Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

@Dedal75 tu raczej chodzi o "wdrozenie" % jako odnosnik opisu dzwieku i jego skali ktory pomoze nam wszystkim lepiej zrozumiec co ktos ma do przekazania, próbujac zobrazować dźwięk, a nie przechwałki kto ma jaki sprzęt.

Jesli ktos napisze ze poprawil sie dzwiek na basie i wysokich, to trudno to sobie wyobrazić. Ale jesli doda ze to ok max 5% roznicy to raczej mozemy przyjac ze to tzw. Kosmetyka. Jednak jesli to samo zdanie napisze i doda ze 65% to...   ohoho mamy doczynienia z niezłą v-ką! 

To jest przykład jak % może zmienic postrzeganie kogoś po drugiej stronie komputera/smartfona.

Ja bym proponował by @Kraft w kraftestach wprowadził w kluczowych opisach np. Podsumowujacych koncowych, wartosci %. Jak by nie patrzeć to Tworzy tu na forum nowy rodzaj interaktywnych testow w ktorych kazdy moze w kazdej chwili cos wrzucić od siebie. Wiec czemu by nie być również innowacyjnym w nowym sposobie opisu wrażeń??? 

W koncu wspolnie tworzymy to forum jaki i rowniez kraftesty ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fikcja @Chyba Miro 84

Jak zweryfikujesz 5% jeśli nie znasz aktualnych 100% a nawet jak znasz set jakiegoś forumowicza to co zmienił na + 5% dla Ciebie może być nie odczuwalne albo gorzej , zmiana na -5‰

Pisalem nie raz ale się powtórzę ,zdarzyło mi się  życiu odwiedzić kogoś i posłuchać przy okazji sprzęty który znałem z opisów  ,na papierze i w opisach słownych (ODLOT) -odsluch to zweryfikował nie że beznadzieja ale z wcześniejszych zapowiedzi sporo ubyło jak dla mnie . Pzdr 

ale jak pewnie Zauważyłeś mnie często coś nie gra HAHA więc pewnie się czepiam 😁 .

u mnie w domu też nie specjalnie gra tak dla ścisłości .

 

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dedal75 napisał:

Jak zweryfikujesz 5% jeśli nie znasz aktualnych 100%

No to podam przyklad z życia. Wymieniłem w monitorze (kolumn podstawkowa) po jednym kondensatorze mkp z standartowego na "renomowany" sporo droższy. Slyszalna roznica w wysokich tonach to wieksza rozdzielczość ale jednoczesnie gładkość dzwieku z bardziej namacalnym wokalem jak dla mnie 0.5% lub "granica percepcji" w skali calego dzwieku przed modyfikacją.

Czy nadal nie potrafisz sobie uzmysłowić jak bardzo zmienil sie dzwiek czytajac ten opis?

Gdybym nie podał skali % wielu pewnie by myslalo ze zmiany wachaja sie od 3-25% bo to wtedy i tylko wtedy nie mozna poprawnie zweryfikowac co autor wpisu mial na mysli pisząc "slyszalna roznica w wysokich tonach"!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie wyciągnąłeś .

Może i potrafię ,pozostaje kwestia czy dla mnie będzie lepiej albo czy mi się będzie podobało i co to zmieni w moim życiu 😆. Narka 👍 

Jak tak można z opisów wnioskować ,to skąd tyle rozbieżnych opinii na temat różnych gratów w necie?

Edytowano przez Dedal75
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ja bym proponował by @Kraft w kraftestach wprowadził w kluczowych opisach np. Podsumowujacych koncowych, wartosci %. Jak by nie patrzeć to Tworzy tu na forum nowy rodzaj interaktywnych testow w ktorych kazdy moze w kazdej chwili cos wrzucić od siebie. Wiec czemu by nie być również innowacyjnym w nowym sposobie opisu wrażeń??? 

