Skocz do zawartości

Monitory studyjne łamiemy stereotypy


Recommended Posts

Chcialbym rozpocząć dyskusje na temat audiofilskich stereotypow. Zapraszam ludzi z otwartymi umyslami, majacych doswiadczenie z audio wyzszej proby i nie ulegajacym baraniemu pedowi czy powtarzajacych forumowe stereotypy. Odkrywamy nowe przestrzenie dźwiekowe.

Mnie już domowe audio nie wystarcza. Chcialbym wiecej informacji, prawdziwych dźwieków bez ograniczeń, charakterów, czynnika ludzkiego, gustów. Dla mnie liczy sie dźwięk. Uzyte technologie, wygląd nie maja znaczenia.

Od dawna chcialem w domu sprawdzić uzyteczność monitorow studyjnych. W sumie spelniaja wszystkie moje wymagania. Są rozdzielcze, mają wystarczajacą dynamikę i maja bardzo rowna charakterystykę, ktora nie zdaza się w domowych kolumnach.

Jako, ze wypozyczenie ze studiow nie wchodzi w grę. Oznaczaloby to przestoj studia i trudno wytlumaczyć, że potrzebuję je na testy :). Musialem takie zakupić. Raz kozie smierć.

Dlugo czekalem na rokujące monitory, ktore sobie upatrzyłem. W koncu dalem za wygrana i kupilem monitory nieslyszanej ale znanej mi firmy. 

Eve sc307 maja doskonałą prasę. To monitory dwudrozne średniobliskiego pola z filtrami półkowymi, deskiem. Maja możliwość postawienia ich w pionie i poziomie. Mają mozliwość odwrocenia o 90 stopni przetwornika wysokotowego. Dodatkowo switchem mozemy zamienić miejscami przetwornik niskotonowy z niskosredniotonowym. Dość ciekawa funkcja niespotykana chyba nigdzie indziej. Tak, jeden przetwornik jest niskotonowym cietym na 300hz, a w praktyce dochodzi ze spadkiem do 500hz. Drugi obsluguje zarowno bas jak i srednicę. Ciekawe... sprawdzimy.

Obslugiwany zakres czestotliwosci to 40 do 22khz ze spadkiem 3db. Imponujace w tym przedziale cenowym monitorów. ( 8-9kzł)

Podczas testow u sprzedajacego zauwazylem, ze monitory te są bardzo wrazliwe na jakość sygnalu. Rme Adi2 stal smutno z boku główną rolę grał Hugo2. Dodatkowo na inny wymiar wyniósł brzmienie customowy przedwzmacniacz zbalansowany, lampowy. W to mi graǰ. Nie brakuje mi dacow i przedwzmacniaczy w domu.

Zeby nie przynudzać. Kilka fotek

 

 

 

 

20240823_165736.jpg

20240823_170754.jpg

20240823_171126.jpg

20240823_170540.jpg

  • Lubię to 6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eve audio wyposazone są w niewielki przetwornik w technologii AMT i 2 x 6.5'' przetworniki dynamiczne.

Ten Amt jest produkowany na zlecenie Eve.

6.5 calowiec ma membrane z syntetycznej struktury w ksztalcie plastra miodu pokrytej plecionką ze szkła. Ultralekka i sztywna membrana.

Przetwornik wyposażony jest w ogromny ferrytowy magnes, z miedzianym pierscieniem i dużą cewką. Chcecie znać szczególy wygooglajcie sobie.

Na 2x 6.5 calowe przetworniki przypadaja 2x 100W wzmacniacze w klD, na AMT 50W klAB. Niech to da do myslenia tym co 1W pedzą 85dB kolumny. To standard w monitorach studyjnych.

Monitor jest dosć duży i ciężki. 12,5kg. A może i lekki biorąc pod uwage to, ze ampy mamy w kolumnie.

Eve Audio są monitorem typu br, przy czym porty mamy z gory i z dołu kolumny, są one dlugie na szerokość kolumny i waskie. Ciekawy patent.

Skrzynia jest wykonana z miekkiego mdf pokrytego folią. Wielki minus za  ten materiał. Jest on powszechnie stosowany na rynku pro ale zwykle narożniki i kanty wykańcza się twardym materiałem. No nic. Te monitory mają cieszyć nie oczy tylko uszy.

Wysoka jakość sygnału. Przypominam. Monitory są bezlitosne, tu nie ma audiofilskiego slodkosrania, usredniania, maskowania. Zapomnijcie o Tidalu.

Na pierwszy ogień idzie mój frontowy zbalansowany preamp WBA Balanced. Lampy to 4 x 2A3 Psvane T Mk2 i 4 x E88cc TFK goldpin.

