Skocz do zawartości

Nowy wzmacniacz

Recommended Posts

37 minut temu, Felix1 napisał:

Ale w takim razie mówimy o dwóch różnych rzeczach. DL koryguje fazę, w ograniczonym zakresie pierwsze odbicia, poprawia kontrolę basu. To jest dużo więcej, niż zwykły equalizer parametryczny.

Jeśli koryguje fazę, to oznacza, że naprawia głównie głośniki a nie pomieszczenie (chyba, ze mamy niesymetrycznie ustawiony punkt odsłuchowy względem kolumn :D). Natomiast pierwsze odbicia i kontrola basu to tylko wynik zmiany SPLa, ewentualnie fazy (ryzykowne). Oczywiście wynikiem działania DL czy wielu innych korekcji jest lepsze radzenie sobie z odbiciami, czy lepsza kontrola basu (co by to nie miało oznaczać), ale nie można tego nazywać funkcją a efektem :)

Mógłbyś pokazać, tak z ciekawości, jaki jest wynik DL - w sensie jaka jest modyfikacja sygnału wejście/wyjście. Oraz napisać, jakimi "pokrętłami" możemy kręcić - tutaj w kontekście tego, co możemy zmienić (poza parametrami eq, bo akurat jest oczywiste :)). Chciałbym zrozumieć funkcje zakres funkcji :) 

ps. żeby nie było, ja nie jestem miłośnikiem modyfikacji sygnału, ale wiem, że może sporo poprawić i nie chcę negować używania ogólnie pojętego DSP, bo uważam, że przyjemność słuchania jest na pierwszym miejscu :) a jak to osiągamy, to już wtórne.

23 minuty temu, hubert hubert napisał:

Jeśli koryguje fazę, to oznacza, że naprawia głównie głośniki a nie pomieszczenie (chyba, ze mamy niesymetrycznie ustawiony punkt odsłuchowy względem kolumn :D). Natomiast pierwsze odbicia i kontrola basu to tylko wynik zmiany SPLa, ewentualnie fazy (ryzykowne).

Bo nazywanie DL (podobnie jak Room Perfect) systemem korekcji akustyki pomieszczenia jest uproszczeniem. Te systemy poprawiają cały układ akustyczny, włącznie z głośnikami.

1 godzinę temu, hubert hubert napisał:

Oczywiście wynikiem działania DL czy wielu innych korekcji jest lepsze radzenie sobie z odbiciami, czy lepsza kontrola basu (co by to nie miało oznaczać), ale nie można tego nazywać funkcją a efektem :)

Nie bardzo rozumiem, do czego zmierzasz. Niezależnie od tego jak to nazwiemy, ważne chyba że działa?

1 godzinę temu, hubert hubert napisał:

Mógłbyś pokazać, tak z ciekawości, jaki jest wynik DL - w sensie jaka jest modyfikacja sygnału wejście/wyjście. Oraz napisać, jakimi "pokrętłami" możemy kręcić - tutaj w kontekście tego, co możemy zmienić (poza parametrami eq, bo akurat jest oczywiste :)). Chciałbym zrozumieć funkcje zakres funkcji :) 

Nie mógłbym, bo po prostu nie mam na to czasu.

Użytkownik zmieniać może tylko krzywą SPL, resztę DL robi automatycznie.

Polecam poczytać na początek ogólny opis ze strony DL:

https://live.dirac.com/technical-information/

Doczytałem pod linkowaną stronę do połowy. Jak żywo, przypomniała mi się strona z MQA parę lat wstecz, czego to tam nie dokonano by uchwycić piękno muzyki? od samego czytania pochwał, już mam lepsze samopoczucie.

DDR24 i DL miał jedno zadanie, poprawić dźwięk przy obecnym ustawieniu kolumn (pod ścianą) bez angażowania środków na panele z waty na ścianach. 

U mnie mu nie wyszło, teraz skrzynka jest u @Asia liczę ze tam więcej zdziała, bo jest trochę niedobrego basu, acz podejrzewam, że szału nie będzie. Wkrótce się przekonamy.

Potwierdzam, wczoraj dostałam DDRC-24. Podłączyłam, zainstalowałam wszystkie niezbędne aplikacje. Wyczyściłam wcześniejsze konfiguracje. Nie miałam z tym żadnych kłopotów. Komputer widzi urządzenie.

Dziś będę robić pomiary.

Edytowano przez Asia

1 godzinę temu, Asia napisał:

Potwierdzam, wczoraj dostałam DDRC-24. Podłączyłam, zainstalowałam wszystkie niezbędne aplikacje. Wyczyściłam wcześniejsze konfiguracje. Nie miałam z tym żadnych kłopotów. Komputer widzi urządzenie.

