Skocz do zawartości

Dobry bas


Recommended Posts

11 minut temu, Kraft napisał:

Ja nie dalej jak w czwartek wyszedłem z koncertu metalowego ledwo po paru utworach. Nagłośnienie basu wprowadzało moją głowę i ciało w takie wibracje, że było to nie do zniesienia. Większość została i przypuszczam, że dobrze się bawiła;)

Po takim Nattens Madrigal Ulvera moge tylko marzyc o odrobinie basu, zeby powstrzymac zblizajace sie torsje ;)

11 minut temu, Kraft napisał:

Tu się nie mogę zgodzić. Słuchawki mają wiele zalet (m.in. świetny bas), ale mają ogromny problem z kreowaniem przestrzeni. Kolumny są w tym aspekcie trudne do zastąpienia (choć próby są).

Drugi problem to dawne nagrania z pelna separacja kanalow, ktore bez crossfeed sa ciezkie do odsluchu na sluchawkach.

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Prawie bym sie z tym zgodzil, gdyby nie to, ze sluchawki, tak IEMy jak i naglowne, musza wnosic pewna nieliniowosc, wlasciwa dla swego typu, zeby zgrac sie z budowa uszu czy kanalu sluchowego.

Są takie z aplikacjami do korekcji kształtu małżowiny.

10 minut temu, Kraft napisał:

Tu się nie mogę zgodzić. Słuchawki mają wiele zalet (m.in. świetny bas), ale mają ogromny problem z kreowaniem przestrzeni. Kolumny są w tym aspekcie trudne do zastąpienia (choć próby są).

Tylko brzmienie. Scena to zupełnie inna para kaloszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Highlander_now napisał:

Dedykowaną aplikacją robisz zdjęcia obu uszu, a ona koryguje słuchawki. Po temu zapewne to służy.

To jest pod precyzjna adaptacje do budowy indywidualnej. Sluchawki z reguly maja adaptacje do wlasciwosci, nazwijmy to gatunkowych, ktore stanowia odejscie od neutralnosci w odpowiedzi czestotliwosciowej.

Przykladowo, ze strony oratory1990:

 

image.png.652c2fcc5d0b73fa03c7a4dafcde2753.png

Edytowano przez Mariusz Kopacki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Highlander_now napisał:

Co do słuchawek, to naprawdę dobre słuchawki z zestawem audio w którym zatroszczono się o jak najmniejsze zniekształcenia liniowe, mogą być wyznacznikiem tego jak powinny brzmieć głośniki w pomieszczeniu.

To prawda. A na potwierdzenie tego mozna zapytać czy ktoś zna model słuchawek ktore, mają zamulony bas? Lub bez kontroli? Może co najwyzej podbarwiony.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm jeśli by takie były tzn ze projektanci odwalili fuchę. 

Głośniczki w słuchawkach nie mają do czynienia ze falami, modami czy odbiciami. 

I - nie zagłębiałem się w to więc mogę się mylić - też nie mają do czynienia z takimi mocami jak głośniki w kolumnach.

Więc tak sobie myślę że rozmowa o kolumnach przeplatana wtrąceniami o słuchawkach nie ma sensu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Nie musi tak być. Może być odwrotnie. To mniejszy może zagrać np. bardziej kontrolowanym basem.

A dlaczego go nie używasz do muzyki skoro tak "miażdży" mniejsze rozwiązania?

I to chyba najważniejsze w tej dyskusji. A jak komuś nie zależy na "głośniej"? Czy do słuchania cicho i średnio też trzeba mieć 12-18 cali według Ciebie?

 

Na Pana wypowiedzi osobiście nie będę reagował. Proszę potraktować tego posta jako ostatniego do Pana.

Sam rodzaj Pana wspomnienej wypowiedzi podchodzi już pod troling. Czepialski ton, bez merytoryki i podważanie faktów. Pytania odbiegające od meritum. 

Myślę, że ma Pan jakiś udział w nakręcaniu ruchu na forum właśnie poprzez takie postępowanie. Takie przypuszczenia biorę z prześledzenia Pańskich postów, które właśnie mają taką formę jak wspomniałem wyżej. Jest to bardzo odbiegające od ogólnych przyjętych norm bo jak można się wszystkiego czepiec?  Np. Czepiac sie prawdy i tej Prawdy się nie dowiem ale mam Prawo do zignorowania Pana.