 

20240823_171927.jpg

20240823_201907.jpg

Źródłem będzie zawsze Iodata odtwarzająca pliki z dysku. Kabel Usb to Tellurium black z wpiętym filtrem Usb  Holo Audio Titanis usb turbo.

Konwertować do sygnalu i2s będzie Matrix spdif2, a kablem HDMI Monkey sygnal i2s trafi do Holo Audio Spring. Ze Springa Xlr DPA black sixteen.

 

20240824_203148.jpg

  • Gratulacje 1
  • Zdezorientowany 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, audiowit napisał:

Na pierwszy ogien idzie mój frontowy zbalansowany preamp WBA Balanced. Lampy to 4 x 2A3 Psvane T Mk2 i 4 x E88cc TFK goldpin.

Jak chcesz się w końcu pozbyć  słodkosrania to może załatw też  na testy pre i DAC np. od Brystona? Te WBA to nawet jak mocno otworzyć  umysł i wyzbyć się forumowych stereotypów,  no wiesz ... trzeba silnej wiary w to co mówisz. 

 

35 minut temu, audiowit napisał:

Dodatkowo na inny wymiar wyniósł brzmienie customowy przedwzmacniacz zbalansowany, lampowy. 

Możesz to wyjaśnić bo samo określenie "inny wymiar" każdemu może otworzyć umysł na coś zupełnie innego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczadupa, musisz uwierzyć mi na słowo. Nie slyszaleś dobrej lampy. A ten watek jest po to zebys wlaśnie podszedł do tematu z otwartym umysłem. To, ze ludzie lubią krasnale w ogrodzie, a producenci je dla nich produkują nie znaczy, ze ogrody są dla krasnali. Po prostu mi uwierz. Zresztą fora są pelne wpisow o tym, ze Piotrek robi małolampowe wzmacniacze lampowe. A ten, ktorego powstalo wg mojej wiedzy 4szy jest naprawdę wyjatkowy. Zresztą, gdyby było inaczej to nie byloby go u mnie. Swiat nie konczy sie na Brystonie. Zresztą kazdy kto pomysli naturalność od razu kojarzy brystona. Sluchales go?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się natomiast dla mnie jego brzmienie jest za twarde. Nie mylić z dynamiką. W rzeczywistosci instrumenty tak nie brzmią. Uwzgledniam rożnorodną akustykę. Ale być moze warunki akustyczne w ktorych slyszalem Brystona były niesprzyjajace. Natomiast instrumenty slyszalem w bardzo różnorodnej akustyce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, ze zrobiłem jeden bląd. Podłączyłem Eve za pomocą Ziggy Cheatach. Te kable są szybkie, nie mają zbyt duzych naleciałosci barwnych ale powiekszają bas. I obudziłem potwora. Mod około 40-50hz. Nie poradzę sobie nim ustawieniem ( sprawdzone ). W ruch poszła pianka. Otwory br zatkane bardzo ściśle pianką. Jest spokój.

Test trwa już od kilku dni i nie mogę zamienić kabli.

Kabla sygnalowe to canare L-4E5C. 2.7metra Miedź bez domieszek, uznawany za taki neutralny.

  • Zdezorientowany 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Chcialbym wiecej informacji, prawdziwych dźwieków bez ograniczeń

Aż podskoczyłem na kanapie, przy kolacji. Jeszcze na dwie płyty mam dziś ochotę, posłuchać, nie zjeść.

Witek, cytuję, ponieważ to i moje potrzeby w tym audio. Więcej i więcej tych informacji. Nie żartuję. Na muzykę to ja idę/jadę do Rotterdamu lub biblioteki u mnie na wsi. Także i tam młodzi i zdolni grają.

Cieszę się, że testujesz. Poczytam. Zwięźle i łatwym dla mnie „językiem” piszesz. No kumam. Powodzenia. I oby się spodobało to brzmienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory ustawione pionowo. Trojkąt rownoboczny 1.8m. Wysokotonowiec przekrecony propagujacy w poziomie.

Stoja dokladnie w miejscach Kudosow. Standy dobrane tak zeby wysokosci wysokotonowcow zgadzaly się w tych jakże innych kolumnach. Waga standow 12kg szt.

W nomenklaturze studyjnej jest to średniobliskie pole.

5 minut temu, AudioTube napisał:

Aż podskoczyłem na kanapie, przy kolacji. Jeszcze na dwie płyty mam dziś ochotę, posłuchać, nie zjeść.

Witek, cytuję, ponieważ to i moje potrzeby w tym audio. Więcej i więcej tych informacji. Nie żartuję. Na muzykę to ja idę/jadę do Rotterdamu lub biblioteki u mnie na wsi. Także i tam młodzi i zdolni grają.