Dziś będę robić pomiary.

chyba musze wgrać do laptopa czysty win 10, bo u mnie nie widział DDR w urządzeniach.

No i z win 7 szło ze zmiennym szczęściem.

41 minut temu, S4Home napisał:

Masz jeszcze Fyne? Może sprawdzisz różnice przy obu konfiguracjach?

Piotr

Piotrek, .. DL nie do tego służy, chcesz sprawdzić charakterystykę kolumn? to RAW i mikrofon nie więcej niż 1m od kolumny.

9 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

DDR24 i DL miał jedno zadanie, poprawić dźwięk przy obecnym ustawieniu kolumn (pod ścianą) bez angażowania środków na panele z waty na ścianach. 

Tylko jedno pytanie.

Czy Twoim zdaniem większe (bardziej zauważalne) zmiany uzyskujesz wymianą kabli czy za pomocą DL? 

2 godziny temu, slaw0001 napisał:

Tylko jedno pytanie.

Czy Twoim zdaniem większe (bardziej zauważalne) zmiany uzyskujesz wymianą kabli czy za pomocą DL? 

To trudne pytanie. Na pewno DDR24 wychodzi taniej, niż moje kable, a to ważny czynnik. Gdybym miał wybierać, gdzie lepszy jest zysk, to musiał bym porównać DDR24 na innym okablowaniu (zwykłym) bo przy tym co mam to na pewno mocno zmniejszało szanse skrzyneczki. 

17 minut temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

To trudne pytanie. Na pewno DDR24 wychodzi taniej, niż moje kable, a to ważny czynnik. Gdybym miał wybierać, gdzie lepszy jest zysk, to musiał bym porównać DDR24 na innym okablowaniu (zwykłym) bo przy tym co mam to na pewno mocno zmniejszało szanse skrzyneczki. 

Miałem coś odpisać, podlinkować bardziej szczegółowe dokumenty techniczne od DL, ale przez wzgląd na powyższe pasuję.

Edytowano przez Felix1

Ja nie jestem jak osoby od pomiarów muzyki, ja słucham uszami albo coś daje zysk albo nie, oceniam przyrost do ceny i nie zawsze (przyrost) jest tego warty. Żadna dokumentacja techniczna nie zmieni tego co słyszę z mojego systemu, kto mnie zna ten wie, że nie rozumiem zachwytów osób., które cieszą się muzyką na podstawie dokumentacji czy parametrów.

Sam DDR24 możliwe, że miałby większe szanse na zwykłym okablowaniu w moim systemie, bo z wkładem jaki włożyłem w dostrojenie mojego "grania" wzorując się na odsłuchach u innych czy dobierając odpowiednio kable w drodze testów, ta skrzyneczka ... nie miała łatwo przebić obecnego grania. Należy tez zaznaczyć, że DDR24 to skromne urządzenie i z wieloma ograniczeniami technicznymi, które potrafi skorzystać z dobrodziejstwa Dirac Live, więc jak to w życiu, moją opinie proszę traktować z przymrużeniem oka.

PS. Przez długi czas widziałem na giełdzie wystawiony DDRC-22D i zawsze się zastanawiałem, czemu ktoś go sprzedaję i czy go nie kupić?

Niekiedy korekty wprowadzane przez takie urządzenia mogą spowodować uczucie "sztuczności" i np. Bogusławowi się to nie podoba bo czuje ,że coś tu nie gra :D Oczywiście może to być zła konfiguracja itp. ale po co tracić życie jak można bez DDR24 sobie słuchać ?

3 godziny temu, Kubakk napisał:

Niekiedy korekty wprowadzane przez takie urządzenia mogą spowodować uczucie "sztuczności" i np. Bogusławowi się to nie podoba bo czuje ,że coś tu nie gra :D Oczywiście może to być zła konfiguracja itp. ale po co tracić życie jak można bez DDR24 sobie słuchać ?

Dlatego na ich tle DL jest tak niezwykły.

3 godziny temu, Kubakk napisał:

Mi po głowie krąży jakiś dziwna myśl, że przy nie najlepiej dobranej konfiguracji sprzętowej (wliczając w to słabe/zwykłe kable) może? z braku możliwości optymalnego ustawienia kolumn, taki DL ma szanse czynić dużo poprawy, zrobić to coś, co w tym grającym systemie być powinno, a czego właśnie brakuje bez DL. Obym się mylił.

Ale wkrótce będzie kolejny opis działania DDR24+DL, który potwierdzi lub pogrzebie moje rozumowanie.

