Skocz do zawartości

Kolumny do Yamaha RN 602


Admajk

Recommended Posts

Cześć,

Zastanawiam się nad wymianą kolumn. Obecnie mam Elac Debut Reference B6. Chciałbym wymienić je na coś większego i "przyszłościowego".

Moje podstawowe pytanie jest takie czy w przypadku mojego amplitunera jest sens inwestować w dużo droższe kolumny np. Elac Vela BS404. (Czy jest w ogóle sens jechać na odsłuch)

Dodam, że moim głównym źródłem dźwięku są winyle (Thorens 402D +Project Tube Box S2)

Słucham wszystkich odmian rocka i metalu, czasem czegoś symfonicznego (dla odmiany).

Sama charakterystyka kolumn mi odpowiada, rozglądam się za czymś większym (głośniki są w sporym otwartym pomieszczeniu)

 

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co znaczy przyszłościowego?

Kolumny w tym budzecie zagrają zdecydowanie inaczej i lepiej od B6

Vela 404 to świetne kolumny mniejsze 403 zresztą też.

Masz jeszcze w tej w kwocie wybor. Argon 3s, Monitor audio Gold 100, KEF R3 Meta, Dali Rubicon 2 itp.

I teraz. Z RN602 nie wykorzystasz potencjału żadnych z tych kolumn. Ale zagrają one lepiej niż obecne.

Więc pytanie co oznacza przyszlosciowy. Kiedy ten amplituner byś wymienił? Bo jak za pare lat to nie. To szkoda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Pytanie co znaczy przyszłościowego?

Kolumny w tym budzecie zagrają zdecydowanie inaczej i lepiej od B6

Vela 404 to świetne kolumny mniejsze 403 zresztą też.

Masz jeszcze w tej w kwocie wybor. Argon 3s, Monitor audio Gold 100, KEF R3 Meta, Dali Rubicon 2 itp.

I teraz. Z RN602 nie wykorzystasz potencjału żadnych z tych kolumn. Ale zagrają one lepiej niż obecne.

Więc pytanie co oznacza przyszlosciowy. Kiedy ten amplituner byś wymienił? Bo jak za pare lat to nie. To szkoda.

Przyszłościowego pod kontem wymiany amplitunera. Ale to najwcześniej za kilka lat. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Można też zrobić inaczej:)

Sprzedać RN602 i kupić dużo lepszy amplituner sieciowy do którego w przyszłości będziesz mógł dograć  lepsze glosniko, jak na przykład Vela:)

Zerknij sobie na Yamaha RN2000

https://www.tophifi.pl/multiroom/musiccast/yamaha-musiccast-r-n2000a.html

 

https://youtu.be/izIHScRvN4c?si=JwKaugHrrKWzEVKI

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Witaj.

Można też zrobić inaczej:)

Sprzedać RN602 i kupić dużo lepszy amplituner sieciowy do którego w przyszłości będziesz mógł dograć  lepsze glosniko, jak na przykład Vela:)

Zerknij sobie na Yamaha RN2000

https://www.tophifi.pl/multiroom/musiccast/yamaha-musiccast-r-n2000a.html

 

https://youtu.be/izIHScRvN4c?si=JwKaugHrrKWzEVKI

Wiadomo, że można tylko trzeba kilkanaście tys. wysupłać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, skoro planujesz wymianę wzmacniacza dopiero za kilka lat, to nie wiem, czy jest sens inwestować teraz aż tyle. Można oczywiście pójść we wspomniane Goldy 100, Buchardta S400System Audio Legend 5.2, KEF R3 Meta, czy nawet Pylony Jasper Monitor 18, ale nie zagrają nawet na połowę swoich możliwości przy Yamasze. Elaci też nie zyskają aż tak wiele z potężnych wzmacniaczy, ale do większości w/w wspomnianych kolumn starczy Audiolab 7000A, Fezz Silver Luna EVO, Cambridge CXA81. Jest to większy wydatek, niż zakładałeś początkowo, ale moim zdaniem to znacznie ciekawsza opcja. Zawsze zakup możesz częściowo rozłożyć na raty, ale tu wiem, że nie każdy jest fanem tego rozwiązania :) W razie czego zapraszamy do kontaktu i na odsłuchy, na pewno znajdzie się dobre rozwiązanie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Admajk napisał:

Moje podstawowe pytanie jest takie czy w przypadku mojego amplitunera jest sens inwestować w dużo droższe kolumny np. Elac Vela BS404. (Czy jest w ogóle sens jechać na odsłuch)

Oczywiście, że jest sens. Masz pożądną i wydajną elektronikę. Przebieraj w kolumnach do woli. 

Być może rezerwy masz także w staranności ustawienia i aranżacji akustycznej. To mogą być drogi do taniej poprawy brzmienia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2023 o 09:39, Admajk napisał:

Przyszłościowego pod kontem wymiany amplitunera. Ale to najwcześniej za kilka lat. 

