Skocz do zawartości

Lampy nowe i stare


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Zn21
Z wielu opinii przeczytanych przeze mnie wynika, że 6H8C są ciekawymi lampami o dobrej charakterystyce dźwięku. Niestety nie mogę powiedzieć tego z własnego doświadczenia.
Można również znaleźć opinie wielu osób, które twierdzą, że 6SN7 i odpowiedniki grają "najciekawiej". Sądzę, że problem polega na prawidłowym zaaplikowaniu ich.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 6 years later...
Witam Wszystkich,
postanowiłem odświeżyć temat,bo zauważyłem że jest wielu kolegów którzy mają dużą wiedzę w tytułowych kwestiach,a ja nie wiem nic,tzn.wiem że nic nie wiem.
Tak być nie może.

Przyszedł czas wymienić lampy stopnia wstępnego (chyba tak to się nazywa) w moim wzmacniaczu. Jest to DIY push-pull,z lampami 2x 6N2P-EW, 4x 6P3S-E.
Elektronik twierdzi że na te 6N2P już czas. Mówi żebym kupił ECC 83 to zaaplikujemy i będzie git. No to super. Zajrzałem na allegro-legendarne NOS-y mają nie mniej legendarne ceny. Nie no,NOS-y to może kiedyś icon_cry.gif
Postanowiłem że dla mnie współczesna produkcja będzie OK,żaden ze mnie audiofil. Zajrzałem do sklepu lampyelektronowe.pl i zdecydowałem się na budżetowe
JJ Electronic. Jednakże gdy zatelefonowałem dopytać który model lepszy,generalnie odradzono mi produkty JJ,jako nadające się raczej do wzmacniaczy gitarowych a nie audio("brudne" czy jakoś tak określił je mój rozmówca,nie pamiętam). Minimum to ponoć takie np. 12AX7 Tung-Sol Gold. No 105 złotych za sztukę to jeszcze mogę dać,ale może koledzy,którzy nie jedną parę lamp już grzali uświadomią mnie co nie co i doradzą czego szukać? Nie wiem czy coś chcę zmienić tymi lampami,bo niewiele w życiu słyszałem i nie mam punktu odniesienia. Jak każdy amator-chcę żeby ładnie grało. Czy to wiele? icon_smile.gif icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się zdążyłem zorientować jest tak jak piszesz.
Lampy ma przełożyć elektronik,konstruktor tego wzmacniacza,
który zbudował wiele lampowych urządzeń,więc do jego wiedzy
mam pełne zaufanie. No chyba że z twórczego roztargnienia coś
nie wyjdzie,ale ja tu jestem tylko odbiorcą usługi icon_confused.gif Jako totalny
laik nie będę się wymądrzał,nie przystoi icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc wkroczyłem na ścieżkę empirycznych poszukiwań wymarzonych lamp. Myślałem że się wyłgam i skorzystam z gotowych przemyśleń innych smakoszy lampowego brzmienia - nie da się. Poszukałem, poczytałem,cóż - trzeba trochę pieniędzy wydać i trochę posłuchać by stać się mądrzejszym,mieć punkty odniesienia.
Pierwsze pytanie - skoro szukam lamp budżetowych to nowe czy jednak Nos?
Nowe nie uciekną,a Nosów siłą rzeczy będzie ubywać. Tak podpowiada logika.
Zatem na pierwszy ogień pójdą lampy z oferty sprawdzonego sprzedawcy o nicku hornet9.

Zdecydowałem się na 12AX7A Toshiba z roku 1965.

Posłuchamy - zobaczymy (a raczej usłyszymy).

Czuwaj!


