Skocz do zawartości

Zestaw stereo grający "jasno, błyszcząco, detalicznie"


pablo83gt

Recommended Posts

Ostatnio miałem okazje posłuchać jadąc Renault Laguna fabrycznego systemu audio Cabasse Auditorium Tronic. Bardzo spodobało mi sie to brzmienie. Własnymi słowami mogę opisać, że jest to dźwięk taki "jasny, błyszczący, diamentowy" mocno słychać struny gitary, aż uderzają w uszy, na pierwszy plan wychodzą wszystkie "brzdęknięcia", "dzwoneczki", "cykanie" i inne tego typu niuanse, sopranu też jest sporo. Bas jest ale nie gra on pierwszych skrzypiec, jest wtedy kiedy ma być, uderza i znika, jest wystarczająco mocny i taki punktowy, nie rozlewa sie, nie buczy. Mam nadzieję, że w miare zrozumiale opisałem o jakie brzmiene mi chodzi. Na szybko znalazłem filmik, na którym jest test audio tego systemu, może coś bardziej zobrazuje o co mi chodzi: https://youtu.be/sgrbiGpMmmA?si=1mQNoVnhFb4gncKL

Tak mi sie spodobało to brzmienie, że chetnie zakupiłbym zestaw tak grający do domu.

Obecnie mam rn803d i słuchałem ją z klipsch rp5000f oraz cabasse jersey mc170. I w tym przypadku dźwięk jest poprawny, klipsch jakby ma więcej "cykania" ale resztę pasma troche wytłumione, mc170 jakby bardziej równo gra. Kombinowałem pokrętłami: zmiejszyłem bas, dodałem treble, niby dźwięk zaczął iść w tym kierunku, jednak nie jest to ten dźwięk z auta. W porównaniu do auta Yamaha gra jakby z pod koca gdzie w aucie instrumenty były takie wyeksponowane, wyraziste, ostre, takie aż dzwoniące, uderzające w uszy.

Czy istnieją w ogóle zestawy tak grające do domu? Jeśli tak to proszę o rade czego szukać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, pablo83gt napisał:

Czy istnieją w ogóle zestawy tak grające do domu?

Zacząłbym od posłuchania jakichś kolumn B&W, ewentualnie Monitor Audio z serii Silver. Do pewnego stopnia zagrają tak również Elac Carina i może niektóre Triangle. Nie znam Twojej Yamahy, więc nie wiem czy nie jest / nie będzie ona wąskim gardłem.

W każdym razie - tak, można zbudować taki system, choć trudno określić budżet, który da Ci pełną satysfakcję. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Chciałoby sie jak najtaniej. Ale jeśli miałoby to zagrać tak jak to opisałem to myślę, że okolice 10-15k mogę przeznaczyc. Nie wiem czy wymiana kolumn na powyższe modele da mi ten efekt, obawiam sie że nie do końca ale warto posłuchać. Chciałbym zostawić Yamahe ale aby uzyskac pożądany efekt chyba trzeba wymienić wzmaka i kolumny.

Wiadomo, w aucie inne akustyka ale przecież powinien być jakiś sprzet domowy grający jak w opisie. Chyba że jakis korektor graficzny jeszcze wsadzić w tor i sobie regulować, chociaż wolałbym bez takich eksperymentów.

Edytowano przez pablo83gt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pablo83gt napisał:

"jasny, błyszczący, diamentowy" mocno słychać struny gitary, aż uderzają w uszy, na pierwszy plan wychodzą wszystkie "brzdęknięcia", "dzwoneczki", "cykanie" i inne tego typu niuanse, sopranu też jest sporo

To ja proponuję Triangle. Miałem Comète 40th Anniversary i jak dla mnie, było tego za dużo ale co kto lubi. Tobie powinno się podobać. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Amarok napisał:

Tak jak wspomniał Rafał S, Monitor Audio serii Silver a ja dodam że 500.

Jako ex-właściciel dodam, że 500 raczej do sporych salonów. Do mniejszych celowałbym w 200 lub w 300.

Jeżeli zaś chodzi o struny gitar, to potrafią je zagrać zjawiskowo (w tym budżecie). 