Jeżeli to jest troling to działa na szkodę forum.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Sam rodzaj Pana wspomnienej wypowiedzi podchodzi już pod troling. 

Mnie zastanawia częstotliwość występowania w Pańskich wypowiedziach zwrotów: "Mnóstwo postów opartych na emocjach i kompleksach posiadania bądź nie posiadania“," Wyszedł tu aspekt najprawdopodobniej podyktowany kompleksem mniejszego sprzętu". 

Tyko przez ten pryzmat (ewentualnie jeszcze przez "brak czytania ze zrozumieniem") postrzega Pan wypowiedzi osób, które się mają odmienne od Pana zdanie? 

Zostawiam Pana z tym pytaniem. 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.06.2023 o 16:29, Chyba Miro 84 napisał:

Zgadzam sie pod warunkiem że te dwa rozne głośniki graja na max. Jednak mniejszy głośnik grajacy np. Na 70% możliwości grania bez zniekształceń, może dać podobny efekt co wiekszy grający np. 40% - ilość dB danej czest. Moze być taka sama.

Nieprawda, nie musi to być max, ponieważ przy cichym słuchaniu też słychać wyraźną różnicę w odwzorowaniu poszczególnych tonów. Kolumny które posiadałem, miały przetworniki o średnicach: 10 cm, 16,5 cm, 20 cm, 30 cm i na tej podstawie opieram swą opinię.

Dnia 24.06.2023 o 16:29, Chyba Miro 84 napisał:

Ponadto, Mniejszy może mieć dłuższy liniowy skok zawieszenia w stosunku do większych (patrz mniejszy z suba 10in vs wiekszy z estradowki 15in) zakładając ta samą wytrzymałość mocową, skuteczność pomijam w tym przykładzie.

Aż mnie dziw bierze, że ktoś wierzy w te slogany reklamowe opisujące kolumny i subwoofery.

Przykro mi.

Dnia 24.06.2023 o 20:42, Chyba Miro 84 napisał:

Wracajac do tematycznego "dobrego basu", w skrócie nie patrząc juz nawet na rozmiar, odległość itp. najważniejsza jest kontrola cewki. Czyli to jak wzmacniacz "wychamowuje" membranę przeciwstawiajac sie SEM (sile elektromotorycznej) wytwarzanej poprzez bezwładność membrany. Trochę pomaga tutaj układ zamkniety z "poduszką cisnieniową". 

Dlatego podłączenie odpowiedniego pieca ma znaczenie, aby bas był dobrze kontrolowany, wbrew niektórym opiniom, a później się dziwić, że jakości nie ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Słyszałem w akcji np.  Przetworniki JL audio, które zawstydzaja większe od siebie pod tym względem, ale te sa znane z b.duzego skoku membrany do rozmiaru. A jak powszechnie wiadomo to nie jest bez znaczenia😇

To gdzie tu kontrola i jakość basu, jak ma takie wychylenie membrany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, KrólKiczu napisał:

A czy kontrola ma się równać brakiem skoku membrany? 

Nie z brakiem, ale na pewno duży skok nie wróży nic dobrego, jeśli ma być dobra jakość.

9 godzin temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

3. Zakłamawywanie podstawowych praw jeżeli chodzi o budowę głośnika. Dla uproszczenia mówię np. Silnik wolnossacy 1.0 zawsze będzie słabszy od 3.0 a dostaje odpowiedzi wypu.. ale jak doadamy turbinę albo dwie z kompresorem to będzie tak samo mocy jak 3.0. A do 3.0 nie da się dodać turbiny? I jaki mocny wtedy będzie? Taki przykład dla porównania toku rozumowania.

Dokładnie tak.

A w związku z powyższym pytanie do Jarka @Kraft, po co Ci subwoofer, skoro kolumny podstawkowe dają sporo i dobrej jakości basu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, KrólKiczu napisał:

Czy jest już jakiś przepis na dobry bas czy trzeba poczekać kolejne 12 stron? 

Żeby tylko 12 stron 😁

Moim skromnym zdaniem to trzeba - pominę tutaj źródło - mieć dobry wzmacniacz, dobre kolumny i utwory które te niskie tony zawierają.

Ktoś wcześniej wspomniał już że w  niewielu utworach jest ten bas.

Poszukujac sprzetu naogladalem sie filmikow na YouTube i praktycznie na kazdym filmie jest uzyty rodzaj muzyki który tylko chyba pewna grupa odbiorców zna. 

