Skocz do zawartości

Co w miejsce KEF R7


K-roll

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Chciałbym wymienić moje KEF R7.

W obecnych kolumnach brakuje mi sceny, sceny, sceny (!), głębi, rozdzielczości, przestrzeni, pogłosu, stereofonii. Mam wrażenie, że tylko elektronika dobrze na nich brzmi. Szukam czegoś w budżecie podobnym (około 10k) i chciałbym powyższych efektów uświadczyć.

Podam przykład: utwory Phila Collinsa In  the Air Tonight czy choćby Zauchy "Byłaś serca biciem" mają głębię, pogłos, w moich kefach nie ma ani sceny, ani głębi, wszystko jest ucinanie szybko. Inny przykład utwór "Freestyler" na początku powinien mieć uderzającą stereofonię i rozdzielczość, te początkowe dzięki powinny pojawiać się w różnych miejsach, a są w środku, niemal brak stereofonii.

I tak jest w wieloma utworami. Czego słucham? Wszystkiego, jazzu, popu, szeroko rozumianego chilloutu, ambientu, muzy z lat 80, klasyki również.

Kolumny napędza końcówka Hypex nc252mp od audiophonics i Topping D90se jako dać. Jest też streamer wiim pro i odtwarzacz cd Yamahy.

Pokój 39m2.

Dzięki za propozycje czego szukać w nowych i używanych kolumnach.

Edytowano przez K-roll
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, odpowiedziałem z przekąsem, bo aż się wierzyć nie chce, ze wybitnie przeciez przestrzennie grające Kefy z serii R u Ciebie nie grają. Do tego fajna elektronika..., więc co pozostaje? Gdzie jest problem? Pewnie w samym pomieszczeniu, jego akustyce, rozmieszczeniu w nim kolumn. 

Myslenie o doborze sprzętu mieliśmy/mamy podobne. Kolumny z tej samej serii, ten sam streamer, wzmocnienie w klasie D( nawet kupowalem tez w Audiphonics).

U mnie to gra, u Ciebie nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

received_1172488936731735.thumb.jpeg.c1ce37a2831c242121ab06134e84498a.jpegZostaw kolumny zmień elektronikę , albo jakieś pre do tego dorzuć na początek z prawdziwego zdarzenia .

Mowie poważnie, a toppinga na coś angielskiego zamień 😉 np.arcam

Pzdr.

Ps Twoja końcówka i taniutkie pre pożyczone od super Kolegi @Rega🙂 ostatnio pisał że go obcy nie chwalą więc dziękuję mu za wypożyczkę serdecznie 😊.

Ten hypex zagrał w takim połączeniu lepiej niż z Nuprime dac9 jako pre .

Ale ogólnie mi nie podszedł więc sprzedałem Koledze też serdecznemu👍 @marcinmarcinon coś napiszę o tym więcej i toppingu który uważamy razem za słabiutkie graty  i wszystko to dla mnie jasne granie czyli rzeźnia 🤷🏿‍♂️

A i wypożycz sobie z ciekawości Bright5 

 

Edytowano przez Dedal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, K-roll napisał:

W obecnych kolumnach brakuje mi sceny, sceny, sceny (!), głębi, rozdzielczości, przestrzeni, pogłosu, stereofonii.

Cześć,

Brak stereofonii czy tzw. przestrzeni może być pokłosiem kilku systemowych bolączek. Zacząłbym od wyeliminowania potencjalnych "fuckupów". 

Rozstawienie kolumn. Wg poradników popróbuj w trójkącie. Kąty "patrzenia" kolumn pozmieniaj. Często pomaga.

Pogłos zastany pomieszczenia jeżeli jest wysoki spróbuj poprawić. Zbyt wysoki sponiewiera efekty przestrzenne i zaburzy ich odbiór.

Co dalej? 

Podłącz lapka do daka przez USB. Zainstaluj APO EQ. Zakładam, że masz Tidala, Spotify lub inny serwis. 

Odpal płytę testową 

https://tidal.com/album/29581889

Sprawdź Pink noise out of phase i Pink noise in phase oraz kanały L i P czy są dobrze pospinane w całym łańcuchu audio.

Out of phase - szum zewsząd słyszalny.

In phase - szum w środku.

Jeżeli wszystko OK idź dalej.

KEFy ogólnie mają wysokie tony lekko wycofane. Przestrzeń budują wysokie tony. Może jest za cicho w tym zakresie uwzględniając sporą kubaturę pomieszczenia. Odpal APO i użyj filta półkowego podbijając nieco wysokie tony. Od 3 kHz 2 - 4 dB. Trzeba się pobawić trochę doświadczalnie.

Jeżeli przestrzeń się poprawi to szukałbym kolumn bardziej "otwartych" na górze. Branża doradzi ;)

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, K-roll napisał:

Kolumny napędza końcówka Hypex nc252mp od audiophonics i Topping D90se jako dać

R7 to bardzo przyzwoite kolumny. Za to Topping gra dla mnie beznadziejnie (miałem D90), Hypex też jest w stanie cokolwiek pokazać tylko z dobrym pre lampowym jak napisal @Dedal. Po Hypex miałem Arcam A29, dosłownie pod każdym jednym względem rozjechał Hypex.  Nie było co zbierać... a teraz mam wznacniacz który ma 30W a gra jakby miał przynajmniej 10x wiecej mocy niż Hypex,  a nie prawie 10x mniej....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AudioTube napisał:

@K-roll hejka

Czy ustawienie/salon na zdjęciu z 6 styczeń 2022 jest nadal aktualne? 
Wykonane szerokim jak napisałeś.

