Skocz do zawartości

Liczba dróg podziału.


Recommended Posts

Cześć. 

Interesuje mnie wasz sprzęt referencyjny a dokładniej to kolumny głośnikowe oraz ich liczba dróg podziału zwrotnicy. 

Dlaczego takie itd.

 

Sam osobiście jestem zwolennikiem najprostszych rozwiązań jeżeli chodzi akurat o te kwestie. Najlepiej by było gdyby moje zestawy składały się z jednego głośnika bez zwrotnicy. No ale chcieć to bym chciał i skończyło się kolumnach dwudrożnych ze zwrotnicą pierwszego rzędu. 

Dlaczego tak a nie inaczej to opowiem gdy rozmowa się rozwinie.

Zapraszam do rozmowy.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mariusz Kopacki napisał:

Co to sa drogi podzialu?

1. Dzień dobry. Jeżeli Pan tak na poważne to chodzi tutaj o konstukcje kolumn głośnikowych ich zwrotnice oraz jej podział w kontekście konstrukcyjnym. 

2. Jeżeli zaś pisze Pan czepiając się mojego skrótu myślowego to proszę znaleźć sobie inne miejsce na wylewanie frustracji czy udzielanie złośliwych uwag.

 

Mam nadzieję, łapie się Pan na punkt 1 i poprowadzimy ciekawy temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomek4446 napisał:

Taka się nada ? Podział na 800 Hz

 

20201114_034250.jpg

IMG_1538.JPG

Panie Tomku jeżeli chodzi o moje preferencje to jest to szczał niemal w dziesiątkę.

 

8 minut temu, tomek4446 napisał:

Taka się nada ? Podział na 800 Hz

 

20201114_034250.jpg

IMG_1538.JPG

Co Pana skłoniło do takiej a nie innej konstrukcji?  Pytanie pod kątem tematu oczywiście. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Sam osobiście jestem zwolennikiem najprostszych rozwiązań jeżeli chodzi akurat o te kwestie.

To może coś takiego? Minimalistyczna zwrotnica 1. rzędu. moich Bowersów 607 AE: cewka, kondensator i rezystor obejściowy (prawdopodobnie poddany schłodzeniu kriogenicznemu).

BW607S2_AE-Frequenzweiche.jpg.d8a5647e25092ae5bb80695662b6ac89.jpg

 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Podział na 800 Hz

A u mnie podział w drugą stronę. Aż przy 4000 Hz.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Interesuje mnie wasz sprzęt referencyjny a dokładniej to kolumny głośnikowe oraz ich liczba dróg podziału zwrotnicy. 

Nie bedzie to co prawda referencja - monitor dwu-drożny, srednioniskotonowy bezposrednio na zaciski, wysokotonowy - jeden kondensator filtrujacy, czyli filtr 1-szego rzędu. 

Jest to monitor Onkyo dodawany do miniampli onkyo. Dźwięk o dziwo calkiem, całkiem jak na budżetowy zestaw. No może do tweetera mógłbym sie trochę "doczepić" na upartego.

;)

Najbardziej co mnie w tych monitorkach zadziwia to jak one graja od niskiego poziomu, oraz to ile mozna w nie wpompować mocy (nie tylko z miniOnkyo) i wciąż "cisną" szybkim, czystym dźwiękiem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DiBatonio napisał:

A co to za głośnik? 

Niezmiennie

https://greatplainsaudio.com/wp-content/uploads/2016/06/Classic-Series-416-8B-Spec-Sheet.pdf

+

https://audio-database.com/ALTEC/unit/806-8a.html

+

http://lampizator.eu/speakers/projects/p23/811B%20HF%20Horn.pdf

czyli

 

20210830_064829.jpg

45 minut temu, Kraft napisał:

A u mnie podział w drugą stronę. Aż przy 4000 Hz.

Nie gadaj , że tyle słyszysz :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

To może coś takiego? Minimalistyczna zwrotnica 1. rzędu. moich Bowersów 607 AE: cewka, kondensator i rezystor obejściowy (prawdopodobnie poddany schłodzeniu kriogenicznemu).

BW607S2_AE-Frequenzweiche.jpg.d8a5647e25092ae5bb80695662b6ac89.jpg

 

A u mnie podział w drugą stronę. Aż przy 4000 Hz.

