Skocz do zawartości

Gramofony i akcesoria – ciekawe promocje i wyprzedaże


RoRo

Recommended Posts

  • 2 months later...

Taka ciekawostka , ostatnio nabyłem wagę dedykowaną do pomiaru siły nacisku igły. Do tej pory używałem wagi jubilerskiej / 23 zł / , przynajmniej tak brzmiała nazwa na pudełku. Sprawdziłem dzisiaj czy są różnice w pomiarze przy tym samym nastawie przeciwwagi i .... są , znaczne. 

Niestety znowu się okazało , że nie da się dobrze i tanio ...

20211217_194808.jpg

20211217_194757.jpg

20211217_195004.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 która waga posiada certyfikat legalizacji ?

Jeżeli nie maja to trudno zaufać którejkolwiek ¬¬

Jak wydawać kasę to na taką która ma legalizację.

Poza tym nacisk 2g ..... a nacisk 1g to tutaj masz różnicę która szanuje nam vinyle. Dlatego zaczął bym od wymiany wkładki na lepszą z mniejszym naciskiem np 1g.

Pozdr.

7 godzin temu, maxredaktor napisał:

I jak widać, warto.

ale na dobrą wkładkę :14_relaxed:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Karol64208 napisał:

która waga posiada certyfikat legalizacji ?

obie posiadają. Mam załączony taki świstek.

Sprawdzałem na ciężarku testowym , lepiej skalibrowana jest waga do wkładki. 

co do siły nacisku i niszczenia płyt przez igłę to masz rację, ale ten proces jest rozłożony na lata. Po za tym np. te 2 gramy w przypadku wkładki Hany to max. nacisk. Zawsze robię to tak , że ustawiam najpierw ten maksymalny, a potem już na płycie testowej zmniejszam go do poziomu gdzie jeszcze nie pojawia się rezonans. O wiele większą moc niszczącą ma poruszanie się igły w zabrudzonych , czy zakurzonych rowkach. Dwa razy w roku wypadałoby umyć nasze płyty. O tym w Empiku jakoś nikt nie informuje :) 

IMG_2777.JPG

IMG_2775.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, tomek4446 napisał:

lepiej skalibrowana jest waga do wkładki. 

zrób eksperyment, sprawdź nacisk bez vinyla i to samo zrób z vinylem pod wagą, co pokaże waga, czy będzie ten sam odczyt?

27 minut temu, tomek4446 napisał:

co do siły nacisku i niszczenia płyt przez igłę to masz rację, ale ten proces jest rozłożony na lata.

to jest dwukrotnie więcej, ktoś to obliczył .... nacisk igły /punkt styku igły / z rowkiem przy 2g wynosi w rzeczywistości ok. 1tony,  pozostaje pytanie, lepsza wkładka czy mycie vinyli?

 

27 minut temu, tomek4446 napisał:

Dwa razy w roku wypadałoby umyć nasze płyty.

jeżeli masz kilka płyt i często je używasz tak, teraz wyobraź sobie jak ktoś ma kilka tysięcy Lp i mycie ich 2x roku jak niektóre są raz użyte na rok czy dwa lata.

Częstotliwość czyszczenia nie zależy od czasu tylko krotności używania i przechowywania ¬¬.

Pozdr

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.12.2021 o 09:28, Karol64208 napisał:

to jest dwukrotnie więcej, ktoś to obliczył .... nacisk igły /punkt styku igły / z rowkiem przy 2g wynosi w rzeczywistości ok. 1tony,  pozostaje pytanie, lepsza wkładka czy mycie vinyli?

Nie rozumiem za bardzo co ten "ktoś" obliczył - jak się mają te 2 gramy nacisku do tej tony? Na co ta tona naciska? Na jaką powierzchnię? Jakie to daje ciśnienie??

Swoją drogą to nacisk w okolicy 2 gram jest zupełnie nie groźny dla płyt. Gorsze jest używanie zniszczonych igieł lub zupełnie źle skalibrowanych wkładek (mowa np. o rezonansach, które sprawdzał @tomek4446).

Swoją drogą jest stosunkowo niewiele wkładek, które mają tak miękkie zawieszenie, że mogą pracować z naciskiem w okolicach 1 grama. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Karol64208 napisał:

jaki wynik eksperymentu?