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Hornet9 sprawdzony ale drogi. Na serwisach aukcyjnych oraz w ogłoszeniach taniej, ale różnie może być.
Myślę, że nie warto tracić czasu na nowe lampy. Trochę lepsze, trochę gorsze, ale w stosunku do NOSów sporo słabiej grające.
Tymczasem może opisz jak grają Twoje Toshiby, chyba już zdążyłeś posłuchać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na razie lampy leżą w pudełeczku. Aż wstyd. Czasu ostatnio mało - ciężkie grypisko w okolicy,w pracy oraz w domu jestem od dwóch tygodni jedyną zdrową osobą. Tak więc praca po 16 godzin itp. Tzn.muszę się w tym miejscu przyznać,że pasja audio jest silna,bo mimo tak ciężkiego okresu wygospodarowałem parę chwil na zakup nowej zabawki: po małych konsultacjach z sympatycznym forumowiczem Zieluwidem "wszedłem" w Sansui icon_wink.gif
Co do lamp to jestem w lekkiej kropce,chętnie skorzystam w tym miejscu z porady.
Jak pisałem wcześniej mój wzmacniacz pracuje póki co na lampach 6N2P-EW. Jak wiadomo,za wschodnią granicą wszystko jest inaczej. Jak miałem radziecki rower to miał lewe gwinty icon_biggrin.gif
Z tego co się wyedukowałem: zarówno 6N2P jak i ecc 83 to podwójne triody. Każda trioda w tych lampach żarzona jest napięciem 6,3v. Jednakże u Rosjan triody są wewnętrznie równolegle połączone więc lampę 6N2P można zasilać tylko 6,3v (pomiędzy 4 a 5 pinem;9 pin w 6N2P to ekran). Reszta świata triod w ecc 83 nie łączy (tak przypuszczam,jeszcze się nie "wgryzłem" dogłębnie),więc z tego co widzę w charakterystykach lamp na ogół jest podane 12,6v/6,3v (do zasilania odpowiednio: szeregowo/równolegle).
Wiedziałem że trza będzie przelutować przy zamianie lamp z rosyjskich na "ogólnoświatowe". Wujek Google wyrzuca prosty opis na trioda.com: zewrzeć pin 4 i 5,wtedy pomiędzy nimi a pinem 9 dać 6,3v i jest git - lampa ecc 83 hula w miejsce 6N2P. Myślałem,że to standardowa procedura.
Elektronik,konstruktor wzmacniacza,nie jest jednak taką możliwością zachwycony. Mówi,że przy takim rozwiązaniu pozostanie problem braku ekranu i zatem przydźwięku. Cóż,ja jestem tu zielony. W sumie chyba w natłoku spraw i obowiązków oraz przy mnogości sprzętów trochę się pomylił,bo sam zalecił mi zakup
ecc 83, teraz twierdzi,że kupiłem na 12,6v zamiast 6,3v,a ja podejrzewam,że każda ecc 83 będzie chciała 12,6. Może i nie,zaznaczam,że jeszcze tak solidnie nad tym nie przysiadłem.
Zatem jakbym chciał odpalić te Toshiby,to elektronik proponuje dwa rozwiązania. Pierwsze:dołożyć dodatkowo uzwojenia w transformatorze do 12,6v - jest dość miejsca żeby to zrobić. Drugie: zewnętrzne zasilanie żarzenia na 12,6v. Gdybym wiedział,że wszystkie ecc 83 będą wołały 12,6 to biorę od ręki wariant pierwszy. Jeżeli nie - rozważę drugi.
Ponadto o ile a nie przejmowałem się tym,że z baniek farba schodzi przy najdrobniejszym kontakcie (pomyślałem że po 50 latach ma prawo schodzić),to mój człowiek twierdzi obejrzawszy je pod lupą,że to "malowanki" i tyle. Sugeruje że napisy typu numery seryjne zostały wtórnie namalowane.
Trochę już się w tym gubię,staram się nie zniechęcić,ale nie za bardzo wiem jak ugryźć problem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wiele lamp jest żarzonych napięciem 6,3V. Najprostszym rozwiązaniem dostosowania żarzenia jest właśnie zwarcie pinu 4 i 5 i podłączenie ich z 9. To czy będzie przydźwięk nie jest pewne więc uważam, że watro spróbować. Wszystkie ECC83 można żarzyć napięciem 12,6 lub 6,3 V w zależności od sposobu podłączania. Co do dowijania uzwojeń można to zrobić ale trzeba zostawić 6,3V bo lampy mocy pewnie są żarzone tym napięciem.
Ja najpierw podłączył bym ECC83 na 6,3V posłuchał jak gra a jeśli były by przydźwięki dołożyłbym drugie trafo na 12,6V.
Swoją drogą jeśli masz dobry kontakt ze swoim znajomym elektronikiem zamiast wymieniać lampy, pobawiłbym się w zmianę punktu pracy tej lampy która jest (on powinien wiedzieć o co chodzi).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze,tylko czy wszystkie lampy ecc 83 są zasilane tak samo,tj.czy niezależnie jaką ecc 83 kupię to zawsze będę stał przed tym dylematem co obecnie?
Chodzi mi o to czy mój problem jest natury ogólnej i wiąże się ze zmianą 6n2p na ecc 83,czy może dotyczy tylko tych konkretnych zakupionych przeze mnie lamp?
No i czy w konstrukcjach w których "fabryka" na starcie dała ecc 83 jest wyprowadzone 12,6 czy 6,3v,a może różnie,jak tam komu pasuje?
Co do dowijania uzwojeń to chyba nie będzie konfliktu z lampami mocy,bo wzmak ma zdaje się 3 transformatory,więc dedukuję że zasilanie jest podzielone. Dopytam konstruktora.
Co do punktu pracy lampy - patrz poprzednie zdanie icon_biggrin.gif
Dzięki za wyjaśnienia,poproszę o jeszcze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystkie ECC83 są zasilane tak samo - jeśli raz dostosujesz wzmacniacz będziesz mógł wymieniać lampy bez problemu.
Cytat

Co do dowijania uzwojeń to chyba nie będzie konfliktu z lampami mocy,bo wzmak ma zdaje się 3 transformatory,więc dedukuję że zasilanie jest podzielone.


Jeśli w sumie są trzy transformatory, to dwa są głośnikowe a jeden do zasilania (zarówno żarzenie jak i anodowe). Czasem stosuje się oddzielne do żarzenia i anodowe i wtedy są cztery transformatory (w sumie).
Nie wiem czy, żarzenie masz prądem stałym czy zmiennym - jeśli stały to poza zmianą transformatora będzie trzeba dostosować układ prostowniczy (czy stabilizujący w zależności jakie są zastosowane rozwiązania).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...