Jestem w stanie zrozumieć Pana podejście. 

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie bedzie to co prawda referencja - monitor dwu-drożny, srednioniskotonowy bezposrednio na zaciski, wysokotonowy - jeden kondensator filtrujacy, czyli filtr 1-szego rzędu. 

Jest to monitor Onkyo dodawany do miniampli onkyo. Dźwięk o dziwo calkiem, całkiem jak na budżetowy zestaw. No może do tweetera mógłbym sie trochę "doczepić" na upartego.

;)

Najbardziej co mnie w tych monitorkach zadziwia to jak one graja od niskiego poziomu, oraz to ile mozna w nie wpompować mocy (nie tylko z miniOnkyo) i wciąż "cisną" szybkim, czystym dźwiękiem. 

Da Pan jakieś zdjęcia? Byłbym wdzięczny bo jestem ciekawy. 

To nie reguła bo są różne kolumny o różnych projektach zwrotnic ale czy też zauważacie, że im mniej elementów tym dźwięk jest bardziej angażujący? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rega napisał:

A w moim najnowszym projekcie TO będzie funkcjonowało jako cała zwrotnica i to w dwóch kolumnach. Myślę, że bardziej minimalistycznie już się nie da.😉

 

IMG_20230407_145830.jpg

Widzę dzięki wiem Panowie, że nie tylko ja doceniam tego rodzaju konstukcje. 

W moim przypadku zawsze sprawdziła się reguła, że im prostsza konstrukcja tym częściej kolumny posiadały tak żadki efekt znikania z pomieszczenia. To, że dźwięk odkleja się od kolumn. Oczywiste niektóre konstukcje bardziej złożone np. Kolumny Trójdrożne też potrafią w tym aspekcie zaskoczyć ale jest ich jak na lekarstwo.

Faza fazie nie równa 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwole sobie nie zgodzić się z powyżej zaprezentowaną tezą. Na codzień używam kolumn z bardzo (lub też dość mocno) rozbudowanymi zwrotnicami i efekt zanikania kolumn w pomieszczeniu występuje prawie zawsze. Na zdjęciu te zwrotnice, a właściwie jedna ich częsć bo jest też druga, równie mocno rozbudowana. Wymiary tej części to ok 30x40 cm, a waga ok 3,5-4 kg😉

 

c-IMG_6670.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Da Pan jakieś zdjęcia? Byłbym wdzięczny bo jestem ciekawy. 

To nie reguła bo są różne kolumny o różnych projektach zwrotnic ale czy też zauważacie, że im mniej elementów tym dźwięk jest bardziej angażujący?

To model onkyo dn7bx. Kolega @MarcKrawczyk też je miał chyba.

Dźwięk bardziej angażujący.... hmm🤔 jakie cechy ma taki dźwięk?

Ps: gdzieś tu na forum popełniłem temat traktujacy o wymianie tego jednego kondensatora (standartowego) na mundorf.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

To model onkyo dn7bx. Kolega @MarcKrawczyk też je miał chyba.

Dźwięk bardziej angażujący.... hmm🤔 jakie cechy ma taki dźwięk?

 

Dziękuję za wskazanie modelu kolumn. 

 

Jeżeli chodzi o moje i tylko moje subiektywne odczucie to jest to dźwięk,  który gra muzykę w taki sposób, że noga sama zaczyna tupać w rytm muzyki. 

19 minut temu, Rega napisał:

Pozwole sobie nie zgodzić się z powyżej zaprezentowaną tezą. Na codzień używam kolumn z bardzo (lub też dość mocno) rozbudowanymi zwrotnicami i efekt zanikania kolumn w pomieszczeniu występuje prawie zawsze. Na zdjęciu te zwrotnice, a właściwie jedna ich częsć bo jest też druga, równie mocno rozbudowana. Wymiary tej części to ok 30x40 cm, a waga ok 3,5-4 kg😉

 

c-IMG_6670.jpg

Ładny projekt i na pewno świetnie się sprawdza.

Proszę zwrócić uwagę że nie postawiłem żadnej tezy a tylko wyraziłem własną opinię.  Dodatkowo w jednej z odpowiedzi napisałem iż są konstukcie bardziej złożone, które nieustępują tym z moich upodobań. 

