Skocz do zawartości

Dobry bas


Recommended Posts

11 minut temu, Bebop napisał:

Nie pomaga. Mam kolumny z dużym niskotonowcem i inne  z mniejszym. Te drugie mają potężniejszy bas. 

Wielkość membrany nie jest wyznacznikiem potężnego basu. 

 Podaje wzory, artykuł i potwierdzam z doświadczenia. Pan mówi że ma.

I jaki potężniejszy bas? Przecież ja nie o tym pisze. Proszę przeczytać ze zrozumieniem.

Myślę że dyskusja z mojej strony dobiegła końca

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Bebop napisał:

Z mojej strony jeszcze nie. Prosze powiedz prostymi słowami (Twoim zdaniem) dlaczego większe membrany niskotonowe są lepsze od mniejszych i czy zawsze. 

Proszę Pana Tu nie chodzi o moje zdane tylko dlaczego tak jest. Proszę przeczytać z uwagą artykuł. Wszystko jest napisane prostymi słowami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Bebop napisał:

To wszystko dotyczy rozmiaru membrany głośnika niskotonowego? Bo jeśli tak to nie zgadzam się. Z własnego doświadczenia wiem, że większe membrany wcale nie muszą grać głośniej / efektywniej od mniejszych. 

Nie, to dotyczy tego jak natezenie dzwieku zmienia sie wraz z odlegloscia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adi777 napisał:

Mam nadzieję, że autor tematu nie obrazi się na mnie, jak wkleję kilka zdjęć z dzisiejszego odsłuchu :), tym bardziej, że sprzęt jest zdecydowanie w stanie zapewnić dobry bas.

Podziękowania dla gospodarza, Rika Verburga, za bardzo miłą gościnę, i danie mi pełnej kontroli nad tabletem ;)

B&O Beolab 90, czyli flagowa @zolt :D konstrukcja duńskiego producenta sprzętu audio. Kolumny robią naprawdę pozytywne wrażenie na żywo, choć z zastrzeżeniem - zdecydowanie lepiej z maskownicami, bo bez nich mogłyby jednak odstraszać ;) Oczywiście to kwestia gustu, ale mi się podobają, są nietuzinkowe i naprawdę eleganckie.

Lista utworów, których słuchaliśmy:

Dominique Fils-Aimé - Birds
Death - Symbolic
Michael Nyman - The Scent of Love
Dave Holland - Conference of the Birds
Flight to LAPD - Blade Runner 2049 Soundtrack
Hans Zimmer - Flight - tutaj gospodarz chyba się pomylił, bo miało być "Light" z Cienkiej Czerwonej Linii, ale luzik :)
Ennio Morricone - C'era una volta il West - Titoli
Howard Shore - The Bridge of Khazad-Dûm
Wojciech Kilar - Vocalise from „The Ninth Gate''
Jesper Kyd - Night Time in New Orleans
Eberhard Weber - More Colours
Edward Shearmur - New Mexico
King Crimson - Easy Money
Gentle Giant - Peel the Paint
Jeremy Soule - Frostfall
Alexandre Desplat - Colours in the Sky
Eno, Moebius, Roedelius - Old Land
Rory Gallagher - I Fall Apart

PS Może komuś coś wpadnie w ucho z mojej listy, nie ma tu żadnej asłuchalnej awangardy 😉

Odsłuch z odległości nieco poniżej 3,50 metra. Deezer. Przy utworze Flight to LAPD ze ścieżki dźwiękowej z Blade Runnera 2049 było "dosadnie", delikatnie mówiąc. Zapewne zdaniem autora tematu to nie jest dobry bas, ale na odpowiednim sprzęcie można go poczuć, i to mocno. Było po prostu efektownie. Pod względem akustycznym było w zasadzie słabo. Tutaj właściwie nie było typowego pokoju odsłuchowego, tylko jedno duże pomieszczenie z wydzielonymi miejscami do różnych systemów, niemniej słuchało się bardzo przyjemnie. Było czysto, głośno, z mruczącym basem, bardzo dynamicznie, nic nie przeszkadzało, nic nie denerwowało. Rory zabrzmiał kiepsko, ale to raczej wina słabej jakości samej muzyki, realizacji. Rik miał przyjemność słuchać Beolabów 90 w Danii, w znacznie bardziej przyjaznym otoczeniu i jak można łatwo zgadnąć, był zachwycony. Wspomniał też, że postarają się o takowe pomieszczenie w Holandii. Na pewno wybiorę się wtedy na ponowny odsłuch. Bardzo interesująca konstrukcja, sporo możliwości, ustawień. Więcej do poczytania na stronie producenta - https://www.bang-olufsen.com/en/ca/speakers/beolab-90

