Skocz do zawartości

Co do Audiosymptom i8


Paweł Laszenko

Recommended Posts

8 minut temu, Wing0 napisał:

No to był przykład że ciągle się coś zmienia tak? Są nowe metody pomiarowe, badawcze, są nowe materiały, nowe opracowania itd. niektóre rzeczy pewne od stuleci również związane z fizyką czy chemia z biegiem rozwoju ludzkości mogą ulec zmianie, spojrzenie na nie może ulec zmianie. Chyba nie czytasz całości :). Ale spoko bo taka dyskusja na zabicie czasu przy muzyce ;). A u mnie leci Justice bardzo dobre elektro polecam. 

Jasny gwint. Koncze ze swojej strony i pozdrawiam :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, no_i_fajnie napisał:

I uwazasz, ze to wzmacniacz, tak? Bo tu rzadko widze przewija sie zdanie, ze kolumny cos zmienily.

Akurat wtedy dużą różnicę zrobił drugi z kolei wzmacniacz (bo ten pierwszy był zwyczajnie słaby). Trzeci już mniejszą. Potem była zmiana kolumn - znów duża różnica na plus. Potem znów wzmacniacz,i znów kolumny. Na przemian. Spokojnie - jestem świadom, że nie wszystkie kolumny brzmią identycznie. ;) Ale nie o tym pisałem, tylko, że efekt WOW wcale nie jest oczywisty, nawet u początkującego. Bo jeśli na starcie wydamy mało, to nie będzie cudu, a jak wydamy dużo, to na ten cud aż za bardzo liczymy i też może nie być pełnej satysfakcji. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rafał S napisał:

efekt WOW wcale nie jest oczywisty, nawet u początkującego. Bo jeśli na starcie wydamy mało, to nie będzie cudu, a jak wydamy dużo, to na ten cud aż za bardzo liczymy i też może nie być pełnej satysfakcji. :)

Jest oczywisty, jak dla mnie. I nawet, jak wydasz malo, to mozesz uzyskac zadowalajacy efekt. A malo, czy duzo, to juz zostawiam innym, bo 1000 pln za stereo moze kogos zadowolic, a innemu za 100000 pln bedzie dudnilo w pokoju 60m2 z sufitem w niebie.

Edytowano przez no_i_fajnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wing0 napisał:

Wiem że się na śmieszność narażrę, ale ja bym tak nie szalał z tym że wszystko jest takie jasne w kwestii prądowej mamy coraz lepsze narzędzia pomiarowe, coraz lepszej jakości materiały, kondensatory, rezystory itd głupio by było jakby za kilka lat jednak okazało się że zmiany w dźwięku wzmacniaczy są mierzalne. 

Ale różnice między wzmacniaczami są mierzalne i dzisiaj. Tylko są to zazwyczaj różnice poniżej naszego progu słyszalności. Dobrze skonstruowany wzmacniacz jest już od dawna (z punktu widzenia wrażliwości naszego słuchu) tworem idealnym, a rzeczy idealnej nie da się poprawić;). Udowadniają to dobitnie ślepe testy. Skoro nie słychać różnicy, to nowe techniki pomiarowe nic do tematu nie wniosą. Na jakiś przełom nie liczyłbym też z tego powodu, że audio (przynajmniej jego częścią wzmocnieniową) żaden poważny naukowiec się nie zajmuje (bo i po co). 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kraft napisał:

Dobrze skonstruowany wzmacniacz jest już od dawna (z punktu widzenia wrażliwości naszego słuchu) tworem idealnym, a rzeczy idealnej nie da się poprawić;)

Jesteś pewny? Zachęcam do przeczytania artykułu o AHB1. Zawsze można coś poprawić, kwestią do przedyskutowania pozostanie pytanie "co to znaczy wzmacniacz poprawnie skonstruowany?" 😉

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Khedron napisał:

Rozmowa z Kraftem, Fafniakiem i ich grupa na temat ktorego nie ogarniaja to jak zapasy ze swinia w blocie - ni chu... z tego pozytku a swina ma ucieche. Mozna gadac ze slepym o kolorach, gdy ten upiera sie ze swiata nie widac... Ale lepiej ignorowac. 