Sprawdzałem kilkukrotnie , siła nacisku się zmniejsza gdy szalka wagi jest na poziomie płyty , gdy jest wyżej wartość rośnie.

2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

o rezonansach, które sprawdzał

muszę do tego wrócić po Świętach , to ciekawy temat. 

 

20211219_163727.jpg

20211219_164124.jpg

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jedynym sensownym sposobem jest płyta testowa i wkładka ze znaną i pewną podatnością zawieszenia. Mając te dane można określić masę efektywną ramienia. Może nie z dokładnością co do dziesiątych grama, ale jednak. Jeżeli chcemy to zrobić dokładnie, to dobrze jest zrobić kilka prób (najlepiej z różnymi wkładkami) :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/d/oferta/dynaudio-excite-x18-kolumny-glosnikowe-monitory-CID99-IDN2kQ6.html?reason=observed_ad&isPreviewActive=0&sliderIndex=4

Zainteresowało mnie ostatnie zdjęcie. Czy faktycznie przewody od cewki powinny być na wierzchu? Śruby też wydają się być ruszane.

Rozglądam się za czymś takim jednak nie jestem pewien czy na pewno za tym egzemplarzem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2021 o 16:56, tomek4446 napisał:

Sprawdzałem kilkukrotnie , siła nacisku się zmniejsza gdy szalka wagi jest na poziomie płyty , gdy jest wyżej wartość rośnie.

muszę do tego wrócić po Świętach , to ciekawy temat. 

To i ja sprawdziłem, jak to wygląda. Różnica w wysokości to około 7 -8 m. Im wyżej podniesione ramie tym większy nacisk igły na wagę. Eksperyment ten poddaje w dużą wątpliwość sens stosowania wag jubilerskich, których grubość wynosi minimum 10mm a zapewne i więcej.20211229_162418.thumb.jpg.a7277bb908a31e912b8d2ad8bb84c13e.jpg

20211229_162257.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.12.2021 o 19:24, Chili napisał:

https://www.olx.pl/d/oferta/dynaudio-excite-x18-kolumny-glosnikowe-monitory-CID99-IDN2kQ6.html?reason=observed_ad&isPreviewActive=0&sliderIndex=4

Zainteresowało mnie ostatnie zdjęcie. Czy faktycznie przewody od cewki powinny być na wierzchu? Śruby też wydają się być ruszane.

Dnia 25.12.2021 o 09:38, Audio Autonomy napisał:

https://www.the-ear.net/review-hardware/dynaudio-excite-x18-standmount-loudspeaker

@Chili tutaj na pierwszym zdjęciu wygląda to tak samo (też widać te druty), więc zdaję się, że ten typ tak ma :)

 

Dokładnie, dynaudio tak po prostu mają. Jeszcze ciekawiej wyglądają przetworniki ATC. Kiedy wyjąłem je z kartonu, myślałem, że poprzedni właściciel coś przy nich majstrował.

dz02NjEmaD05MjE=_src_58290-atc-scm7-audiocompl-fot6.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chili napisał:

@seba3002 ty jako "Dynkowy" fan myślisz, że te kolumienki warte są uwagi?

 

Powiem Ci więcej, ja miałem te kolumny, miałem też x14. Jeżeli lubisz takie ciepłe granie, z gęstą średnicą, mocnym, trochę "misiowatym" basem i rozdzielczą ale delikatną górą, to mogą Ci się spodobać. Co ciekawe, linia excite uchodzi za dość dynamicznie (jak na dyniowe standardy 😉) grającą serię. Fajnie by też było, gdybyś mógł odsunąć je kilkadziesiąt cm od tylnej ściany, wtedy nie będzie problemów ze wzbudzającym się basem a i scena powinna na tym zyskać. Jeśli słuchasz jazzu, muzyki wokalnej czy blusa, to jest szansa, że mogą się spodobać. Jest jeszcze taki plus, że jesli nie podejdą, raczej nie ma problemu z ich odsprzedażą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seba3002 hmm, z tego co piszesz, to jakby skrojone pode mnie. Pewnie przymierzyłbym się do nich konkretniej ale właśnie dostałem propozycję zakupu jeszcze innych głośników i.... no właśnie, jak szukałem, to ciężko było coś w rozsądnych pieniądzach znaleźć (liczę, że cena będzie jeszcze bardziej atrakcyjna) a teraz trzeba pogłówkować w którą stronę pójść.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...