11 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Dziękuję za wskazanie modelu kolumn. 

 

Jeżeli chodzi o moje i tylko moje subiektywne odczucie to jest to dźwięk,  który gra muzykę w taki sposób, że noga sama zaczyna tupać w rytm muzyki. 

Ładny projekt i na pewno świetnie się sprawdza.

Proszę zwrócić uwagę że nie postawiłem żadnej tezy a tylko wyraziłem własną opinię.  Dodatkowo w jednej z odpowiedzi napisałem iż są konstukcie bardziej złożone, które nieustępują tym z moich upodobań. 

Jest to poprostu inna droga do celu a Cel ten sam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tym temacie NIE MA reguły. Wiele zależy od sprzętu, a równie wiele od pomieszczenia, jego modów oraz adaptacji  (lub jej braku) akustycznej. 

PS. Odnośnie tupania - być może jestem infantylny, ale NIGDY nie było to u mnie wyznacznikiem jakości grania. No, ale jak uważa wielu na Tym forum, co ja tam wiem. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Jeżeli chodzi o moje i tylko moje subiektywne odczucie to jest to dźwięk,  który gra muzykę w taki sposób, że noga sama zaczyna tupać w rytm muzyki

Słowo klucz: timing. Ja to w ten sposób opisuję.

Moge się zgodzić. Moje inne kolumny są właśnie w tym b.dobre. Mowa o Tannoy dc6tse. Sercem kolumny jest głośnik współosiowy (dualconcentric) tez zrealizowany z filtrem 1-szego rzędu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rega napisał:

Myślę, że w tym temacie NIE MA reguły. Wiele zależy od sprzętu, a równie wiele od pomieszczenia, jego modów oraz adaptacji  (lub jej braku) akustycznej. 

Zgadzam się z Panem.  

W tym temacie zwracam uwagę głównie na budowę kolumn bo wiele z nich po prostu gubi scenę, grają bez emocji i zbyt sterylnie i to nawet te drogie modele. W tym temacie są mile widziani ludzie, który maja coś do powiedziane zwłaszcza w jaki sposób osiągnęli efekt jaki ich zadowala ot to w zgraniu fazowym.

Panu się udało świadczy to dobrze o wiedzy i doświadczeniu. Czy to przy zakupie czy przy własnych konstrukcjach.

4 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Słowo klucz: timing. Ja to w ten sposób opisuję.

Moge się zgodzić. Moje inne kolumny są właśnie w tym b.dobre. Mowa o Tannoy dc6tse. Sercem kolumny jest głośnik współosiowy (dualconcentric) tez zrealizowany z filtrem 1-szego rzędu.

W tym przypadku ma Pan timing jak i zgranie fazowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie do końca jestem pewien, że mi się udało. Przykładem może być fakt, że w moich systemach jednocześnie stoją przynajmniej cztery różne pary kolumn. Niedługo znowu będzie więcej😉.

A następną sprawą jest to, że na forum wszyscy jesteśmy równi - czy to stary bywalec , będący na forum od lat, czy też ktoś , kto jest tu od wczoraj - i w związku z tym bardzo proszę o zwracanie się (przynajmniej do mnie) na TY. Na pan czuję się niezrecznie. Dziękuję. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Rega napisał:

No, nie do końca jestem pewien, że mi się udało. Przykładem może być fakt, że w moich systemach jednocześnie stoją przynajmniej cztery różne pary kolumn. Niedługo znowu będzie więcej😉.

A następną sprawą jest to, że na forum wszyscy jesteśmy równi - czy to stary bywalec , będący na forum od lat, czy też ktoś , kto jest tu od wczoraj - i w związku z tym bardzo proszę o zwracanie się (przynajmniej do mnie) na TY. Na pan czuję się niezrecznie. Dziękuję. 

W takim razie od teraz razem ,,nie panujemy,, Też mam kilka par kolumn ale na szczęście znalazłem w jednych wszystko czego mi potrzeba. 

Mój dźwięk odnalazłem właśnie w dużych kolumnach dwudrożnych na prostej zwrotniczy 1 rzędu. Jak widać da się inaczej i to jest świetne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...