Skocz do zawartości

Szkiełko i ucho, czyli obiektywnie o audio


Kraft

Recommended Posts

Miro a słuchałeś dłużej systemów z wyższej półki nie koniecznie za pierdyliony, ale takich za 50-100 tyś na przykład w dobrych warunkach akustycznych? Czy budżetowy system brzmiał tak samo dobrze jak tamte? Czy te detale o których pisał Bogusław brzmiały tak samo, czy tych detali było tyle samo, czy scena była podobna, czy dźwięk porywał tak samo, a może jednak nie? Można zbudować budżetowo dobrze brzmiący system, ale systemy grające wybitnie kosztują już swoje tego się nie oszuka niestety trzeba tego posłuchać by się przekonać, na wykresie tego się nie odczyta(Miro ta uwaga nie do Ciebie). Chodzi mi o odsłuch, a nie oglądanie na AS.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sanwing napisał:

Bogusław zaraz i tak sprowadzony zostaniesz do poziomu pomiaru... Ja sądzę że największym problemem w całym tym audio jest brak odniesienie i nieokreślenie brzmienia docelowego.

No! .. obeszło się bez noży. 😊

Przez ostatni rok znacznie mniej odwiedzam salony PremiumSound, Kezard, Top HIFI Sopot, Albatros Gdynia, czy Antrax Gdansk. Kiedyś bywałem tam częściej i słuchałem najróżniejszych konfiguracji, takie słuchanie uczy, jak sprzęty potrafią odtworzyć głosy i instrumenty, ich brzmienie, budowanie sceny i dziś wiem, że mój sprzęt docelowy to kolumny? za 50-70k / wzmacniacz 30-40k . źródło to nie mniej niż 20k, problem to DAC ale podejrzewam, że będzie to coś z Lampizatora którego słyszałem u Bazodruta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Sanwing napisał:

Miro a słuchałeś dłużej systemów z wyższej półki nie koniecznie za pierdyliony, ale takich za 50-100 tyś na przykład w dobrych warunkach akustycznych?

W nawet b.dobrych warunkach akustycznych (odnoszac to do mojego salonu w ktorym akustyka jest taka jak w przecietnym mieszkniu), jednak przyznam szczerze ze ich cena nie była az tak wysoka jak np. 50-100kzł. 

Jedno mozna napisać na pewniaka. Nigdy nigdzie nie znalazłem/odsluchalem dzwieku ktory w 100% zmasakrowalby moj set! Zawsze jest tak ze jesli cos jest w danym aspekcie dzwieku lepsze to znowu w innym gorsze. Tego Nie da sie "przeskoczyć". 

Jesli jednak jestem w błędzie to fajnie by było stworzyć taka liste sprzętów totalnie bezkompromisowych w ktorych dzwiek jest z gornej półki. Jednak dochodzimy wowczas do twierdzenia co to znaczy z gornej polki i co jest tego wyznacznikiem? Czy to dzwiek transparetny, a moze taki znieksztalcony 2-ga harmoniczna lampy, czy tez odwzorowujacy dokladnie akustyczmy dzwiek w "realu"?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Temat bez odpowiedzi a tworzenie bezkompromisowego audio mozna o kant d... potłuc  , bo i tak znaczenie maja subiektywne wrazenia i doswiadczenia odbiorcy.

Nie tak do końca. Jak uda Ci się posłuchać systemu audio naprawdę ,, bezkompromisowego'' to o żadnych subiektywnych odczuciach nie ma mowy. Siedzi się na d....ie z wrażenia z otwartą buzią. To nie są subtelności wtedy tylko strzał łopatą prosto w czoło. Ja taki system znam i niechętnie jadę go słuchać, bo potem przez parę dni nawet nie mam ochoty swojego odpalać:-)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, HQ150 napisał:

Jak uda Ci się posłuchać systemu audio naprawdę ,, bezkompromisowego'' to o żadnych subiektywnych odczuciach nie ma mowy. Siedzi się na d....ie z wrażenia z otwartą buzią

