Skocz do zawartości

Test Yamaha RN803D


Mateo89

Recommended Posts

:)

Jutro postram się opisać lepiej wrażenia z odsłuchów 803d - kolega wpadnie z R-N602 i kolumnami B&W i spróbujemy różne konfiguracje oraz sprawdzimy czy YPAO coś daje czy nie. Na razie słuchałem tylko po kalibracji.

Na tą chwilę porównywałem bezpośrednio z moim już ex zestawem - CA 640A+CD CA740 (zestaw dość zacny w chwili zakupu czyli jakieś 9 lat temu, zwłaszcza CD). CD dawno już nie używałem :).

Yamaha+tidal HIFI wg mnie gra o klasę lepiej w każdym aspekcie. Porównywałem te same utwory na obu zestawach. Największy zysk na analityczności brzmienia, braku bałaganu przy bardziej dynamicznych utworach, separacji instrumentów. Góra i środek czysto i klarownie, bas jest precyzyjniejszy ale nie bez odpowiedniego kopa kiedy trzeba, stopa w mocniejszych kawałkach robi odpowiednie wrażenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, hasos napisał:

Czy po czasie użytkownicy 803 wciąż są zadowoleni? Czy rzeczywiście jest niewielka różnica względem 602? Jak się ma 803 względem 701? Może lepiej wziąć 701 i do tego Malina? Co sądzicie o heco 900 lub wlać f6 do 803?

Gdzie masz info że różnica jest niewielka? Chętnie bym podyskutował na ten temat. Malina jest świetnym transportem. Masz w niej mnóstwo możliwości szerszych od wbudowanych w ampli. As701 to praktycznie dźwiękowo 803d. Jeśli więc malina jest ci przychylna, to idź w tą stronę. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację.

Zerknij tu: 

 

Myślę, że Malina będzie lepsza niż najtańszy odtwarzacz sieciowy, który brałbym pod uwagę.

Chyba że np. właśnie taki n30 + wzmacniacz, np. Nad, i wtedy bez dac, bazując na połączeniu odtwarzacza ze wzmacniaczem?

Ale rozważam też ampli, bo skoro 803d jest podobne do całkiem dobrego 701, a tu za 3500 mam wszystko (nie dokupuję Maliny i daca), to myślę, że to całkiem dobre rozwiązanie.

Muszę tylko dobrać ciepłe kolumny - np. elac f6?

 

Edytowano przez hasos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend porównywałem 602 z moją 803d. Kolega przyniósł razem z 602 kolumny B&W 685 S2 a ja mam TAGA harmony platinum f 120. Zarówno z B&W jak i TAGAmi dość wyraźnie jak na moje skromne ucho było słychać przewagę 803d. Zwłaszcza szczegółowość i kontrola basu w obu przypadkach były lepsze, przy 602 bas wyraźnie był bardziej rozciągnięty. 

YPAO testowałem z tylko z moimi kolumnami. W porównaniu z trybem pure direct różnica była wyraźna, jednak nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy na + czy na -. W porównaniu z pure direct brzmienie z YPAO było nieco mniej potężne i bardziej neutralne (było to słychać "na pierwszy rzut ucha"). Zapewne jest to związane z charakterystyką mojego pomieszczenia i ustawienia kolumn. U mnie stoją blisko rogów pomieszczenia i mam wrażenie że dzięki kalibracji YPAO negatywne skutki tego ustawienia zostały skorygowane więc chyba to rzeczywiście działa. 

Poza tym bardzo polubiłem yamaszkę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, hasos napisał:

Dzięki za informację.

Zerknij tu: 

 

Myślę, że Malina będzie lepsza niż najtańszy odtwarzacz sieciowy, który brałbym pod uwagę.

Chyba że np. właśnie taki n30 + wzmacniacz, np. Nad, i wtedy bez dac, bazując na połączeniu odtwarzacza ze wzmacniaczem?

Ale rozważam też ampli, bo skoro 803d jest podobne do całkiem dobrego 701, a tu za 3500 mam wszystko (nie dokupuję Maliny i daca), to myślę, że to całkiem dobre rozwiązanie.

Muszę tylko dobrać ciepłe kolumny - np. elac f6?

 

 Tak, twoje rozumowanie jest bardzo dobre.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majki moim zdaniem ypao jest zaczerpnięte z kinowych amplitunerów. Bo moje zdanie na temat tego jest takie samo. Jest różnica. Ale czy aby tak tym promować? Chyba nie. Sama konstrukcja pracuje dla siebie. Np. kalibracja Dirac w ampli stereo działa na innej zasadzie. Ale Yamaha i tak zrobiła tu krok na przód.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z odsłuchu 803 w konfrontacji z nadem 326.

