Skocz do zawartości

Jakie głośniki do Onkyo TX-8250?


teski

Recommended Posts

Dzień dobry,

Od około dwóch lat jestem posiadaczem Onkyo TX-8250 + Monitor Audio Silver 1 na standach.
Do tej pory zestaw sprawdzał się naprawdę bez zarzutu. W domu panuje stan ogólnego zadowolenia z brzmienia jaki ten zestaw produkuje.
Codziennie rano słuchamy radia internetowego, po powrocie z pracy wjeżdża Spotify lub Tidal, wieczorem ja mogę posłuchać swoich FLAC-ów.
Generalnie sprzęt jest w ciągłym użyciu. Salon ok. 35m2 w kształcie prostokąta 5x7, sprzęt gra na krótszej ścianie. 

W mojej głowie pojawił się jednak pomysł, że być może dałoby sie inaczej tzn. lepiej i tu rodzi się problem.
Zależy mi na tym żeby zachować możliwość streamowania z popularnych serwisów (głównie ze względu na żonę, która nie jest tak wymagająca jak ja) i móc odtwarzać z USB.

Co w takim razie zmienić żeby było lepiej i w jakiej kolejności żeby nie trzeba było się od razu wypruć z 10k pln?
Na początek pojawił się pomysł wymiany amplitunera na wzmacniacz z krwi i kości, ale wtedy Silvery to od razu do wymiany... a to już duży koszt.
To może najpierw wymiana głośników? 

Wybrałem się więc do salonu. Wszystko oczywiście na Onkyo TX-8250. Odsłuch z Tidal HIFI. 
W ruch poszły w kolejności odsłuchu: Monitor Audio Bronze 6, Paradigm 6000f, Dynaudio F501, Focal Chora 826 i na koniec Tannoy XT6F. 
Na Heco Aurora i Dali Oberon zabrakło czasu. Zdaniem obsługi nie było sensu podłączać KEF Q550 i Monitor Audio 300 (podobno Onkyo nie jest wystarczająco mocne żeby je napędzić).
Zanim nie doszliśmy do Focali, najlepsze były MA Bronze 6 jeżeli chodzi o moc przekazu, scenę. Krótko podsumowując, pozytywne wrażenie głównie dlatego że miały też najwięcej dołu (moim zdaniem nieczystego, który w momentach dużego natężenia dźwięku zlewał się w jedną papkę). Później wszedł Focal i rozwalił system - scena, środek, góra nieporównywalnie lepsze niż poprzednicy. Baardzo czysto, wyraźnie, tak jakby poprzednicy grali przykryci jakimś kocem. Momentami jednak dźwięk wydawał się odrobinę przerysowany, czasami irytujący. Dołu brakowało tak samo jak przy poprzednikach. Na koniec XT6F, które wypadły również bardzo dobrze. Tak samo czysto i przejrzyście jak Focal ale już nie tak skrajnie, odrobinę złagodzony dźwięk, odrobinę więcej dołu.
W ogólnym rozrachunku to Focale zrobiły na mnie najlepsze wrażenie ale gdybym miał w tamtym momencie zdecydować to do domu zabrałbym Tannoye.

Problem jak widać jest odrobinę skomplikowany.
Czy wrażenia z Focali tj. granie skarajami, które momentami irytują, mogły być prawidłowe?
Czy jest sens testować w domu Paradigmy, Dynaudio czy Ma Bronze tzn. czy jest szansa, że w domu zabrzmią inaczej niż w małym pomieszczeniu odsłuchowym w salonie na tyle żeby kolejność mogła się zmienić albo różnice wyrównać?
Czy Tannoy XT6F albo Focale Chora 826 to nie za dużo dla Onkyo TX-8250? Może w takim razie zakup potraktować przyszłościowo i np. za rok/dwa wymieniać amplituner.

