Skocz do zawartości

Kolumny z mocnym basem


Recommended Posts

Dnia 8.06.2024 o 01:51, Tomek Szymański napisał:

Jestem po pierwszych odsłuchach, przesłuchałem pylon diamond 30, polk r700 i heco Aurora 1000. Sprzedajacy nie miał zbyt wielu pomysłów co do kolumn o charakterze grania jaki lubię. Nie wiem czy to wina sali odsluchowej ale każde kolumny grały z bliska fajnie basem i chyba pylony deko mocniej, a gdy usiadłem na kanapie to bas ginął. Jeżeli chodzi o charakter grania, pylony mialy wiecej nieco wysokiego srodka, polki dawaly efekt wibracji mimo ze bas był na kanapie tak samo mało słyszalny, znowu aurora najwiecej dołu ale granie w każdym aspekcie słabsze jakościowo 

Dodam ze sala byla dobrze wytłumiona 

Zastanawiam jakby to grało w warunkach domowych

Gdzie byłeś?

Dnia 8.06.2024 o 10:58, Tomek Szymański napisał:

Ogonie to ta góra otwarta mi się podoba i to bardzo. Nie lubię ciemnego grania.

No to Pylon nie jest dla Ciebie.

Jesli chcesz granie jaśniejsze to Monitor audio Silver, Heco Revolution, Trangle, to takie przykłady.

23 godziny temu, Tomek Szymański napisał:

Z tym dudnieniem to chodziło mi o dobry sub. Uświadomiłem sobie że z g***na bata nie ukręce, więc nastawiam się na kolumny które będą grały fajnie środkiem i górą, a do basu kupię suba i będę miał wszystko

Mozna i tak. Jaki masz budzet na to?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Gdzie byłeś?

No to Pylon nie jest dla Ciebie.

Jesli chcesz granie jaśniejsze to Monitor audio Silver, Heco Revolution, Trangle, to takie przykłady.

Mozna i tak. Jaki masz budzet na to?

Byłem w q21, pylon wydawał mi się tam dość jasny, co dziwne nawet aurora 1000 grala tam dość jasno, gdzie w domu miałem wersje 700 i wydawala sie dużo ciemniejsza. Budżet mam nie określony, ale wiadomo im taniej tym lepiej. Myślę że na kolumny jakies 10k i suba 5k jestem w stanie wydać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2024 o 23:28, Tomek Szymański napisał:

Byłem w q21, pylon wydawał mi się tam dość jasny, co dziwne nawet aurora 1000 grala tam dość jasno, gdzie w domu miałem wersje 700 i wydawala sie dużo ciemniejsza. Budżet mam nie określony, ale wiadomo im taniej tym lepiej. Myślę że na kolumny jakies 10k i suba 5k jestem w stanie wydać. 

Q21 lubi promować Pylona. 1000ki  dobrym zasilaniem grają lepiej i bardziej otwarcie od 700tek.

Z tym że jak mówie jak szukasz kolumn jasniejszych to jest inny wybór.

Dnia 11.06.2024 o 08:31, S!N! napisał:

Monitor audio to dla mnie taki sam dramat jak focale - zbyt jasno i bas slaby, ale są różne gusta, kto wie może się spodobają. 

@Tomek SzymańskiJak przetestujesz suby i spodobałby Ci się T9x to mam na sprzedaż piniżej 5 ze względu na wymianę wzmaka :)

Dla niektórych tak isam dramat to właśnie Pylon. Dlatego tak wazne są oczekiwania słuchającego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamkniętego suba na pewno nie kupię. Idealnie by było jakby był jak najbardziej kompaktowy i jak najgłośniejszy, znaczy żeby wytwarzał duże ciśnienie akustyczne. Co do kolumn który narazie słuchałem czyli diamondy30 i Polki r700. Czy ktoś je porównywał? Chodzi o to że bas wydawal sie slabszy w polkach ale bardziej wyczowlny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka wszystkim moge przykleic sie do tematu? Przeczytalem wszystkie strony i zgadzam sie w 100%  z S!N! to co napisał o dzisiejszych kolumnach jak sa strojone i jak bardzo kiepsko u nich z basem.

