Skocz do zawartości

Subwoofer do Elac BS403 27m2


tomasz1w

Recommended Posts

Cześć.

Podpinałem się ostatnio do jakiś tematów odnośnie subów, ale nie chciałbym popełnić wtopy, a wszystkiego nie da się wypożyczyć (albo raczej nie ma czasu;). Dlatego proszę o Waszą pomoc.

Pacjent: Elac BS 403 napędzany Bluesound Powernode, salon z aneksem ok. 27 m2.

Diagnoza: dopóki siedzę na sofie w sweet spocie, to jest ok, nie ma deficytu dołu (choć oczywiście nie ma co liczyć na liniowe 25Hz). Sofa stoi przy samej ścianie, więc zapewne dochodzi jakieś podbicie niskich tonów. Ale jak idę do stołu przy kuchni, albo po prostu gdzieś w bok, to brakuje wypełnienia. Nie to, że dźwięk jest chudy, ale to ewidentnie nie to, co na sofie.

Recepta (ja doktor): zamknięty sub - na celowniku mam SVS 1000 PRO lub SVS 3000 Micro lub ASW 610. Na SVS przemawia ich apka, jest to zapewne bardzo wygodne. Poza tym jednak SVS wygląda lepiej, niż Bowers (lakier gloss zamiast winylu, zaokrąglone krawędzie). Bowers to cennikowo 3K. SVS 1000 PRO to 4K. A SVS 3000 Micro to circa 5K. Jednak SVS kusi tą apką, a poza tym nie sądzę, żeby brzmienie było słabsze, niż B&W. Tylko waham się , czy 1000 PRO czy 3000 Micro.

Pomocy!

 

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, osobiście poszedłbym raczej w 3000 Micro. Zarówno on jak i SB1000 Pro są świetne, ale 3000 Micro z tego, co go kiedyś słuchałem, wydał się po prostu naturalniejszy. SB1000 Pro oczywiście nie będzie błędem w tym wyborze, on może dawać wrażenie głębszego basu. W razie czego zapraszamy na odsłuchy, wypożyczenia i oczywiście rabaty ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Skoro Pan siedzi w miejscu odsłuchowym i jest ok to subwoofer nie jest potrzebny. Niepotrzebne koszta. Proszę przesłać jakiś obraz, rysunek z rozmieszczeniem kolumn w pokoju

Tak, jak pisałem, nie zawsze siedzę na sofie/miejscu odsłuchowym. Także moim zdaniem subwoofer jest potrzebny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tomasz1w napisał:

Tak, jak pisałem, nie zawsze siedzę na sofie/miejscu odsłuchowym. Także moim zdaniem subwoofer jest potrzebny.

Proszę sobie przed zakupem spróbować  przestawić kolumny w takie miejsca by osiągnąć zadowalający bas w miejscu gdzie Pan chce go uzyskać. 

 

Żeby się nie okazało, że postawienie subwoofera nieopodal kolumn podbije bas w miejscu gdzie już on jest a tam gdzie go nie ma dalej go nie będzie. Gdyż z opisu jasno wynika, że problem jest z rezonansami i akustyką. Jeżeli się uda znaczy, że jest możliwe osiągnięcie dobrego efektu z nowym urządzeniem. 

No chyba, że w pomieszczeniu są możliwe dowolne możliwości postawienia sporego klocka jakim jest subwoofer.

Miałem u siebie sporo subwooferów. Z doświadczenia podpowiem, żeby posłuchać u siebie w pokoju bo może być różnie. 

Jeżeli już dojdzie do zakupu to zalecam nie oszczędzać pieniędzy. Przy pomieszczeniu 27m zalecałbym bym 12 cali jeżeli słucha sie umiarkowanke głośno a 15 cali jeżeli słuchamy głośniej.  Dobrze jakby był z DSP wraz z kalibracją automatyczną. 

Pana kolumny realnie grają do 45 hz przy -6db od poziomy średniego więc dobrze jakby subwoofer realnie przenosił i brzmiał ładnie  rownież od 60 hz. 

Proszę też pamiętać, że audio się ustawia pod konkretne jedno miejsce odsłuchowe i kalibracja,  ustawienia sprzętu pod drugie miejsce odsłuchowe będzie się najczęściej odbywać kosztem pierwszego.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.07.2023 o 07:01, Nie wszystko wiedzący napisał:

No chyba, że w pomieszczeniu są możliwe dowolne możliwości postawienia sporego klocka

Z tym byłbym ostrożny :D

Dnia 11.07.2023 o 19:57, tomasz1w napisał:

Cześć.

Podpinałem się ostatnio do jakiś tematów odnośnie subów, ale nie chciałbym popełnić wtopy, a wszystkiego nie da się wypożyczyć (albo raczej nie ma czasu;). Dlatego proszę o Waszą pomoc.

