Skocz do zawartości

Co do Audiosymptom i8


Paweł Laszenko

Recommended Posts

54 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Obecnie to mozna sie zastanowić nad taką opcją (jedna z wielu).

Wzmacniacz (moduły np. Hypex) kupujemy w ciemno! Nastepnie drogą wypożyczeń dobieramy kolumny na słuch - wybór jest przeogromny - gdzieś musi sie pojawić synergia ( nawet jesli trzeba bedzie wziąść na warsztat 25 par). Do tego na początek przyzwoity dac z forum "pomiarowo-technicznego" ;)

Jest to jedna z mozliwosci zbudowania systemu audio moim zdaniem.

W innej z koleii zaczynałbym od kolumn aktywnych dobieranych do pre lampowego lub w ścisłej.....     zresztą nie bede tu pisał wszystkich moich planów 😜

 

 

Szkoda tylko, że te hyperx nie brzmią poza basem zbyt dobrze o ile ktoś w brzmienie wierzy. 

Druga sprawa nie ma czegoś takiego jak synergia wzmacniacza z kolumnami i źródłem. Synergia według tych osób jest tylko z pomieszczeniem. Bierzesz byle jaki wzmacniacz mogą być te hyperx i łączysz z kolumnami które pasują ci brzmieniowo. Źródło też byle jakie najlepiej pc(laptop za 300zł starczy) i kabel mini Jack/2*RCA tanio. Przepis na super dźwięk. Może uproszosony ale ma tak być. Kolumny 90% budżetu czy nawet 95% tani wzmacniacz z Aliexpress plus laptop i kabel. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kraft napisał:

Myślę, że wielu ma alergię na to, co piszę. Nie chce im się nad tym pochylić i stąd niezrozumienia i przypisywanie mi opinii, których nie wyrażałem. 

Co do wspomnianych wzmacniaczy. Wzmacniacz musi być dopasowany wydajnością do sytuacji: wielkości pomieszczenia, parametrów kolumn i oczekiwanego poziomu SPL. Wzmacniacze brzmią tak samo, tylko jeśli pracują w ramach swoich limitów wydajności. Gdy podłączymy zbyt trudne dla danego wzmacniacza kolumny, mogą zacząć pojawiać się zniekształcenia (niekoniecznie nieprzyjemne - możemy je nawet odebrać na plus:) - wzmacniacz zacznie mieć "brzmienie".

PS cały czas mówimy o wzmacniaczach prawidłowo skonstruowanych.

No widzisz i nawet u Ciebie pojawia się magiczne słowo wydajność. Dobrze przecież wiesz, iż wiele osób nie słucha na jednakowym poziomie głośności. Ja lubię sobie głośniej puścić, szczególnie, jak dany kawałek wpada mi w ucho i Ty też pewnie. Przy wymagających kolumnach zniekształcenia będą się pojawiać wcześniej, dlatego wolę mieć zapas mocy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wing0 napisał:

Druga sprawa nie ma czegoś takiego jak synergia wzmacniacza z kolumnami i źródłem. Synergia według tych osób jest tylko z pomieszczeniem. Bierzesz byle jaki wzmacniacz mogą być te hyperx i łączysz z kolumnami które pasują ci brzmieniowo. Źródło też byle jakie najlepiej pc(laptop za 300zł starczy) i kabel mini Jack/2*RCA tanio. Przepis na super dźwięk. Może uproszosony ale ma tak być. Kolumny 90% budżetu czy nawet 95% tani wzmacniacz z Aliexpress plus laptop i kabel. 

Nie widzisz że prowadzisz dyskusję w sposób taki że dopowiadasz "komuś" zdania których nie wypowiedział ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, lysyrafal napisał:

Przy wymagających kolumnach zniekształcenia będą się pojawiać wcześniej, dlatego wolę mieć zapas mocy.

Rafał, tylko że Ty masz jedne z najłatwiejszych do "napędzenia" monitorów na rynku. Jakie zniekształcenia? Jakie wcześniej? Rozumiem dmuchanie na zimne, ale to, co Ty proponujesz, to jest "kochanego ciałka nigdy za wiele":)

 

Proponuję przeczytać materiał podlinkowany przez Mariusza:

https://benchmarkmedia.com/blogs/application_notes/power-amplifiers-the-importance-of-the-first-watt

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.01.2022 o 12:06, Fafniak napisał:

Tego typu stwierdzenia padają tylko i wyłącznie z ust "słyszących" jako próba sprowadzenia dyskusji do absurdu. Najczęściej w sytuacji gdy nie bardzo mają argumenty.

Wczoraj mi się nie chciało już odpisywać i marnować czasu, bo są o wiele ciekawsze zajęcia. Naprawdę zdumiewające jest to, że ze strony największego bajkopisarza pada pytanie o argumenty i merytoryczne wypowiedzi. Często ostatnio słyszy się to słowo merytorycznie, przeważnie od polityków, którzy nawijają ludziom makaron na uszy. Napiszę Ci jak wygląda Twoja strategia, a mianowicie: skomentujesz coś lub coś sam napiszesz i nie wiadomo o co chodzi, a później piszesz do kogoś, że nie zrozumiał. Traktujesz ludzi z góry, a nie traktujesz ich jak partnerów do rozmowy, na równi. @Kraft tłumaczy, uzasadnia swoją teorię na podstawie techniki Audio, a od Ciebie żadne konkrety nie padają. 