Tez juz wkurw... mnie bierze bo nie moge znaleźć kolumn z basem jaki lubie.Niskim poteznym z impulsem.Bede wypożyczal za nie dlugo diamond 30mk2 jestem strasznie ciekawy jak graja.Myśłalem tez o klipsch rf7mk2 tam bas powinnien schodzic do piekieł jak myslicie ? Moze autor tematu o nich pomysli ? Gore mozna troche zlagodzic wzmacniaczem bo klipsch jednak troche tnie po uszach.Albo rf83 3x20cm niskotonowce? Jeszcze mi do glowy przychodzi dali opticon 8mk2 lub moze dali grand stare ale mysle ze pozamiataja wszystko tu zaproponowane !

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ufo27 napisał:

to co napisał o dzisiejszych kolumnach jak sa strojone i jak bardzo kiepsko u nich z basem

Nie no, na rynku kolumn nadwyżka i conajmniej dostatek. Chyba, że chodzi o tfu półki cenowe/klasy czy jak tam się to nazywa.

Na tym forum mnóstwo narzekań na „za dużo” basu. 
To jak to naprawdę jest?



 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, AudioTube napisał:

Na tym forum mnóstwo narzekań na „za dużo” basu. 
To jak to naprawdę jest?

Jest tak, że w większości wypadków mamy słabą akustykę w naszych pokojach. Często jest też tak, że wzmacniacze dopiero przy wyższych poziomach głośości "grają". No i jest jeszcze mnóstwo innych zmiennyc.  A ja i tak wolałbym porządny subwoofer/y :)

Edytowano przez pavello
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, pavello napisał:

mamy słabą akustykę

Wybacz. To „my” jesteśmy słabi, by ją ujarzmić.

 

4 minuty temu, pavello napisał:

A ja i tak wolałbym porządny subwoofer/y

Ciepło, ciepło. Jesteś na dobrej drodze i w dobrym kierunku. Gratuluję.

5 minut temu, pavello napisał:

No i jest jeszcze mnóstwo innych zmiennyc

Gdy mam ochotę na skrzypki, nie potrzebuję „basu”.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pavello napisał:

A ja i tak wolałbym porządny subwoofer/y :)

Skoro tak to chyba poronionym pomyslem bylo by kupowanie duzych kolumn podlogowych.Gdybym planowal miec subwoofer to kupilbym tylko i wylacznie kolumny podstawkowe z najlepsza gora i srednica oraz wzmacniacz rowniez z tymi pasmami jak najlepszymi basami zajal by sie subwoofer.Dlatego nie czaje kupowania ogromnych kolumn ktore mimo gabarytow i duzych glosnikow nie daja odpowiedniego zejscia a potem łatanie tych niedostatkow subem.Nie ważne czy to przez wplyw akustyki czy brzmienia danych kolumn glosnikowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AudioTube napisał:

 

Na tym forum mnóstwo narzekań na „za dużo” basu. 
To jak to naprawdę jest?



 

Mnie się wydaje, że jest wprost przeciwnie i prawie wszyscy przynajmniej nowi forumowicze w swoich postach chcą by waliło tym basem.

Często widać , że ludzie piszą, a zupełnie nie mają pojęcia. Chcą duże trzydrożne kolumny z potężnym basem do 15m2.I ciężko kogoś od tego odwieźć. 

Fakt ja nie jestem basolubem, ale dobrze by ten bas był i to dość dobry.

Gdy miałem sprzęt ustawiony na innej ścianie i mod pomieszczenia powodował, że tego basu w miejscu odsłuchu prawie nie było ,pojawiał się dopiero powyżej 80Hz, to czułem się nie komfortowo.

Teraz pozmieniałem ustawienie, cały sprzęt i bez adaptacji akustycznej , bas jest jak dla mnie super, nie wzbudza się, nie wybija ponad inne pasma, a kiedy trzeba to uderzy. 

Nie robilem adaptacji akustycznej, ale pokój jest dość zagracony i to robi swoją robotę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Tomasz Kluczynski napisał:

Mnie się wydaje, że jest wprost przeciwnie i prawie wszyscy przynajmniej nowi forumowicze w swoich postach chcą by waliło tym basem.

