Skocz do zawartości

Czy słychać różnicę? Mp3 vs. FLAC i inne ślepe testy


Kraft

Recommended Posts

Uciekasz od odpowiedzi. 

Rozumiem że pisząc plus masz na myśli minus? Chciałbym rozumieć twoje wypowiedzi.

pytanie o rozpoznawanie TIFF vs jpg -szczegóły parę postów wcześniej.

Co do wywlenia  z forum... widac że nie wiesz a ja wklejać screenow nie mam zamiaru, widać że pewne wątki pomimo ich absurdalnego zakończenia nie wywołują wniosków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to zawrotu głowy można dostać od tych dyskusji Panowie ;-))). Nie ma co komplikować tematu! Mówimy o różnicach w formatach i tego sie trzymajmy. Wielu z was wyciągnęło bardzo rozsądne wnioski co do tego czy słychać i jak słychać i na czym najlepiej. Szczerze mówiąc na sprzęcie którego każdy element toru dokładnie oddaje pasmo słyszalne jest odpowiednim systemem do takich testów. Taki system wcale nie musi kosztować więcej niż 5 tys zł. Dlatego zgadzam się z opinią S4Home, który zaprasza do siebie na takie testy. 

Myśle też zgodnie z tym co Audio Autonomy że trzeba było bardziej się przyłożyć do odsłuchu. Kto jak kto ale ja mogę chyba powiedzieć w tej kwestii najwięcej bo po jednym odsłuchu w nocy jako pierwszy zamieściłem wyniki. Zgubiła mnie pewność siebie bo takie testy robiłem sam nie raz ale pierwszy raz tak szybko i na cichym odsłuchu by członków rodziny nie pobudzić. 

Dlatego proponuje tak jak niektórzy z Was tutaj zrobić test jeszcze raz np. CD vs mp3 320 vs mp3 256 I nie w weekend bo weekendy sa dla rodziny i znajomych. Dajmy sobie tydzień czasu na wyniki. Najważniejsze to nic nie słuchać na siłę bo nic z tego nie wychodzi dobrego. Proponuje dobrze się zrelaksować i niech cały czas nagrania lecą w tle codziennych czynności. Najpierw przychodzą emocje a potem myslenie dlaczego to bardziej mi się podoba od tego innego. Ale trzeba miec czas na takie rzeczy.

Edytowano przez mario100007
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario, a ja w mp3 mam 1 plytę. Flaków tylko trochę i mnóstwo ripów winyli. Mnie też się śpieszyło i nawet nie rozgrzalem wzmacniacza ( w klasie A) i to był bląd bo termin nie był do niedzieli tylko do środy. Dodatkowo podczas odsluchu źle ponumerowałem w notatkach utwory...no żenada. Sam się w tym wszystkim pogubiłem. I żeby byla jasnosć mam tylko do siebie o to żal.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audiwit, oczywiscie ja też choć nie do końca bo dla mnie to po prostu zabawa na tym etapie. Błędem było zlekceważenie sprawy. Powiem szczerze że info o tym że nagrania są w RÓŻNEJ GŁOŚNOŚCI też mnie zbiła z tropu bo nie wiedziałem jak podejść do ewentualnych różnic w szczegółowości poszczególnych dźwięków przez to.... Tak na prawdę te wyniki dla mnie nic nie wskazują i nie mają wpływu na moje podejście do tego tematu. Ale z chęcią przystąpie do kolejnego testu cd vs mp3. Ponieważ niektórzy twierdzą że nie ma różnic już między CD a mp3 192kb to z chęcią bym sie teraz na prawdę przyłożył do obalenia wszelkich takich mitów łącznie jeszcze raz z 320kb. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft  nie wychwyciłem takich różnic w tych samych próbkach ale mimo to ta myśl kołatała się po głowie podczas odsłuchu. Ale nie ma co dyskutować na ten temat już. Jak by co to z chęcią mogę przystąpię do testu jeszcze raz. Kto chętny łapka w górę.

Edytowano przez mario100007
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Panie Krafcie, jeszcze jeden test? Bo jak widać chętni się znajdą. Osobiście proponuje nie wchodzić już drugi raz do tej samej rzeki, to czy ktoś się nie wyspał, nie wygrzał itp. nie ma znaczenia, wyniki jakie są każdy widzi i wszyscy powinni je uszanować.

Proponuje test 1.FLAC vs 2.MP3 256kb vs 3.MP3 192kb.

Tak na poważnie, tydzień czasu na zebranie wyników i oczywiście odsłuch beż żadnych oscyloskopów itp.

