Skocz do zawartości

Audyssey - co to w ogóle robi?


Stolarz

Recommended Posts

W tym Audyssey MultiEQ brakuje jednej ważnej opcji. Skopiowania aktualnych ustawień z amplituner do aplikacji.
W sumie to im dłużej coś tam robię to tym bardziej niedopracowana ta aplikacja się wydaje.
Pomijam już to, że najlepiej by było jakby była też wersja na PC.

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoba która aktualnie rozwija Ratbuddyssey próbuje pójść w stronę wysyłania nowych ustawień z Ratbuddyssey z pominięciem aplikacji Audyssey MultEQ App.
Zapewne będzie to wygodniejsze. A wystarczyłoby, żeby twórcy Audyssey MultEQ App pomyśleli i zrobili wersję na PC/MAC. No cóż.

Ja po kilku testach i po wysłaniu do amplitunera różnych krzywych doszedłem do stanu zbliżonemu ideałowi dla mojego ucha. Zarówno jeśli chodzi o kino jak i słuchanie muzyki.
Zapewne to jeszcze nie koniec moich prób innych ustawień ale spokojnie mogę powiedzieć, że warto.
Dzięki tym programom i ich możliwościom odmuliłem i kino i stereo i pozbyłem się dudniącego basu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na słuch to brałem. Nie mam możliwości pomiarowych (mikrofon itp.). Jak nie słyszę różnicy albo słyszę to nie mam potrzeby bawić się w pomiary.
A różnicę można wywnioskować też porównując do siebie krzywe. Domyślną po kalibracji Audyssey MultEQ App do tej zmienionej.
Ale ogólnie to wiem co zmieniałem (czego mi brakowało albo czego było za dużo).

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Stolarz napisał:

Na słuch to brałem. Nie mam możliwości pomiarowych (mikrofon itp.). Jak nie słyszę różnicy albo słyszę to nie mam potrzeby bawić się w pomiary.
A różnicę można wywnioskować też porównując do siebie krzywe. Domyślną po kalibracji Audyssey MultEQ App do tej zmienionej.
Ale ogólnie to wiem co zmieniałem (czego mi brakowało albo czego było za dużo).

Wlasnie chodzi mi o porownanie krzywych, ale np. w Excelu, zeby zobaczyc roznice. Pomiary mozesz zrobic przy uzyciu Audysey i to wlasnie mialem na mysli - czyli chodzi mi o porownanie krzywej PRZED korekcja przez Audyseey. Np. zmieniasz cos w pokoju czy ustawienie kolumn i patrzys, jak to wplywa na krzywa przed korekcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Mały ale bardzo znaczący update w temacie używania Audyssey MultEQ Editor i Ratbuddyssey.
Wgranie zmodyfikowanego pliku .ady do aplikacji Audyssey i potem wgranie do amplitunera nie zamienia krzywej Reference tylko krzywą Flat.
Także po zmianach trzeba tej krzywej używać. Flat.

Ratbuddyssey powinno się niedługo pojawić w poprawionej wersji z pewnymi ulepszeniami.
Proponuję śledzić ten wątek jeśli ktoś jest zainteresowany.

https://www.avsforum.com/threads/announcing-ratbuddyssey-a-tool-for-tweaking-audyssey-multeq-app-files.3006886/page-52

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Mały update od samego twórcy/pomysłodawcy odnośnie aplikacji do modyfikacji krzywych Ratbuddyssey.

"Coder is on vacation, he'll be back around 10-19 and I should have a new version around then."

Ponoć ma być tam wiele usprawnień i dodanych rzeczy których zapewne wielu ludziom brakowało.

"Step one is modernizing the framework it's built on, then will come enhancements. Absolutely yes though, I plan to add functionality to let users save/load sets of eq points. I'll probably do some work to test if there's a max allowed number of points before coming up with some 'stock' curves to include with the program. Users should be able to export/import/share their own curves easily as well."

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Koledzy pozwólcie że "odgrzeję kotleta" bo uważam że nie ma sensu zakładać nowego tematu dotyczącego Audyssey. Zastanawia mnie czy zachodzi bezpośrednia lub pośrednia zależność ustawienia poziomów poszczególnych głośników w zależności od korekcji Audyssey. Już wyjaśniam o co mi dokładnie chodzi.

Jeżeli Audyssey "stwierdzi" że np. na głośniku FR trzeba skorygować częstotliwość 70Hz o +5dB to czy efektem takiej korekty będzie obniżenie poziomu głośności dla tego głośnika o równowartość czyli -5dB, oczywiście względem tej korekty zostaną skorygowane również pozostałe głośniki - kanały żeby zachować równowagę głośności całego systemu i obliczy do tego dodatkową ewentualną korektę całości żeby wyrównać poziomy. Pytanie to zrodziło się w związku z innym tematem w którym kolega ma problem z głośnikami.

