Skocz do zawartości

NASZE GRAMOFONY (gramofon-policzmy się)


Recommended Posts

21 godzin temu, Highlander_now napisał:

Proszę zwrócić uwagę, że wyrasta nam pokolenie głuchych. Nie piszę tu o słuchających rzeczy muzykopodobnych lecz o fizycznym głuchnięciu młodego pokolenia. To zasługa schlebianiu gustów, czyli zawsze głośno i bardzo dużo basu. To uszkadza delikatny aparat słuchowy, zupełnie nieprzystosowany w drodze ewolucji do tego typu dźwięków jakie może serwować i serwuje "cyfra"

Warto też zwrócić uwagę, co się dzieje w dziale Kino Domowe. Tam pod tym pojęciem "Kino domowe", to stereo nie mieści się w wyobrażeniu. Najlepiej, żeby było 7,9 głośników + 1 centralny + 4 subwoofery. Często padają stwierdzenia, że centralny + sub, to najważniejsze głośniki. Może mam bardziej konserwatywne podejście, ale pomimo zrobienia tego KD wielokanałowego, to w stereo, ...świetnie jest budowana scena, z wokalistą/dialogami w "ścianie/ekranie" dokładnie na środku. I można też bez suba, oglądać, i też cicho. A jak chcę "masy dźwiękowej" to po prostu podkręcam volume.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, AutoPirat napisał:

Warto też zwrócić uwagę, co się dzieje w dziale Kino Domowe. Tam pod tym pojęciem "Kino domowe", to stereo nie mieści się w wyobrażeniu. Najlepiej, żeby było 7,9 głośników + 1 centralny + 4 subwoofery. Często padają stwierdzenia, że centralny + sub, to najważniejsze głośniki. Może mam bardziej konserwatywne podejście, ale pomimo zrobienia tego KD wielokanałowego, to w stereo, ...świetnie jest budowana scena, z wokalistą/dialogami w "ścianie/ekranie" dokładnie na środku. I można też bez suba, oglądać, i też cicho. A jak chcę "masy dźwiękowej" to po prostu podkręcam volume.

Kogo interesuja Twoje dziwne przemyslenia na temat dzialu Kino Domowe w temacie o gramofonach? Ja wiem, ze wedlug Twojej stopki powinienem siedziec cicho, zeby Cie nie obrazac, ale bez przesady. Czytam i sledze jakies ciekawe watki, a coraz czesciej trafiam na Twoje odklejone wpisy, ogarnij sie. Pomijajac, ze ciezko Cie zrozumiec, to nie wiadomo juz, czy Ty trollujesz, czy na serio taki jestes.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@no_i_fajnie twojj wpis, to taki zaklocacz ktory jest przyczynkiem do OT prosze to specjalnie dla ciebie poczytaj powinno cie mocno zainteresowac tez z cyklu FAJNE: https://fajnepodroze.pl/gupiki-informacje-ciekawostki/ (staram się pisac w twoim jezyku, bez polskich znakow, zebys bardziej zrozumial)

@Highlander_now w nawiązaniu do wypowiedzi i w przeciwieństwie, to bardzo szanuję i cenię bardzo wyważone i pomocne wypowiedzi. Dodatkowo, o ile mi wiadomo kolekcjonuje muzykę klasyczną na czarnych winylach. I tu mam ciekawy pomysł na wątek, może kiedyś, jak czas pozwoli, wspólnie rozwiniemy. I może mniej będzie szumu, w postaci powyższych "zakłócaczy".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AutoPirat napisał:

 twojj wpis, to taki zaklocacz ktory jest przyczynkiem do OT prosze to specjalnie dla ciebie poczytaj powinno cie mocno zainteresowac tez z cyklu FAJNE: https://fajnepodroze.pl/gupiki-informacje-ciekawostki/ (staram się pisac w twoim jezyku, bez polskich znakow, zebys bardziej zrozumial)

A Twoj czym byl? Przeciez nie byl w temacie. To wlasnie Ty zaklocasz tematy. Kiedy nauczysz sie stawiac przecinki, wtedy bedzie to wszystko bardziej zrozumiale.

4 minuty temu, AutoPirat napisał:

Dodatkowo, o ile mi wiadomo kolekcjonuje muzykę klasyczną na czarnych winylach.

Fajnie, ze dowiadujesz sie o sobie ciagle czegos nowego :)

Na dzisiaj juz mi Ciebie wystarczy, takze milego dnia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, no_i_fajnie napisał:
1 godzinę temu, AutoPirat napisał:

Dodatkowo, o ile mi wiadomo kolekcjonuje muzykę klasyczną na czarnych winylach.

Fajnie, ze dowiadujesz sie o sobie ciagle czegos nowego :)

Oj pogrążasz się. Każdy czyta i widzi stan Twojego umysłu. I właśnie, co do ogonków, to taka mała subtelna, acz ogromna różnica: JA kolekcjonujĘ, ON kolekcjonujE. I właśnie widać jak na dłoni, jak czytasz, i sobie tworzysz i dopowiadasz w głowie. A potem masz zafałszowany obraz postrzegania świata. Serio: mniej wirtualu, a więcej realu życzę. 