Liczę na Wasze wsparcie/opinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

jeśli chcesz polepszyć zestaw, niestety docelowo pozostaje wymiana elektroniki i kolumn. Zacząłbym jednak od kolumn. Jeśli spodobało Ci się brzmienie Focal Chora w małej salce odsłuchowe, w Twoim dużym pomieszczeniu odsłuchowym będzie dobrze, nie martw się o zbyt jasne, agresywne granie. Warto także posłuchać Kef Q750 oraz Dynaudio Emit M30. Oczywiście ograniczeniem będzie Twój amplituner, ale jeśli docelowo planujesz także jego zmianę, nie odrzuciłbym tych kolumn. Koniecznie natomiast musisz posłuchać dwie polskie konstrukcje Audio Academy Hyperion IV oraz Pylon Audio Diamond 25.
Zapraszam serdecznie na odsłuchy, porównania oraz oczywiście indywidualne wyceny dla forumowicza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jeśli już w trakcie krótkiego odsłuchu zauważyłeś drażniące elementy brzmienia to oznacza że nie powinieneś w to iść. Bo z czasem będzie się to nasilać. Dobry system audio można słuchać godzinami i nie męczy s dostarcza emocji.

Jak powiedziałeś i słusznie. Wymiana wzmacniacza będzie niosła za sobą zmianę kolumn. I ja od tego bym zaczął, od kolumn. Z racji że 1ki które masz obecnie też nie są strikte do stereo.

W domowych warunkach sprawdź xt6f i wspomniane q750. Dwa różne brzmienia. Jedno jaśniejsze z wysunięta średnica, drugie ciepłe, mięsiste. 

Wypożycz od nas kolumny i testuj to najlepsze rozwiązanie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w kwestii wyjaśnienia, słuchałem Tannoy Revolution XT 6F, kolumny podłogowe a nie monitory o tym samym oznaczeniu.

Podczas odsłuchu w salonie co najmniej dwa razy padło, że Onkyo nie napędzi tych KEF-ów. Dziwi mnie to o tyle, że specyfikacja (przynajmniej na papierze) nie różni się znacząco od Tannoy'i albo Focal Chora 826. Focal ma nawet większe deklarowane zapotrzebowanie na moc niż KEF Q750, więc w czym problem?

Jeżeli faktycznie tej mocy brakuje, to czym to się objawi? Dźwięk będzie zduszony?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć spowoloniony bas, zmiekczony jego kontur, może góra być jazgotliwa, dużo zależy od akustyki w twoim salonie.

Ale zazwyczaj słabeusze nie dają rady w dolnych zakresach, brak kontroli etc.

Ale to zobaczysz dopiero jak podepniesz do tych samych kolumn jakiś porządniejsze wzmacniacz, cyferki na papierze nie grają, one tylko ułatwiają dobór elementów,  ale nie zawsze większa moc na papierze równa się lepsza kontrola.

P.S.

Tak jak pisze S4Home, innej drogi nie ma.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu jest na początku drogi , zarówno focal i jak tannoy to dobre konstrukcje jak na ich budżet. Natomiast onkyo 8250 to taki startowy amplituner , szału nie robi ;) 

Mam mniejsze focale , nowych chora bym nie kupił z uwagi na wygląd przypominający przedszkolne wc :D  Przy moim amplitunerze onkyo granie wstępnie było fajne , natomiast dopiero z lampą pokazały zrównoważony przyjemny przekaz , także jeśli się zdecydujesz na model chora 826 to przy późniejszej wymianie wzmacniacza poczujesz spory przypływ jakości. Z tannoyem może być podobnie o ile nie ma za dużo dołu. Z czasem taki dół może męczyć i przykrywać to co najlepsze czyli średnicę ;)  

PS: i pamiętajmy kolumny potrzebują pograć 100h+

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziwne dlaczego ci tak powiedzieli. O jaskrawość kefa nie ma się co bać. W przypadku za słabego wzmacniacza do tych kolumn faktycznie bas staje się zbyt luźny. Ale Onkyo słabe mocowo nie jest. Tu o same wysterowanie bym się nie bał. Raczej o to czy po prostu spodoba ci się dźwiękowo to połączenie. W serii revolution fronty, podłogowe kolumny mają dopisek F.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc. Nie pozostaje nic innego jak powtórzyć odsłuch rozszerzony o KEFy, wybrać komplet do testów w domu i wymieniać :) chyba dobrym pomysłem byłoby przy okazji odsłuchu w salonie, od razu spróbować połączyć te kolumny (Focal, Tannoy, KEF) z jakimś wzmacniaczem - choćby po to żeby wstępnie ukierunkować się na przyszłość. Polecacie coś konkretnego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...