Kilka to 2 czy 8?

Bo moim zdaniem przy drugiej opcji trochę szkoda kolumn.

Dnia 31.10.2023 o 10:51, Admajk napisał:

Wiadomo, że można tylko trzeba kilkanaście tys. wysupłać ;)

Nie specjalnie. Mozna kupić duzo lepiej grający wzmacniacz nie w takiej kwocie.

RN602 trzyma cenę. I kupujesz coś innego grającego znacznie lepiej.

 

"Porządna wydajna elektronika, Przebieraj kolumnami do woli"

Matko z córką. Co tu się odwala :/

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2023 o 15:37, Kraft napisał:

Oczywiście, że jest sens. Masz pożądną i wydajną elektronikę. Przebieraj w kolumnach do woli

Błagam powiedz, że żartujesz 😅 już teraz ten wzmacniacz nie jest w stanie wykrzesać wszystkiego z kolumn 😅 chłopie błagam przestań tak pisać bo jeżeli uważasz to za wydajna elektronika to albo nie słyszałeś wydajnej elektroniki albo konieczna jest wizyta u laryngologa i nie planuje Cie tym urazić tylko zaczynam się martwić serio

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Admajk

Jak masz na imię? Trudno mi po nicku.

Dnia 30.10.2023 o 21:39, Admajk napisał:

Sama charakterystyka kolumn mi odpowiada

Jaka jest Twoja potrzeba? Z tego cytatu mam kłopot.

Dnia 30.10.2023 o 21:39, Admajk napisał:

rozglądam się za czymś większym (głośniki są w sporym otwartym pomieszczeniu)

W jak dużym „trojkącie”/sweet spot siedzisz?

Dnia 30.10.2023 o 21:39, Admajk napisał:

Moje podstawowe pytanie jest takie czy w przypadku mojego amplitunera jest sens inwestować w dużo droższe kolumny np. Elac Vela BS404. (Czy jest w ogóle sens jechać na odsłuch)

Prosisz o poradę, zrozumiałem.

Jarek, podpisuję się pod

Dnia 31.10.2023 o 15:37, Kraft napisał:

Oczywiście, że jest sens. Masz pożądną i wydajną elektronikę. Przebieraj w kolumnach do woli. 

Być może rezerwy masz także w staranności ustawienia i aranżacji akustycznej. To mogą być drogi do taniej poprawy brzmienia. 

Kolego @Admajk Kolumn/monitorów na rynku co niemiara. To niejedyny sposób na poprawę brzmienia, ale moim zdaniem najbardziej słyszalny. 
Wypożyczaj, testuj, „baw” się nimi. Przesuwaj, doginaj, odsuwaj miejsce odsłuchu. Piszesz, że masz spore, otwarte pomieszczenie. 
Teraz prywata😃 Miałem ponad 20 kolumn i ponad 10 wzmocnień u siebie. Z kolumnami zawsze słyszałem różnice, z wzmakami czasami i chyba słyszałem niewielkie różnice. 

powodzenia

Adam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kraft napisał:

Skoro mówimy o elektronice i jej wydajności, to rozstrzygające są chyba pomiary, a nie subiektywne odczucia? Mylę się? Waty, ampery i wolty, a nie widzimisię. 

Waty ampery i wolty owszem są równie ważne jak konie mechaniczne i moment w aucie ;) tylko niejednokrotnie auta o mniejszej mocy i mniejszym momencie są szybsze ;). Powiem Ci więcej, jest więcej parametrów niż waty ampery i wolty ;) ale przecież znasz to doskonale tylko czasem lubisz napisać taka głupotę jak to że r-n602 jest wydajna elektronika 😅 tak wiem wszystkie wzmacniacze grają tak samo 😅.  Serio przestań ludziom takie rzeczy pisać bo jeszcze Ci uwierzą i wpakujesz ich na minę;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kraft napisał:

Skoro mówimy o elektronice i jej wydajności, to rozstrzygające są chyba pomiary, a nie subiektywne odczucia? Mylę się? Waty, ampery i wolty, a nie widzimisię. 

Wytłumacz mi z łaski swojej, jakim cudem np.integra 2x50W lepiej sobie radzi z basem niż tania końcówka 2x100W? 

Co tu mają waty do tego w tym przypadku ?

A może to widzimisię tych wzmacniaczy? 😁

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Waty ampery i wolty owszem są równie ważne jak konie mechaniczne i moment w aucie ;) tylko niejednokrotnie auta o mniejszej mocy i mniejszym momencie są szybsze ;). 

Nietrafiona analogia.