Ta w ogóle,  @no_i_fajnie, czy posiadasz i korzystasz z gramofonu? To można by było, jak w temacie wątku o czymś porozmawiać?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, AutoPirat napisał:

JA kolekcjonujĘ, ON kolekcjonujE.

Tak, wiem. Chodzilo mi zupelnie o cos innego. Pisales o sobie: „o ile mi wiadomo kolekcjonuje muzyke”, to chyba dziwne zdanie, prawda? Zreszta, szkoda gadac, jestes dziwny.

Co Ty, mistrzu cietej riposty napisales w temacie?

Przepraszam autora i uczestnikow tego tematu, no ale nie mozna obojetnie przechodzic kolo tego goscia.

Edytowano przez no_i_fajnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dotyczy GRAMOFONÓW - więc proszę bez OffTopów i zaczepek, no i bez wtrącania"wielokanałowości" w typowe 2 kanały!

Pozdrawiam i życzę miłej, SPOKOJNEJ niedzieli 😎
PS. I nie interesują mnie tutaj ewentualne tłumaczenia co ktoś miał na myśli czy  "to on zaczął" i wzajemne zgłoszenia do moderacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, AutoPirat napisał:

Dodatkowo, o ile mi wiadomo kolekcjonuje muzykę klasyczną na czarnych winylach.

W miarę posiadanego wolnego czasu, czasem jest go tylko na regenerację, staram się coś wrzucać do wątku "Czego słuchasz?". Rozpocząłem i mam zamiar kontynuować o posiadanych nagraniach "Die Kunst der Fuge" J. S. Bacha. W planach mam także "Cztery pory roku" A. Vivaldiego, "Wariacje Goldbergowskie", "Requiem" Mozarta, "Das Wohltemperierte Klavier" czy "Reqiuem" G. Faure. To dzieła które, wg mego rozeznania powinien poznać każdy zainteresowany lub po prostu chcący poznać coś z klasyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Highlander_now napisał:

staram się coś wrzucać do wątku "Czego słuchasz?"

Też staram się przejrzeć cały ten wątek, ale ma już prawie 500 stron. Na razie przebrnąłem z 10%. 

 

9 godzin temu, Highlander_now napisał:

W miarę posiadanego wolnego czasu,

No właśnie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.05.2024 o 10:16, Highlander_now napisał:

Niedorzecznością jest twierdzenie, że cyfrowe nagranie jakie obecne jest w strumieniu czy na płycie CD nagrywa się na płytę winylową. Jak wspominałem, tak się pięknie składa, że format płyty winylowej nie pozwala na robienie "hołubców" jakie są obecne w strumieniu czy płycie CD. Muzyka na winylu nie może być zniekształcona tak jak w przypadku "cyfry". To wielu sobie ceni i dlatego Szanowny @puchacz powinien to wziąć sobie do serca.

Proszę zwrócić uwagę, że wyrasta nam pokolenie głuchych. Nie piszę tu o słuchających rzeczy muzykopodobnych lecz o fizycznym głuchnięciu młodego pokolenia. To zasługa schlebianiu gustów, czyli zawsze głośno i bardzo dużo basu. To uszkadza delikatny aparat słuchowy, zupełnie nieprzystosowany w drodze ewolucji do tego typu dźwięków jakie może serwować i serwuje "cyfra".

Przypominam że dzisiaj muzykę się nagrywa cyfrowo w 24 , 32 bitach i dsd. Formaty dystrybucji:  striming, CD, czy winyl to różne światy. Proponuję oglądnąć cykl o winylu na kanale YouTube: 0db.pl

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, cenię p.Tomasza, ale niczego nowego się nie dowiedziałem. Dalej lubię winyl, najchętniej okraszony do 5% THD pochodzących z parzystych harmonicznych wzmacniacza lampowego. Zrezygnowałem z pozornie doskonałego sprzętu w pełni zbalansowanego,  właśnie dla takich strasznych zniekształceń. Dlaczego? Bo tak lubię, i opinie innych ludzi na temat moich wyborów są mi obojętne. Niech każdy słucha jak chce, sam korzystam też ze streamingu, głównie po to, by selekcjonować płyty do zakupu. Więc jedno drugiemu nie przeszkadza.

A przy okazji drogi Puchaczu obejrzyj sobie na 0dB.pl odcinek o Loudness war, to może twoja bezgraniczna miłość do cyfry nieco ostygnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AutoPirat napisał:

...a streaming jak butelkowana.

