Skocz do zawartości

Średniojasne interkonekty analogowe do około 1000 zł?


Recommended Posts

Szukam / wybieram pomiędzy RCA jak w temacie. Już doprecyzowuję. Przez średniojasne (sprawdzanie pisowni podkreśla mi to słowo, ale trwam przy nim) rozumiem takie, które mieszczą się między kablami:

  • Chord Shawline (od strony jasnej) i
  • Purist Vesta (od strony średniej).

Porównuję akurat z tymi, bo już je dobrze znam.

Do około 1000 zł. oznacza, że za tyle chciałbym kupić komplet dwu nowych przewodów z wtykami, gotowych do wpięcia między DAC-a i wzmacniacz. (Wiem, że taniej i lepiej byłoby samemu, ale nie chcę składać z części ani lutować). Długość: 0.5m -1m. Mogę wyłożyć ciut więcej (1100?), jeżeli naprawdę warto. Zdaniem sprzedawców powinienem szukać wśród posrebrzanej miedzi  lub po łagodniejszej stronie przewodów srebrnych.

Idealny interkonekt byłby krzyżówką Shawline’a i Vesty. Tzn. trochę łagodniejsza góra niż w Shawline, ale wyraźniejsza niż w Veście (bliżej Shawline). Średnica: ciut więcej wypełnienia niż w Shawline, ale nie aż tyle, ile ma Vesta. Do tego przydałby się mocny bas z przyzwoitą kontrolą, może być podbity w górnej części.

Właśnie pożyczyłem z AVcorp na podstawie rekomendacji:

  • Albedo Blue,
  • ViaBlue NF-S1 Silver Quattro Mono i
  • Straight Wire Symphony 3.

Albedo Blue - ogólnie nieźle. Ilościowo: góra bliżej Shawline, środek bliżej Vesty. Natomiast bas odbierałem jako mało sprężysty, ciapowaty. Szczególnie w szybszym graniu. Potem przeczytałem w sieci, że Albedo Blue nie nadają się do rocka, że ich domeną jest akustyczne granie. Czy w tym problem? Ktoś potrafi się do tego odnieść?

ViaBlue NF-S1 Silver Quattro Mono – podobno to świetny RCA w swojej cenie. W moje oczekiwania co do ilości góry i środka wpisał się dobrze. Ale mimo to brzmienie mi się nie podoba. Zarówno góra jak i środek wydają mi się bardzo matowe, nieatrakcyjne. Dół też nie taki, choć nie umiem tego sprecyzować. Czy moje uszy kłamią i powinienem słuchać ViaBlue, aż się do niego przekonam?

Straight Wire Symphony 3 – czeka w kolejce do odsłuchu.

Bardzo proszę zarówno o inne typy, jak i (nawet bardziej) o ocenę / porównanie tych RCA, które właśnie mam na warsztacie. Wiem, idiotyczne – czemu pytam, skoro sam ich słucham. Pytam, bo nie wszystko słyszę równie dobrze, co w rezultacie nie pozwala mi na jednoznaczne wnioski. Może to brak osłuchania, może nieumiejętność wejścia na odpowiedni poziom skupienia. Całkiem nieźle potrafię stopniować jasno-ciemno, słyszę scenę, wypełnienie instrumentów itd. Gorzej jeśli chodzi o makro / mikrodynamikę czy szybko-wolno. W efekcie jestem czasem w stanie powiedzieć, że coś nie gra, ale przydałoby mi się więcej konkretów, żeby trafić w to czego szukam, a nie do końca potrafię nazwać. Czas na odsłuchy też mam ograniczony.

(Dodam, że dominuje u mnie blues, jazz i rock od soft do hard. Bez metalu, bez muzyki poważnej / klasycznej, raczej bez szalonych temp i bez bardzo dużych składów. Im jestem starszy tym mniej dźwięków i tym spokojniejsze.)

Pomożecie?

 

 

 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóz .. chcesz połączyć dużo dobrych cech w jednym kablu i zmieścić się w 1k .... niestety, ..... gdyby było to takie proste, żadne droższe kable nie były by potrzebne.

Musisz wiedzieć, że zasadniczo chodzi o to by kabel "psuł" jak najmniej, Zasada jest taka im idziesz wyżej tym psuja mniej, co oznacza ze wymienione przez Ciebie cechy w końcu zaczynają się łączyć w jednym kablu. W Twoim budżecie musisz liczyć się z akceptacja pewnych niedomagań.

Czego oczekujesz po kablach już wiem, teraz napisz o sprzęcie, co jest źródłem muzyki?

PS. jestem jutro w PremiumSound Sopot. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

No cóz .. chcesz połączyć dużo dobrych cech w jednym kablu i zmieścić się w 1k .... niestety, ..... gdyby było to takie proste, żadne droższe kable nie były by potrzebne.