 

22 godziny temu, Michał Gałązka napisał:

albo konieczna jest wizyta u laryngologa i nie planuje Cie tym urazić tylko zaczynam się martwić serio

I nietrafiona wycieczka osobista. Wydajność wzmacniacza to cecha obiektywna, całkowicie niezależna od mojego stanu zdrowia. Mnie może już nie być, a dany wzmacniacz nadal będzie miał określoną wydajność. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja w czymś pomogę. Trzymając się terminologii samochodowej, już tutaj poruszonej.

Czytając dane techniczne samochodów na pewno nie raz natrafiliście  na  "daną" - "średnie zużycie paliwa". 

Na zużycie, które ma się nijak do rzeczywistości, bo stwierdzone i pomierzone w warunkach laboratoryjnych, nieosiągalnych podczas normalnej eksploatacji.

Tak samo jest z tą końcówką mocy

9 godzin temu, DiBatonio napisał:

niż tania końcówka 2x100W? 

która radzi sobie gorzej niż

9 godzin temu, DiBatonio napisał:

.integra 2x50W lepiej sobie radzi z basem

Bo te rzekome 2x 100, to teoretycznie ta tania końcówka mogłaby oddać, bo ma odpowiedniej mocy tranzystor....no ale zasilania, na dłuższe niż chwilowe -  laboratoryjne na potrzeby broszury informacyjnej , to już nie ma.

I nie jest w stanie w normalnych, domowych warunkach grać na "pełnych" 100 W obrotach.

I dlatego właśnie 

13 godzin temu, Michał Gałązka napisał:

Waty ampery i wolty

nie zawsze powiedzą prawdę o wzmacniaczu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność prądowa wzmacniacza? 😃

Dynamiczna, często nazywana „chwilową”. Zależy od zasilacza - baterii kondensatorów filtrujących, transformatora, diod prostowniczych…

Dobry inżynier z doświadczeniem poszukiwany😉 Bardzo proszę o wyjaśnienie, dlaczego jeden wzmak działa tak, że dostarcza więcej energii w krótkim czasie i to ma wpływ na np. jakość „basu”.

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, terracan1929 napisał:

Użytkowanie go w domowych warunkach przez dłuższy czas. Można wówczas poznać zarówno to, jak gra, jakie ma zalety, ale też ujawnią się jego ewentualne wady czy niedoskonałości .

A co to ma do teorii o zapotrzebowaniu, bądź nie, na moc i jej wplyw na kontrolowanie głośnika niskotonowego?

 

4 minuty temu, AudioTube napisał:

Wydajność prądowa wzmacniacza? 😃

Dynamiczna, często nazywana „chwilową”. Zależy od zasilacza - baterii kondensatorów filtrujących, transformatora, diod prostowniczych…

Dobry inżynier z doświadczeniem poszukiwany😉 Bardzo proszę o wyjaśnienie, dlaczego jeden wzmak działa tak, że dostarcza więcej energii w krótkim czasie i to ma wpływ na np. jakość „basu”.

Mam w domu dwa wzmacniacze, połączone przez dzielnik napięcia do jednej pary kolumn. Kiedy opadły pierwsze emocje po zakupie nowego klocka, postanowiłem skorzystać z dobrodziejstwa beresforda i przeprowadzić na sobie i swojej rodzinie, ślepy test. "Wykorzystałem" do tego swojego 14-letniego syna i ... konsternacja. Słuchając dłuższych i krótszych fragmentów muzyki, żaden z nas nie potrafił określić, w którym momencie gra który wzmacniacz. I oczywiście nie twierdzę, że wzmacniacze brzmią tak samo, bo cały czas chodzi mi po głowie, że ślepe testy są mało miarodajne, ale na litość Boską, czytając opisy niektórych Kolegów, można dojść do wniosku, że zmiana wzmacniacza a czasem nawet audiofilskiego switcha, sprawia, że lądujemy w audiofilskim niebie a sprzęt gra tak, że artyści materializują się w pokoju.

Pomijam już fakt, że na tym forum, poza nielicznymi wyjątkami, nie ma osób, które od kuchni znają się na budowie i konstruowaniu sprzętu audio ale głoszenie pierdoletów o wpływie tego czy tamtego to już domena każdego "słyszącego" audiofila. 

Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, KrólKiczu napisał:

A co to ma do teorii o zapotrzebowaniu, bądź nie, na moc i jej wplyw na kontrolowanie głośnika niskotonowego?

A to na przykład , że słuchając można stwierdzić, czy zamontowane we wzmacniaczu kondensatory zapewniają mu bezproblemowe przetwarzanie niskich tonów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kondensator ma za zadanie ustabilizować chwilowe skoki napięcia w instalacji zasilającej występujące w momentach największego poboru prądu, zapewniając tym samym niezakłócone odtwarzanie najniższych częstotliwości.

Zresztą, jeśli chcecie to zasilajcie swoje systemy wzmacniaczami wielkości pudełka zapałek. Nic mi do tego. Jesteście zadowoleni to ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...