Skocz do zawartości

Świat cyfry dla początkującego - poradnik


tomek4446

Recommended Posts

1 godzinę temu, MMarek napisał:

Prosto, nieskomplikowanie, a i brzmieniowo  przyzwoicie

Marek na Twoje all in one to mnie nie stać :) 

A po za tym jak ja tam podłączę DL ? :) 

43 minuty temu, kiki2010 napisał:

W końcu wkurzą cię te zabawy bo dotrze do ciebie, że non stop coś grzebiesz a nie słuchasz muzyki i rzucisz to wszystko w cholerę.

Mam taki charakter , że nie idę na łatwiznę. Nie mówię Roonowi , nie. Po prostu lubię wiedzieć , co się dzieje u podstaw. Świetny trening umysłu i poznawanie nowych zagadnień. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek4446 napisał:

No dobra. Ściągnąłem na Foobara sterowniki , czy cóśtam DSD . tego rodzaju pliki pójdą tylko po USB ? Pytam , bo na razie za cholerę ...

DSD to troche nie moja dzialka, ale na natywne DSD nie ma przepustowosci przy spdif. Tylko DoP wchodzi w gre ewentualnie, DSD over PCM. O ile dobrze kojarze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.05.2023 o 10:36, kiki2010 napisał:

I tak skończy się na Roonie. W końcu wkurzą cię te zabawy bo dotrze do ciebie, że non stop coś grzebiesz a nie słuchasz muzyki i rzucisz to wszystko w cholerę. Nie będziesz pierwszy i ostatni.

Niekoniecznie, niektórzy lubią grzebać, dłubać, przełączać całe życie bez końca.  Dobrze, że Tomek próbuje wszystkiego, przynajmniej pozna możliwości. Zapewne czegoś się przez to nauczy.  Ja całe lata przerabiałem różne playery, drivery i inne pierdoły aż wreszcie poznałem Roon i zostałem przy nim. Jednak nie żałuję poprzednich prób i poszukiwań bo to była właśnie nauka. 

 

Dnia 3.05.2023 o 10:41, Mariusz Kopacki napisał:

Co mu ten Roon samocudownie wniesie? Uzyje tych samych driverow co foobar, Diraca nie zastapi, akustyki automagicznie nie pomierzy, do miniDSP korekt nie wysle.

Mariusz, to zdanie jest nieco na wyrost. "Samocudownie" nie dotyczy to tylko roon. Foobar ani Windows również nie zastąpi Dirac. Nie mieszajmy zbytnio. Roon ROCK ma swoje drivery i raczej nie mają nic wspólnego z Foobar.  Nic nie stoi na przeszkodzie aby  grać z Roon i korzystać z korekcji Dirac. 

Samocudownie jednak Roon wniósł ogromną przyjemność i wygodę obcowania z muzyką cyfrową w moim domu. To pięknie, estetycznie zrobiony soft, jest jak otwarta książka z mnóstwem informacji, podpowiedzi muzycznych i całym mnóstwem innych fajnych rzeczy. 

Gdyby tylko Roon był za darmo,  każdy chciałby go mieć i nikt by nie narzekał. Niestety darmowych aplikacji do audio na takim poziomie nie ma bo to zwyczajnie niemożliwe. 

 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gubisz kontekst. Roon zainstalowany na Windows korzysta z tych samych sterownikow, co foobar. A skoro w temacie Dirac czy obslugi miniDSP nic nie wniesie, to jedynie zastepuje w tej konkretnej konfiguracji foobara. Grzebania w ogolnosci nie zastepuje.

I nie jest tak, ze kazdy chcialby go miec, gdyby byl za darmo. W moim systemie nie bylby w stanie nawet zastapic mi LMS - brak wsparcia dla DLNA, wymagajac przy tym dedykowanej platformy w miejsce zwyklego kontenera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

Gubisz kontekst.

Może nie gubię kontekstu a poszerzam horyzonty. 

Roon na Windows - owszem, można na próbę dla testów. Tak też miałem kilka lat temu. 

Chcąc zbudować player/serwer oparty na roon  -  Roon ROCK jest jedyną rozsądną opcją. 

W końcu NUC to programowalne urządzenie. Nie jest przyspawane do Windy. 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest przyspawane do windy, ale na tej moment jest tam taki system, a nie inny. I byc moze z racji jakichstam oczekiwan funkcjonalnych inny system, zwlaszcza dedykowany, nie wchodzi w gre.

Moj kontekst jest tu w ogole poza tematem.

To jest troche tak jak komus, kto ma jakies problemy z Windows ciagle wciskac Maca. Badz na odwrot.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

W moim systemie nie bylby w stanie nawet zastapic mi LMS - brak wsparcia dla DLNA, wymagajac przy tym dedykowanej platformy w miejsce zwyklego kontenera.

Nie mam odwagi zastępować niczego w Twoim systemie. 

