Skocz do zawartości

NOWOŚĆ: Referencyjny wzmacniacz zintegrowany Marantz MODEL 10


Redakcja AUDIO

Recommended Posts

Moje prywatne zdanie jest takie, że nie było lepszych kolumn, ktore graly w moim pomieszczeniu. Uważam, że są bardzo dobrze skonstruowane i w prosty sposob zbudowane. Proste, czyste na dobrych komponentach. Natomiast w zyciu nie powiedzialem, ze to są najlepsze kolumny. Nie moglem tak powiedzieć bo to zalezy od pomieszczenia. Pozatym uwazam, ze np Magico mają wiekszy potencjał, kolumny na Accutonach tez u mnie dobrze by się spisaly, a osobiscie uwielbiam MBL i ATC.

Kaczadupa, ponioslo Cię z zarzucaniem mi klamstwa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kaczadupa napisał:

Ile osób na forum ma paczki, które sprawdzą się w głośnym, ostrym łojeniu i wymagają spawarki, żeby pokazać swój pełny potencjał dynamiczny a przy tym potrafią kruszyć mury. Tylko nie piszmy o jakichś monitorach Dynaudio (które kompletnie do takiego grania się nie nadają) czy pralkach do lampy i innych  Kudosach C20.

Zacznijmy od tego, co rozumiesz przez "ostre łojenie". Jeśli chodzi Ci o cięższego rocka / metal i elektronikę, to tam nie usłyszysz pełnego potencjału dynamicznego, bo większość CD czy plików sprzedawanych w sieci będzie miała sprasowaną dynamikę (a Ty nie słuchasz z winyli). Usłyszysz to prędzej w dobrze zrealizowanym nagraniu muzyki akustycznej. I to nie tylko na płycie z orkiestrą symfoniczną, ale też z jazzowym trio fortepianowym. Bębny i perkusja na żywo to potęga. Poza tym mam wrażenie, ze mylisz dynamikę z szybkością. Dynamikę w skali makro Dynaudio mają zupełnie niezłą. Zresztą niektóre z ich paczek (znam tylko monitory) są też całkiem szybkie szczególnie S40 i Heritage Special. I te drugie faktycznie mogą wymagać spawarki ze względu na bas.

Michał pisze chyba w pewnej mierze na podstawie własnego doświadczenia z Dynkami S25 i różnymi Harbethami. Te pierwsze powszechnie uchodzą za dość trudne obciążenie. Co do Harbethów zdania są podzielone - ja nie wyobrażam ich sobie ze spokojnym piecem (jak np. mój Pathos ;)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, majkel74 napisał:

przemądrzały posiadacz Octavii, pozostając pod ogromnym wrażeniem własnej logiki i przenikliwości, pozostanie na stanowisku, że wszystko ponad Skodę to zbytek i wyrzucanie pieniędzy.

Dokładnie tak. Potwierdzam powyższe jako przemądrzały posiadacz Octavii. Dla mnie wszystko ponad Skodę to zbytek i wyrzucanie pieniędzy. Dodam, że nigdy nie zrobiłem prawa jazdy, z samochodu korzysta tylko żona, używa go od święta i przez większość czasu stoi wtedy w korkach w okolicach Sopotu. I docenia jak mało Octavia pali. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rafał S napisał:

Dokładnie tak. Potwierdzam powyższe jako przemądrzały posiadacz Octavii. Dla mnie wszystko ponad Skodę to zbytek i wyrzucanie pieniędzy. Dodam, że nigdy nie zrobiłem prawa jazdy, z samochodu korzysta tylko żona, używa go od święta i przez większość czasu stoi wtedy w korkach w okolicach Sopotu. I docenia jak mało Octavia pali. :)

No w takich okolicznościach to wybór idealny. Pytanie czy trwałbyś przy nim będąc fanem motoryzacji i szukał coraz to lepszego auta 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, majkel74 napisał:

Pytanie czy trwałbyś przy nim będąc fanem motoryzacji i szukał coraz to lepszego auta 😉

Abstrakcja. Rozmawiasz z człowiekiem, który głosuje na Zielonych, jest wrogiem motoryzacji i uważa, że ludzkość powinna masowo przerzucić się na transport publiczny dla dobra planety. Tak, są tacy dziwacy. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ Patrząc na wyniki pomiarów w niemieckim STEREO Magazine zauważyłem, że jeden ze wzmacniaczy testowali przy napięciu ok. 220 woltów. A ja mam u siebie między 237 a 240. Zastanawiam się jak duże różnice może to wnosić.  Byłbyś w stanie choć z grubsza oszacować w jakim stopniu (jeśli w ogóle) odchyłki napięcia zasilania mogą wpływać na pracę wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Rafał S napisał:

@MariuszZ Patrząc na wyniki pomiarów w niemieckim STEREO Magazine zauważyłem, że jeden ze wzmacniaczy testowali przy napięciu ok. 220 woltów. A ja mam u siebie między 237 a 240. Zastanawiam się jak duże różnice może to wnosić.  Byłbyś w stanie choć z grubsza oszacować w jakim stopniu (jeśli w ogóle) odchyłki napięcia zasilania mogą wpływać na pracę wzmacniacza?

 

Screenshot_20240916-111623.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gargan Zgoda, ale wciąż nie o to mi chodzi, tylko o pozostałe parametry, w tym S/N i THD. Czy np. szum własny wzmacniacza zmieni się wtedy, czy też nie? Bo jeśli nie (co zresztą nie jest dla mnie oczywiste), to po zmianie wartości składowej szumu zależnej od poziomu sygnału, zmieni się sumaryczny poziom szumu dla danej głośności. (Im bardziej podkręcamy głośność, tym bardziej maleje "udział" szumu własnego w szumie wypadkowym.) Ale spodziewałbym się też innych różnic w związku z innymi warunkami pracy całego układu.

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Rafał S napisał:

Byłbyś w stanie choć z grubsza oszacować w jakim stopniu (jeśli w ogóle) odchyłki napięcia zasilania mogą wpływać na pracę wzmacniacza?

Cześć,

Nie podejmuję się szczegółowej analizy. Napięcie anodowe zmieni się o ok. 25 VDC co wpłynie na punkty pracy lamp. Zmienią się parametry wzmacniacza w wielu wymiarach. Większość zmian raczej nie usłyszysz ale gwarancji nie ma ;) 

Wg mnie jedynym pokłosiem którym można się "martwić" jest zwiększenie napięcia żarzenia lamp. Tolerancja 5% może być przekroczona co może wpłynąć na ich żywotność. Szybciej się skończą ale nie znaczy to, że zaraz. Raczej z planowanych np. 5 tys. godzin przepracują 3-4 tys. ;) 

Gdybyś chciał takie analizy robić to do dyspozycji masz darmowy PSU designer w którym można blokami odtworzyć zasilacz Twojego wzmacniacza (w przybliżeniu) i edytować wartości elementów i napięć. Symulacja pozwoli zobaczyć co dostaniesz na wyjściu. 

Jak już będziesz wiedział co masz na wyjściu zasilacza to można wykorzystać dane do symulacji punktów pracy konkretnych lamp co pozwoli oszacować dane, które zobaczysz pod charakterystyką Ia/Ua. Kalkulator dostępny jest na stronie triody.

Pozdrawiam. M

sim.png

220.jpg

240.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...