Dałem se te słowo "streaming" do przetłumaczenia w sieci internetowej i wyszło mi "przesyłanie strumieniowe". No i tyle przynajmniej wiem. Pozdrawiam serdecznie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak od ponad 2 lat wolę muzykę z Vinyla.  Wcześniej tylko cyfra , cyfra i cyfra - dopóki nie usłyszałem u kolegi muzyki z vinyla. Oczywiście nadal cyfra w moim muzycznym życiu funkcjonuje. 

Ale jak tylko mam możliwość słuchać czarnego krążka - to bez żadnych wątpliwości wybieram taki właśnie krążek ;) - mimo jego ograniczeń.

Cyfra wg mnie poszła w złym kierunku - chodzi mi o ludness war :(  

A na vinylu tam gdzie ma być głośniej to jest głośniej a tam gdzie ma być ciszej jest cisze.

Ale nie ma co się spinać dla analogu jak i cyfry miejsca na tym świecie bardzo dużo :)

aud.jpg

IMG_20231231_171147.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, R_33 napisał:

Ale nie ma co się spinać dla analogu jak i cyfry miejsca na tym świecie bardzo dużo :)

Mówisz takie buty? ...a w tej komodzie (aż połowa zdjęcia), to co tam chowasz? Coś wyjątkowego? ;) 

A te czarne panele z tyłu na ścianie, to z jakiego materiału?

btw- pedantycznie (ładnie) sprzęt poukładany 👍 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, AutoPirat napisał:

Mówisz takie buty? ...a w tej komodzie (aż połowa zdjęcia), to co tam chowasz? Coś wyjątkowego? ;) 

A te czarne panele z tyłu na ścianie, to z jakiego materiału?

btw- pedantycznie (ładnie) sprzęt poukładany 👍 

Haha bielizna :) moja i żony :)

A co do tych paneli to - 5cm pianka bo z tyłu gola żelbetowa ściana była. Oczywiście w sferze marzeń fajnie by było jakby udało się głośniki rozstawić przynajmniej pól metra szerzej niż teraz (obecnie jest jakieś 1,2 m pomiędzy wysokotonowymi głośnikami).

Ale nie narzekam - jak dla mnie przyjemnie brzmi muzyka w pokoju.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, R_33 napisał:

Haha bielizna :) moja i żony :)

Nie no, żartowałem, do majtek przecież nie będę zaglądać. No chyba, że żona fajna, to daj numer ;)

53 minuty temu, R_33 napisał:

A co do tych paneli to - 5cm pianka bo z tyłu gola żelbetowa ściana była. Oczywiście w sferze marzeń fajnie by było jakby udało się głośniki rozstawić przynajmniej pól metra szerzej niż teraz (obecnie jest jakieś 1,2 m pomiędzy wysokotonowymi głośnikami).

Szerokość, to często właśnie jest zależna od konfiguracji w pokoju. W życiu miałem tak różne układy (czasem tak przedziwne), że przy dobrej muzyce, to miało drugorzędne znaczenie. Głośniki mają nagłośnić pomieszczenie. A idealne warunki, to się uzyskuje ze słuchawkami na uszach. 

Oczywiście, że też zależy nam na jak najlepszych możliwych warunkach, stąd pytanie: -czy i jak duża różnica była po zamontowaniu tych paneli z pianki? Była wg Ciebie jakoś szczególnie słyszalna różnica?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, AutoPirat napisał:

 

Oczywiście, że też zależy nam na jak najlepszych możliwych warunkach, stąd pytanie: -czy i jak duża różnica była po zamontowaniu tych paneli z pianki? Była wg Ciebie jakoś szczególnie słyszalna różnica?

 

Szczerze to chyba nie za wielka :)

W pokoju mam dużo mebli, półek z książkami, obrazy na ścianie itp - więc echa/pogłosu nie ma. Ale ta ściana za kolumnami także trochę już brudna była wiec poszły te panele hehe

Pewnie po remoncie - pójdą w odstawkę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AutoPirat napisał:

Dzięki za odpowiedź. Gdzieś się właśnie spotkałem w jakiejś recenzji, że wyraźnie słyszalny efekt był, ale po zamontowaniu na bocznych ścianach.

Ja po bokach mam komodę ze zdjęcia a po drugiej grube zasłony :)

Jak córka się kiedyś wyprowadzi to wtedy będę mógł porządzić w pokoju hehe 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze bardziej interesujące byłoby, jakbyś zdradził co tam masz w tej kolekcji winyli, skatalogowanej alfabetycznie. Nie no, przyznaj, jesteś pedantyczny :) 

8 godzin temu, R_33 napisał:

Tak bardziej z bliska mój dość nowy nabytek - Luxman PD-289.
Póki co niebieski ortofon ale już niedługo będzie coś MC. Najprawdopodobniej Yamaha MC-4 lub 5.

IMG_0784.jpg.8c5dd7d45099eb885abcb75d7e2decd2.jpgIMG_0772-1.jpg.c801e829ec8470a4f05328609bf1f8d8.jpgIMG_0771-1.jpg.efe5850e94dbedb2799ce4bf905ca48c.jpg

 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...