Pacjent: Elac BS 403 napędzany Bluesound Powernode, salon z aneksem ok. 27 m2.

Diagnoza: dopóki siedzę na sofie w sweet spocie, to jest ok, nie ma deficytu dołu (choć oczywiście nie ma co liczyć na liniowe 25Hz). Sofa stoi przy samej ścianie, więc zapewne dochodzi jakieś podbicie niskich tonów. Ale jak idę do stołu przy kuchni, albo po prostu gdzieś w bok, to brakuje wypełnienia. Nie to, że dźwięk jest chudy, ale to ewidentnie nie to, co na sofie.

Recepta (ja doktor): zamknięty sub - na celowniku mam SVS 1000 PRO lub SVS 3000 Micro lub ASW 610. Na SVS przemawia ich apka, jest to zapewne bardzo wygodne. Poza tym jednak SVS wygląda lepiej, niż Bowers (lakier gloss zamiast winylu, zaokrąglone krawędzie). Bowers to cennikowo 3K. SVS 1000 PRO to 4K. A SVS 3000 Micro to circa 5K. Jednak SVS kusi tą apką, a poza tym nie sądzę, żeby brzmienie było słabsze, niż B&W. Tylko waham się , czy 1000 PRO czy 3000 Micro.

Pomocy!

 

SVS to super suby, ale REL`e również. Nie rozpatrywałeś w ogóle serii T ? Ogólnie problemy, które opisujesz to klasyka gatunku w każdym pomieszczeniu a szczelne wypełnienie basem pomieszczenia to zawsze problem nad którym trzeba się pochylić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, S4Home napisał:

SVS to super suby, ale REL`e również. Nie rozpatrywałeś w ogóle serii T ?

Rozpatrywałem, ale szukam czegoś o bardziej stonowanym wyglądzie. REL strasznie "krzyczy", nie lubię takiej stylistyki a poza tym nie mieszkam sam, wiecie o co chodzi;) SVS zarówno 3000 Micro jak i SB 1000 PRO wyglądają po prostu dyskretniej, bardziej elegancko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomasz1w napisał:

Rozpatrywałem, ale szukam czegoś o bardziej stonowanym wyglądzie. REL strasznie "krzyczy", nie lubię takiej stylistyki a poza tym nie mieszkam sam, wiecie o co chodzi;) SVS zarówno 3000 Micro jak i SB 1000 PRO wyglądają po prostu dyskretniej, bardziej elegancko.

Rozumiem. Ciężko nie brać pod uwagę wyglądu, zwłaszcza, że musimy liczyć się z drugą osobą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update, jednak;)

Przejrzałem różne filmy i zdjęcia z REL T7/x w roli głównej i akurat w kolorze białym wygląda on moim zdaniem subtelniej niż czarny:

image.png.8d35a95de99448c0b9cbdc3aca84d3c7.png

Dlatego ostatecznie waham się między białymi:

  • REL T7/x 
  • SVS 3000 Micro

Podkreślam, że zależy mi przede wszystkim na jakości, kontroli, barwie.

Ale w przypadku T7/x martwią mnie trochę dane na papierze, tj. -6dB przy 30Hz (wobec -3dB przy 23Hz SVS'a). Czy faktycznie jest aż taka różnica przy najniższym dole? Patrząc na konstrukcję REL'a trudno mi w to uwierzyć. Z drugiej strony może faktycznie 3000 Micro jest aż tak wyjątkowy dobry?

Jakie macie zdanie na ten temat?

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, tomasz1w napisał:

Jakie macie zdanie na ten temat?

Nie mam pojęcia jak „grają” metkowce. Ale się wypowiem. 

Mam doświadczenie w użytkowaniu z zestawem kolumny+sub. 

Na najniższym dole bez korekcji dsp nic dobrze nie zagra. Nawet w białym opakowaniu. 
Danymi z folderów reklamowych nie zawracałbym sobie głowy, papier wszystko przyjmie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadam się z kolegą bez dsp marne szanse na prawidłowe zgranie systemu. Da się ale to skomplikowane. Ten rel do 27m będzie za słaby. 30 hz przy -6db to wstyd dla subwoofera. Są kolumny pasywne z podobnym zejściem.

To jest ogromna różnica w zejściu. 

 

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Z takich ciekawostek...

Posłuchaj sobie modelu Vela 404 w wolnej chwili. Sądzę, że w tej konstrukcji nie potrzebowałbyś nawet suba, a mówimy tu dalej o monitorach podstawowych:)

Tak, myślałem i o tym. Ale:

> 404 zejdą oczywiście niżej, niż 403, ale IMHO wciąż będzie to daleko do możliwości ww. subów

> 404 cennikowo para 15K. SVS Micro 3000 to 5K. Czyli Vela 404 kosztuje 3 razy więcej. Nie twierdzę, że to mogłoby być to, ale nawet nie będę próbował... budżet nie wytrzymałby.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lpomis napisał:

Jak dla mnie to te suby w ogóle nie nadają się do stereo. Zwłaszcza, że napisałeś, że zależy Ci przede wszystkim na:

7 godzin temu, tomasz1w napisał:

jakości, kontroli, barwie.