To w zasadzie baardzo dobry przykład na wyższość pomiarów na ludzkim odbiorem. Wystarczy zastosować spektrofotometer i ślepy będzie wiedział lepiej jaki to kolor niż ty, bo nie będzie wpływu światła, tła, kontrastu czy w końcu wad wzroku. Ty będziesz widział go w kontekście, on bedzie dokładnie znał długość fali. O to chodzi. Wszyscy słyszący/widzący więcej za wszelką cenę odżegnują się od "kontekstu", czyli otoczenia, nastroju, doświadczeń, oczekiwań, założeń, wiedzy, samoświadomości itp.

To, że będziesz używał dosadnego, opisowego, ale "prostego" języka nie sprawia, że masz rację. Argument typu: "Ja k... słyszę i który pierwszy! No choo" hmm 🤔

 

 

 

Edytowano przez slaw0001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze aż mnie dziw bierze że ktoś nie rozpozna jak brzmi wzmacniacz Technicsa, a Densena albo Rotel, a Denon albo Accuphase, a Yamaha. Jest to dla mnie tak niewiarygodne jak dla ciebie to że ktoś różnice usłyszymy. To może jest tak Krafcie że producenci specjalnie coś psują, kombinuj aby ich wzmacniacze grały inaczej, brałeś to pod uwagę? 

3 minuty temu, slaw0001 napisał:

To w zasadzie baardzo dobry przykład na wyższość pomiarów na ludzkim odbiorem. Wystarczy zastosować spektrofotometer i ślepy będzie wiedział lepiej jaki to kolor niż ty, bo nie będzie wpływu światła, tła, kontrastu czy w końcu wad wzroku. Ty będziesz widział go w kontekście, on bedzie dokładnie znał długość fali. O to chodzi. Wszyscy słyszący/widzący wielęcej za wszelką cenę odżegnują się od "kontekstu", czyli otoczenia, nastroju, doświadczeń, oczekiwań, założeń, wiedzy, samoświadomości itp.

To, że będziesz używał dosadnego, opisowego, ale "prostego" języka nie sprawia, że masz rację. Argument typu: "Ja k... słyszę i który pierwszy! No choo"

 

 

Zgoda, tyle że niewidomy będzie tylko wiedział, a nie widział nawet nie będzie wiedział jakie odcienie niebieskiego są chyba że ktoś mu każdy będzie tłumaczył. Pomiar tu wiele nie wniesie a już napewno nie pomoże na forum szybko w miarę możliwości dobrze doradzić. 

Opisanie dźwięku z pomiaru to niesamowicie żmudna ciężka praca. Opisanie z własnego doświadczenia jest obarczone ogromnym ryzykiem dlatego najlepszy odsłuch u siebie a tu tylko jakieś wstępne kierunki tak jak w przypadku ślepca opis kilku kolorów wystarczy bo i tak ich niestety nie zobaczy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, slaw0001 napisał:

Nuprime pisze o t na swojej stronie, że wprowadza pewne zniekształcenia aby miedzy innymi w ten sposób różnicować swoje produkty.

I super :). Różnorodność to podstawa. Może poszukajmy też przyczyny różnicy w brzmieniu. Przecież łatwo to z owych pomiarów wyłapać. Może warto poszperać który producent dostosowuje dźwięk według swojego widzimisię a który robi sprzęt przezroczysty. 

Ciężko uwierzyć w omamy słuchowe kilkuset tysięcy jak nie kilku milionów audiofili :). Gdzieś musi być przyczyną. I wątpię czy leży w ułomności takiej ilości ludzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MariuszZ napisał:

Jesteś pewny? Zachęcam do przeczytania artykułu o AHB1. Zawsze można coś poprawić, kwestią do przedyskutowania pozostanie pytanie "co to znaczy wzmacniacz poprawnie skonstruowany?" 😉

 

Dziękuję. Ciekawy artykuł. Zwróć jednak uwagę, że te słyszalne różnice zaobserwowano nie podczas odtwarzania muzyki, ale tonu testowego 1kHz. Tak jest zdecydowanie łatwiej. 

