP, to też racja. 

Jak miałem Rme testowałem pod tym kątem różne opcje maliny 👍

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Kopacki napisał:

Owszem, ale samo sluchanie nie daje solidnych podstaw do pewnych wnioskow. Jak rowniez jednym z celow mierzenia jest zaowocowac jak najlepszymi wrazeniami sluchowymi.

A nie można by tego połączyć? 😉

Pewne rzeczy trzeba zmierzyć, ale pewne usłyszeć... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Bebop napisał:

Jutro sprawdzę laptop Win11 / USB / RME na serwisie Qobuz i na swoich plikach. 

@tomek4446 Zainstalowałem driver madiface na moim lapku Win11.  KIedy gram z apki Qobuz, sygnał do RME idzie bit-perfect. Pod warunkiem, że w apce Qobuz wybiorę ASIO MADIface USB jako audio output. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko wskazuje na dopasowanie sample rate, nic o tym, czy apka Qobuza dodaje jakies procesowanie, czy nie. Przy zainstalowanych sterownikach RME aplikacja ustawia czestotliwosc zgodna z utworem dla asio, a dla wasapi uzywa aktualnej i robi ewentualny resampling, jak jest niezgodnosc. Tylko na sterownikach od MS dziala dla RME ustawianie czestotliwosci przez aplikacje dla wasapi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Tylko na sterownikach od MS dziala dla RME ustawianie czestotliwosci przez aplikacje dla wasapi.

Ok. Osobiście mam gdzieś czy RME będzie pokazywało aktualną dla pliku częstotliwość czy nie. Ważne jest co odtwarza. Czyli jak mam plik 24 bity 192 kHz , a na wyświetlaczu RME pokazuje 16 bitów 44,1 kHz co to tak naprawdę słyszę ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Ok. Osobiście mam gdzieś czy RME będzie pokazywało aktualną dla pliku częstotliwość czy nie. Ważne jest co odtwarza. Czyli jak mam plik 24 bity 192 kHz , a na wyświetlaczu RME pokazuje 16 bitów 44,1 kHz co to tak naprawdę słyszę ? :) 

To co pokazuje RME na wyswietlaczu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomek4446 napisał:

Ok. Osobiście mam gdzieś czy RME będzie pokazywało aktualną dla pliku częstotliwość czy nie. Ważne jest co odtwarza. Czyli jak mam plik 24 bity 192 kHz , a na wyświetlaczu RME pokazuje 16 bitów 44,1 kHz co to tak naprawdę słyszę ?

Nie sądzę abyś usłyszał różnicę przez zmianę sample rate. Ale sam fakt, że wszystko masz 44.1 jest irytujący, nieprawdaż? Dlaczego miałbyś słuchać plików 192 (jeśli takie będziesz miał) zmienionych do 44.1. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomek4446 napisał:

No to inaczej. Gdy zmienię / co w tej chwili uczyniłem / manualnie w MADIface z 44,1 na 192 kHz

Tomek, czemu musisz robić to wszystko manualnie? MADIface powinien podawać oryginalny bit rate zgodny z plikiem źródłowym.

Czy to u Ciebie nie działa poprawnie? 

Z czego puszczasz te pliki? Z jakiej apki? Może musisz tam zaznaczyć MADIface? Musi być jakieś rozwiązanie problemu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Bebop napisał:

Tomek, czemu musisz robić to wszystko manualnie? MADIface powinien podawać oryginalny bit rate zgodny z plikiem źródłowym.

Czy to u Ciebie nie działa poprawnie? 

Z czego puszczasz te pliki? Z jakiej apki? Może musisz tam zaznaczyć MADIface? Musi być jakieś rozwiązanie problemu. 

Sterowniki od RME obsluguja zmiane sample rate tylko dla asio, nie dla wasapi. Wyjasnienie mozesz znalezc na forum RME.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...