Skocz do zawartości

Bowers & Wilkins inaczej Bowersy


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Ja z czwórki uczestników spotkania i tak miałem najlepiej (przepraszam drodzy koledzy), ponieważ po zakończeniu zostawałem u siebie w domu. Natomiast pozostali musieli jeszcze się męczyć przez wiele kilometrów, wracając do swoich miejscowości, a pogoda była kapryśna.

Przy okazji @MariuszZ dokonał pomiarów z których wyszła znacząca "dziura" w paśmie 50 Hz, ale o tym już Mariusz, jeśli będzie mu się chciało :) 

Apelują, proszę @lpomis, wracaj Wojtku na forum, brakuje nam Ciebie.

 

Edytowano przez MMarek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MMarek napisał:

Ja z czwórki uczestników spotkania i tak miałem najlepiej

Cześć Marku,

Można dyskutować kto miał lepiej patrząc przez pryzmat kto się u kogo gościł ;) Ja ze swojej strony serdecznie dziękuję za gościnę, smaczny poczęstunek i znakomite towarzystwo. Uważam, że założony na wstępie cel spotkania by posłuchać kolumn B&W podpiętych do wzmacniacza lampowego małej mocy został osiągnięty. 

Oczywiście bardzo fajnie, że w spotkaniu uczestniczyli Wojtek i Adam, którzy na bieżąco mogli podzielić się cennymi uwagami dotyczącymi tego technicznego mezaliansu. 

Odczucia i wrażenia: Wzmacniacz lampowy SET na duotriodach o mocy wyjściowej 3,5W napędzi dość wymagające kolumny B&W 805D4 dając posmak lampowego brzmienia ale niestety nie w pełnym repertuarze i nie na wysokich poziomach głośności. 

Daje się odczuć brak tzw. drajwu przy głośniejszym słuchaniu rocka. Nie odczułem żadnych niedoborów tego kombo przy słuchaniu wokalno-instrumentalnych aranżacji jazzowych i spokojniejszych utworów przy umiarkowanych poziomach głośności ale to podobno potrafi każdy wzmacniacz ;) 

Poza tym moje spostrzeżenia dotyczące tego eksperymentu nie mają większego znaczenia bo najważniejsze co Ty o tym połączeniu sądzisz i jakie masz odczucia. 

Osobiście dysponując sprzętem jaki aktualnie posiadasz nic bym nie zmieniał. Twoje kolumny z Naimem doskonale się uzupełniają. Jest wszystko w muzyce co pozwala cieszyć się nią w każdym aspekcie.

Jeżeli chodzi o pomiar akustyki pomieszczenia to faktycznie występuje niewielki ubytek SPL w paśmie ok. 40-60Hz i nie chodzi o sam fakt jego istnienia tylko o ewentualne sposoby zniwelowania tego dipa. Za Twoim pozwoleniem wspomnę o sprawie w zakładce o akustyce prosząc specjalistów o ewentualne podpowiedzi w jakim kierunku szukać rozwiązań jeżeli tego oczekujesz. 

Pozdrawiam. M

 

 

 

5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MMarek napisał:

Przy okazji @MariuszZ dokonał pomiarów z których wyszła znacząca "dziura" w paśmie 50 Hz, ale o tym już Mariusz, jeśli będzie mu się chciało :)

Marek, kolejny raz gratuluję systemu. Z zakulisowej wymiany zdań z Adamem wiem, że Twoje B&W zrobiły na nim wrażenie, więc możesz być pewien, że komplementy, które od niego słyszałeś były szczere. :)

Co do akustyki, proponuję wymianę. Chętnie przygarnę Twój dołek na niskim basie w zamian za swoją górkę na 42-43Hz. To jak - wchodzisz w taki interes? ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Osobiście dysponując sprzętem jaki aktualnie posiadasz nic bym nie zmieniał. Twoje kolumny z Naimem doskonale się uzupełniają. Jest wszystko w muzyce co pozwala cieszyć się nią w każdym aspekcie.