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Mi po głowie krąży jakiś dziwna myśl, że przy nie najlepiej dobranej konfiguracji sprzętowej (wliczając w to słabe/zwykłe kable) może? z braku możliwości optymalnego ustawienia kolumn, taki DL ma szanse czynić dużo poprawy, zrobić to coś, co w tym grającym systemie być powinno, a czego właśnie brakuje bez DL

No nie. DL nie służy do ”podciągania” słabego sprzętu, tylko do KOREKCJI AKUSTYKI, która szwankuje niestety w większości naszych pomieszczeń. Osobiście wolałbym mieć zaadaptowane pomieszczenie i słuchać bez DL, ale jest jakie jest i tu DL jest nieoceniony, ale tez trzeba dać mu szansę i trochę osłuchać i wtedy wydawać wyroki. Lecz trudno sie do tego zmotywować jak tak naprawdę to z góry sie oczekuje żeby nie zadziałał.

23 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Piotrek, .. DL nie do tego służy, chcesz sprawdzić charakterystykę kolumn? to RAW i mikrofon nie więcej niż 1m od kolumny.

U Asi duzym problemem jest akustyka pomieszczenia. Byłem ciekaw jak zmieni się charakterystyka zarówno Focala jak i Fyne.

4 minuty temu, S4Home napisał:

U Asi duzym problemem jest akustyka pomieszczenia. Byłem ciekaw jak zmieni się charakterystyka zarówno Focala jak i Fyne.

U Aśki tak, 42Hz bije po oczach i nie tylko.  Zobaczymy co tam zdziała DDR24, a potem ...... branża ... w osobie Piotrka z salonu S4Home, będzie testować owe urządzenie.  To dopiero będzie ciekawe.

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Dla mnie to już dziś bez znaczenia co robi DL. Oczywiście nie wykluczam, że nasze drogi kiedyś skrzyżują się ponownie.

No, ale jesteś tu na forum juz jakimś autorytetem a przeciez doskonale orientujesz sie jak to działa i warto nie wprowadzac w błąd potencjalnych zainteresowanych.

Przy okazji. A nie masz gdzieś wyników z Twoich pomiarów do podzielenia się z "gawiedzią"? Zawsze to jakiś materiał porównawczy.

22 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Ja nie jestem jak osoby od pomiarów muzyki, ja słucham uszami albo coś daje zysk albo nie, oceniam przyrost do ceny i nie zawsze (przyrost) jest tego warty. Żadna dokumentacja techniczna nie zmieni tego co słyszę z mojego systemu, kto mnie zna ten wie, że nie rozumiem zachwytów osób., które cieszą się muzyką na podstawie dokumentacji czy parametrów.

Ja również słucham uszami, choć jakaś tam znajomość techniki i fizyki pozwala łatwiej zrozumieć pewne zjawiska. Sam jednak uważam, że obecnie wykonywane pomiary są ułomne i nie pokazują całego obrazu, bo różnice w brzmieniu dwóch identycznie wypadających w pomiarach urządzeń muszą mieć jakieś uzasadnienie. Nie, nie kupuję "psychoakustyki", bo ona ma wpływ, ale nie aż taki.

Natomiast mimo wszystko znajmy miarę. Jeżeli piszesz, że większe różnice uzyskuje kablami niż DSP, to albo masz idealnie zaadaptowane pomieszcze, albo coś tu jest nie tak.

I stawiam, że coś tu jest jednak nie tak. Najprawdopodobniej błąd polega na pomieszaniu XLR i RCA. Powinieneś zrobić porównanie na RCA, wtedy byłoby ono miarodajne. Ewentualnie wypożyczyć np. NAD C658, który ma DL i wyjścia XLR. Wtedy można by było mówić o porówaniu. Zakładam, że twój wzmacniacz ma topologię zbalansowaną, więc siłą rzeczy podłączając do niego coś po RCA, to coś zagra gorzej niż po XLR.

12 godzin temu, slaw0001 napisał:

Lecz trudno sie do tego zmotywować jak tak naprawdę to z góry sie oczekuje żeby nie zadziałał.

To jest chyba strzałw dziesiątkę.

3 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Dla mnie to już dziś bez znaczenia co robi DL.

Odnoszę wrażenie, że od początku było, że ten test miał tylko udowodnić, że DSP jest do kitu, a system trzeba "stroić" kablami...

2 godziny temu, slaw0001 napisał:

No, ale jesteś tu na forum juz jakimś autorytetem a przeciez doskonale orientujesz sie jak to działa i warto nie wprowadzac w błąd potencjalnych zainteresowanych.