 

20230624_105422.jpg

20230624_105514.jpg

20230624_105607.jpg

20230624_105440.jpg

image.png

Ten Pan Rik to z jakoegobsalonu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematycznego "dobrego basu", w skrócie nie patrząc juz nawet na rozmiar, odległość itp. najważniejsza jest kontrola cewki. Czyli to jak wzmacniacz "wychamowuje" membranę przeciwstawiajac sie SEM (sile elektromotorycznej) wytwarzanej poprzez bezwładność membrany. Trochę pomaga tutaj układ zamkniety z "poduszką cisnieniową". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar niskotonowca do tego bardzo często zachwalany z papierową membraną nie tyle ma znaczenie dla głośności, czy zejścia (to też), co dla reprodukcji tego basu pod względem jakościowym. 

 Na pewno większy generuje mniejsze zniekształcenia przy tej samej częstotliwości,  co mała pierdziawka 13cm.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Wracajac do tematycznego "dobrego basu", w skrócie nie patrząc juz nawet na rozmiar, odległość itp. najważniejsza jest kontrola cewki. Czyli to jak wzmacniacz "wychamowuje" membranę przeciwstawiajac sie SEM (sile elektromotorycznej) wytwarzanej poprzez bezwładność membrany. Trochę pomaga tutaj układ zamkniety z "poduszką cisnieniową". 

Byc moze ma to wplyw na maksymalne wychylenie membrany przy dopuszczalnym poziomie znieksztalcen. Przyjmujac, ze tamte wzory sa prawidlowe, dwukrotne zwiekszenie zakresu daje czterokrotny wzrost mocy.

7 minut temu, DiBatonio napisał:

 Na pewno większy generuje mniejsze zniekształcenia przy tej samej częstotliwości,  co mała pierdziawka 13cm.

Pod warunkiem, ze mowa o takiej samej mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

https://www.hifi.pl/porady/kolumny-bas-z-malych-kolumn.php

Tu ma Pan artykuł na ten temat. . Proszę z tego wyciągnąć coś dla siebie.

Proszę się również nie obrazić ale nie ma Pan zupełnie racji. Rozmawiamy o basie a za przykład poszło 35 hz. 

Wieciej w temacie nie mam nic do powiedzenia.

Przeczytałem dwa razy. Kilka akapitów i kilka obliczeń wielokrotnie. Nie mam wykształcenia technicznego i jest mi trudno zrozumieć, ale powolutku coś mi świta i jestem kroczek do przodu. Zachęcam chłopaki do przeczytania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22cm Revelator Scana, ochy i achy na DIY i nie tylko/Xaviany i inne.

Pieruńsko drogi, ale „basik” mnie z niego cieszył. Dopóki Gato, Accu380 i Circle Labs do niego „prąd” podawały. Gdy przyszła lampa to powietrze ze scanów zeszło. Dlaczego ten basik mnie już nie cieszył?

486A7053-801C-4093-A606-D850949B6268.jpeg

Dziś mam basik o którym nigdy nawet nie marzyłem.

Za 600zl, 12 calowy.

Może chodzi o to.

47CED17D-6416-41A9-A629-F29C090FB56C.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, AudioTube napisał:

Dlaczego ten basik mnie już nie cieszył?

Może druga harmoniczna odpowiada za to? Co do "trzymania za pysk" membrany sie nie wypowiem bo nie słyszałem go "w akcji".

53 minuty temu, DiBatonio napisał:

 Na pewno większy generuje mniejsze zniekształcenia przy tej samej częstotliwości,  co mała pierdziawka 13cm.

I tu sie możesz zdziwić 😉 to zależy co z czym porównujemy. Słyszałem w akcji np.  Przetworniki JL audio, które zawstydzaja większe od siebie pod tym względem, ale te sa znane z b.duzego skoku membrany do rozmiaru. A jak powszechnie wiadomo to nie jest bez znaczenia😇

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ bardzo proszę - już odpowiadam. NIE sub i NIE srednica odpowiada za głębokość oraz tzw zejście basu. Wiem coś na ten temat. Gosniki o srednicy 38 cm (zdjęcie nr 1) zapewniają bas o częstotliwości ok 40Hz, natomiast zespolone basowce o średnicy 25 cm (zdjęcie nr 2) zapewniają realne ,,zejście,, do 18 Hz. I co na to powiecie? O jakosci nawet nie wspomnę. A kilkunastocentymetrowe pierdziawki (jak to wcześniej okreslił Kolega) mogą sobie tylko pomarzyć o odtworzeniu tych częstotliwości. Tak jak ich właściciele o usłyszeniu dobrego basu. 

 

IMG_20230330_152109.jpg

20210604_132043.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...