Skocz do zawartości

Kef ls50 - budżetowy hi-end czy marketingowa wydmuszka ?


KrólKiczu

Recommended Posts

Dnia 24.01.2024 o 17:04, Pawel Kloch napisał:

W przypadku Sabaja bardzo istotna dla mnie jest wygoda korzystania. Podłączyłem wzmacniacz bezpośrednio poprzez USB do komputera PC. Tam mam zainstalowanego Qobuza. Nie potrzebny jest DAC.

Q5 Pro też posiada wejście cyfrowe - microUSB. Da się podpiąć komputer. DAC mu niepotrzebny jeśli źródło jest cyfrowe, bo Q5 to wzmacniacz w pełni cyfrowy 🙂

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.02.2024 o 00:44, D-Art napisał:

Ja zakładałem temat Q5. Minęło sporo czasu i nadal bezawaryjnie gra u mnie z Chromecast Audio i Canton Karat M80DC. Może go dopiero na Lyngdorfa zmienię, jak czas nadejdzie. Jedyne co w nim grzebałem to ustawiłem korekcję na E5, po porównaniu barwy dźwięku ze słuchawkami Sehnheiser HD580. Nie ma problemu z utratą jakości przy korekcji, bo ten wzmak w całości pracuje w domenie cyfrowej. Dlatego pod kątem zasady działania można go właśnie porównać do konstrukcji Lyngdorfa. Jest dość wyjątkową konstrukcją. I na razie ten malec nadal daje radę. 

A pamiętam, że zestawienie Q5 z LS50 było bardzo polecane. Może pobaw się tą korekcją.

Przepraszam że dopiero odpisuje, ale gdzieś  umknęła mi ta wiadomość.

Czym jest ta korekcja na e5, bo szczerze to nic  mi to nie mówi.

Ja póki co jest na etpaie pułapkę basowych żeby poskromić to co się w rogach zbiera. A o Lyngdorfie dużo dobrego sie tu naczytałem do pomiesczeń z trudną adaptacja... jak sie wzbogacę to kto wie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q5 nie ma adaptacji dźwięku do pomieszczenia, to nie ta półka cenowa. Ale ma całkiem fajne możliwości korekcji barwy szczególnie, że nie wpływają na jakość dźwięku. Wszystko odbywa się cyfrowo. Masz w nim regulację basów i sopranów oraz gotowe predefiniowane ustawienia. U mnie najlepiej się sprawdziło ustawienie E5 z basami i sopranami na 0.

W takiej formie nie mam nic przeciwko korekcji bo nawet jeśli sprzęt gra liniowo, to pomieszczenie liniowe na pewno nie jest. Adaptacja akustyczna to podstawa, ale na korekcję się nie obrażam szczególnie, że to prosta wstępna poprawa dźwięku bez kosztów na ustroje akustyczne, wymienianie mnóstwa kabli itp. Nie jestem aż takim zatwardziałym purystą. Dźwięk ma brzmieć dla mnie dobrze i tyle 🙂 

Kiedyś analogowe korektory z suwaczkami były ważnym elementem tzw. wieży stereo i jeśli ktoś umiał je prawidłowo poustawiać, to efekty były fajne. Niestety wprowadzały trochę zakłóceń. Obecnie robi się to za pomocą DSP cyfrowo i ta wada została wyeliminowana. A korekcja na sygnale cyfrowym jest właśnie w Q5.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 7.02.2024 o 09:26, D-Art napisał:

Q5 nie ma adaptacji dźwięku do pomieszczenia, to nie ta półka cenowa. Ale ma całkiem fajne możliwości korekcji barwy szczególnie, że nie wpływają na jakość dźwięku. Wszystko odbywa się cyfrowo. Masz w nim regulację basów i sopranów oraz gotowe predefiniowane ustawienia. U mnie najlepiej się sprawdziło ustawienie E5 z basami i sopranami na 0.

W takiej formie nie mam nic przeciwko korekcji bo nawet jeśli sprzęt gra liniowo, to pomieszczenie liniowe na pewno nie jest. Adaptacja akustyczna to podstawa, ale na korekcję się nie obrażam szczególnie, że to prosta wstępna poprawa dźwięku bez kosztów na ustroje akustyczne, wymienianie mnóstwa kabli itp. Nie jestem aż takim zatwardziałym purystą. Dźwięk ma brzmieć dla mnie dobrze i tyle 🙂 

Kiedyś analogowe korektory z suwaczkami były ważnym elementem tzw. wieży stereo i jeśli ktoś umiał je prawidłowo poustawiać, to efekty były fajne. Niestety wprowadzały trochę zakłóceń. Obecnie robi się to za pomocą DSP cyfrowo i ta wada została wyeliminowana. A korekcja na sygnale cyfrowym jest właśnie w Q5.