O tym właśnie pisałem wcześniej. Ale jak widać "sprostowania" nie ma co oczekiwać. Już poszło w świat zdanie lokalnego autorytetu - DSP nie działa. A czemu? To już nie ma znaczenia...

8 godzin temu, Felix1 napisał:
12 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Dla mnie to już dziś bez znaczenia co robi DL.

Odnoszę wrażenie, że od początku było, że ten test miał tylko udowodnić, że DSP jest do kitu, a system trzeba "stroić" kablami...

Czemu się czepiacie? DSP widocznie działa najlepiej na tanich/słabych kabelkach. Bogusław ma same drogie (czytaj dobre) kable. Gruba cebula na to wszystko poszła (te wszystkie carbon'y, poseidony, ban-ban'y) i co, przychodzi taka popierdółka DL i wywraca wszystko do góry nogami? Ooo, nie, nie! 

8 godzin temu, Felix1 napisał:

Już poszło w świat zdanie lokalnego autorytetu - DSP nie działa. A czemu? To już nie ma znaczenia...

No i dobrze, że poszło w świat. A niech się ludzie uczą, że kablami można poprawić wszystko, włącznie z korekcją pomieszczenia 😆

Ehhh... Bogusław, po co Ci to było skoro od początku wiedziałeś, że wolisz swoje (kabelkowe) metody... Przypuszczam, że nikt by się nawet nie przyczepił gdybyś nie pisał o wyższości drogocennych kabli nad tym wszystkim. A tak to wyszło jak wyszło - komediowo i wybitnie po audiofilsku.  

1 godzinę temu, JohnDoe napisał:

Ehhh... Bogusław, po co Ci to było skoro od początku wiedziałeś, że wolisz swoje (kabelkowe) metody... Przypuszczam, że nikt by się nawet nie przyczepił gdybyś nie pisał o wyższości drogocennych kabli nad tym wszystkim. A tak to wyszło jak wyszło - komediowo i wybitnie po audiofilsku.  

Metoda na DL jest tańsza i pasuje do każdego pomieszczenia, czego o mojej konfiguracji nie mogę być pewien.

Inna sprawa to owy sprzęt do DL, jedyny co jeszcze mnie interesował to 22D. Ale też i On ma ograniczenia, o ile można mu podać z Qobuz 24-192 o plikach DSD nie wspomnę, to na wyjściu do DAC będzie wszystko obcięte rozdzielczość 24-96k. Kolejna sprawa to lokum .. ja mam 5 pokoi teraz (a w domu obecnie 3 osoby) i dwa kolejne czekają, więc przeznaczenie jednego pomieszczenia na jaskinie audio, nie jest żadnym problemem i na pewno tak się skończy. Podsumowując - czy ja na pewno potrzebuję Dirac Live??? 

Każdy z nas miał w życiu wieżę gdzie można było ustawić sobie tryb "hall", "stadion", "room", czy cokolwiek jeszcze innego. Więc wszyscy wiemy, że cyfrowa zmiana sygnału jest możliwa. A czy jest korzystna, trzeba odpowiedź sobie samemu przed własnym sumieniem, bo żadna obiektywna miara tego nie potwierdzi.
Nie wiem, czemu niektórzy się dziwią, że u kogoś DL zmienia tak bardzo mało. Może po prostu, według algorytmów nie ma czego poprawiać. Skąd więc zaskoczenie?

Aha, podkręcone kolorki w TV na wystawach też się lepiej sprzedają, niż te w trybie neutral.

Z DL jest jak z buforem lampowym, małe pudełko a z byle systemu na zrobić szczyt [emoji846] trzeba zejść na ziemię. Poznać swój system, pomierzyć, wiedzieć, czy są potrzeby wyraźnych korekt.

9 godzin temu, hubert hubert napisał:

Każdy z nas miał w życiu wieżę gdzie można było ustawić sobie tryb "hall", "stadion", "room", czy cokolwiek jeszcze innego.

Co to ma wspolnego z DL? To jak porównać skuter z Mercedesem. Oba pojazdy mają kółka.

Z DL jest jak z buforem lampowym, małe pudełko a z byle systemu na zrobić szczyt emoji846.png trzeba zejść na ziemię. Poznać swój system, pomierzyć, wiedzieć, czy są potrzeby wyraźnych korekt.

Mam wrażenie, że nie znasz DL. To jest sytem KOREKCJI AKUSTYKI POMIESZCZENIA. Poza kolumnami, pozostałe komponenty maja znikomy wpływ na jego działanie.

Aha, podkręcone kolorki w TV na wystawach też się lepiej sprzedają, niż te w trybie neutral.

🤦‍♂️