Nie jest problemem stworzyć system ktory "zpoliczkuje" mnie dokładnością, koherencja, sybtelnoscia wysokich, niewiarygodnym basem z niesamowitą kontrolą, wyrafinowanym, czy tez szybkim i precyzyjnym... jednak nie mozna tego otrzymac z jednego produktu. Zawsze sa te cechy w roznych systemach. Do tej pory nie spotkalem sie z set-em ktory bylby pod kazdym względem perfekcyjny i szczerze chcialbym kiedyś móc usłyszeć dzwiek ktory by mnie tak sponiewierał jak opisujesz.  W kazdym mozliwym aspekcie dzwieku. Po prostu nie wierze ze coś takiego jest mozliwe nawet za dowolną kwotę. Obstawiam że zasiadajac przed czymś perfekcyjnym i tak "wytknalbym" jakies niedociągnięcia ktore mozna by poprawić. 

Wszystko co pisze odnosze do np. Instrumentow "na żywo" - bo to jest dla mnie wyznacznikiem doskonałości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Nie jest problemem stworzyć system ktory "zpoliczkuje" mnie dokładnością, koherencja, sybtelnoscia wysokich, niewiarygodnym basem z niesamowitą kontrolą, wyrafinowanym, czy tez szybkim i precyzyjnym... jednak nie mozna tego otrzymac z jednego produktu. Zawsze sa te cechy w roznych systemach.

Nie. Można to mieć z jednego. Jak masz wolne ze 40-50tzł to spokojnie da się to ogarnąć. Nie licząc oczywiście pomieszczenia zaadaptowanego akustycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Zawsze sa te cechy w roznych systemach.

 

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

Można to mieć z jednego. Jak masz wolne ze 40-50tzł to spokojnie da się to ogarnąć.

Obaj wydaje mi się macie rację. Owszem można zbudować system który spełni nasze oczekiwania , ale słowami kluczowymi są NASZE oraz ZBUDOWAĆ. A budowanie to krew , pot, łzy, masa najczęściej straconej kasy , mnóstwo przetestowanych konfiguracji. Można rzecz jasna kupić system z tzw. gotowca np. na podstawie pomiarów opinii itd. ale tak naprawdę to wówczas to My się dostosowujemy do brzmienia, a nie odwrotnie. Znam ludzi dla których referencyjny jest głośnik bluetooth , kupiony na bazie opinii z rankingu zagramanicznego , bo nic innego w życiu nie słyszeli / piszę poważnie/. Często spotyka się w nazwach , opisach jednostkowych elementów toru audio słowo referencyjny. Sorry , ale dla mnie to kompletnie nic nie znaczy. Nie słyszałem za to by ktoś opisywał cały system jako referencyjny , nie mówiąc już o brzmieniu. W skali mikro , będąc u kolegów z forum zwróciłem uwagę na fakt , że każdy zwracał uwagę na zupełnie inny aspekt brzmienia i nie mówię o paśmie , o którym często piszą " nowicjusze " typu za duży . za mały bas , wysokie itd. Mowa albo o brzmieniu pojedynczych instrumentów, o czym ładnie napisał @Bogusław Kożyczkowski , dążenie do oddania realnego brzmienia gitary elektrycznej , albo oddanie całej atmosfery koncertu / nawet takiego niuansu jak oklaski , gdzie słychać pojedyncze klaśnięcia gdzieś tam z tylnych rzędów i dźwięk dokładnie obrazuje gdzie siedzą te osoby/. Kolejna wizja dźwięku to  realizm do bólu , ma być słychać wszystko bez jakichkolwiek podkolorowań , od tzw " powietrza" , po błędy w realizacji płyty . I w końcu mój dźwięk , zrównoważony , lampowo niedoskonały , z nutą detaliczności tranzystora / RME /, ze spokojnym ,  pełnym ,bez fajerwerków brzmieniem kolumn . 