Nie mogłem sie przekonać do dziś, ale w końcu przerzuciłem na e5, pozostałe na zero jak u Ciebie, odpaliłem jakies deepowe techno i słucham. 

Różnica jest od razu zauważalna, przynajmniej w elektronice. Nie ma tego efektu koca, każdy dźwiek jest bardziej metaliczny, szczególowy, sama scena wysuneła sie delikatnie do przodu...a może nawet nie tak delikatnie.

Posłucham dzis i jutro i ocenie, która opcja najlepiej mi pasuje. 

Ogolnie kefy dają rade...jak już się osłuchałem to wolę od klipschów ;).

 

 

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestowałem na tym maleństwie ustawienie e5 równoległe z e0.

Spostrzeżenia  j.w.

Scena przesunęła się do przodu, zniknął efekt  koca, granie zrobiło się jaśniejsze, w muzyce elektronicznej nawet było by to przyjemne gdyby wraz z górą nie poszedł za tym dół z którym staram  się walczyć;  dudnienie bardziej w uszy mnie mierzi niż niedomiar basu(skręcać tez próbowałem, bo  jest oczywiście taka opcja, ale coś mi  nie grało). 

Finalnie  zostało najbardziej naturalne granie... czyli  wszystko na zero i neutralne e0.

Niemniej fajnie że w ogóle coś takiego w tym wzmacniaczu jest.

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E5 może być odbierany jako zbyt konturowy w pewnych przypadkach. Możesz jeszcze spróbować pobawić się na E0 i jedynie delikatnie pomanipulować basami i sopranami.
Ja gdy chcę posłuchać bardziej liniowo i dla większej separacji źródeł dźwięków, to używam E0 i soprany +1. Albo wypróbuj posrebrzane kable. Podkreślą Ci górę. Q5 fajnie reaguje na zmiany kabli głośnikowych.
Ja z basem nie mam problemów, ale kolumny i pomieszczenie zupełnie inne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, D-Art napisał:

E5 może być odbierany jako zbyt konturowy w pewnych przypadkach. Możesz jeszcze spróbować pobawić się na E0 i jedynie delikatnie pomanipulować basami i sopranami.
Ja gdy chcę posłuchać bardziej liniowo i dla większej separacji źródeł dźwięków, to używam E0 i soprany +1. Albo wypróbuj posrebrzane kable. Podkreślą Ci górę. Q5 fajnie reaguje na zmiany kabli głośnikowych.
Ja z basem nie mam problemów, ale kolumny i pomieszczenie zupełnie inne. 

Jakieś konkretne kable polecasz w rozsądnej cenie?.

Ogólnie dzięki za rady :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie używam Chord Clearway X bo wydały mi się najrówniejsze i najpełniejsze w brzmieniu. Ale jak wolisz jaśniejsze brzmienie, to spróbuj np. EAGLE Cable Deluxe Silverline. Te też testowałem. Brzmiały bardzo dźwięcznie i z atrakcyjną górą, ale dół wydał mi się za mało dociążony. 
Te kable nie są bardzo drogie 😊

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Odświeżam temat ls-ów.

Tak sobie myślę co by sobie wypróbować po taniości(2k za używkę), co mogło by zrobić jakąś  różnice w stosunku do małego smsl q5. Żeby nie było - gra ok., a zastrzeżenia  jeśli są to leża  po stronie akustyki pomieszczenia... niemniej ciekaw jestem jakby to zagrało z czymś  innym(taka ludzka ciekawość, a póki jeszcze wiosna nie ruszyła z kopyta, a wraz z nią wszelkie wertykulacje,  koszenia ect... to i więcej czasu  na testy i  "poszerzanie" wiedzy ;-)).

Nie mam jakiś specjalnych preferencji... zwyczajnie chciałbym coś podpiąć i ocenić własnym uchem jak to gra; kupić  i ewentualnie sprzedać ze stratą jak nie zagra. Opcjonalnie odpłatnie wypożyczyć na pare dni.

- standardowo sabaj a30a, choć parę stron wcześniej jeden z użytkowników pisał, że w ślepym teście  nie  odgadłby co gra.

- inny użytkownik z  forum  polecał mi 6000a, którego też można by za  2k szarpnąć. To była propozycja do muzyki elektronicznej, której głównie słucham. Pytaniem czy do tych kefów?

- coś z Nada,  bo to  też głównie jest polecane...

A  może nic  i zbierać na coś sensownego ;-).

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pitt39 napisał:

Odświeżam temat ls-ów.