Jak np. Norah Jones, Katie Melua, Chris Jones. Ci artyści w swoich kompozycjach używają instrumentów które schodzą nisko. Wtedy ten bas się pojawia. 

Ja po zakupie sprzetu rozpocząłem odsłuchy moich płyt i byłem zaskoczony - pytałem się samego siebie ci się dzieje, gdzie ten bas. No cóż słuchając metalu, rocka, popu tego basu nie ma się co spodziewać albo w niewielkiej ilości.

Tak więc przepis na dobry bas - może rozpocząć od muzyki/ utworów które ten bas zawierają.

Jeśli takie utwory się już w swoim zbiorze posiada to ten bas też powinien się pojawić jeśli oczywiście elektroniką też dobrej klasy jest - na szczęście nie trzeba wydawać majątku żeby dobry zestaw złożyć. 

Tak to w/g mnie wygląda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, lysy napisał:

na pewno duży skok nie wróży nic dobrego, jeśli ma być dobra jakość.

Na pewno jeszcze wszystkiego nie słyszałeś,  było mi dane usłyszeć na własne ucho czyli Jakość plus kontrola.

Czytaj "brutalne" uderzenie z b.duzym wychyłem membrany i totalny brak jakichkolwiek zniekształceń 😎

Mam na mysli np. Przetworniki firmy JL Audio z dedykowanym wzmacniaczem tejże firmy.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lysy napisał:

A w związku z powyższym pytanie do Jarka @Kraft, po co Ci subwoofer, skoro kolumny podstawkowe dają sporo i dobrej jakości basu?

Dyskusja nie jest o tym, jaki jest bas z monitora, tylko czy potrzebujemy bardzo dużych membran do uzyskania basu dobrej jakości, np. czy cztery mniejsze membrany mogą dać bas równie dobry (lepszy?), co jedna duża. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lysy napisał:

Nic nie podważam, ale stwierdzam brutalny fakt.

Zdążyłem edytować zanim to napisałeś bo w sumie pomyślałem ze mozesz tak odpisać 😜

Obecnie brzmi ten cytat tak...

19 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Na pewno jeszcze wszystkiego nie słyszałeś,  było mi dane usłyszeć na własne ucho czyli Jakość plus kontrola.

Także tego... ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kraft napisał:

Dyskusja nie jest o tym, jaki jest bas z monitora, tylko czy potrzebujemy bardzo dużych membran do uzyskania basu dobrej jakości, np. czy cztery mniejsze membrany mogą dać bas równie dobry (lepszy?), co jedna duża. 

Z tego co mi wiadomo w Twoich kolumnach podstawkowych nie ma dużych membran i dlatego zapytałem, dlaczego musisz je wspomagać większymi czyt. subwoofer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Na pewno jeszcze wszystkiego nie słyszałeś,  było mi dane usłyszeć na własne ucho czyli Jakość plus kontrola.

Zakładam, że Ty już wszystko  słyszałeś...

Patrz foto jakie zamieściłem.

20 godzin temu, DiBatonio napisał:

Tak, pewno bym się zdziwił. 

Głośniki o dużej powierzchni membrany nie potrzebują długiego skoku membrany, ba niektóre generując dźwięk o określonej nawet bardzo niskiej (f) ledwo się wychylają.

Tak, śmiem twierdzić, że rozmiar dla reprodukcji basu ma znaczenie, nie mylić z zejściem, czy głośnością. 

Siedziałem przed tym zestawem, musisz uwierzyć na słowo niestety.

Na innym foto odbija się moja faciata, a na kolejnym stoje przed tymi odgrodami, ale to musi wystarczyć.

 

 

1AA5F620-2F4B-4820-A64B-4FE931B76F44.jpg

 

Żeby była jasność, poniższego nie neguję,  bo nie słyszałem i nie widziałem tego zestawu.

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czytaj "brutalne" uderzenie z b.duzym wychyłem membrany i totalny brak jakichkolwiek zniekształceń 😎

Mam na mysli np. Przetworniki firmy JL Audio z dedykowanym wzmacniaczem tejże firmy.

Jednak tak łopatologicznie patrząc,  to myślę, że mała membrana musi się bardziej wychylić niż ta duża 30cm, żeby wygenerować tak samo niski bas, dajmy na to 40Hz.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...