Dlatego @HQ150 tak trudno się wstrzelić w oczekiwania drugiej osoby. Mówienie , że można zbudować system obojętnie za jaką kwotę , że wszystkim szczęka opadnie jest trochę na wyrost. Dopóki McIntosh prezentował swój system na AVS z Rockportami szczęka mi zawsze opadała , jak zaczął ze swoimi kolumienkami / ponad 600 tys./ para/ to jakoś ten dźwięk przestał mi pasować. Jak MBL przyjeżdżało ze swoimi największymi cebulkami ,to były tłumy i zachwyt , jak chyba w 2018 r. zaprezentowali mniejsze, to były puchy w boksie , bo grało to tak sobie , biorąc jako skalę inne systemy na AVS / do tego stopnia im się nudziło , że jak gość  od MBL-a puścił moją płytkę RAZ , DWA , TRZY " Młynarski " to potem chciał ją ode mnie odkupić  :) /. W następnym roku przytargali ponownie te największe. A tak mi się jeszcze przypomniało , Ci którzy byli na AVS w 2017 roku zapewne widzieli i słyszeli takie monstrum jak Opera Pivetta / 1 600 000 euro / z podpiętymi Orbitalami Zeta Zero , powiem krótko , może i bym się zamienił , ale sporo by mi musieli  dopłacić :) I naprawdę moja opinia nie była odosobniona. Dobór audio to sztuka ,której można się nauczyć wg. mnie wyłącznie poprzez praktykę , wyczytana teoria niewiele daje.

pivietta.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kenobi napisał:

Bierze sie to co mozliwie najlepsze w budzecie i jest git.

Tylko skąd wiesz , że to jest najlepsze ? Bo ktoś tak powiedział , czy przeczytałeś , że będzie Ci pasować?

Polecam w takim razie głośnik bluetooth JBL- a , świetny dźwięk i jak słyszałem od znajomych budowlańców niezniszczalny , nawet jak wpadnie do betoniarki to nadal działa. Nie wiem tylko , czy zmieści Ci się w budżecie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyka czestotliwosciowa, doskonałość, poziom szumów i mnostwo innych parametrow i testow na sprzęcie 😉

Na pewno nie wybiore tego co Ty mi polecisz, przecież możesz mieć wypaczony sluch,  moze i doradzisz  innym nowicjuszom sprzet z ktorego oczywiscie moga tez byc zadowoleni i tez będą sie przyzwyczajać do wypaczonego brzmienia i zalożycie klub takiegeo brzmienia.

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kenobi napisał:

Na pewno nie wybiore tego co Ty mi polecisz, przecież możesz mieć wypaczony sluch,  moze i doradzisz  innym nowicjuszom sprzet z ktorego oczywiscie moga tez byc zadowoleni i tez będą sie przyzwyczajać do wypaczonego brzmienia i zalożycie klub takiegeo brzmienia.

Polecam załapać się na lekcje online szkół podstawowych , przy odrobinie szczęścia trafisz akurat na taką , gdzie tematem będzie czytanie ze zrozumieniem .

Przykro mi , że nie kupisz tego co Ci polecę. A zaraz ...... ja nikomu nic nie polecam :) Nie jestem wróżką. Mogę jedynie podać pod rozwagę jakiś gramofon czy wzmacniacz , każdy wybiera sam. 

A swoją drogą skąd wiesz co to jest wypaczone brzmienie , byłeś na jakiś odsłuchach , jakieś przykłady ? Piszę poważnie , bo to cenne uwagi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fafniak napisał:

i jesteś pewny że to będzie optymalny wybór ?

Tak jestem tego pewny. 

Przez lata zajmowalem się kalibracja systemow do druku. Kazdy sprzęt wymagal kalibracji,  ale mozna tez po pomiarach bylo ocenić na ile jest zblizony do ktoregoś standardu kolorów. To samo dotyczy dzwięku.

To samo dotyczy sprzetu audio. Z tego co widze wzmacniacze i dace doszly do doskonalosci, gorzej z kolumnami , i tu jest jest spora rozbierznosć a idealu się nie znajdzie ale mozna po pomiarach ocenic ktore są rowniejszexa ktore cos tną lub eksponują. Pozostaje jeszcze pomieszczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, tomek4446 napisał:

Polecam załapać się na lekcje online szkół podstawowych , przy odrobinie szczęścia trafisz akurat na taką , gdzie tematem będzie czytanie ze zrozumieniem .

Przykro mi , że nie kupisz tego co Ci polecę. A zaraz ...... ja nikomu nic nie polecam :) Nie jestem wróżką. Mogę jedynie podać pod rozwagę jakiś gramofon czy wzmacniacz , każdy wybiera sam. 

