Skocz do zawartości

Strojenie zespołów głośnikowych pod pomieszczenie. A może budowa pokoju pod kolumny?


Recommended Posts

12 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Najlepsza Pasywna zwrotnica to taka której nie ma wcale. 

A widziałeś kopułki bez filtracji, bo ja nie. Swojego czasu miałem Eposy, średnioniskotonowy nie był filtrowany, ale wysokotonowy już tak.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
3 minuty temu, DiBatonio napisał:

A widziałeś kopułki bez filtracji, bo ja nie. Swojego czasu miałem Eposy, srednioniskotonowy nie był filtrowany, ale wysokotonowy już tak.

Chodzby poważne aktywne zespoły głośnikowe? Albo poważne monitory studyjne albo jaki kolwiek sprzęt który głośnik podłączy jest prostu do wzmacniacza do tego stworzonego?  Przecież istnieją zestawy audio które nie korzystają z pasywnych filtrów.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Najlepsza Pasywna zwrotnica to taka której nie ma wcale. 

To przeczytaj co napisałeś. 

4 minuty temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Przecież istnieją zestawy audio które nie korzystają z pasywnych filtrów.

A są też takie, gdzie subsoniczne i midbasy są sterowane aktywna zwrotnicą (Accuphase), a średnie i wysokie pasywną.

Pokazywałem kiedyś, bo siedziałem przed takim.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może,  zatem jaśniej proszę, bo najpierw odnosisz się do pasywnych głośników, zwrotnic, a później, że się nie rozumiemy.

Pewno nigdy się nie zrozumiemy, bo wg mnie DSP nie jest remedium na wszystko o czym przekonał się też nasz kolega @marcinmarcin

Jak dla mnie kastruje pasmo i tyle, uważam, że adaptacja akustyczna przede wszytkim, a później tym DSP dopieścić górki, czy dołki na basie, reszty DSP niech lepiej nie rusza.

Nie musisz się z tym zgadzać, ale co począć...zdania nie zmienię.

 

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Poważne dsp z programem opartym na pomiarze w miejscu odsłuchowym które uwzględnia niedoskonałości nie tyle pomieszczenia co samych głośników i ich wszystkich bolączek to krok w dobrą stronę.

Poważny DSP, a jako jest niepoważny? :) a ktoś da radę robić korekcję w DSP bez pomiaru ? Jakie to są niedoskonałości głośników mówiąc o hi-fi? Niedoskonałości pomieszczenia bez w miarę ogarniętej akustyki pasywnej samym DSP się nie zrobi. Stąd to tylko plaster nie lek na chorobę ;). Chyba że już czas żeby akustykę pomieszczenia odstawić do lamusa na naszym forum to ja się wypisuje ;). @Kraft nie o takie forum nie walczyłeś ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Wing0 napisał:

Niedoskonałości pomieszczenia bez w miarę ogarniętej akustyki pasywnej samym DSP się nie zrobi. Stąd to tylko plaster nie lek na chorobę ;). Chyba że już czas żeby akustykę pomieszczenia odstawić do lamusa na naszym forum to ja się wypisuje ;). @Kraft nie o takie forum nie walczyłeś ;)

Przecież nie konfrontuję aranżacji akustycznej i DSP, tylko przeciwstawiam sobie dopasowywanie kolumn do pomieszczenia strojeniem pasywnym kontra korekcją DSP.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
9 godzin temu, DiBatonio napisał:

Być może,  zatem jaśniej proszę, bo najpierw odnosisz się do pasywnych głośników, zwrotnic, a później, że się nie rozumiemy.

Pewno nigdy się nie zrozumiemy, bo wg mnie DSP nie jest remedium na wszystko o czym przekonał się też nasz kolega @marcinmarcin

Jak dla mnie kastruje pasmo i tyle, uważam, że adaptacja akustyczna przede wszytkim, a później tym DSP dopieścić górki, czy dołki na basie, reszty DSP niech lepiej nie rusza.

Nie musisz się z tym zgadzać, ale co począć...zdania nie zmienię.

 

 

 

Nie musisz zmieniać zdania. Potraktuj moje wypowiedzi jako opinie i jako jeden z możliwych sposobów do budowania systemu audio.

Wyjaśnię z przyjemnością nasze nieporozumienie.