Dlaczego nie. Ale najpierw mi napisz, ile procent Linda jest ładniesza/mniej ładna od Heleny? Ile obie panie osiągają względem 100%?

Linda-Evangelista-thekit.ca-feature.thumb.jpg.2cec75a474304c92087bcf2f4386f389.jpglarge.jpg.f70889033339977e4d4060549513c770.jpg

No i jeszcze wszyscy się musimy, co do tej oceny procentowej zgodzić, bo inaczej to będzie lipa, a nie standard.

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft. Nic z tego z tymi Paniami bo nie ma punktu odniesienia.

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

No to podam przyklad z życia. Wymieniłem w monitorze (kolumn podstawkowa) po jednym kondensatorze mkp z standartowego na "renomowany" sporo droższy. Slyszalna roznica w wysokich tonach to wieksza rozdzielczość ale jednoczesnie gładkość dzwieku z bardziej namacalnym wokalem jak dla mnie 0.5% lub "granica percepcji" w skali calego dzwieku przed modyfikacją.

W tym przykladzie jest punkt odniesienia - poprzednie brzmienie przed modyfikacją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Slyszalna roznica w wysokich tonach to wieksza rozdzielczość ale jednoczesnie gładkość dzwieku z bardziej namacalnym wokalem jak dla mnie 0.5% lub "granica percepcji" w skali calego dzwieku przed modyfikacją.

Masz słuszność , jest to czytelne w odniesieniu do części które wymieniamy , wszelkiego rodzaju modyfikacji , wibroizolacji , dokładanych gadżetów ,a nawet jak ktoś się uprze kabli ,ale nie do brzmienia systemu, ani nawet pojedynczych jego elementów. Zmieniłem Dali Grandy na Alteci , mogę śmiało powiedzieć , że poprawa jakości odbioru o 100 %.  Dlaczego 100% ,a nie np. 30 %  , że Alteci są takie genialne ? Nie , nie są , tylko o 100 % zmienił się przekaz dźwięku , i ten obecny trafił u mnie w punkt . Kolega @nowy78 ,który to był u mnie zapewne dałby Alecom - 20 % , bo On dąży do zupełnie innego brzmienia zupełnie innej muzyki. 

@Dedal75 mądrze prawi , najpierw musimy wiedzieć co dla kogoś oznacza 100% , bez tego trudno jest ocenić czy mamy do czynienia z progresem czy wręcz przeciwnie.

A , @Kraft tak jak obiecałem , wstawiam pomiary. Suma kanałów w smoothing 1/24 .Co prawda trochę nieaktualne , trochę poprawiłem, zmieniło się ustawienie i zrobiłem małe przemeblowanie pokoju pod audio , ale pasmo się nie zmieniło. Zrobiłbym bym nowe ,ale mój mikrofon jest gdzieś w Polsce :)  I teraz pytanie do osób wybierających sprzęt w oparciu o publikowane wyniki pomiarów . Kupilibyście paczki z tak "słabym" pasmem przenoszenia ? Grają jak widać 40 - 10k Hz już ostry spadek.  

pomiar 19.01. altec.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, tomek4446 napisał:

Masz słuszność , jest to czytelne w odniesieniu do części które wymieniamy , wszelkiego rodzaju modyfikacji , wibroizolacji , dokładanych gadżetów ,a nawet jak ktoś się uprze kabli ,ale nie do brzmienia systemu, ani nawet pojedynczych jego elementów.

Kurde... masz rację 🍻

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 przyznaje , że pomysł z procentami / nadal mowa o audio :) / świetny. Twój przykład z kondensatorem , jest czytelny , mówi jaka jest skala poprawy i każdy może przeanalizować , czy taką zmianę warto wprowadzić / kasa vs efekt/, i w którą stronę idziemy robiąc upgrade tego typu. Ma to sens. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, tomek4446 napisał:

 I teraz pytanie do osób wybierających sprzęt w oparciu o publikowane wyniki pomiarów . Kupilibyście paczki z tak "słabym" pasmem przenoszenia ? Grają jak widać 40 - 10k Hz już ostry spadek.  

