Skocz do zawartości

Domowa sieć wifi


Asia

Recommended Posts

Szukam urządzenia/urządzeń do zapewnienia stabilnego wifi w domu z tzw. poddaszem użytkowym (strop betonowy, ściany Porotherm). Powierzchnia ok. 150 m².

W tej chwili mamy internet światłowodowy, ale w trakcie budowy nikomu nie śniło się nawet, że taka technologia dotrze na wieś więc system był przygotowany pod internet radiowy - to oznacza, że punkt dostępowy jest umieszczony na strychu, a stamtąd gniazdka do wszystkich pokoi.

Ale wiadomo - obecnie internet bezprzewodowy to podstawa, a część gniazdek znalazła się za meblami 😉. W zeszłym roku w ramach próby kupiłam zestaw trzech kostek Tenda do stworzenia sieci mesh i wydaje mi się, że to dobry kierunek tylko potrzebujemy czegoś lepszego.

W tym miejscu moja wiedza się kończy - oglądam inne urządzenia, ale zupełnie nie znam się na tym, czytam opinie, które wprowadzają jeszcze więcej zamętu.

Może jakaś dobra dusza coś doradzi?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia polecam punkty dostępowe Ubiquiti UniFi. Nie jest to na pewno tanie rozwiązanie, ale się sprawdza. Korzystam z tego w swoim mieszkaniu, ale wykorzystywałem je również służbowo w Szkołach, Urzędzie. Jest to rozwiązanie typu mesh. W zależności od rozmieszczenia jeden Access Point powinien dać radę na każdej kondygnacji. Najlepiej tylko jeśli każdy jest wpięty do gigabitowego przełączznika (bo mogą także łączyć się między sobą bezprzewodowo, ale kosztem całkowitej przepustowości).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, obwody mamy ładnie opisane (jest na oko jakieś 10?).

Już kiedyś próbowałam z jednym takim wzmacniaczem sygnału do gniazdka, ale nie byłam przekonana do tego rozwiązania.

Mój problem polega na tym, że chętnie przechodzę do praktyki, a teraz chciałabym podeprzeć się jakąś cząstką wiedzy. Może wtedy efekt będzie zadowalający.

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam urządzenia łotewskiej firmy Mikrotik. Z dowolnego routera można zrobić firewall, router, punkt dostępowy, cokolwiek. Posiadają własny system operacyjny z dożywotnimi aktualizacjami - rzeczą zupełnie niedocenianą. Każdy marketowy router czy punkt dostępowy pozostanie bez aktualizacji po dwóch, trzech latach i naturalnie może się stać w najlepszym przypadku częścią botnetu.

Aktualizacje i inne dodatki jak np. wiele sieci WiFi na danym urządzeniu Mikrotika (do 256) daje możliwość stworzenia kompletnie odseparowanej sieci dla urządzeń domowych (Internet rzeczy), których największą bolączką jest brak aktualizacji i tym samym powstawanie tylnych furtek do sieci domowej.

Aby poprawnie, a nie wg konfiguratora, skonfigurować poprawnie każde urządzenie Mikrotika trzeba trochę poczytać. Konfigurator prowadzi na skróty, co nie jest dobrą drogą. Sądzę jednak, że jeżeli taki staruszek jak ja sobie z kilkoma urządzeniami Mikrotika poradził to może to zrobić każdy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także mieszkam w domu jednorodzinnym, gdzie strop jest ceramiczno-betonowy (gęstożebrowy) i wszystko działa mi dobrze na routerze z Vectry, znajdującym się w salonie na parterze. Choć faktycznie na poddaszu, aby jakość była zadowalająca to urządzenia tam uruchamiane powinny działać w sieci 5G.

Ale np. mój młodszy syn mieszka w internacie i mieli tam chłopcy problem z siecią, bo do ich pokoju sygnał nie dolatywał :)

Kupiłem im wzmacniacz sygnału WiFirifi wpinany do gniazdka elektrycznego i problemy zniknęły. Proste, bez aplikacji, instalowania, kabli itd. Sam wzmacniacz/przekaźnik sygnału Wifi.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Asia napisał:

W tej chwili mamy internet światłowodowy, ale w trakcie budowy nikomu nie śniło się nawet, że taka technologia dotrze na wieś więc system był przygotowany pod internet radiowy - to oznacza, że punkt dostępowy jest umieszczony na strychu, a stamtąd gniazdka do wszystkich pokoi.