Tak, aktualne. Kąty i odległość od ścian zmieniałem dziesiątki razy. W pokoju co jak co, ale po głosu nie ma, jest dość dobrze wytlumione, są zasłony, dywan obecnie. Chodziło mi o pogłos przestrzeni z nagrań.

Oczywiście wszystko pospinane jak należy, tam wiele opcji nie ma 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, K-roll napisał:

Chodziło mi o pogłos przestrzeni z nagrań.

 

14 godzin temu, K-roll napisał:

utwory Phila Collinsa In  the Air Tonight

Zatem jest konkret.

Zechciałbyś przyłożyć ucho do

 

 

C2090F79-F27E-4626-86B4-1D5B61A79E1C.jpeg

Pogłos jak to u George’a. Plus genialne dla mnie sybilanty. 

Myślę, że znalezienie odpowiednich kolumn to kwestia niedługiego czasu.

Ufam, że branża stanie na głowie i poda co najlepsze.

Ja bym poszedł w B&W.

 

Pochwalę się. Pogłosy z nagrań, a szczególnie wybrzmienia załatwiłem sobie tym.

99E0AB27-B0D6-4A56-9AE0-F07FFF6D6A79.jpeg

2698F467-B6B9-40E3-82A7-C8B737D3EACA.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta „lampka” wieczorami odgrywa rolę😊 Jestem ostatnim, który by tego się zarzekał.

Nie wiem jak to „działa”, ale brzmienie z tych konkretnych lampek jest inne, aniżeli np Accuphase integra, Circle Labs integra. 
Nasycone organicznie, aż do szpiku kości. Na opis barwy nie mam słów, co świadczy o moim słowniku, ale każdy utwór brzmi inaczej. 
Ten „gwizdek” na górze sypie dźwiękami, przez co wrażenie 3D jest ogromne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.

I dodał, że

2 godziny temu, K-roll napisał:

Kąty i odległość od ścian zmieniałem dziesiątki razy

Jestem także ciekawy, czy kolega ma punkt odniesienia, gdyż czytam

15 godzin temu, K-roll napisał:

Inny przykład utwór "Freestyler" na początku powinien mieć uderzającą stereofonię i rozdzielczość

Termin „powinien. 
Więc ma wystarczające porównanie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Dedal napisał:

ja bym się pozbył toppinga i hypexa

Ja też. Znajomy ma R7 , akustyka jak u wszystkich i gra. Kupil kiedyś tego samego nc252 i po jednym dniu wystawił na sprzedaż. 

Zauważyłem że teraz na forum bardzo modne zrzucanie wszystkiego na akustykę. Niektórzy moi znajomi mają dużo zrobione i gra u nich przeciętnie,a u niektórych gołe ściany i jest przynajmniej dobrze 😄

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
12 minut temu, Dedal napisał:

No właśnie gdzie i na czym tak słyszał ?

I różnie użytkownicy odbierają scenę stereofonię itp🤔

 

Czy to ważne gdzie i na czym? Słuchałem na co najmniej 2 innych systemach, bardziej wiekowych, jeden jakiś pianocraft, drugi marantz ale nie pamiętam z czym i wyraźnie mogłem wskazać lokalizację instrumentów. Oczywiście dźwięki były odpowiednio chudsze. U mnie sceny nie ma.

Zmiana daka i końcówki? Jak najbardziej. Sklepy niby otwarte na wypożyczenia, ale jak przyjdzie co do czego to nie mają i proponują to co im pasuje.

Ja jestem zdezorientowany, bo jedni proponują wymianę kolumn, inni sprzętu.

Lampa też mnie ciekawi, ale nie mam żadnych opcji przetestowania.

Edytowano przez K-roll
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, też uważam, że zmiana KEFów nie jest tu odpowiednim kierunkiem. Warto podziałać z elektroniką, zwłaszcza że łatwiej o jej odsłuch w domu ;) 

Sprawdziłbym na pewno EverSolo DMP-A8 jako streamer z DACiem i fajnym przedwzmacniaczem, nowego Cayina iDAC-8 (znając poprzednią wersję przynajmniej), iFi Audio Pro iDSD Studio. Oczywiście jeśli nie chcesz zmieniać końcówki, ale słyszałem, że ona jest niezła pod KEFy, a Topping faktycznie nie ma aż tak dobrej sceny, więc może być tu ograniczeniem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, K-roll napisał:

Kolumny napędza końcówka Hypex nc252mp od audiophonics i Topping D90se jako dać. Jest też streamer wiim pro i odtwarzacz cd Yamahy.

Czyli korzystasz z pre w Toppingu. Jak już pisali inni, warto spróbować dwu opcji: wstawienia lepszego pre między daka i końcówkę, albo wymiany końcówki na dobrą integrę, która zgra się z Kefami. Osobiście doradzałbym to drugie, jako łatwiejsze niż dopasowywanie przedwzmacniacza (i dodatkowego IC) do końcówki.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...