Licząc się z opiniami bardziej doświadczonych i osłuchanych kolegów, tak też się stanie. Ale dobrze było się spotkać i posłuchać Bowersów z lampą.

Co do wymienionego ubytku, wątpię aby w moich warunkach dalo się prostymi metodami go wyeliminować. Jak sam widziałeś, żadne gruntowne zmiany w ustawieniach i aranżacji panelami akustycznymi ze wzgledu na charakter pokoju tzw. salonu są raczej niewykonalne. Nie samym AUDIO człowiek żyje, ale trzeba przyznać, że to piękne hobby, chociaż nietanie. Prawda Rafale S? 😀

16 minut temu, Rafał S napisał:

Co do akustyki, proponuję wymianę. Chętnie przygarnę Twój dołek na niskim basie w zamian za swoją górkę na 42-43Hz. To jak - wchodzisz w taki interes? ;) 

Ponoć górkę łatwiej zniwelować DSP, a więc bym wszedł 😀

 

Edytowano przez MMarek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kraft napisał:

Za to dołek jest mniej irytujacy w odsłuchu.

To prawda. Można nawet nie zwrócić uwagi na takie amplitudowe ubytki w paśmie przenoszenia kolumn, chyba że ktoś słuchał dobrze znanych utworów w odmiennych warunkach i wtedy to już odczucia niedoborów tego basu nie da się nie usłyszeć.

Dla przykładu na obrazku pomiar moich Bifrostów w moim pomieszczeniu, gdzie na tej samej częstotliwości zaistniał rezonans i podbicie basu (niebieski) vs pomiar B&W w pomieszczeniu Marka na tym samym wzmacniaczu, gdzie widać spadek SPL (czerwony). U mnie występują ubytki SPL w paśmie pomiędzy 200 - 400Hz co jest dość irytującym dla mnie problemem. Nie przeszkadza to jednak słuchać i cieszyć się muzyką. 

Przyzwyczajony do podbicia basu w tym zakresie u Marka słyszę tak jakbym miał włączony u siebie filtr DSP niwelujący podbicie. Czyli tak jak być powinno. "Problem" tego dołka jest taki, że pomiary SPL kanałów osobno dają odpowiedź powyżej amplitudy pomiarów kanałów LiP razem co daje podstawy sądzić, iż jest to problem zgrania fazy kanałów L z P i można przy pomocy filtrów DSP ubytki SPL w jakimś kilkudecybelowym zakresie odzyskać.

Z drugiej strony patrząc na pasmo przenoszenia 805-tek widać, że za przykładem KEF serii R czy LS zakres pasma ok. 50 Hz jest dość wcześnie rolowany tak jakby producent przewidywał problem podbicia basu w tym zakresie co ma miejsce w mniejszych pomieszczeniach niż to Marka. U mnie w 14m2 rezonans występuje na 50Hz, u Marka sporo niżej co powoduje, że mamy to co mamy. Opiszę ten drobny problem w zakładce o akustyce jak przemyślę o co zapytać ;) 

 

Bifrost vs BW.jpg

Zrzut ekranu 2024-08-05 152702.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kaczadupa napisał:

Jaka jest waga standów (jednego) ?

Standy to model FS-700 S2. Waga 6 kg, więc nie za wiele. Ale małą wagę rekompensuje super wykonanie i wygląd. Dolna płyta to lakierowany mdf, ma dość dużą powierzchnię, więc nawet bez balastu standy są dość stabilne. Słupek ma komorę na balast i oddzielną komorę na przeprowadzenie przewodów, górna płyta jest bardzo solidna i umożliwia przykręcenie wszystkich monitorów z serii 700 S2. Standy zasypałem balastem Atabites, po ok. 11 kg na jeden (mniej więcej 2/3 wysokości wypełnione). Także teraz standy razem z kolumnami ważą 23 kg i są mega stabilne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomasz1w napisał:

Cześć.

Jakie macie doświadczenia 707 S2 vs 706 S2?