Moze do jakiegos techno czy cos to walenie basem ma sens.Dla mnie duzo bardzo duzo basu nie oznacza walenie dudnienie buczenie i zalewanie reszty pasma basem bez jakosci.Dla mnie stopa perkusji musi miec jebn....!!!  bas musi schodzic pelna para do tych 30hz wtedy te uderzenia maja potege wykończenie wibracje pomruk tą piekna glebie ten bas czuć cialem jego obecnosc a nie walenie kijem w kartonowe pudlo.Kto bym na koncercie metalowym lub slyszal perkusje na zywo ten wie o co kaman.Niestety patrzac na strojenie dzisiejszych kolumn no kurde bas przy 100hz wywalony na maxa a przy 30-40hz -10, -15db żal i to nieraz dupne paczki tak maja !!! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dedal napisał:

Chyba że ktoś opiera się na odsłuchu z koncertu no to jest problem i bez sensu wtedy jest narzekanie na wypusty kolumn  popularnych firm .

Jak ma być prawie 1:1 to np.

https://www.thomann.de/pl/das_audio_vantec_6x20a_2x118a_bundle.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIl4WxyIXlhgMV6LVoCR0lwAXAEAQYAyABEgLY8PD_BwE

robimy stelażyk i gramy

s1.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzeba realistycznego kopnięcia stopy perkusji, to wybór jest prosty. Trzeba zastosować dwa głośniki basowe o średnicy bębna, czyli średnio 18 cali. Wszystko mniejsze już tak nie zagra. Średnica głośnika 18 cali, daje powierzchnię 1640 cm2 razy 2 (bo bęben ma dwie membrany) daje to 3240 cm2.

Najprościej sprawić sobie parkę 18 calowców,  lub w zamian 4,64 głośnika fi 30cm.

7 głośników fi 25cm.

10,44 głośników fi 20cm.

Lub 16 głośników fi 16cm.

Tyle głośników basowych trzeba, by zagrać realistycznie stopę. W konsumenckich kolumnach raczej tego nie znajdziesz, taniej będzie kupić bęben i samemu generować kick-bas. 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michaudio napisał:

Najprościej sprawić sobie parkę 18 calowców

W którym sklepie takie cuś w metkowcach?

Jest kilka osób w Polsce, które regularnie takich projektów się podejmują. 

Chyba jesteśmy zgodni, że na takie projekty potrzeba szaleństwa, odwagi, pieniążków i nie wiem czego tam jeszcze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michaudio napisał:

taniej będzie kupić bęben i samemu generować kick-bas. 😉

Hmmm... Jednak myślenie ma kolosalną przyszłość. Ciekawe, który salon audio jako pierwszy podchwyci ten pomysł i poszerzy asortyment. 

Już widzę oczami wyobraźni audiofilskie orgietki i sprawdzanie u kogo mocniej kopie ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ufo27 napisał:

Jeszcze mi do glowy przychodzi dali opticon 8mk2

Od razi Ci napisze, że sobie daruj, szkoda czasu i nerwów. Diamondy grają tak subwooferowo chyba najlepiej do 10 koła z tych wszystkich śmiesznych pierdziawek( najlepiej jakbyś posłuchał wygrzanych mk1 i  2, choć jestem pewien, że nie będzie i tak to czego szukasz ) do tego będziesz musiał mieć też wzmak, który ma mocny średni basior, nie słuchaj, że jakieś regi, rokasny czy inne wybryki Ci go dadzą bo nie dadzą, jedynie co Ci dadzą to wokal na japę i męczenie, oni Cię nie zrozumieją, że chodzi Ci o porządny wykop z jakością, a nie jakieś walenie cepem. Pamiętam, że Jady grają mocno i byłem zdziwiony, ale jak się słucha tylko bardzo głośno( to wtedy robią wrażenie) lecz nie maja tego dolnego zejścia na cichym odsłuchu to padaka straszna i są jasne. Moja kobieta ma unitre za jakieś grosze i żaden wzmak tak nie porusza membranami, dopiero musiałem wydać powyżej dychy za piec, żeby się do tego przynajmniej zbliżyć. Klipsche słuchałem, lecz nie były wygrzane, na pewno warto sprawdzić, ale tak jak podkreślałeś stawiam, że mogą męczyć górą, po lupę wziąłbym jeszcze dynaudio( tej marki nie testowałem) - ja się zatrzymałem na Jasperach i nic lepszego nie znalazłam, ostatnio rozmawiałem z pracownikiem jednego salonu to również podkreślił, że nie słyszał kolumn, które miałyby większy i przyjemniejszy bas w tych kwotach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...