Cieszę się, że testujesz. Poczytam. Zwięźle i łatwym dla mnie „językiem” piszesz. No kumam. Powodzenia. I oby się spodobało to brzmienie.

Zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, audiowit napisał:

Na 2x 6.5 calowe przetworniki przypadaja 2x 100W wzmacniacze w klD, na AMT 50W klAB. Niech to da do myslenia tym co 1W pedzą 85dB kolumny

Co tu myśleć. 1W? Proszę bardzo. Z 1 m masz tyle SPL ile ma efektywność kolumn. Dodaj 3dB bo są dwie i odejmij 6dB co 2x odległość od kolumn w przestrzeni otwartej, w zamkniętej ok.2dB jeżeli słuchasz z 2,5m na przykład.

Dla 85dB/1W/1m z wata uzyskasz max ok. 87dB SPL. Ja słucham uśredniając max 60dB SPL. Ile mocy potrzebuję? 

3mW. Tak. 3 miliwaty. Żeby odtworzyć transjent 10dB powyżej tych 60dB SPL wystarczy 25mW. Dasz wiarę? 

Ok. To może 80dB SPL. Ile watów potrzeba? Wybraź sobie Witek, że aż 250mW. 2,5 W dla odtworzenia transjentu 10dB powyżej 80dB. Kosmos 😎

Problem jest innej natury. Ci co chcą głośno nie mogą mieć wzmacniaczy o mocy 3W ponieważ bedą kręcić gałą volume na maxa. Co wtedy? Ano przester. Generują się wtedy harmoniczne o dużej amplitudzie i z 3W może w tubkę pójść dużo więcej energii. Można spalić tweeterka bez problemu. Nie powinno się tego robić bo pozornie 3W podkręcony na maxa jest bardziej szkodliwy dla niezawodności przetworników niż 100W sluchany bez przesteru. 

Poza tym gratuluję nowego spojrzenia na domowe audio. Jednym z moich niespełnionych pomysłów był projekt Seasa KingRO4Y.

Może kiedyś spełnienię tą studyjną zachciankę ;)

  • Lubię to 1
  • Gratulacje 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest teoria, a tymczasem mamy 250W na sredniej wielkosci monitor. Myslę, ze producent tych kolumn i wielu innych odsluchiwanych w bliskim czy srednim polu nie bral pod uwage audiofilskich fanaberii. 

Mariusz, pewnie masz rację. I znam wszystkie teorie dotyczace 2.5W wzmacniaczy i wysokoefektywnych kolumn. Tymczasem najstarsze wzmacniacze jakie znalazlem w studiach ( juz nieuzywane ) to Altec i Studer. Obydwa po 100W na kanał. To są lata 80.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek ja już chyba mam obsesję na małą moc ale nie szukam systemu do wszystkiego. Lubię słuchać plumkanie wieczorową porą i stąd moje "skrzywienie".

Poza tym rozumiem i szanuję koncepcję aktywnych systemów z mocnymi wzmakami na każdy segment kolumny.

Jest to dobra droga ale na dziś moją potrzebą jest dokończenie ścieżki małej mocy. Klipsch Heresy mógłby już domknąć temat ale za rok może dwa chciałbym jeszcze temat zgłębić do dna i dopiero się odbić 😉 

Będę miał szerszą perspektywę 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napiszę już coś o uzytecznosci monitorow studyjnych w domu zeby nie ciagnąć tematu w nieskonczoność i nie tworzyć sztucznego napięcia.

REWELACJA. Wszystkie moje obawy byly bezzasadne.

Jedna uwaga. Zanim forumowicze rzucą się na monitory studyjne. Trzeba mieć to swoje audio jakoś juz tam poukladane. Nie można podłączyć byle czego. Monitory są bezwzgledne i mogą grac szorstko. Mialem przyklad porownujac sam rodzaj źródla. Tidal vs plik z odtwarzacza. Tidal byl bezbarwny, bez blasku. Rożnica byla bardzo duża. Dalej, RMI ktore juz kiedyś było przeze mnie odsluchiwane w jakims tam domowym studio było takie se, to jak kupowalem eve to facet nawet nie chcial mi go podłączyć bo mowił, że jednak chcialby sprzedać te monitory :).

No więc z WBA zagralo to rewelacyjnie. Zaryzykuję, ze na poziomie TAN7 z Kudosami. Crescendo chyba bardziej blyszczy i czaruje ale Amt jest bardziej spokojne i dokladne. Srednica na korzyść Kudosow. Bas to jednak Eve. Zaznaczam, ze br zakryte. 