Kolumny Elac f6 i Yamaha 777 :)

Elaci okazały się jednak niezbyt ciepłymi i dociążonymi kolumnami - przynajmniej w moim odczuciu.

Z yamahą grały dość sucho, szczegółowo, ze słabo zaznaczonym basem w utworach typu Metallica czy Limp Bizkit.

Lepiej było w mniejszych składach, akustycznych. Tam bęben było słychać ładnie.

Podbiłem na chwilę basy, na na godz. 2, i było lepiej.

Na plus Yamachy świetna rozdzielczość, separacja, stereofonia, choć już w szybkiej muzyce rockowej nie było tak miło.

No za sucho jak dla mnie.

 

Natomiast nad owszem dociążył dół, ale znikła szerokość sceny, zamieniła się na głębię, większą niż w yamasze.

Ale o ile w yamasze widzisz zespół rozstawiony szeroko, to w nadzie wszyscy stają na metrze kwadratowym, jeden za drugim.

Góry praktycznie nie słychać, tylko tę najwyższą - szumiącą, np. w Metallice. Lepiej jest w akustycznej, ale bez szału.

Bas w nadzie był rozlany, walenie na kilku bębnach, które było słychać na yamasze, w nadzie zlało się w jeden bęben.

 

Jak mam wybierać, to raczej Yamaha, mimo że szukam cieplejszego dźwięku, bo...

Na próbę podłączyliśmy kolumny yamahy 777 - całkiem niezłe. To jest dociążenie :)

Wiadomo, mało w tym graniu kultury, ale dociążenie jest.

To pokazuje, że sucha yamaha może zagrać ciepło, ale z bardzo dociążonymi kolumnami.

Gdyby nie ta mała kultura stereofonii, bardzo słabej, takie granie w jednej linii, z dość podbitym midbasem, i ich wielkość, to można by o nich pomyśleć.

 

Więc właśnie - coś takiego, ale kulturalniejsze. Jaki model warto sprawdzić by było dociążenie, ale i scena i separacja? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal googla i spójrz ,że wyglądają zupełnie inaczej , tak więc brzmieć będą inaczej :9_innocent: 

Zamiast pisać umów się na odsłuch z oboma i rozwiejesz swe wątpliwości - wg mnie dali może zagrać "lepiej" zależnie kto co lubi , bo niektórzy pisali iż 25 letnie wieże sony czy soundbary miażdżą sprzęty (2.0 + wzmak/ampli)  za 8-10tysi ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, hasos napisał:

A Dali Zensor 7 ktoś z 803 słuchał?

Czy to podobna kolumna do elac f6?

Myślę, że również oceniłbyś to granie jako suche. W metallice ciężko dosłuchać się stopy przy niskiej lub średniej głośności. Trzeba albo podkrecic basy, albo podgłośnić  dosyć znacznie. Same zensory grają bardzo melodyjnie i potrafią zejść ładnie w dół, ale przy 803 dźwięk robi się twardy i szczegółowy, co nie za bardzo pasuje chyba do tych kolumn. Jednakże trzeba samemu posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, hasos napisał:

A czy obiektywnie, pod względem mocy i jakości wzmacniacza, Onkyo jest porównywalne do 803?

A jakie kolumny wtedy pod Onkyo? Elac, Heco, Dali?

hmm a dlaczego Heco Ci nie leżą? porównanie Onkyo z 803 ?? porównać można, ale mocą Onkyo słabsze. Może ktoś ze sklepów się wypowie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, że nie leżą, podobały mi się.

Tylko wtedy słuchałem tylu różnych konfiguracji, że muszę raz jeszcze, na spokojnie - idę w sobotę :)

Ale faktem jest suchość tej Yamahy, więc boję się, że jak nie Heco, to już brak mi opcji.

Tylko wzmacniacz + Malina. I szukanie od nowa :)

Edytowano przez hasos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyższy model nada, więc może będzie lepiej niż w przypadku 326 w połączeniu z elacami.

No są jeszcze takie (z dac), ale tego nigdzie nie posłucham, poza Marantzem: Marantz PM 7005, Advance Acoustic X-i75, Advance Acoustic X-i90. Bo jak bez dac, to albo robi się duża kwota, albo dokupienie dac do maliny i wtedy wzmacniacz bez dac, ale ten dac maliny nie wiem, jak się sprawdzi w takim połączeniu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...