Najlepsza zwrotnica Pasywna to taka której nie ma. - chodzi o to by pominąć wszystkie filtry pasywne. Głośniki można filtrować nie tylko przy użyciu filtrów pasywnych. 

Druga sprawa jest taka, że nie umniejszam akustyce pomieszczenia na rzecz dsp a wręcz odwrotnie bo pisze ze trzeba wybudować dom pod sprzęt albo sprzęt pod dom. 

Po drodze I tak będzie dsp bo pomijam filtry pasywne. Dsp to nie tylko korekcja pomieszczenia dla niskich częstotliwości  w ujęciu tego tematu ale również strojenie reszty pasma, podziału, fazy itd. Jeżeli ktoś chce i potrafi do tego użyć filtrów pasywnych to też może się w to bawić. Jak ktoś chce iść pół aktywie pół pasywnie to też to jest jakaś droga.

Ale wszystko sprowadza się do tego u ujęciu dobrzego brzmienia że moim przekonaniu jeżeli chce się mieć najlepszy możliwy dźwięk to sprzęt musi być indywidualny i indywidualnie pod pomieszczenie dostrojony albo pomieszczenie indywidualnie wybudowane albo dostrojone pod sprzęt. W takich kategoriach odpada prosta odsprzedaż systemu ale to jest cena jaką trzeba zrozumieć i ponieść za takie rozwiązania.

 

 

8 godzin temu, Kraft napisał:

Przecież nie konfrontuję aranżacji akustycznej i DSP, tylko przeciwstawiam sobie dopasowywanie kolumn do pomieszczenia strojeniem pasywnym kontra korekcją DSP.

Teraz rozumiem co miałeś na myśli.

Edytowano przez Nie wszystko wiedzący
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Najlepsza zwrotnica Pasywna to taka której nie ma. - chodzi o to by pominąć wszystkie filtry pasywne. 

I takie kolumny się buduję. Można je kupić bez problemu. Moją liczne grono zwolenników. Sam nawet takie mam. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocellia Calliope kolumny.
 

Mój kolega spod Rotterdamu, autor kanału YouTube The Audiophile Barista.

prawie 100dB. No powietrze w środku kolumn, poza tym nic tam się nie znajdzie. Pasma poniżej 80Hz to tam nie ma. Nowe lekko ponad 10tys€.

Oboje słyszymy różnice. Jednemu z nas podoba się to brzmienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Nie wszystko wiedzący napisał:

Ale wszystko sprowadza się do tego u ujęciu dobrzego brzmienia że moim przekonaniu jeżeli chce się mieć najlepszy możliwy dźwięk to sprzęt musi być indywidualny i indywidualnie pod pomieszczenie dostrojony albo pomieszczenie indywidualnie wybudowane albo dostrojone pod sprzęt. W takich kategoriach odpada prosta odsprzedaż systemu ale to jest cena jaką trzeba zrozumieć i ponieść za takie rozwiązania.

To akurat jestem w stanie zrozumieć.

Ale DSP jak wcześniej napisałeś nie uwzględnia niedoskonałości kolumn, tylko korelacji kolumny/pomieszczenie.

Kolumny mogą być nie wiem jak bardzo liniowe w pomiarach producenta w komorze bezechowej, ale jak wstawi się je do słabego akustycznie pomieszczenia,  to z tej liniowości kolumn nic nie zostaje.

Dawno temu o tym pisałem, kiedy czytam jak co poniektórzy podniecają się tabelkami i wykresami przebiegów i charakterystyk kolumn, to mam mały ubaw 😉

Zatem DSP nie "naprawia" niedoskonałości kolumn, ale niedoskonałości akustyki pomieszczenia, które z nimi mocno koreluje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.02.2024 o 13:12, AudioTube napisał:

To alternatywa dla cholernie świadomych, zdecydowanych, mających gotówkę i odważnych. Jam zadowolony z efektu. Ktoś jeszcze chętny? 

Tak z ciekawości o jakich kwotach mowa w przypadku kolumn nastrojonych pod pomieszczenie, jakieś tam widełki?.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, DiBatonio napisał:

Ale DSP jak wcześniej napisałeś nie uwzględnia niedoskonałości kolumn,

Oczywiście, że uwzględnia.