Mówiąc inaczej i upraszczając maksymalnie pytanie które mnie nurtuje, pominę chwilowo sam system Audyssey, jeżeli ze źródła do przedwzmacniacza płynie sobie sygnał o natężeniu (nie wiem czy to na pewno dobry termin, nie chodzi mi o ampery) czy powiedzmy sile X to rolą przedwzmacniacza jest odpowiednio go wzmocnić (w zależności od pozycji potencjometru Volume) i wysłać na końcówkę mocy, nie posługując się żadną korekcją równomiernie jest wzmacniany cały zakres częstotliwości powiedzmy od 20 do 20000Hz i zakładając że wszystkie parametry są OK to przy ustawieniu Volume na maksimum wyślemy na końcówkę maksymalny sygnał jaki może przyjąć bez przesterowania - tym samym końcówka taki nieprzesterowany wzmocniony sygnał przekaże na głośniki (pomijam tutaj wzrost THD i szereg innych składowych). Jeżeli teraz w torze źródło - przedwzmacniacz - końcówka wstawimy korekcję i podniesiemy częstotliwość powiedzmy tą wcześniej przytoczoną 70Hz o 5dB to ten sygnał przy maksymalnej głośności na końcówce będzie przesterowany, chyba że ograniczymy maksymalną głośność o 5dB to wtedy cały zakres poniżej i powyżej 70Hz zostanie obniżony proporcjonalnie o 5dB a wynikowo uzyskamy na końcu podniesienie o 5dB częstotliwości 70Hz i uzyskanie efektu jaki nas interesował. Wiem że ten opis jest totalnym uproszczeniem i żaden korektor nie działa tak punktowo, chodzi mi o sam sposób wpływu korekcji na poziom sygnału końcowego. Odwołam się jeszcze tutaj do takiego przykładu z życia z czasów "świetności Unitry". Wstawiając do systemu korektor właśnie taki był efekt - bez korektora można było że tak powiem rozkręcić głośność na maksa i "Altusy" grały normalnie, ale po przepuszczeniu sygnału przez korektor na którym podniesiono np. niskie i wysokie częstotliwości to zbliżenie się gałką do godziny 2 objawiało się już problemami na głośnikach o dalszym kręceniu w prawo nie wspomnę gdy 30 centymetrowe membrany próbowały opuścić kosze 😄 wydając przy tym bliżej nie określone dźwięki 🤣 (to były czasy).

Wracając do mojego pytania - czy Audyssey ogranicza wyjście przedwzmacniacza o wartość korekcji w górę? U siebie zauważyłem np. obniżenie poziomu głośników mniej więcej o wartość korekcji. Wiem że to proste pytanie, a odpowiedź może być skomplikowana bo przykład jaki przytoczyłem jest ułamkiem i to malutkim możliwości obliczeniowych i regulacyjnych całego systemu Audyssey który uwzględnia bardzo wiele parametrów.IMG_1857.thumb.JPG.5f5f165df8e077ec279cdaa3e63103a0.JPGIMG_1855.thumb.JPG.0412d7f0f96234807e0fc0a7550379db.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek72 napisał:

właśnie chwilę temu do tego doszedłem 😒, widać dobrzy z nich biznesmeni, darowałem sobie, dołożenie 1000 zeta do jednego AVR trochę niepoważne

To z założenia miał być produkt dla osób, które zawodowo zajmują się kalibracją (w sensie, że w ramach usługi klient kupuje sobie na to licencję) oraz dla hobbystów 'pro'. Jeżeli ktoś wydaje na audio do kina powiedzmy równowartość 50 tys. zł, to wtedy zakup takiej licencji nie jest już ekstrawagancją. Zresztą to rynek amerykański głównie się liczy dla producentów kina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Ja nie mam problemu z tą ceną. Jest dostępna aplikacja Audyssey MultEQ Editor na telefony za $19,99 i jest wystarczająca dla zdecydowanej większości.

Dla mnie to porabane, ze za apke (ktora powinna byc w standardzie) place 20 usd. Ale ze mam za software do 1 ampli (ktory jutro moze sie spalic) dla 1 osoby placic 200 usd, to juz jest absurd. Ampli to sprzet ktory kiepsko sie starzeje i na dlugo to nie starczy. 
Wiec potem co? Kolejna licencja do kazdego sprzetu? Przeciez to odpycha klientow.

Zreszta, jest duzo dziwnych decyzji, ktore pewnie sa finansowo umotywowane - jak mozliwosc posiadania tylko jednego/dwoch ustawien. Jesli np. masz rozkladana kanape i zaslaniane okna, to potrzebujesz 4. Nie daj boze jak masz cos wiecej. 
Nawet backup ustawien w Denonie jest mozliwy tylko jako 1 set na 1 pendrive, to tez traci dziadostwem. 

Poki nie ma rozwiazan opensource, a wszystko jest sztucznie ogarniczane przez dolby i inne organizacje licencyjne, tak to bedzie wygladac.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...