Edytowano przez sturek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie porównanie mp3 320 z FLAC-ami miało aspekt praktyczny. Operuję oboma formatami i jest to dla mnie informacja, którą mogę wykorzystać w codziennym życiu. Plik mp3 w niższych specyfikacjach, to już melodia przeszłości. Wychodzą z użycia i to czy słychać różnicę między 160 a 192 kbps nie ma już znaczenia. Jak jest wola w narodzie, to możemy się zabrać za FLAC-ki 24-bitowe, bo są mocno promowane i tu może warto sprawdzić, czy warto przepłacać.

W testach z podanych wcześniej linków brały udział tysiące użytkowników, więc my z naszą dziesiątką możemy się schować. I tak w kwestii mp3 nic nowego nie pokażemy  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kraft napisał:

FLAC 16-bitów vs. FLAC 24-bity

W podanym wcześniej przeze mnie linku do artykułu było odesłanie do https://people.xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html#toc_wd2bm gdzie dość przekonująco przedstawiony jest ten problem. Poniżej polska wersja językowa.

http://www.mediafire.com/view/zka8z1uc3s628m7/24_bit192kHz__Music_Downloads_...and_why_they_make_no_sense.pdf

Mam nadzieję, że nie dostanę bana za te linki ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft, wdg. mnie i nie tylko z resztą. Brzmienie oparte na CD jest najbardziej wiarygodne, zrównoważone i melodyjne. Pod warunkiem że system jest dopracowany oczywiście. Niczego nie nadinterpretuje i daje najlepszą frajdę ze słuchania. Tak pokrótce. Format CD cały czas się rozwija i mimo przesłanek że miał przejść do lamusa tak na szczęście nie jest. Warto sie zainteresować wydaniami Master CD, Platinum CD czy Crystal CD żeby zrozumieć ile piękna z muzyki można jeszcze zyskać. Wówczas nawet ciężko będzie patrzeć na muzykalne osiągi własnego Dac-a 24-bitowego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, sturek napisał:

W podanym wcześniej przeze mnie linku do artykułu było odesłanie do https://people.xiph.org/~xiphmont/demo/neil-young.html#toc_wd2bm gdzie dość przekonująco przedstawiony jest ten problem. Poniżej polska wersja językowa.

http://www.mediafire.com/view/zka8z1uc3s628m7/24_bit192kHz__Music_Downloads_...and_why_they_make_no_sense.pdf

Mam nadzieję, że nie dostanę bana za te linki ;)

Świetny artykuł. (szczególnie fragment o spektrofilach;). Myślę, że każdy audiofil powinien się z nim zapoznać. Bardzo się cieszę, że temat tak merytorycznie się rozwinął. Ciekawe czego jeszcze się dowiemy???

11 minut temu, mario100007 napisał:

Kraft, wdg. mnie i nie tylko z resztą. Brzmienie oparte na CD jest najbardziej wiarygodne, zrównoważone i melodyjne. Pod warunkiem że system jest dopracowany oczywiście. Niczego nie nadinterpretuje i daje najlepszą frajdę ze słuchania. Tak pokrótce. Format CD cały czas się rozwija i mimo przesłanek że miał przejść do lamusa tak na szczęście nie jest. Warto sie zainteresować wydaniami Master CD, Platinum CD czy Crystal CD żeby zrozumieć ile piękna z muzyki można jeszcze zyskać. Wówczas nawet ciężko będzie patrzeć na muzykalne osiągi własnego Dac-a 24-bitowego. 

Po przeczytaniu artykułu podanego przez stureka, już Cię rozumiem.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, audiowit napisał:

20170908_103013.jpg

A więc kolego Fafniak to nie kino. Prawdopodobnie to kobold. Ale ja uorawiam pstrykactwo wiec się nie znam.

I jakie to ma znaczenie dla pytań które ci zadałem a na które nie chcesz odpowiedzieć? Ale rozumiem i przyjmuję że nie chcesz dyskutować na normalnym zdrowym poziomie - pozdrawiam i życzę niezmąconego dobrego samopoczucia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rzeczywiście skompresowanych mp3 nie da odróżnić od wzorcowego CD, to już wiem, dlaczego w programach do kompresji poszczególne jej stopnie noszą takie, a nie inne nazwy: 160 kbps = Hi-Fi; 192 kbps = CD; 256 kbps = Studio i 320 kbps = Insane (ang. obłąkany, szaleńczy, chory, nienormalny). To ostatnie określenie być może dobrze oddaje, jak daliśmy zmanipulować branży.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...