24 minuty temu, DiBatonio napisał:

Zatem DSP nie "naprawia" niedoskonałości kolumn

I naprawia (przynajmniej może, jeśli tylko ktoś tego chce).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, DiBatonio napisał:

Zatem DSP nie "naprawia" niedoskonałości kolumn, ale niedoskonałości akustyki pomieszczenia, które z nimi mocno koreluje.

Wplywa na efekt koncowy, na ktory sklada sie i charakterystyka kolumn, i akustyka. Gdyby nie moglo naprawiac niedoskonalosci kolumn, rowniez EQ dla sluchawek byloby niemal bezuzyteczne. A tak nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Kraft napisał:

I naprawia (przynajmniej może, jeśli tylko ktoś tego chce).

Dobrze wiesz, że naprawia bardzo wybiórczo, bo przecież nie skróci czasu pogłosu. Ograniczone są też możliwości zasypywania dołków. W praktyce przydaje się głównie do ścinania górek, w tym peaków rezonansowych. No i przy okazji trochę psuje. U mnie ceną za bardziej wyrównane pasmo (podciągnięte do zadanej krzywej) było skurczenie się sceny i źródeł pozornych, mniej atrakcyjna (dla mnie) barwa i słabszy atak. Zawsze to dodatkowe urządzenie w torze, a także dodatkowy interkonekt i dodatkowy kabel zasilający. Moje DDRC 22D było zasilane impulsowo, więc niewykluczone, że jeszcze siało zakłóceniami do daka, pieca i transportu CD. Dość szybko stwierdziliśmy, że plusy dodatnie nie równoważą ujemnych ;) i odsprzedaliśmy je na olx. Górki wciąż trochę przeszkadzają, ale ogólny komfort słuchania wzrósł. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Pitt39 napisał:

Tak z ciekawości o jakich kwotach mowa w przypadku kolumn nastrojonych pod pomieszczenie, jakieś tam widełki?

Od € to nie wiem, do sky’s the limit.

Mój zestaw jest strojony pod salon, oraz pod monobloki i źródło i mój gust muzyczny. Pomiary pokoju przed realizacją. Pasmo sub i niski bas dopieszczone/skorygowane po miesiącu od otrzymania. Kilka razy dokonywałem regulacji samodzielnie/testy w zakresie 1000Hz do 10kHz. Mój zestaw zawiera spore możliwości regulacji np otwarcia wokali, odchudzenia czy przyciemnienia pewnych obszarów. Kolumny są nie do ruszenia, sweetspot także. Na olx go nie zobaczycie😃 i nie idźcie tą drogą.

Customy i to takie ekstremalne dobrze wpływają na dowartościowanie się. Posiadanie unikalnego zestawu to +1 niezależnie od efektu😉

 


 

Ale!!! Najpierw czas pogłosu. To absolutnie podstawy. Potem dopiero myślałem o customach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

Czas pogłosu to nie jest niedoskonałość kolumn!

Nie, oczywiście. Ale DSP w ogóle nie jest do naprawiania niedoskonałości kolumn, tylko - jak zauważył @DiBatonio - niedoskonałości naszej akustyki. To prawda, że charakterystyka db / Hz kolumn może znacząco odbiegać od ideału (który zresztą dla każdego będzie inny), ale zwykle wiemy to kupując kolumny i dokonujemy tego wyboru dobrowolnie. Gorzej z pomieszczeniem. Tutaj my mamy mniejszy wpływ, a ono samo - ogromny. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ProjectPi napisał:

Wplywa na efekt koncowy, na ktory sklada sie i charakterystyka kolumn, i akustyka.

To oczywista oczywistość. 

1 godzinę temu, ProjectPi napisał:

Gdyby nie moglo naprawiac niedoskonalosci kolumn, rowniez EQ dla sluchawek byloby niemal bezuzyteczne. A tak nie jest.

EQ dla słuchawek na pewno bierze inne zmienne, jak charakterystykę słuchawek i wzmacniacza słuchawkowego. 

Stąd biorą się różne oceny tych samych sluchawek,  bo tutaj koreluje wzmacniacz>słuchawki, parametry wej/wyj obu.

A EQ dla słuchawek "naprawia" te zależności. 

Uważam, że jest to analogia do korelacji kolumny/pomieszczenie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...