Tobie to chyba nic się nie nadaje😉 Z całym szacunkiem, ale zarówno SVS 3000 Micro jak i REL T7/x są polecane właśnie do stereo. Ok, de gustibus itd. ale czy Ci wszyscy youtuberzy to jakieś półgłówki, którym jeszcze sloń na ucho nadepnął? A już zupełnie na poważnie, skoro tak uważasz, to podaj proszę godne rozważenia alternatywy. Pozdrawiam, Tomek. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, tomasz1w napisał:

podaj proszę godne rozważenia alternatywy

Tomasz, odpowiem, choć nie do mnie Twoje pytanie.

Zachęcam Cię do przyłożenia ucha w swojej ulubionej muzyce/brzmieniu, gdzie ten najniższy dół występuje i którego potrzebujesz. Ale u kogoś, gdzieś, gdzie to jest naprawdę solidnie, dobrze zaaplikowane. Ot tak, by posłuchać, wchłonąć, nasycić się a potem u Ciebie. I nawet tych sklepowych subów z dobrymi recenzjami na YouTube czy innych mediach. 
Zachęcam mega mega serdecznie. Gdy słucham u kolegów brzmienia z tych subów nawet czasem i uznanych marek, ale bez zastosowania dsp, to brzmi to okropnie, niespójnie, a przede wszystkim dudni, „zalewa”, rozłazi i  mnie odbiera przyjemność. Żadnej wartości dodanej. 
A potrzeby masz

8 godzin temu, tomasz1w napisał:

zależy mi przede wszystkim na jakości, kontroli, barwie.

Nie wiem o co chodzi z tą barwą w najniższych, nie rozumiem tego terminu, ale kontroli, oddechu, ogólnie jakości to Ty nie uświadczysz. 

W subbasie także są zaszyte informacje, tam mega dużo się dzieje i szkoda, byś miał wyrzucić kasę w błoto. 
Dla mnie brzmienie zaczyna się od tego pasma, to fundament, to tam brzmienie nabiera 3D. Nie wyobrażam sobie braków w tym paśmie. Ale to tylko, gdy usłyszysz i trochę się z tym brzmieniem polubisz. 
A na pewno są miejsca, gdzie miałbyś okazję posłuchać parę godzin.
Pozdrawiam

Adam
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lpomis napisał:

Niestety nie znam :)

Dzięki za odpowiedź. Wiem, że miałeś RELa T5/x i nie wpasował się. Mimo wszystko zaryzykuję.

7 minut temu, AudioTube napisał:

ale kontroli, oddechu, ogólnie jakości to Ty nie uświadczysz. 

Przepraszam, ale teraz ja nie rozumiem. Zachęcasz do odsłuchów a później piszesz, że i tak to się nie uda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

Tomasz, odpowiem, choć nie do mnie Twoje pytanie.

Zachęcam Cię do przyłożenia ucha w swojej ulubionej muzyce/brzmieniu, gdzie ten najniższy dół występuje i którego potrzebujesz. Ale u kogoś, gdzieś, gdzie to jest naprawdę solidnie, dobrze zaaplikowane. Ot tak, by posłuchać, wchłonąć, nasycić się a potem u Ciebie. I nawet tych sklepowych subów z dobrymi recenzjami na YouTube czy innych mediach. 
Zachęcam mega mega serdecznie. Gdy słucham u kolegów brzmienia z tych subów nawet czasem i uznanych marek, ale bez zastosowania dsp, to brzmi to okropnie, niespójnie, a przede wszystkim dudni, „zalewa”, rozłazi i  mnie odbiera przyjemność. Żadnej wartości dodanej. 
A potrzeby masz

Nie wiem o co chodzi z tą barwą w najniższych, nie rozumiem tego terminu, ale kontroli, oddechu, ogólnie jakości to Ty nie uświadczysz. 

W subbasie także są zaszyte informacje, tam mega dużo się dzieje i szkoda, byś miał wyrzucić kasę w błoto. 
Dla mnie brzmienie zaczyna się od tego pasma, to fundament, to tam brzmienie nabiera 3D. Nie wyobrażam sobie braków w tym paśmie. Ale to tylko, gdy usłyszysz i trochę się z tym brzmieniem polubisz. 
A na pewno są miejsca, gdzie miałbyś okazję posłuchać parę godzin.
Pozdrawiam

Adam
 

Posiadacze subwooferów aktywnych bez dsp (patrzac na powyższy wpis) i tak są w lepszej sytuacji od posiadaczy chociażby kolumn pasywnych, ktore potrafia zejść tak nisko jak subwoofer ;)

Także tego...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...