Dnia 29.01.2022 o 12:06, Fafniak napisał:

I od dawna o tym piszę. To nie jest kwestia logicznych zarzutów wobec "ślepaków", tym bardziej zrealizowanych w domu na własnym terenie. Oczywiście przy zachowaniu jednak procedur. Tu po prostu jest obawa o zabicie tego czym hobbysta żyje :)

Dobrze, że o tym wiesz, ale w ten sposób zabijasz radość z poznawania sprzętu i muzyki. Moja rada dla Ciebie: zmień nastawienie do świata i ludzi, a nie wieczne negowanie wszystkiego, powinno być Ci lżej w życiu.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lysyrafal napisał:

a od Ciebie żadne konkrety nie padają. 

jakieś konkrety w tym wypadku od Ciebie ?

10 minut temu, lysyrafal napisał:

Napiszę Ci jak wygląda Twoja strategia, a mianowicie: skomentujesz coś lub coś sam napiszesz i nie wiadomo o co chodzi, a później piszesz do kogoś, że nie zrozumiał.

Przykłady poproszę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft Tak, dlatego pisałem o różnych poziomach głośności, aczkolwiek przy wcześniejszych monitorach była totalna porażka. Nie potrafię Ci tego wytłumaczyć, ale chodzi o czystość dźwięku i swobodę grania. Dlatego też przy polecaniu sprzętu przyjąłem taką strategię, jeśli budżet pozwala. Artykuł rzeczywiście bardzo interesujący i cóż, muszę z tym żyć, a ja polegam na tym co słyszę.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Fafniak napisał:

Tak to odebrałem. Ten fragment. Chyba nikt tutaj takiej drogi nie poleca?

Ale czemu nie? Źródła referencyjne nie mają dźwięki wszystkie brzmią identycznie, wzmacniacze referencyjne również, czy nie tak? Wystarczy wziąć prawidłowo zbudowane urządzenia w tym wzmacniacz o sporej (mocy tania klasa D) do tego tani kabel i drogie kolumny no i mamy. Ciekawi mnie jak by zagrały właśnie takie kolumny za 300-500 tysięcy z chińskim D-klasowcem i muzyka z laptopa albo taniego CD z marketu (byle zbudowanego jak należy). 

Ja tu nie widzę przypisywania nikomu czegoś co nie powiedział. W końcu do tego zmierza dyskusja tak? Tanie źródło tani wzmacniacz i 90% budżetu w kolumny. Akustykę pomijam bo to jasne że jest istotna trzeba zadbać o nią. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Wing0 napisał:

z chińskim D-klasowcem

???

2 godziny temu, Wing0 napisał:

Szkoda tylko, że te hyperx nie brzmią poza basem zbyt dobrze o ile ktoś w brzmienie wierzy. 

Nie wiem co to "hyperx". Ja pisze o hypex! I z tego co kojarze to nie Chinska "myśl techniczna".

Chociaz mogę sie mylić ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

???

Nie wiem co to "hyperx". Ja pisze o hypex! I z tego co kojarze to nie Chinska "myśl techniczna".

Chociaz mogę sie mylić ;)

Chodzi nam o to samo. Hyperx to RAM często mi słownik zmienia ;). D-klasowych wzmacniaczy słuchałem kilka i dość sporo wszystkie mają jedną ogromną zaletę ale i wady. Zarówno z pre lampowymi jak i cyfrowymi. Ale jeśli ktoś jest pewien że wszystkie brzmią tak samo to można tanio kupić i po problemie ze wzmacniacza, są mocne to i wszystko napędza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Wing0 napisał:

Ciekawi mnie jak by zagrały właśnie takie kolumny za 300-500 tysięcy z chińskim D-klasowcem i muzyka z laptopa albo taniego CD z marketu (byle zbudowanego jak należy). 

Było już, ale warto przypominać do znudzenia. Podczas prezentacji dla recenzenta Audio-Video producent zaprezentował swoje topowe aktywne Audiovector SR3 Avantgarde Arrete, puszczając na nie sygnał przez BT z telefonu. Może się to audiofilowi pomieścić w głowie? Wątpię;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wing0 napisał:

Ale jeśli ktoś jest pewien że wszystkie brzmią tak samo to można tanio kupić i po problemie ze wzmacniacza, są mocne to i wszystko napędza. 

Ja nie jestem pewien czy brzmia tak samo, ale chciałbym kiedyś "skosztować" tego rodzaju prezentacji sonicznych. Może by było ok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

No i oto właśnie chodzi, aby czerpać z tego radość!