Moje wrażenia. 706 grają spektakularnie, szczególnie jeśli chodzi o budowanie wrażeń przestrzennych. Ceną za to jest mały komfort odsłuchu. 707 są lepiej zbalansowane. Nie robią takiego "wow!", ale lepiej się sprawdzają przy długich sesjach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w moim pomieszczeniu jest pewien mod, który wyłazi zwłaszcza przy "ekspansywnych" podłogówkach. Ale słychać go też i przy monitorach, niestety. Nie mam żadnego mikrofonu ani oprogramowania, ale wczoraj puściłem płytę testową HiFi i Muzyka. Sprawdzałem niskie częstotliwości, począwszy od 35Hz. Potencjometr Rotela ustawiony na 50. Sprawdzałem siedząc na sofie, w sweet spocie. Może to nie były jakieś idealne warunki i sprżet pomiarowy, nie byłem w domu sam, w tle prace domowe, itd. Ale zrobiłem 2 pomiary różnymi aplikacjami na telefonie i wyszło bardzo podobnie. Ewidentnie jest problem, z górką pewnie gdzieś ok. 45 Hz. Jest to naprawdę duże podbicie, sprawdzałem kilkukrotnie przełączając się z 50Hz na 44Hz i różnica była ogromna.

W tej sytuacji zaczynam poważnie zastanawiać się nad jakimś sprzętem z Dirac, bo co bym nie wstawił do pokoju (chyba, że jakieś rachityczne kolumienki z pasmem od 70-80Hz;), to ten mod bardziej lub mniej wylezie. 

Adaptacja akustyczna odpada, jak to pisał kolega @MMarek: "Wytłumacz to płci pięknej🙂"

Dzisiaj spróbuję jeszcze zrobić pomiary w bardziej optymalnych (ciche tło) warunkach, przy różnych poziomach volume i nie tylko w sweet spocie. Szkoda, że nie mam mikrofonu i żadnego oprogramowania.

Dam znać.

image.png.96d7b2700a3e04bdf3d1769f02c734af.png

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Rafał S napisał:

@tomasz1w To nic nadzwyczajnego. Mam podobną górkę ok. 42-43Hz. Dziwię się raczej, że Twoje podbicie nie jest na trochę niższych częstotliwościach (40Hz?), zważywszy na metraż większy od mojego.

Sęk w tym, że część odsłuchowa ma ok. 17m2 i tam kumuluje się dźwięk. Stąd pewnie ta górka przy ok. 45Hz. Siedząc np. przy stole w kuchni dźwięk traci ciało i jest trochę nijaki. Ale czy ten mod wybija tam się również tak mocno ponad resztę dolnego pasma, jak w sweet spocie, sprawdzę wkrótce.

image.png.5a33403377968861723333945500fcbb.png

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomasz1w napisał:

Ale słychać go też i przy monitorach, niestety.

Dobrze mi się to czyta, ponieważ i ja słyszę mody. Nie jestem zatem dziwakiem albo jest nas dwóch dziwaków.

Słyszę doskonale różnice w brzmieniu kolumn oraz jak ogromny wpływ na ich brzmienie ma tzw czas pogłosu.

Chciałbym, żebyś był zadowolony z nowych kolumn Bowersa.

Czy zechciałbyś, tylko dla testu, przestawić kolumny na inną ścianę i usiąść tak, by za sweet spot mieć kuchnię?

Jak wtedy brzmi. Czy słyszysz wpływ moda.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomasz1w napisał:

Sęk w tym, że część odsłuchowa ma ok. 17m2 i tam kumuluje się dźwięk.

Nie ma czegoś takiego jak część odsłuchowa. Problemy akustyczne Twojego pomieszczenia dotyczą całości a nie tej "logicznej" wyznaczonej przez Ciebie części odsłuchowej. Fale dźwiękowe nie wiedzą gdzie Ty sobie siedzisz, nie kumulują się żeby zapewnić Ci najlepsze możliwe doświadczenia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ferszcik napisał:

Nie ma czegoś takiego jak część odsłuchowa.