Nie Tomek. To co wstawiłeś, to bardziej jest pomiar Twojego pomieszczenia niż Alteców. Jak wstawić do Ciebie strojone pod sznurek Elaci lub Cantony wykres też wyszedłby nierówny. A jakby przy pomiarze Alteców przestawić mikrofon o 0,5 m, wyszedłby jeszcze inny. Myślałem, że masz jakieś bardziej profesjonalne pomiary Alteców, że piszesz, iż źle mierzą. Odpowiedź impulsowa, zniekształcenia, rozpad, pasmo itp. A okazuje się, że niewiele o ich mierzalnych właściwościach wiesz. Np. ja widzę na wykresie, że swobodnie schodzą w okolice 30 Hz, a Ty (za prospektem) piszesz, że tylko do 40 Hz.

W tej sytuacji proszę ławę przysięgłych o nie uwzględnianie przykładu "antypomiarowców", że Alteci kiepsko mierzą, a dobrze brzmią, ponieważ w rzeczywistości nie mamy pojęcia, jak te kolumny mierzą. Być może rewelacyjnie. Dziękuję Wysoki Sądzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft a miałem takie fajne plany na wieczór i kurna musiałem wpaść na pomysł z tymi pomiarami , ech :) Ale ok. jest sporo for poświęconych wyłącznie Altecom , przekopałem się przez trochę postów i miałem rację , Alteci były strojone przez inżynierów na ucho , ale też nie do końca , pomiary kontrolne były robione. Co prawda więcej jest pomiarów samych głośników niż całych skrzynek. Znalazłem tylko to:

 

a 1.jpg

a2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

No i co? Wyglądają elegancko. Od 60 Hz mieszczą się z pasmem w 5 dB. Jak po sznurku. A z BR schodzą do 30 Hz z palcem w nosie.

Mam ambiwalentny stosunek do tego co napisałeś :) Z jednej strony się cieszę , a z drugiej patrząc na wcześniejszy wykres  moich pomiarów ........ kurna buduję dom z pomieszczeniem TYLKO  do audio ! :) A poważnie to pociesza mnie fakt , że jak czytałem na forach nie tylko ja mam taki spadek , wielu ludzi z tzw. świata o tym pisze , że Alteci dociągają tak w realu do ok. 11k Hz  ,a potem w dół .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Grają jak widać 40 - 10k Hz już ostry spadek.  

Jaki spadek? Nie masz spadku, tylko podbicie od 55 do 70 Hz. Może jednak odkurzysz DSP i sobie to podbicie zniwelujesz. Nie próbowałeś?

A ten spadek powyżej 11 kHZ to możesz mieć pozorny. Zrób pomiary dla kilku ustawień mikrofonu, np. co 20 cm i uśrednij je. Może nie jest wcale tak źle.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kraft napisał:

Może nie jest wcale tak źle.

Dzięki , DSP odpada , próbowałem włączyć w tor , ale więcej psuło niż poprawiało. No , może jak do mnie wróci MiniDsp to jeszcze raz wepnę. Ale , kurna , rewelacyjnie jest tak jak obecnie , no dobra spróbuję :) 

20 minut temu, Kraft napisał:

Jaki spadek? Nie masz spadku,

Znaczy się Wilsony Alexia mogą mi skoczyć ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

Może jednak przeprosisz się z DL?

No dobra, od początku :) Serdecznie zapraszam na odsłuch. Dlaczego stosowałem DL ? Bo bas dudnił jak cholera, a najbardziej był wyeksponowany w łazience. Dlaczego nie stosuje DL ?  Bo jest idealnie , nic nie dudni , nie ma słyszalnych podbić basu . W łazience cisza. 

11 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Panie.... nawet WAMM

Myślisz ?  No jak się tak dobrze zastanowić ? ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...