W przyszłości szukaj ewentualnie wzmacniacza, który dobrze rozkręca się na 4Ω ponieważ na rynku praktycznie nie ma kolumn o impedancji 8Ω

Moje Polki są 8Ω, i jest trochę kolumn o tej impedancji na rynku. Inna sprawa, że raczej w większości są to kolumny dedykowane do kina domowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, slaw0001 napisał:

Wybacz, że o to zapytam, ale jaki są symptomy braku zapasu mocy tego rotela. Czym się to objawia?

Jeżeli jednak mocy Ci trzeba i to analogowej to proponuję NADa C375.

Moje odczucia to mała ilość powietrza. Mam porównanie z moim drugim wzmacniaczem Yaqinem MS-30l i tam jest dużo więcej swobodne granie. Natomiast ponieważ Yaqin jest wzmacniaczem lampowym, to nie ma takiej dynamiki jak Rotel.

9 godzin temu, slaw0001 napisał:

Wybacz, że o to zapytam, ale jaki są symptomy braku zapasu mocy tego rotela. Czym się to objawia?

Jeżeli jednak mocy Ci trzeba i to analogowej to proponuję NADa C375.

Moje odczucia to mała ilość powietrza. Mam porównanie z moim drugim wzmacniaczem Yaqinem MS-30l i tam jest dużo więcej swobodne granie. Natomiast ponieważ Yaqin jest wzmacniaczem lampowym, to nie ma takiej dynamiki jak Rotel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie odbieram tego tak aby Kraft optował za tym by wydać 90 czy 95% na kolumny. A resztę przeznaczyć na "jakikolwiek wzmacniacz " od alibaby.

Tym bardziej że te najtańsze potrafią sprawiać kłopoty. Może mnie pamięć zawodzi ale wydaje mi sie ze Kraft optował za tym by 60-70 procent przeznaczyć na kolumny. Jest jednocześnie zafascynowany tym że coraz więcej konstrukcji spełnia naprawdę wyśrubowane parametry. Ale to nie oznacza tego o czym ty wspomniałeś

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, seba3002 napisał:

A możesz powiedzieć czym jest to "powietrze" w muzyce. Często spotykam to określenie i za cholerę nie potrafię go zrozumieć. 

Tu chodzi raczej o takie swobodne, niewymuszone granie, gdy nie trzeba przekręcać potencjometru głośności na maxa aby rozruszać głośniki. Ale moim zdaniem to "powietrze" jest zdecydowanie subiektywnym odczuciem. 

3 godziny temu, lysyrafal napisał:

No i oto właśnie chodzi, aby czerpać z tego radość!

W przyszłości szukaj ewentualnie wzmacniacza, który dobrze rozkręca się na 4Ω ponieważ na rynku praktycznie nie ma kolumn o impedancji 8Ω

Myślę też o dokupieniu do mojego Rotela A11 końcówki mocy, np. Rotel RB-1552. 

Ale czy to dobra droga ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Fafniak napisał:

Może mnie pamięć zawodzi ale wydaje mi sie ze Kraft optował za tym by 60-70 procent przeznaczyć na kolumny

Aaaaaaa....

O tak, jak kraft coś powie, to tak musi być i koniec. Może gdyby powiedział, skocz z 10 piętra ,też byś to zrobił? 

Wyobraź sobie, że u mnie nie ma to żadnego uzasadnienia, bo licząc cenę detaliczną to: głośniki (monitory)- jakie posiadam to jakieś 15tys, wzmacniacz powiedzmy 10tys z hakiem, a źródło w swoim czasie 24tys. 

A to tylko urządzenia i jakoś tej korelacji  60% kolumn do elektroniki nie widzę, ale mam granie jakie lubię, jest niewąsko i przyjemnie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Tu chodzi raczej o takie swobodne, niewymuszone granie, gdy nie trzeba przekręcać potencjometru głośności na maxa aby rozruszać głośniki. Ale moim zdaniem to "powietrze" jest zdecydowanie subiektywnym odczuciem. 

I jak nic nie wiedziałem, tak dalej nie wiem😉. Co do mocy - też nie do końca wiem o co chodzi. Miałem w domu kilka wzmacniaczy, słabszych i mocniejszych. Mam niby bardzo wymagające kolumny, które z tanimi wzmacniaczami miały grać jak kuchenne radyjko, a ani ja ani nikt z osób, które słuchały u mnie muzyki, niczego takiego nie stwierdziły. 

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

A to tylko urządzenia i jakoś tej korelacji  60% kolumn do elektroniki nie widzę, ale mam granie jakie lubię, jest niewąsko i przyjemnie. 

Ile osób jest to w stanie potwierdzić 😝

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, seba3002 napisał:

Ile osób jest to w stanie potwierdzić 😝

Jest kilka osób, jest jeszcze ktoś, kto to czyta, ale nie wiem, czy jest na tym forum.

A co, chcesz faktury, czy inny dowód?

Naprawdę myślisz, że pisałbym takie teksty dla samego pisania?

Nie mierz innych swoją miarką,  jak popytasz, to znajdą się tacy co potwierdzą, ja nie muszę niczego udowadniać, zwłaszcza na tym forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...