Musisz wiedzieć, że zasadniczo chodzi o to by kabel "psuł" jak najmniej, Zasada jest taka im idziesz wyżej tym psuja mniej, co oznacza ze wymienione przez Ciebie cechy w końcu zaczynają się łączyć w jednym kablu. W Twoim budżecie musisz liczyć się z akceptacja pewnych niedomagań.

Czego oczekujesz po kablach już wiem, teraz napisz o sprzęcie, co jest źródłem muzyki?

PS. jestem jutro w PremiumSound Sopot. 

Dzięki za odzew - dopiero co odespałem noc spędzoną u kolegi z winylami, stekami i dobrym winem. :)

Oczywiście jestem świadom ograniczeń w zakładanym budżecie. Słucham wyłącznie z CD. Mój tor:

CA CXC 2 -> Purist Vesta -> Gustard A18 -> poszukiwany RCA -> Haiku Sol II SE -> Equilibrium Cello -> MA Silver 100 6G.

Skoro mam kable głośnikowe i konterfekt cyfrowy do 1 tys. zł każde, to wydawało mi się sensowne szukać analogowego RCA z tej samej półki.

Przy okazji prostuję swoją pomyłkę. RCA, które właśnie porównuję to:

  • Albedo Blue,
  • ViaBlue NF-S1 Silver Quattro Mono i
  • Straight Wire Rhapsowy S.

Na razie Straight Wire i ViaBlue wypadają podobnie brzmieniowo, ViaBlue dosyć matowo, Straight Wire chyba z ciut większym błyskiem i żywiej. Albedo Blue ma z nich najwięcej góry, ale wciąż jest ciemniejszy od Shawline. Wszystkie trzy trafiają w założony przedział i wybór będzie trudny. Straight Wire jest strasznie sztywny i zastanawiam się, czy nie szkodzi to terminalom. Jakieś opinie na temat któregoś z tej trójki?

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak, Płyta CD i dobrej jakości pliki to podstawa, bo już się bałem ze to YouTube czy Spotify, jeden za darmo a drugi za grosze, ale dostępny wszędzie i na wszystko co się rusza, tylko potem jest żal, że sprzęt kiepsko gra.

Na testowane przez Ciebie kable nie wiele mogę napisać, nie znam a nawet nie słyszałem o takich, no ... poza Bydgoską manufakturą, czyli Albedo Blue.

Spróbował bym coś z AudioQuest, można tez spróbować RCA od producenta Twoich kabli głośnikowych (czasami wspólne okablowanie sygnałowe się uzupełniają). Zastanawiam się też nad Harmonix CI-230 Mark-II bo to kabel, który na różnych konfiguracjach troche różnie się zachowuje. ............... Tu więcej nie pomogę, bo nie polecam rzeczy, których nie znam (nie miałem styczności).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Rafał S napisał:

CA CXC 2 -> Purist Vesta -> Gustard A18 -> poszukiwany RCA -> Haiku Sol II SE -> Equilibrium Cello -> MA Silver 100 6G.

Elektronika za 15 000 zł i kable prawie w cenie kolumn (odpowiednio 3500 zł i 4300 zł). Jakby odwrócić te proporcje, to wśród jakich wspaniałych kolumn można by wybierać. Nie myślałeś, żeby jednak wymienić najważniejszy element toru, ten w którym drzemie największy potencjał na poprawę brzmienia, wręcz przeskok o klasę lub dwie, czyli kolumny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecę po popcorn i colę :D

Przypomina mi się wątek gdzie jeden z guru zasugerował wymianę kabla zamiast kolumn. Ten wątek to spełnienie jego marzeń :D

 

A teraz na serio.

Haiku Sol II zasługuje na dobre kolumny. Odwdzięczy się znakomitym dźwiękiem. Zamiast wyrzucać kasę na durne kabelki które "mają coś zmienić" pomyśl o lepszych kolumnach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kraft napisał:

Elektronika za 15 000 zł i kable prawie w cenie kolumn (odpowiednio 3500 zł i 4300 zł). Jakby odwrócić te proporcje, to wśród jakich wspaniałych kolumn można by wybierać. Nie myślałeś, żeby jednak wymienić najważniejszy element toru, ten w którym drzemie największy potencjał na poprawę brzmienia, wręcz przeskok o klasę lub dwie, czyli kolumny?

Na elektronikę wydałem niewiele ponad 14 tys., na kable głośnikowe i interkonekty w sumie pójdzie jakieś 2400 (Vestę kupiłem bardzo okazyjnie). Z listwą i kablami zasilającymi faktycznie będzie ponad 3 tys. Oczywiście, że myślę o lepszych monitorach. Wszystko w swoim czasie - proszę, nie kuś mnie do złego już teraz. Jeszcze niedawno Silvery grały z CA CXA81. Zacząłem od wymiany wzmacniacza, bo elektronika najszybciej drożeje. Poza tym poczułem nieprzepartą chęć posiadania analogowego wzmacniacza i zewnętrznego DAC-a.