Część odsłuchowa w sensie jakiejś jednak wnęki, poniżej większy plan, moim zdaniem to szerokie przejście do sporego przedpokoju może mieć znaczenie. Dlatego napisałem o pewnej "kumulacji" dźwięku w tej części odsłuchowej po prawej stronie. O pardon, nie ma czegoś takiego;)

image.png.350146ed626cbee23c034ab0c3fc6202.png

 

1 godzinę temu, ferszcik napisał:

Problemy akustyczne Twojego pomieszczenia dotyczą całości a nie tej "logicznej" wyznaczonej przez Ciebie części odsłuchowej. Fale dźwiękowe nie wiedzą gdzie Ty sobie siedzisz, nie kumulują się żeby zapewnić Ci najlepsze możliwe doświadczenia :)

Dziękuję za oświecenie...

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tomasz1w napisał:

Część odsłuchowa w sensie jakiejś jednak wnęki, poniżej większy plan, moim zdaniem to szerokie przejście do sporego przedpokoju może mieć znaczenie. Dlatego napisałem o pewnej "kumulacji" dźwięku w tej części odsłuchowej po prawej stronie.

Możliwe, że kumulację dźwięku rozumiesz w taki sposób, że tam gdzie siedzisz to gra lepiej niż w kuchni. Ale to jest normalne bo stereo ustawiłeś właśnie tak żeby tak grało :)

Jednak zjawisk fizycznych nie oszukasz, fale dźwiękowe z zestawów głośnikowych zanim dotrą do Twoich uszu muszą przebyć jakąś drogę i zmierzyć się z pomieszczeniem, w którym się znajdują. Ze względu na takie a nie inne ustawienie masz nierówne pierwsze odbicia, lewy kanał zaraz odbija się od okna a prawy ma dużo dłuższą drogę do przebycia. Chociażby ze względu właśnie na te pierwsze odbicia ustawienie na krótszej ścianie byłoby lepsze ale raczej mało możliwe ze względu na użytkowe warunki (balkon itp). Ale w celach edukacyjnych możesz kiedyś sobie taki eksperyment przeprowadzić :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ferszcik napisał:

Chociażby ze względu właśnie na te pierwsze odbicia ustawienie na krótszej ścianie byłoby lepsze ale raczej mało możliwe ze względu na użytkowe warunki (balkon itp). Ale w celach edukacyjnych możesz kiedyś sobie taki eksperyment przeprowadzić :)

No właśnie już @AudioTube proponował takie eksperymentalne doświadczenie. Pokuszę się, ale sami widzicie, że układ pokoju po prostu nie pozwala na ustawienie na krótsze ścianie na stałe.

Na któryś weekend może pożyczę coś z Diraciem, choćby NAD M10 V2 i sprawdzę, co to jest warte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. U mnie sofa jest zwykła 3-miejscowa, ten rysunek z rogową sofą jest z wizualizacji dewelopera. Choć reszta układu generalnie zgadza się (nie ma tylko stolika kawowego przy sofie i ława RTV nie jest po całej długości ściany). Jako, że TV wypełnia sporą część dnia dla reszty rodziny, nie wyobrażam sobie takiego ustawienia i oglądania TV z głową przekręconą non stop w prawo. Dla mnie oddzielenie TV od reszty systemu jest trochę nielogiczne. Poza tym takie ustawienie podzieli w sumie fajny, przestrzenny pokój na pół i efekt tej przestrzeni zginie.

Tak, jak pisałem, na chwilę spróbuję, ale eksperymentalnie.

Edytowano przez tomasz1w
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dedal napisał:

A może na razie przenośny wysoki absorber a'la parwan? Przy prawej kolumnie .

Staram się dbać o moje zdrowie psychiczne... nie mieszkam sam, także wiesz, o co chodzi😉 Ale dzięki za propozycję.

P.S. Z czystej ciekawości, możesz wrzucić jakiś link do takiego cudeńka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...