Tak sobie myślę co by sobie wypróbować po taniości(2k za używkę), co mogło by zrobić jakąś  różnice w stosunku do małego smsl q5. Żeby nie było - gra ok., a zastrzeżenia  jeśli są to leża  po stronie akustyki pomieszczenia... niemniej ciekaw jestem jakby to zagrało z czymś  innym(taka ludzka ciekawość, a póki jeszcze wiosna nie ruszyła z kopyta, a wraz z nią wszelkie wertykulacje,  koszenia ect... to i więcej czasu  na testy i  "poszerzanie" wiedzy ;-)).

Nie mam jakiś specjalnych preferencji... zwyczajnie chciałbym coś podpiąć i ocenić własnym uchem jak to gra; kupić  i ewentualnie sprzedać ze stratą jak nie zagra. Opcjonalnie odpłatnie wypożyczyć na pare dni.

- standardowo sabaj a30a, choć parę stron wcześniej jeden z użytkowników pisał, że w ślepym teście  nie  odgadłby co gra.

- inny użytkownik z  forum  polecał mi 6000a, którego też można by za  2k szarpnąć. To była propozycja do muzyki elektronicznej, której głównie słucham. Pytaniem czy do tych kefów?

- coś z Nada,  bo to  też głównie jest polecane...

A  może nic  i zbierać na coś sensownego ;-).

A może po prostu słuchaj muzyki i nie szukaj dziury w całym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Pitt39 napisał:

sprawdzić

Cześć.

5 lat temu nie miałem kasy na inny sprzęt a w pokoju Marantz+Node+LS3/5a.

Czytalem, że można lepiej i zdecydowałem sprawdzić, czy to prawda.

Pół roku, prawie co weekend przesiedziałem w w audio salonie. Zakręceni właściciele, dziesiątki zestawów/używane. Ze 100 godzin tam przesiedziałem i słuchałem „kilku” moich kawałków. Ten sam fotel. Klamoty od kilkuset do kilkuset tysięcy  €. W ogóle mnie ceny nie interesowały. Tylko różnice sprawdzić. Ja znalazłem odpowiedzi na wiele pytań. Rozwiązałem zagadkę o co chodzi w tym Audio. A kosztowało mnie to 200-300€. Tylko za te odsłuchy. Było warto. 
 

@Pitt39 

36 minut temu, Pitt39 napisał:

No i może da się lepiej, więc czemu nie poszukać

Wszędzie, ale nie na forum. Ja wybrałem audio salon. A Ty co wybierzesz?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, AudioTube napisał:

 

@Pitt39Wszędzie, ale nie na forum. Ja wybrałem audio salon. A Ty co wybierzesz?

Mnie najlepiej  pasuje odsłuch w domowym zaciszu, z samym sobą, bez wewnetrznej presji że coś muszę, wypadałoby. Bez pospiechu i nerwów. No i salon to jedno, a mój pokój który nie należy do łatwych może być zupełnie coś innego. I stawiam na graty używane, za dużo już ''smieci'' wyprodukowaliśmy ;).

Dlatego znaleźć coś najbliżej ''prawdy'' z gr. x wzmacniaczy, zakupić i przekonać się na własnej skórze.

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pitt39 napisał:

Mnie najlepiej  pasuje odsłuch w domowym zaciszu, z samym sobą, bez wewnetrznej presji że coś muszę, wypadałoby. Bez pospiechu i nerwów. No i salon to jedno, a mój pokój który nie należy do łatwych może być zupełnie coś innego

Bardzo słusznie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AudioTube napisał:

Przeczytałem co napisałeś  i zrozumiałem.

Dla mnie słowem kluczem jest/są różnice. Dla mnie audio salon to jedyne miejsce, gdzie mogłem posłuchać/poszukać różnice. Ten sam fotel. Chodzi o różnice.

 

 

I czy za tą/te różnice chcę zabulić.

Rozumiem ten pkt. widzenia; ma on  oczywiscie sens. 

Ja zwyczajnie w salonie i tak nie zakupie, a nie lubie zawracać tyłka wiec wybieram opcje: zacisze własnych 4 ścian.

Dwa. Musze mieć trzeźwą głowę, potrzebuje czasu by stwierdzić czy to mi odpowiada. Wiem jak bardzo w moim przypadku na odbiór wplywa to, którą nogą wstałem i dlatego w oparciu o doświadczenia innych, z gr. x wzmacniaczy wybiorę sobie ten co teoretycznie może zagrać najlepiej  i kupie na testy. 

Jak nie pyknie, to sprzedam ze strata lub wrzuce do TV. Zawszę będe bogatszy o nowe doświadczenie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapłaciłem chyba troszkę więcej, ponieważ po kilku weekendach przynosiłem ze sobą wypieki z cukierni i kawę w ziarenkach😃 Crazy goście ten salon prowadzą. Naśmiałem się i nasłuchałem. I dwa przetworniki zakupiłem. PS Audio i Chorda Qutest. Ale nic więcej.