 

Ja niedawno przerabiałem ten temat więc dorzucę trzy grosze:

- extendery sieciowe fajnie działają ale trzeba sprawdzić czy się będą dogadywać z routerem. U mnie było super jak był router do LTE ale po przejściu na światłowód wszystkie extendery wylądowały w szufladzie. Najwyraźniej router od światłowodu im nie przypasował

- wzmacniacze sygnału - to również ryzykowny temat. U mnie się nie sprawdził niedrogi wzmacniacz, niby działał ale cała sieć sprawiała wrażenie obciążonej i wyłączyłem

- ostatecznie  zainwestowałem w access point (TP-LINK Archer C6) który zainstalowałem na strychu - obsługuje mi górną część  domu - ma super zasięg. W dolnej części zasięg daje router od światłowodu. Połączenie między urządzeniami jest kablowe - wykorzystałem istniejący kabel w ścianie (strych - salon) który również był zaprojektowany pod radiówkę

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Pawlik napisał:

- ostatecznie  zainwestowałem w access point (TP-LINK Archer C6) który zainstalowałem na strychu - obsługuje mi górną część  domu - ma super zasięg. W dolnej części zasięg daje router od światłowodu. Połączenie między urządzeniami jest kablowe - wykorzystałem istniejący kabel w ścianie (strych - salon) który również był zaprojektowany pod radiówkę

O! Może faktycznie pójść w dwa urządzenia: jedno na strychu do obsługi poddasza, drugie na dole

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z betonowym stropem i scianami Porotherm, to rzeczywiscie moze byc wyzwanie. 😅 Na poczatek, warto pomyslec o dobrym routerze z silnym sygnalem. Idealnie, gdyby mial technologie beamforming, ktora kieruje sygnal tam, gdzie sa urzadzenia. Po drugie, rozwaz zakup wzmacniacza sygnalu albo systemu mesh. System mesh jest super, bo tworzy siec, ktora pokrywa caly dom bez utraty jakosci. 👍 Jesli chodzi o marki, to TP-Link, Netgear czy Google Nest sa bardzo polecane. Nie zapomnij tez o odpowiednim umiejscowieniu routera. Najlepiej, zeby byl w centralnym punkcie domu, nie zascianku. 😉 Jesli masz mozliwosc, to przewodowe polaczenie ethernet tez moze pomoc. Warto tez sprawdzic, czy nie ma innych urzadzen, ktore moga zaklocac sygnal, jak mikrofalowki czy telefony. ale, pamietaj, ze kazdy dom jest inny, wiec moze byc potrzebna troche eksperymentowania. 🧐 z dobrym sprzetem i ustawieniem, powinno sie udac! Powodzenia! 🍀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 22.11.2023 o 08:50, Asia napisał:

Kupiłam wczoraj dwa routery Asusa, zobaczymy co z tego wyniknie.

 

Dopiero teraz tu zajrzałem. 

To dobry trop o ile są w miarę nowe i AiMesh obłsugują. Można dodać kolejne urządzenie Asusa z AiMesh i będzie się integrowało. Jeżeli kable zbiegają się u góry domu to postawiłbym tam switcha i spiał wszystkie gniazdka i urządzenia mesh podłaczył kablem. Jeżeli gdzieś zabraknie zasięgu to w najbliższym miejscu kupujesz kolejny router asusa (albo te najprostsze kostki mesh) i po sprawie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam router FRITZ!Box i dwa punkty Mesh połączone z nim kablowo, z czego jeden jest na drugim końcu domu a drugi pod wiatą na dworze. Zasięg jest nieprzerwany nawet z najgłębszych zakątkach domu, także w piwnicy gdzie mam kilka czujników Wifi. Ale i tak mam kilkaset metrów skrętki w domu porozprowadzanej, unikam połączeń bezprzewodowych jak tylko się da.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...