Roon to chyba jednak  inna funkcjonalność i estetyka . A to dla mnie bardzo ważne w domowym audio. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.04.2023 o 10:38, tomek4446 napisał:

Urządzenie które posiadam to mini komputer NUC 12 Pro na Win 10 pro.

A co Cię skłoniło do zakupu tegoż urządzenia? Bo zaraz potem szukać przejściówek zamiast poszukać NUC-a z tym co Ci trzeba?

 Jeśli to prezent  - to nie było pytania ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, gienas napisał:

A co Cię skłoniło do zakupu tegoż urządzenia? Bo zaraz potem szukać przejściówek zamiast poszukać NUC-a z tym co Ci trzeba?

 Jeśli to prezent  - to nie było pytania

Prezent to niestety dla mojej kieszeni nie był :( 

Dostosować taki ,co ma wszystkie odpowiednie wejścia to każdy potrafi , ale zrób to jak nie ma ? :) 

Wybór był przedyskutowany i świadomy. NUC w razie czego ma zastąpić mój wiekowy komp stacjonarny , ot takie koło ratunkowe. Na razie będzie służył do muzyki, jak długo nie wiem. 

A'propos dostosowywania , kupiłem kabelek USB C-B i sprawdzam jak to gra bezpośrednio przez RME z pominięciem M2Tech oraz DL. Pierwsze wrażenia , więcej niskiego basu . dźwięk bardziej techniczny mimo , że leci przez lampy. Nic słucham dalej , fajnie mieć wybór. 

Tylko jak zwykle u mnie ilość kabli znowu się zwiększyła. Patrząc na systemy niektórych kolegów , gdy biegną cztery , pięć kabelków naprawdę zazdroszczę. U mnie jest jakoś inaczej , obojętnie czego się dotknę :) 

 

20230507_142857.jpg

20230507_143132.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, tomek4446 napisał:

A'propos dostosowywania , kupiłem kabelek USB C-B i sprawdzam jak to gra bezpośrednio przez RME z pominięciem M2Tech oraz DL. Pierwsze wrażenia , więcej niskiego basu . dźwięk bardziej techniczny mimo , że leci przez lampy. Nic słucham dalej , fajnie mieć wybór.

A jak to gra pezez M2Tech z pominięciem DL?  Mam na myśli M2Tech vs USB. Czy jest różnica? 

Pytam bo zaraz ktoś podłapie że ten konwerter i kable wprowadzają zmiany. A moim zdaniem to tylko DL. 

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo przepuszczenie przez miniDSP wprowadza zmiany, chocby nawet Dirac byl wylaczony.

 

Ma ADI, ma mozliwosc zrzucenia zawartosci, ktora otrzymuje DAC, na komp i nagranie poprzez USB. Prosta droga do porownania co w istocie wplywa na stream, a co nie.

 

Swoja droga to watek o mocno edukacyjnych walorach, pokazuje jak wartosciowe moga byc rozmaite wnioski wysnuwane na temat zachowania roznych urzadzen, gdy ma sie wielce blade pojecie o dzialaniu cyfrowego toru.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że większość audiofilów tutaj i nie tylko, to głównie analogowcy. Chwała im za to.

Jednak, 

Wciąż jest tak, że wielu zabytkowych audiofili postrzega cyfrowe audio jako coś sztucznego i technicznego. A to nie musi tak być. 

42 minuty temu, Mariusz Kopacki napisał:

Swoja droga to watek o mocno edukacyjnych walorach,

Zapraszam więcej ludzi do dyskusji.  Sam chętnie nauczę się tego co mi nieznane.

Edytowano przez Bebop
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bebop napisał:

zabytkowych audiofili

Cha, cha,cha - zaczynam szukać sobie miejsca w muzeum.🤣 A może minister kultury i dziedzictwa narodowego obejmie ochroną lub patronatem? A ogólnie to masz rację - wielu to trzęsące się dziady.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Tylko jak zwykle u mnie ilość kabli znowu się zwiększyła. Patrząc na systemy niektórych kolegów , gdy biegną cztery , pięć kabelków naprawdę zazdroszczę. U mnie jest jakoś inaczej , obojętnie czego się dotknę :) 

Chi, chi a u mnie do audio tylko trzy, nawet połączenie z siecią po WiFi. Nie zazdrość Tomeczku, albowiem w miarę przybywania lat, ilość kabli będzie się zmniejszać :) 

Edytowano przez MMarek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

Tylko jak zwykle u mnie ilość kabli znowu się zwiększyła. Patrząc na systemy niektórych kolegów , gdy biegną cztery , pięć kabelków naprawdę zazdroszczę. U mnie jest jakoś inaczej , obojętnie czego się dotknę :) 

NIe wierz oczom :D  na pewno ukrywają resztę kabelków ;)

Chcesz to zrobię Ci fotkę mojej maliny na moim wzmaku... Pająk tam się czuje jak w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...