Skocz do zawartości

Elac Carina czy Vela - monitory czy podłogówki - dylematy 50-latka


tomasz1w

Recommended Posts

5 minut temu, tomasz1w napisał:

Nie było kiedy zmienić;)

Były jakieś niespodzianki przy bezpośrednim porównaniu (np. repertuar, czy utwory, w którym Cariny się obroniły), czy też po porządnym ustawieniu Vele zagrały lepiej pod każdym względem? (Jeśli szykujesz dłuższą relację, to wycofuję pytanie, żeby Ci nie psuć szyków.) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, Cariny to są świetne monitory, używane można kupić za 2500 zł i to jest mega dobra relacja ceny do jakości. Tak, jak pisałem, Cariny to radosne granie z podkręconym basem, który przy mocniejszym odkręceniu gwizdka potrafi nawet obudzić jakąś szafkę w kuchni (mdf, nowa zabudowa) w 27m2. Ale jednocześnie nie jest to jednolita pulpa zalewająca średnicę i górę. Nie wiem, jak oni to zrobili, oczywiście bas nie jest perfekcyjny, ale potrafi mieć taką masę, miękkość i jednocześnie punktowość, że można się zdziwić. Co do średnicy - leciutko ocieplona, leciutko uproszczona, przyjemna, więcej niż prawidłowa. Góra jest szczegółowa i jednocześnie dość gładka. Nie ma co bać się JET'a, tzn. że będzie ostry. Na pewno nie w wydaniu Elaca (przynajmniej nie w przypadku Cariny i Vela). Góra ujęła mnie w Carinach na odsłuchach w Topie, po Bowersach 707 S3. Mianowicie szczegółów na górze było więcej, ale jednocześnie były gładkie i zarazem wystarczająco przeszywające. Scena bez jakiś wielkich czarów, ale Cariny po przeniesieniu z szafki RTV na standy Elaca LS80 zyskały, choć nie aż tak, jak Vela... Jeżeli ktoś szuka monitorów za ok 2500 zł (używanych) lub do 4000 zł nowych, nie jest fanem mega przejrzystości, neutralności i szybkości, potrafi zaakceptować pewne uproszczenia i podkolorowanie dźwięku w imię tzw. "przyjemności słuchania", lubi lekko dopalone brzmienie i czasami przyłoić jak z dużo większych paczek, to powinien ich koniecznie spróbować. Są to bardzo uniwersalne głośniki, choć moim zdaniem najlepiej zagrają pop, rock, elektronikę. Ale jazz i klasyka też wypadają dobrze.

Vela, tak przepinałem je z Carinami najpierw na szafce RTV, wielokrotnie. I miałem trochę zabitego ćwieka. Podobnie, jak na odsłuchach w Topie. Wtedy też usłyszałem, że Cariny dają mega fun, ale po zapięciu BS403 pewne rzeczy stały się jasne. Wtedy jednak kupiłem Cariny, uznając, że Powernode nie będzie odpowiednio dobrym partnerem dla BS403. W końcu przyszły stojaki Elac LS80 i okazało się, że Vela zyskuje na nich +50% w stosunku do ustawienia na szafce a Carina powiedzmy +25%. Przepraszam za tą matematykę, to jest oczywiście niemierzalne, ale takie są moje subiektywne odczucia. Vela na szafce RTV stała za wąsko, za nisko, za daleko ode mnie. Wydaje mi się, że im większa klasa głośnika, tym bardziej trzeba przyłożyć się do odpowiedniego ustawienia. Na szafce RTV dźwięk był za nisko, za bardzo ściśnięty. Na stojakach Vele odżyły. W stosunku do Carin więcej planktonu, powietrza wokół poszczególnych dźwięków. Więcej szczegółów na górze po prostu, które mają trochę większy pazur, niż w Carinach. Tak, jak lubię, ale bez "dawania po uszach". Bas bardziej zebrany, głębszy, czytelny, bardziej zróżnicowany. Grany jakby z większych płuc, bez takiego podkręcenia jak w Carinach, ale słychać że w razie czego swoje potrafi. Nie, ten w Carinach nie jest słaby, tylko ten w Velach jest bardzo dobry moim zdaniem, bardzo dobrze prowadzony, nie za suchy nie za tłusty, delikatnie podkręcony (ale nie aż tak, jak w Carinach). Średnica ma więcej szczegółów w całym paśmie, więcej przejrzystości, Cariny w tym względzie ustępują Velom, choć lekkie podkolorowanie średnicy Carin (kosztem jej czytelności) może być dla niektórych wielką zaletą. Scena w Velach po ustawieniu ich na stojakach to inna historia w porównaniu do słuchania Elaców ustawionych na szafce RTV. OK, słyszałem już lepsze "czary" w innych systemach, ale w końcu poszczególne dźwięki potrafią fajnie zawisnąć w przestrzeni pokoju. Dynamika! Tutaj jest o czym pisać, bo naprawdę jest super zarówno przy cichych jak i głośnych odsłuchach. Vela nie wymięka w moich 27m2, membrana pracuje jak tłok a nie jak tłusty tyłek, wiecie o co mi chodzi;) 

 

Kolejny krok to będzie pewnie szukanie lepszego wzmacniacza do Elaców. Powernode naprawdę pozytywnie mnie zadziwia, ale mam świadomość, że wyciąga z 403 pewnie 70% ich możliwości. Tak, jak pisałem wcześniej, mój wstępny typ to NAD M10 V2. Myśłałem też o Heglu H190. 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Janek1939 napisał:

@tomasz1w A czy testowałeś już z zasypanymi standami? Mam te same kolumny i się nad tym zastanawiam.

Jeszcze nie, ale kupiłem już jakieś kulki stalowe i dodatkowo chcę dosypać piasku, żeby wypełnić przestrzeń i zwiększyć wagę. https://www.olx.pl/d/oferta/kule-balastowe-kulki-stalowe-balast-CID767-IDJwZny.html

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że to się tak skończy 😎

Super że dobrze i trafnie wybrałeś :)

8 godzin temu, Rafał S napisał:

jak oceniacie proponowane na stronach połączenie Veli z NADem m10 v2? Zgrywają się dobrze?

To się akurat dobrze zgrywa, ale na stronie to dział marketingu proponuje i łączy promocyjnie zestawy więc nie wszystkie są trafnie dobrane :P

Tu jest dobrze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elaci to ogólnie bardzo udane i muzykalne głośniki, bardzo przemyślane dobrze wykonane ciekawie wyglądające i dające się słuchać przez wiele godzin z radością bez uczucia zmęczenia. Taki idealny partner weekendu czy słuchamy naprzeciwko lub w tle robiąc inne rzeczy. Vele naprawdę super głośniki i uwierz mi ale po zmianie wzmacniacza będzie plus 50 znowu względem teraz. Hegel 190 bardzo dobra droga do nich musiałbyś sam posłuchać ale uważam ze dają więcej z nich niż Nad. I gratuluje testów i zwycięzcy 🥳

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Jeszcze nie, ale kto wie co pokaże najbliższa przyszłość :)

Hmm, coś wiecie;?)

48 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Dla tych którym wystarcza, jest zawsze to połączenie po LAN aby uzyskać AIR PLAY, no ale to nie to samo ;/

Poza tym nie używam nic z Apple. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 27.05.2024 o 09:17, Sławek Waszczak napisał:

Co to za model standów? No i napisz jaki finał tych eksperymentów :)

Wyglądają na Norstone Stylum 2 lub 3.  W rzeczywistości standy od Norstone wyglądają bardzo dobrze i są bardzo stabilne :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...