 

5 minut temu, Fafniak napisał:

Zamiast wyrzucać kasę na durne kabelki które "mają coś zmienić" pomyśl o lepszych kolumnach

Wydaje mi się, że w tej chwili analogowe RCA zmienią najwięcej. Nie posiadam żadnych własnych i nie bardzo wiem, jak bez ich pośrednictwa Sol II miałby się skomunikować z Gustardem. Ale poza tym obaj z Kraftem macie rację. Tylko zapominacie o kwestii, powiedzmy, "uwarunkowań rodzinnych". Nie mogę co parę miesięcy wymieniać nowo kupionego sprzętu na kolejny. Tzn. mogę, ale z pewnych względów wolę jednak tego nie robić. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rafał S napisał:

Nie mogę co parę miesięcy wymieniać nowo kupionego sprzętu na kolejny. Tzn. mogę, ale z pewnych względów wolę jednak tego nie robić. ;)

Ale my to rozumiemy :)

Kup coś porządnego za 200 czy 300zł a resztę odkładaj na kolumny. A jak cię goni do droższych kabli i kablarskich bajek - zafunduj sobie ślepy test, to prostuje :D

 

2 minuty temu, Fafniak napisał:

Ale my to rozumiemy

A na dowód opowiem ładną historię.

Niedawno zakupiłem z francji końcówkę mocy za ok 2400/2500zł. Żona ze spokojem przyjęła sytuację ale któregoś dnia przez przypadek doszło do wymiany zdań na temat wydawania kasy itp. No więc na spokojnie powiedziałem że staram sie rozsądnie wydawać kasę i ze np. ta końcówka mocy kosztowała tylko 2400. Żona spojrzała na mnie i powiedziała "no co ty" (ale bardzo neutralnie - to uśpiło moją czujność 🤣) no więc pewny że naprawdę rozsądnie wydałem kasę, poszukałem faktury ... Mina żony bezcenna 🤪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Fafniak napisał:

No więc na spokojnie powiedziałem że staram sie rozsądnie wydawać kasę i ze np. ta końcówka mocy kosztowała tylko 2400.

Moja żona bez problemu zaakceptowałaby tę końcówkę mocy. Może nawet namawiałaby mnie na dwa razy lepszą, żeby był spokój na dłużej. "Spokój na dłużej" jest tu kluczowym terminem. Ważniejszy od samych kwot. Trudno jej zrozumieć, że po paru miesiącach sprzedaję coś, co wcześniej miało rzekomo zakończyć temat audio na lata. W tym momencie tracę wiarygodność. A Silvery są z sierpnia tego roku. Poza tym, naprawdę je lubię. Nie tak łatwo znaleźć monitory z mocnym basem. Zresztą, pomijając finanse, nawet czasowo nie stać mnie na zaangażowanie się w nowe poszukiwania. Gdybym musiał wymieniać głośniki na szybko, skończyłoby się pewnie na tym, że wziąłbym Goldy, a potem zastanawiał się przez kolejne miesiące, czy dobrze zrobiłem. To naprawdę musi poczekać. RCA już prawie wybrałem (jednak Straight Wire Rhapsowy S.), teraz chciałbym na luzie posłuchać muzyki. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rafał S napisał:

Moja żona bez problemu zaakceptowałaby tę końcówkę mocy.

Może zbyt słabo podkreśliłem temat rozmowy. Rozsądnie wydawane pieniądze ;)

Tu nie było mowy a akceptacji czy jej braku, nie o to chodziło :)

A że to 3 wzmacniacz w pokoju... 🤪

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać , że jeszcze czeka Cię kilka wizyt w Kluczborku / WBA / w celu dostrojenia systemu  Ale to akurat plus podczas czekania na ustabilizowanie sytuacji domowej.

3 minuty temu, Fafniak napisał:

Podpowiedz jeszcze jak zmienić mieszkanie na większe.

Bo widzisz , gdybyś od razu załapał o co w tym wszystkim chodzi i podążał drogą @Bogusław Kożyczkowski / czytam , że autor wątku złapał właśnie ten słuszny trop/ , to teraz sprzedałbyś kable i nie miałbyś problemu z zakupem większego lokum. :)   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Bo widzisz , gdybyś od razu załapał o co w tym wszystkim chodzi i podążał drogą @Bogusław Kożyczkowski 

Aaaa? dokładnie o co chodzi?  coś mi umknęło? swoja droga Autor bardzo grzecznie wyhamował nam kolegę fafniak 

 

3 godziny temu, Rafał S napisał:
4 godziny temu, Fafniak napisał:

No więc na spokojnie powiedziałem że staram sie rozsądnie wydawać kasę i ze np. ta końcówka mocy kosztowała tylko 2400.