Myślę, że każdy głoszący teorie: "mocy nigdy dosyć" i "bez 500 W nie podchodź" powinien do tego tekstu zajrzeć;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Asia napisał:

@Agnieszka Zabłocka - Gasek myślę jeszcze o Magnacie. O MA900 to nie widziałam żeby pisali, ale Piotr @S4Home polecał MA1000, z tym że rok temu był nie do znalezienia. Nie wiem jak jest teraz.

A teraz na razie tylko na Ceneo widziałam zarówno MA1000 jak i MA900. Z tym, że wiesz Asiu ja mam spore pomieszczenie (27 m kw.), a ten MA1000 ma mniejszą moc niż MA900 (nie mam pojęcia dlaczego tak jest). Tak. Jednak moc zdecydowanie ma znaczenie . Przykładowo kiedyś w tym moim pomieszczeniu podłączyłam Cambridge Audio AXA35 i to była totalna porażka w pomieszczeniu tej wielkości. Po przeniesieniu do pomieszczenia o powierzchni 12 m kw. wzmacniacz zagrał lepiej, ale Cambridge Audio AXA 35 to i tak moim zdaniem bardzo słaby wzmacniacz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wing0 napisał:

nie widział nawet nie będzie wiedział jakie odcienie niebieskiego

Subtelnych zmian No właśnie oczami możemy nie wychwycić, a urządzenie da rade.

 

4 minuty temu, Wing0 napisał:

Ciężko uwierzyć w omamy słuchowe kilkuset tysięcy jak nie kilku milionów audiofili :).

Kupujesz w salonie kremowe meble. Widzisz je na białym tle. W domu masz czarne ściany. Kolor nie będzie Ci się już wydawał kremowy tylko biały. Miedzy innymi stąd te różnice w odbiorze dźwięku. Nie omamy, tylko różny kontekst.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wychwyci urządzenie oczywiście, ale finalnie ty meble wybierzesz po tym jak widzisz, a niewidomy dalej nie będzie miał pojęcia co wybrać mimo opisu bezbłędnego urządzenia. :)

A i tak z ciekawości skąd urządzenie wie że niebieski to niebieski? Czy człowiek tego nie określał i nie wpisywał zakresów do programu, tak z ciekawości pytam? 

Przed chwilą, no_i_fajnie napisał:

Pytam, wiec czekam na odpowiedz i tyle.

Pytanie jest totalnie z tyłka więc nie odpowiem. Jest bez sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Wing0 napisał:

Tak wychwyci urządzenie oczywiście, ale finalnie ty meble wybierzesz po tym jak widzisz, a niewidomy dalej nie będzie miał pojęcia co wybrać mimo opisu bezbłędnego urządzenia. :)

A i tak z ciekawości skąd urządzenie wie że niebieski to niebieski? Czy człowiek tego nie określał i nie wpisywał zakresów do programu, tak z ciekawości pytam? 

Pytanie jest totalnie z tyłka więc nie odpowiem. Jest bez sensu.

Wedlug Ciebie, wedlug mnie bardzo dobre pytanie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Każdy ma inne ucho i nieco odmienne wrażenia odsłuchowe. Dla wielu kolegów z naszych salonów Rotel pasuje do wielu różnych głośników i tutaj się zgodzę, bo jest to dobra elektronika, a to że coś jest "beznamiętne" to nie powinno być źle postrzegane. Taka ich "uroda"

Ja po prawie rocznym użytkowaniu uważam, że Rotele to wzmacniacze fajne do rocka, To bardzo emocjonujące i energetyczne granie. Jedyne czego mi brakuje przy repertuarze rockowym, w A11 Tribute to zapas mocy. 

