Skocz do zawartości

Znacie ten przewód Norstone Classic 250


Recommended Posts

Nie znam. Ale z opisu wynika ,że to OFC o czystości 99,999 %, więc jak najbardziej nadaje się do podłączenia twoich sprzętów.

https://nautilus2.pl/na-metry/28740-norstone-white-250-speaker-cable-1m-3760108804081.html

Chociaż jak widzę odległości po 9 m na kolumnę (faktycznie masz taki rozstaw ?) to nie wiem, czy nie powinieneś pomyśleć o większym przekroju np. 4 mm.

https://nautilus2.pl/na-metry/28741-norstone-white-400-speaker-cable-1m.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Tylne do kina na pewno nie ciągną dużo W. 2,5 spokojnie się nadadzą nawet przy tej długości. 1,5 też byłby ok. Nie ma sensu inwestować w 4,0.

Hm...są różne szkoły przekroju względem długości kabla.

Nie jestem znawcą tej materii, ale na takie artykuły można się natknąć.

Jaka długość i jaka grubość

Zależnie od długości wymaganych połączeń między wzmacniaczem (amplitunerem) a zestawami głośnikowymi przyjmuje się następujące (minimalne) wartości przekroju przewodników w kablu. Oczywiście można zastosować grubsze przewody, o ile względy ekonomiczne nie są priorytetem.

0,8 mm² dla przewodów nie dłuższych niż 2,5 m,

1,25 mm² połączenia o długości do 4 m,

2,0 mm² gdy przewody muszą mieć długość w zakresie od 4 do 6 m,

od 3,0 do 5,0 mm² dla bardzo długich odcinków kabla - powyżej 6 m.

Jak to wpływa na dźwięk

Po pierwsze, zbyt cienki kabel może powodować obniżenie głośności i ograniczać dynamikę dźwięku. Głośność spada wskutek poboru części mocy przez kabel, jednak spada jednakowo dla wszystkich częstotliwości. Mniejsza głośność przekłada się na mniejszą rozpiętość między najgłośniejszymi i najcichszymi dźwiękami.

Po drugie, rezystancja kabla nie tylko "zabiera" część napięcia (mocy), ale dość skutecznie obniża DF, czyli tak zwany damping factor (współczynnik tłumienia) - parametr wzmacniacza wyrażany stosunkiem rezystancji głośnika do rezystancji wyjściowej wzmacniacza.

Dlaczego jest to ważne? Bardzo mała wartość oporu wyjściowego wzmacniacza wraz z podłączonym do niego przewodem głośnikowym oznacza dużą wartość współczynnika DF.

Dzięki temu, wzmacniacz elektrycznie "tłumi" nierówną charakterystykę częstotliwościową głośnika, wyrównując ją. Wpływa to dodatnio na brzmienie. Skoki nie tłumionej charakterystyki nawet dobrej kolumny głośnikowej mogą bowiem dochodzić do kilkunastu, a nawet więcej decybeli. Zastosowanie przewodu o większym przekroju pozwala zachować wartość DF w rozsądnych granicach (np. pozostawienie przynajmniej na poziomie 80% jego wartości katalogowej).

https://www.tophifi.pl/blog/post/dlugosc-przewodu-do-glosnikow.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Lukaszwr napisał:

a co polecicie na przody ?

Jak na przody to tylko

https://audiotop.pl/pl/p/Kabel-glosnikowy-Nordost-Valhalla-2-4m/9817?gclid=EAIaIQobChMI57y_05OqgQMV0keRBR2gbAxKEAQYASABEgJfofD_BwE#

6 minut temu, Lukaszwr napisał:

Tak do 70 zł za metr.

A sorry , nie doczytałem :)

Jak nie Valhalla to proponuje ten

https://sklep.bestaudio.pl/supra-ply-3970/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Lukaszwr napisał:

No właśnie nie chce supry.

Dlaczego ?

12 minut temu, Lukaszwr napisał:

Melodika 225 jest sens ?

Taki jak każdego innego kabla. Zależy co będziemy rozpatrywać. Porównaj sobie budowę Supry i Melodiki. Masz jeszcze Chorda Clearway.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Lukaszwr napisał:

Ale przekrój dość mały. Lekko ponad 2,0

A będziesz nagłaśniał koncert w Woodstock ? :)

Ten kabel służył mi przez sześć lat między Sony V5 a ProAcami Response One SC i dawał radę. Ekranowanie na wysokim poziomie , trzeba wziąć pod uwagę fakt , że to gruby kabel i promień zgięcia spory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tomek4446 napisał:

Ten kabel służył mi przez sześć lat między Sony V5 a ProAcami Response One SC i dawał radę. Ekranowanie na wysokim poziomie , trzeba wziąć pod uwagę fakt , że to gruby kabel i promień zgięcia spory.

Gruby kabel? Ja mam Van Damme (gruby jak kiełbasa)  - fakt, sama nazwa jest głupia. Promień zgięcia jak szpagat u słynnego wojownika ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat świeży, i właśnie sam doświadczyłem tego typu kabla, więc dorzucę na szybko swoje spostrzeżenie.
Wczoraj podłączyłem kolumny przewodem Technokabel ofc 4N, więc teoretycznie podobny, przynajmniej jeśli chodzi o materiał i też linka w izolacji pcv.
. I powiem tak,
Troszkę byłem zaskoczony, na - bo grało to gorzej, niż na starych tonsilowych aluminiowanych przewodach. W ogóle koszmarnie "grało".
To, znaczy, bas był  w miarę ok, ale środek, jakbym podbił 400Hz - 400Hz, z 10dB, ponad resztę pasma, albo inaczej, jakby wokalista śpiewał przez puszkę po piwie umieszczoną  między, ustami, a mikrofonem, albo jakby śpiewał  w jakieś wiadro cynkowe. To, co się stało z wysokimi, to aż, się wystraszyłem, że mi głośnik wysokotowarowy się zepsuł -  jeden szelest, "smarzenie", jakieś, totalny bałagan. nie dało się dosłyszeć pojedynczych uderzeń w  talerze perkusji, tylko powstawał jeden zlany brzęk. W dolnym zakresie wysokich tonów, gitara akustyczna  zabrzmiała, jakby była zrobiona z cienkiej blachy.

Kupiłem ten kabel, bo właśnie ... ludzie piszą, że zawsze "zagra" przyzwoicie. No niestety 70 zł do kosza.
Rozwiązałem, to inaczej, ale to nie do zastosowania w kinie domowym. Ale i tak będę szukać innych kabli.
Wzmacniacz Denon 800NE + kolumny MA Bronze 6.

Edytowano przez Eltanianin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...