Scena bardzo podobna. Eve chyba troche szerzej grają natomiast Kudosy głębiej. Ustawienie instrumentow prawidlowe, narysowane cienką kreską. Focusowanie znakomite. Wypełnienie lepsze z Eve. Eve grają troszkę niżej i są spokojniejsze ale tez bardziej dynamiczne. W instrumentach smyczkowych na kudosach lepiej slychac strunę na Eve pudło.

Eve są głosniejsze, kudosy delikatniejsze chyba troche bardziej wyrafinowane i zniuansowane. Bardziej efektowne w wysokich i srednicy. Bas nalezy do Eve.

Tak ciągle chwalę Eve ale trzeba powiedzieć jasno. Biorę pod uwagę cenę Kudosow.

Dla tych co zaraz tu o 1W beda smecili i ze nie potrzebuja do rocka ;)

Zmniejszajac poziom głosnosci kolumny ida rowno pasmami w dół. Znow teoria o krzywej ludzkiego sluchu jakos bierze w leb w praktyce.

Czy Eve nadaja sie do cichutkiego sluchania wieczorem. Tak.

Czy słyszę lampę z WBA? Bo u goscia od ktorego kupowalem slyszałem. Choć nie przeszkadzala mi, nawet podobala się.

Odpowiedź brzmi. Nie wiem. Musze porownac dźwiek z nastepnym urządzeniem

FPGA DSD DAC YSDZ DA-03

20240824_182356.jpg

20240824_203708.jpg

15 minut temu, MariuszZ napisał:

Witek ja już chyba mam obsesję na małą moc ale nie szukam systemu do wszystkiego. Lubię słuchać plumkanie wieczorową porą i stąd moje "skrzywienie".

Poza tym rozumiem i szanuję koncepcję aktywnych systemów z mocnymi wzmakami na każdy segment kolumny.

Jest to dobra droga ale na dziś moją potrzebą jest dokończenie ścieżki małej mocy. Klipsch Heresy mógłby już domknąć temat ale za rok może dwa chciałbym jeszcze temat zgłębić do dna i dopiero się odbić 😉 

Będę miał szerszą perspektywę 😎

Mariusz, wiesz, ze droczę się. Doceniam wzmacniacze lampowe. Nadal mowie, ze najlepszy system jaki slyszalem w prywatnym domu byl systemem lampowym.

  • Lubię to 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, MariuszZ napisał:

Dla 85dB/1W/1m z wata uzyskasz max ok. 87dB SPL.

Mariusz, a możesz obliczyć, ile mocy w tym przypadku będzie potrzeba do osiągnięcia 114 dB i 117 dB? Może to nam rozjaśni sytuację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek z 2,5m masz z 85 dB efektywności pary kolumn 86 dB SPL w przeciętnym pokoju odsłuchowym, z wata dla 8 omów obciążenia.

Obliczenia są uproszczone bardzo ale wg moich kalkulacji mamy:

114 - 86 = 28 co znaczy, że potrzebujemy 631 W mocy. 

117 - 86 = 31 czyli 1,26 kW.

To uproszczona teoria. Mierzymy sinusem czyli CF 3dB. Muzyka to inny CF, gdzie mamy transjenty i skoki wartości szczytowej ponad RMS w dowolnych proporcjach pisanych wyobraźnią kompozytorów. 

Tu masz teorię skroploną do granic przyzwoitości 😉

@audiowit wybacz ale w każdym wątku warto się podroczyć 😉 

Naprawdę mnie zaskoczyłeś. Ciekawie się robi 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MariuszZ napisał:

114 - 86 = 28 co znaczy, że potrzebujemy 631 W mocy. 

117 - 86 = 31 czyli 1,26 kW.

Dziękuję. Chodziło mi o 114 dB z 1 m, bo tyle maksymalnego SPL ma opisywany model kolumn. To już chyba wiemy po co te 250 W. 

PS wybacz, że Cię absorbuję, ale mam wrażenie, że zakończyłem edukację przed logarytmami;)

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audiowit napisał:

Mariusz, wiesz, ze droczę się

Ja od jakiegoś czasu obserwuję aukcję do aktywnych monitorów ale za drogo dla mnie. Czysta ciekawość tylko więc podglądam. Takie droczenie się z moimi potrzebami i możliwościami ;) Zastanawiam się jak Ci ta prezentacja muzyki siądzie to co zrobisz dalej? 😎

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kraft napisał:

ale mam wrażenie, że zakończyłem edukację przed logarytmami;)

bez logarytmów i zbędnego zaśmiecania tematu elaboratami.

Tu masz kalkulator.

@audiowit, czekam na opinię konstruktywną, słuchałem 107 i SC3070 w salonie, Te drugie SC3070 bardziej mi odpowiadały choć też nie moja bajka. Może w metrażu reżyserki zabrzmiały by inaczej.

Pozdr.

  • Gratulacje 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...