W sumie szkoda, że Rotel nie robi modeli takich całkowicie analogowych i z większą mocą. Są wyższe modele, które są mocniejsze i lepiej wyposażone, ale też sporo droższe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, no_i_fajnie napisał:

Wedlug Ciebie, wedlug mnie bardzo dobre pytanie :)

To sobie na nie odpowiedź. 

15 minut temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Ja po prawie rocznym użytkowaniu uważam, że Rotele to wzmacniacze fajne do rocka, To bardzo emocjonujące i energetyczne granie. Jedyne czego mi brakuje przy repertuarze rockowym, w A11 Tribute to zapas mocy. 

W sumie szkoda, że Rotel nie robi modeli takich całkowicie analogowych i z większą mocą. Są wyższe modele, które są mocniejsze i lepiej wyposażone, ale też sporo droższe.

Pani  Agnieszko jeśli Rotel się podoba można zerknąć w stronę Haiku Sol, Pliniusa, Baltlaba 1 lub 2, Baltlaba Endo 1, Bladeliusa, Primare niektórych modeli. Jest sprzętu masa ;). Tylko czy one wszystkie tak samo nie grają? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Wing0 napisał:

To sobie na nie odpowiedź. 

I Ty chcesz tutaj cos zwojowac swoimi atakami? Nie dopuszczasz do siebie, ze moze ktos myslec inaczej, tfu! - myslec! W ogole cos sadzic.. na szczescie zostaniesz ze swoim przekonaniem sam na dlugo, bo chocby ktos mial argumenty, to ich do siebie nie dopuscisz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość pewnie zna i widziała ten odcinek. Reduktora Szumu można lubić albo nie. Ja lubię i szanuję go za jego techniczne i odarte z magii podejście do audio, które to podejście wielu audio-bajkopisarzy irytuje. A mimo wszystko popełnił taki oto odcinek… A poropos braku różnic w brzmieniu wzmacniaczy…

 

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, no_i_fajnie napisał:

I Ty chcesz tutaj cos zwojowac swoimi atakami? Nie dopuszczasz do siebie, ze moze ktos myslec inaczej, tfu! - myslec! W ogole cos sadzic.. na szczescie zostaniesz ze swoim przekonaniem sam na dlugo, bo chocby ktos mial argumenty, to ich do siebie nie dopuscisz. 

Nie wiem co ty będziesz gościu. Takie przekonania w sprawie audio jak ja ma 90% audiofilskiego świata to raz. Druga sprawa swoim pytaniem Ty dowiodłeś że masz ból że ktoś słyszy różnice, a Ty nie co mi kompletnie nie przeszkadza. Wrzuć na luz w sobotni wieczór i posłuchaj muzyczki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Wing0 napisał:

To sobie na nie odpowiedź. 

Pani  Agnieszko jeśli Rotel się podoba można zerknąć w stronę Haiku Sol, Pliniusa, Baltlaba 1 lub 2, Baltlaba Endo 1, Bladeliusa, Primare niektórych modeli. Jest sprzętu masa ;). Tylko czy one wszystkie tak samo nie grają? :)

Bardzo dziękuję za propozycje. Z całą pewnością przyjrzę się im. Ale proponuję nie pisać do mnie "Pani". Jestem jedną z Was - osobą pozytywnie zakręconą na punkcie audio i dobrej muzyki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Agnieszka Zabłocka - Gasek napisał:

Bardzo dziękuję za propozycje. Z całą pewnością przyjrzę się im. Ale proponuję nie pisać do mnie "Pani". Jestem jedną z Was - osobą pozytywnie zakręconą na punkcie audio i dobrej muzyki :)

Przepraszam bo bałaganu w temacie narobiłem, a w sumie nic konkretnego nie doradziłem. Siądę jutro do czytania Pani wpisów postaram się też coś podpowiedzieć. 

A z Panią nic poradzę tak już mam, że szacunek do kobiet to podstawa. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...