Moja żona bez problemu zaakceptowałaby tę końcówkę mocy. Może nawet namawiałaby mnie na dwa razy lepszą, żeby był spokój na dłużej. "Spokój na dłużej" jest tu kluczowym terminem. Ważniejszy od samych kwot

Rafale ... zapraszam do Wejherowa na ... kawę, bo słyszałem, że mieszkasz niedaleko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fafniak napisał:

Kup coś porządnego za 200 czy 300zł a resztę odkładaj na kolumny. A jak cię goni do droższych kabli i kablarskich bajek - zafunduj sobie ślepy test, to prostuje

@Rafał S zrobisz co będziesz uważał za słuszne, ale przemyśl czy wchodząc na ścieżkę zbierania drutów (na aktualną chwilę), nie wyrzucasz kasy w błoto. Za jakiś czas najdzie cię ochota na zmianę kolumn i będziesz kupował kolejne druty. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jest rzeczą oczywistą, że Silvery są najsłabszym elementem mojego obecnego systemu i kiedyś je wymienię. Ale najsłabszym nie znaczy słabym - lubię je za przestrzeń, dynamikę i mocny bas. (Drobne zastrzeżenia miałem tylko do barwy i właśnie tu kable trochę poprawiły sprawę.) Sol II ma bas ładny, lecz delikatny i potrzebuje monitorów o konkretnym dole. Więc wymiana nie będzie prosta. A na razie chcę komfortowo słuchać i wybieram analogowy interkonekt z tej samej półki, co cyfrowy i kable głośnikowe. Wydam na to, powiedzmy, 800 zł. Głośniki wymienię za jakiś rok czy półtora. Jeśli będę musiał wtedy sprzedać jeden z elementów okablowania, żeby wymienić na lepiej dopasowany, to stracę pewnie połowę jego ceny. Max. 3/4. Jakieś 400-600 zł. A może wymiana nie będzie konieczna? W każdym razie nawet te 400 zł. dopłaty za rok przyjemnego słuchania, to nie jest jakiś dramat. Niektórzy zostawiają tyle co tydzień w restauracji. Powoli dochodzę do wniosku, że Forum jest bardziej restrykcyjne niż moja wyrozumiała żona - przed nią nie muszę się tłumaczyć, dlaczego kupuję kable. ;)

Powtarzam: jestem teraz zbyt zajęty żeby szukać nowych głośników. Czytałem z zainteresowaniem testy bardziej doświadczonych kolegów (Kraft i Ipomis). Może coś przegapiłem, ale żadne z opisywanych tam monitorów nie wydały mi się odpowiednie dla moich potrzeb. Ale jestem otwarty na Wasze sugestie, o ile nie będziecie ode mnie oczekiwali, że je natychmiast zmaterializuję. :)

6 godzin temu, marcinmarcin napisał:

Co do Rca już różnie bywa. U kumpla wpinalem kilka różnych moich testowych i jego Vesta grała najlepiej - w skrócie wnosiła porządek 

U mnie tak zadziałała cyfrowa Vesta. Ale przy anlogowym RCA potrzebuję czegoś o pół tonu jaśniejszego i chyba już to znalazłem. :)

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Czyżbyś zrównywał dobór kabli "pod względem brzmienia" do kupowania kolejnych wzmacniaczy do kolejnych systemów ?

Kurcze, kupilem teraz od Rafała z forum za symboliczną sumę kabelki RCA Real Cable. Różnica jaka wnoszą, jest wieksza niż niejedna zmiana wzmacniacza 🙄 i mówię to raczej z pozycji kablosceptyka. Z jednej strony na moich starych kablach spokojne, miękkie granie, z drugiej strony bardxo dynamiczne, i punktowe, ale też trochę zbyt ostre i męczące. Zmiana dużo większa jak zmiana źródeł w moim systemie, słyszalna od razu, wręcz bym powiedział drastyczna 

Więc może czasem lepiej kabel zmienić i dopracować jeden system żeby grał wszystko? 🙄

A nie 3 wzmacniacze 😉

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Więc może czasem lepiej kabel zmienić i dopracować jeden system żeby grał wszystko? 🙄

A nie 3 wzmacniacze

No... kablem zagram uniwersalnie

 

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

Różnica jaka wnoszą, jest wieksza niż niejedna zmiana wzmacniacza

Ileż razy to juz słyszałem - piszesz sie na ślepy test ? Chętnie zobaczę jak wreszcie ktoś udowodni to "granie kabli"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...