Skocz do zawartości

Nowy sprzęt i załamka


jabar

Recommended Posts

1 godzinę temu, Kubakk napisał:

DF nie ma takiego znaczenia

Kuba, proszę nie odbieraj audiofilom nadziei. DF i inne pierdoły no muszą mieć znaczenie. 
Ja Chłopie dudnienie na 37Hz nie słyszałem albo wypierałem. Stopa pudełkowa, ależ gdzie tam, nie może być. Dziury na 12dB na najważniejszym paśmie 80-120Hz także nie słyszałem. Ale na kabelki i Sboostery to i owszem kasa była. 
🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Artur Brol napisał:

Szukałem wartości DF dla mojego DIA250s ale nie znalazłem. Może ktoś zna?

Podawanie DF wzmacniacza to taki zabieg marketingowy trochę. Jeżeli prawdą jest to co na stronie Audio czyli DF = 160 dla 4 omów tzn. że wzmacniacz ma impedancję wyjściową (wewnętrzną) ok. 0.025 oma. Tyle ze wzorów na DF wychodzi. 

Niestety DF dotyczy tłumienia oględnie ujmując niepożądanych ruchów membrany niskotonowca po pobudzeniu go impulsem czyli wynikających z jego bezwładności lub prądów od SEM będącej zakłóceniem powstałym w wyniku ruchu cewki przetwornika w polu magnetycznym. Czyli im mniejszy opór wewnętrzny wzmacniacza tym lepiej będzie "zwierał" te wtórne zakłócenia do masy. 

Teraz do tego oporu wewnętrznego żeby było sprawiedliwie należy dodać jeszcze opory cewki filtra przy głośniku niskotonowym i przewodu głośnikowego. W zależności od tego jakim przewodem i cewką dysponujemy do oporu 0.025 oma wzmacniacza dodaj ok. 0,5 oma cewki i 0,01 oma przewodu (wariant optymistyczny) i otrzymamy opór widziany przez cewkę przetwornika wynoszący 0,535 oma. Wypadkowy DF wyniesie 4 / 0,535 = 7,5

Czy to dużo czy mało należałoby przeanalizować głębiej i tu dużo zależy od samego przetwornika niskotonowego i jego parametrów TS. 

Poza tym twój wzmacniacz jest na modułach Pascal Audio S-Pro 2 i producent chwali się współczynnikiem tłumienia pow. 1000 ;) 

Niewiele to znaczy bez przewodów i zwrotnic w kolumnie ;) 

źródło zdjęcia

Zrzut ekranu 2024-04-13 183028.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem jednak, że zwrócę Heco. To dudnienie udało mi się tylko połowicznie zminimalizować. Nadal występuje przy głośniejszym słuchaniu. Już nie tak mocno jak bez EQ, ale jednak. Może gdyby EQ miał high pass filter wyciszający do zera dolne częstotliwości, tak powiedzmy do 40hz, to udałoby mi się to wyeliminować całkowicie. No ale nie ma. 

Kolejna sprawa to, że po dłuższym osłuchaniu się, nie do końca pasuje mi jak one grają, tak ogólnie. Przeszkadza mi zbyt jasna góra i brakuje mi w nich środka i połączenia dołu ze środkiem. Gra jakby mocny dół i jasna góra. Podejrzewam, że górę potęguje trochę  akustyka mojego pokoju, jednak nie jest to granie jakie chciałbym mieć. 

Wracam do punktu wyjściowego i zaczynam szukać nowych głośników pod moją akustykę, jednak bogatszy o doświadczenie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.04.2024 o 20:48, DiBatonio napisał:

Twój przyklad jest książkowym przykładem tego, jak nie kupować sprzętu na podstawie tylko odsłuchów w salonach audio.

Poza tym pokój w kwadracie, to jedno z gorszych pomieszczeń do audio, remedium na to jest ustawienie zestawu po przekątnej jednego z narożników. 

Czyli tak jak na pierwszym rysunku w poniższym linku.

https://www.hifi.pl/porady/ustawienie-rodzaje.php

 

 

Oprócz tego, że  ciężej ustawić kolumny i odpowiedz jednej jak i drugiej w pewnych pasmach nie jest tożsama, to jednak u mnie ustawienie skośne zrobiło w każdym aspekcie różnice(bas, głebia sceny jak i jej szerokość... no i do pokoju da sie wejść ;-)). Autor nie planuje, ale warto testować. Nie jest idealnie i pewnie nigdy nie będzię, ale robi to różnicę.

Zresztą Bartek o tym pisał, że w kwadracie przy skośnym ustawieniu da sie ogarnać  te kwestie nawet bez pułapek.

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...