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Posłuchałem kilku zestawów i faktycznie jeden grał bardziej jasno inny mniej. Ale w międzyczasie wyczytałem gdzieś na jakimś forum w necie aby kupić kabel domofonowy drut YTDY 6x05mm2, że niby jest najbardziej jasny i "dzwoniący". Do tej pory miałem zwykłe miedziane, skrętka 2.5mm2. Osobiście nie wierzę, że kable "grają", przewodnik to przewodnik. Kupiłem, 1.5zł za metr, więc tanio można się samemu przekonać. Podłączyłem rn803d i jersey mc170 łącząc 3 druty na minus i 3 druty na plus. Ku mojemu zdziwieniu dźwięk zrobił się praktycznie taki jaki chciałem. Bas się uspokoił a góra "dzwoneczki" i "żyletki" są bardziej wyeksponowane. Nie jest to może jakaś wielka różnica ale zauważalna więc coś w tym musi być. Pewnie dużo małych żyłek (skrętka 2.5mm2) inaczej przewodzi niż trzy cienkie druty (YTDY 0.5mm2). Myślałem, że może to jakiś efekt placebo i przekładałem kilkukrotnie kable, jednak na drutach jest inaczej. Obecnie podłączyłem na YTDY 6x0.5 i jest ok, tym bardziej że są takie tanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.04.2024 o 10:09, Rafał S napisał:

Zacząłbym od posłuchania jakichś kolumn B&W, ewentualnie Monitor Audio z serii Silver. Do pewnego stopnia zagrają tak również Elac Carina i może niektóre Triangle. Nie znam Twojej Yamahy, więc nie wiem czy nie jest / nie będzie ona wąskim gardłem.

W każdym razie - tak, można zbudować taki system, choć trudno określić budżet, który da Ci pełną satysfakcję. :)

W przypadku RN803, łącznie kolumn z 603s3 (bo są to pierwsze podłogowe od B&W) -to nie będzie to zbyt rozsądnym pomysłem. 

Z drugiej strony, jasny zestaw jest poniekąd "niebezpieczny" w dłuższej perspektywie, może nas zwyczajnie zmęczyć.

Pytanie do pablo83gt czy jesteś przekonany, że chcesz iść w tym kierunku?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artur Charicki napisał:

Też mam w szafie takie skrętki po dawnych testach. Jest jak piszesz.

Dzięki za potwierdzenie, czyli coś w tym jest.

32 minuty temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Pytanie do pablo83gt czy jesteś przekonany, że chcesz iść w tym kierunku?

Obecnie tak, wcześniej szukałem aby było dużo basu, żeby go było aż czuć. Teraz lubię "wyłuskiwać" różne niuanse w utworach i w tym przypadku zbyt dużo basu potrafi przykryć niektóre z nich a jasne brzmienie fajnie to eksponuje. Może kiedyś zmieni mi się gust lub zacznie męczyć to wtedy na początek wrócę to tamtych kabli oraz na korekcji zdejmę sopranu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pablo83gt napisał:

Dzięki za potwierdzenie, czyli coś w tym jest.

Obecnie tak, wcześniej szukałem aby było dużo basu, żeby go było aż czuć. Teraz lubię "wyłuskiwać" różne niuanse w utworach i w tym przypadku zbyt dużo basu potrafi przykryć niektóre z nich a jasne brzmienie fajnie to eksponuje. Może kiedyś zmieni mi się gust lub zacznie męczyć to wtedy na początek wrócę to tamtych kabli oraz na korekcji zdejmę sopranu.

W tej sytuacji będzie Cię ratowało (jeśli kupisz RN600 lub RN800) regulacja sopranu i basu :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Piotr Sonido napisał:

JA myslę że mając 15K zmienił bym także elektronikę.

Uzyskasz piekne cykanie przy odpowiednim dobraniu także na kolumnach które już słuchałeś.

Zgadza się, w tym budżecie można już coś wybrać, elektronikę i kolumny.

W jednym z salonów będąc na odsłuchach zaproponowano mi Audiovector QR3 najpierw z jakimś cambridge audio a potem z naim uniti atom i z naimem najbardziej mi podeszło. Ale jeszcze chętnie bym coś innego posłuchał dla porównania. Zastanawiam się jeszcze nad cambridge audio evo 150.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2024 o 20:35, pablo83gt napisał:

Zgadza się, w tym budżecie można już coś wybrać, elektronikę i kolumny.

W jednym z salonów będąc na odsłuchach zaproponowano mi Audiovector QR3 najpierw z jakimś cambridge audio a potem z naim uniti atom i z naimem najbardziej mi podeszło. Ale jeszcze chętnie bym coś innego posłuchał dla porównania. Zastanawiam się jeszcze nad cambridge audio evo 150.

Mi też Audiovectory grają lepiej z czymś cieplejszym. Tu Naim to lepszy partner nz CA.

EVO 150 fajna maszynka. Bardzo udane kombo. Do niego na przykład ELAC Carina, albo jakieś promocyjne Vele. KEFy seria R

Do Audiovectora QR3 mozna by sprawdzić Unisona faktycznie Naima albo Denona

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...