A swoją drogą skąd wiesz co to jest wypaczone brzmienie , byłeś na jakiś odsłuchach , jakieś przykłady ? Piszę poważnie , bo to cenne uwagi.

Nic nie polecasz ale podajesz pod rozwagę , genialne dyplomatyczne wytlumaczenie 🤣

Tak bylem na odsluchach, brak wiedzy, doradzone na forach kolumny, troche sugestii sprzedawcy , lepsze pomeszczenie niz w ktorym stanęly i wyszla ponad 10 lat temu lipa. Tym razem podszedlem do sprawy mozno technicznie i jestem mega zadowolony, nawet widze po wykresach niedoskonalosci posiadanych wczesniej kolumn i czego im bralowało. Teraz wydaje mi się to takie proste. Tylko kilkanascie lat temu malo bylo pomiarow.

6 minut temu, Fafniak napisał:

Ok. twój świat, twoje małpy, twoja kas

Moze ty żyjesz w zoo, nie mam zadnej malpy w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś pisałem ze moj wzmacniacz oddaje kilka pierwszych watow w klasie a , ale jeden z forumowiczow tutaj napisał mi ze prawdopodobnie to co słyszę to znieksztalcenia skrośne... hmmm no może i ma racje. Wiec teraz pisze ze moj wzmacniacz gra kilka pierwszych watow w klasie a, chociaż niewykliczone ze sa to znieksztslcenia i tylko tak mi sie wydaje. Jednak lubie je mimo wszystko tak jak noektorzy lubia znieksztalcenia jakie wprowadza lampa. 

Ogolnie to Fajne to audio jest :)

To tak by dyplomatycznie uspokoić nieco watek bo robi sie nerwowo ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie znam. Bardziej z cyrkiem to mi sie audiofile kojarzą niz ja sam. Tym razem bez obrazy. Cyrk to sztuka. Audio tez. Jak sztuka malowana rózne osoby rożną lubia. Tak rozne osoby lubia inne brzmienie, lampa, skosne A (choc nie widze powodow aby przejscie miedzy klasami mialoby cos zniekształcać jesli jest dobrze zrobione) , czy kolumny które cos uwypuklaja.

Ja zawsze byłem scisly, matematyka, fizyka, elektronika, programowanie, te sprawy. Ja chce slyszec album tak jak zostalanagrany, potem ew go poprawić. Moze to moccno przesadzony przykład ale nie chce aby Knopfler spiewał glosem Eltona bo tak mi się podoba.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kenobi napisał:

Teraz wydaje mi się to takie proste.

Jeżeli wystarczą Ci wykresy do oceny kolumn, to... no cóż, mogę tylko pogratulować - wielki szacun 👍

A z tych poniżej, które wydają się najlepsze? ;) Wprawdzie mierzone w moim pokoju, ale tak właśnie ich słuchałem. Na obu wykresach są te same pomiary, różnią się wygładzeniem. Dodam, że najtańsze są +/- jakieś 10x tańsze od najdroższych :) 

V601_BE718_FR135Ex.jpg

V601_BE718_FR135Ex_6.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kenobi napisał:

Moze to moccno przesadzony przykład ale nie chce aby Knopfler spiewał glosem Eltona bo tak mi się podoba.

E no o takim przesadzeniu to chyba juz nie rozmawiamy :)

2 minuty temu, nowy78 napisał:

 Na obu wykresach są te same pomiary, różnią się wygładzeniem. Dodam, że najtańsze są +/- jakieś 10x tańsze od najdroższych :) 

V601_BE718_FR135Ex.jpg

V601_BE718_FR135Ex_6.jpg

Chcesz powiedziec ze te dwa wykresy to dwie rozne pary kolumn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy :) . Jeden z kanałów z miejsca odsłuchowego.

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Chcesz powiedziec ze te dwa wykresy to dwie rozne pary kolumn?

 

Przed chwilą, Kenobi napisał:

Druga sprawa w jakim pomieszczeniu byly robione pomiary, bo pomieszczenie moze miec wiekszy wplyw na charakterystyke pomiaru niz same kolumny

To oczywiste.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...