Gigantyczny, decydujący i niepodważalny dla mnie wpływ adaptacji akustycznej, a szczególnie obniżony i wyrównany pogłos to pierwsze rozwiązanie. Te same audio komponenty w salce bez adaptacji brzmiały inaczej/gorzej, znacznie gorzej. 

Niżej w hierarchii, ale ważny element to użycie wielkich lampowych SE/211 lampa,  końcówek mono. Wtedy były to monosy od Air Tight. Z kolumnami od Audio Note. 
Ktoś chętny do zakupu? Ponad 50tys€. 
 

Komponenty audio o których nie piszę na forum, nie mają dla mnie większego wpływu na brzmienie. Odpuściłem te tematy z przekonaniem, bez żalu, ale także bez ciekawości i zainteresowania. 

Ponad rok temu dołączył do mojego zestawu przetwornik, który zrobił różnicę.

A za niedługo pochwalę się drugim systemem, na poddasze. Myślę, że forum to właściwe miejsce na próżność, dowartościowanie się, racjonalizację zakupu i zdobycie uznania oraz lajków za wklejenie tytułów świetnych realizacji/nagrań. 
 


 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, AudioTube napisał:

Gigantyczny, decydujący i niepodważalny dla mnie wpływ adaptacji akustycznej, a szczególnie obniżony i wyrównany pogłos to pierwsze rozwiązanie. Te same audio komponenty w salce bez adaptacji brzmiały inaczej/gorzej, znacznie gorzej. 

Tu pełna zgoda na podstawie testowania mojego sprzętu w 3 różnych pomieszczeniach domu:

-  z byle jaką adaptacją w moim wykonaniu

- w takim samym pokoju(wielkościowo),gdzie nie było praktycznie nic

- i w pokoju gdzie były ogarnięte pierwsze odbicia za kolumnami /plecami, ale był 3x  większy i niesymetryczny.

Tu nie ma ma wątpliwości czy to działa czy nie, bo to działa i słychać to bez  specjalnego nadstawiania ucha, zastanawiania  się.

Dlatego dziwi mnie że dział akustyka tak słabo funkcjonuje/mało zapytań ;-).

 

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest chyba natura człowieka 😉 Skupianie się na sprzęcie i gadżetach jest po prostu atrakcyjniejsze. Ustroje akustyczne nie wzbudzają takich emocji, dla większości chyba nie są ciekawe. Też nie mam zrobionej porządnej adaptacji, ale mam sporo elementów pochłaniających i rozpraszających dźwięk, więc i tak źle nie jest 🙂

Za to myślę cały czas o Lyngdorfie z Room Perfect. To może ułatwić sprawę 👍🏼
 

Edytowano przez D-Art
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, D-Art napisał:

Taka jest chyba natura człowieka 😉 Skupianie się na sprzęcie i gadżetach jest po prostu atrakcyjniejsze. Ustroje akustyczne nie wzbudzają takich emocji, dla większości chyba nie są ciekawe. Też nie mam zrobionej porządnej adaptacji, ale mam sporo elementów pochłaniających i rozpraszających dźwięk, więc i tak źle nie jest 🙂

Za to myślę cały czas o Lyngdorfie z Room Perfect. To może ułatwić sprawę 👍🏼
 

Takie strojone pułapki basowe robią robotę i zwracają na siebie uwagę 😁.

image.png

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Odświeżam, bo dalej się głowie co tam zakupić w zastępstwie smsl q5 i nic póki co z tego nie wynikło.

Plan jak poprzednio; tanio kupić, a jak się nie spodoba, to jeszcze taniej sprzedać i do skutku(czyli w grę wchodzą tylko używki). Im taniej tym lepiej, ale powiedzmy ze te 2-2.5k maksymalnie(wielkiego wyboru nie będzie, niemniej może ktoś, cos...). 

Muzyka słuchana w bliskim polu(pokój 10m2), w dużej przewadze elektronika ze wszystkimi jej gatunkami

Streamer wiim mini w zestawie, plus jak w tytule kef ls 50 meta.

Oczekiwania. Póki co wygląda jak na obrazku poniżej... fajnie jakby się udało wyciągnąć wokal do przodu nie kombinując juz nic z ustawieniem kolumn, bo na tę chwilę, to najbardziej optymalne położenie w tym pokoiku.  

Scena wydaje mi sie była by bardziej naturalna, gdyby artysta śpiewał z pierwszego rzędu, a nie kryje się za cała reszta grajków z zespołu, dlatego chciałbym to zmienić/poprawić.

Do tego większa kontrola nad basem, choć przyczyna jak przypuszczam leży po stronie akustyki.

1.jpg

Edytowano przez Pitt39
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...