Skocz do zawartości

Nowy zestaw stereo - proszę o opinie (NAD, B&W, KEF, DALI, CAMBRIDGE AUDIO, BOSE)


LML

Recommended Posts

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Najlepszy sposób, to wypożyczyć i posłuchać w swoich warunkach akustycznych.

Ale jak nie masz takiej możliwości,  to dobre i to, byś wybrał się do salonu.

Z chęcią tak bym zrobił, ale nie podchodziłem jeszcze do tego tematu. Nie wiem jeszcze co i jak  i za ile...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C338 i 368 mają tą  ten sam układ wzmacniacza, lecz różnią się zasilaczami. C368 dostał zasilacz dający bardziej stabilne napięcie. Za to C338 ma wbudowany Chromecast. Zawsze można znaleźć droższy wzmacniacz który może zagrać lepiej. Jeśli na sprzęt mamy określony budżet, to warto zastanowić się czy kupując droższy wzmacniacz i tasze kolumny będzie lepiej. Zazwyczaj tak nie jest. Gdy ciągle wchodzą w grę te same kolumny to dopłata do droższego wzmacniacza moze mieć sens. Zdążały się jednak przypadki gdy mocniejsza wersja podobnego wzmacniacza przy wyższej cenie nie grała lepiej, tylko nieco inaczej. Przy C338 może odpaść kwestia dokupienia streamera. To może dać kolejne oszczędności na zakup lepszych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, MobyDick napisał:

C338 i 368 mają tą  ten sam układ wzmacniacza, lecz różnią się zasilaczami. C368 dostał zasilacz dający bardziej stabilne napięcie. Za to C338 ma wbudowany Chromecast. Zawsze można znaleźć droższy wzmacniacz który może zagrać lepiej. Jeśli na sprzęt mamy określony budżet, to warto zastanowić się czy kupując droższy wzmacniacz i tasze kolumny będzie lepiej. Zazwyczaj tak nie jest. Gdy ciągle wchodzą w grę te same kolumny to dopłata do droższego wzmacniacza moze mieć sens. Zdążały się jednak przypadki gdy mocniejsza wersja podobnego wzmacniacza przy wyższej cenie nie grała lepiej, tylko nieco inaczej. Przy C338 może odpaść kwestia dokupienia streamera. To może dać kolejne oszczędności na zakup lepszych kolumn.

Myślisz ,że warto sprawdzać układ C338 + B&W 603?
Jestem bardzo ciekaw tych kolumn, nasza dyskusja też to podsyca, mimo, że niektórzy sugerują mi monitory...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że takie zestawienie powinno być dobre. Wybór kolumn to kwestia bardzo indywidualna. Zależy czego szukasz. Często się zdarza że kupowane są niepotrzebnie duże kolumny w przekonaniu że tak będzie lepiej. Mniejsze kolumny z wyższej serii w podobnej cenie zazwyczaj gorzej sprawdzają się przy bardzo dużych poziomach głośności, jednak często grają ogólnie lepiej. Bywa ze nawet bas jest z nich znacznie lepszy. Wszystko to kwestia priorytetów. Wyglądem ( jeśli chodzi o wielkość ) za bardzo bym się nie sugerował. Czasem trzeba się o tym po prostu przekonać. Do bardzo głodnego grania myślę jednak że mocniejszy wzmacniacz by nie zaszkodził. C338 połączył bym raczej z mniejszymi i bardziej wyrafinowanymi kolumnami.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

Nie zapominajmy, że - wbrew intuicji - to małe kolumny najczęściej potrzebują więcej prądu. Są po prostu mniej skuteczne od dużych. Mniej skutecznie zamieniają W na dB.

OK, tego nie wiedziałem, dzięki. Chodź cyferki mówią, że duże 603 i np. monitory 706,606 mają niemal identyczną skuteczność. co prawda zdaję sobie sprawę, że może to być parametr nieliniowy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsze kolumny mają zwykle mniejszą skuteczność ( nie jest to jednak zasadą ). Jednak porównując kolumny z jednej serii z jednym głośnikiem basowym i z dwoma lub z większymi są w stanie przyjąć więcej mocy i czyściej ( bez zniekształceń liniowych ) zagrać przy większej głośności. Dla mnie trochę mitem jest to że małe kolumny potrzebują wzmacniaczy o bardzo dużej mocy. Czasem te bardziej wymagające potrzebują wzmacniacza który będzie je lepiej napędzał. Z drugiej strony kolumny o większej skuteczności do uzyskania tej samej głośności potrzebują mniej mocy. Na ogół nie jest to problemem. Trzeba pamiętać też że wysokoskuteczne kolumny o określonej wielkości zwykle nie są w stanie grać tak głośno jak te mniej skuteczne ( bez zniekształceń ). To jest cena skuteczności i właśnie dlatego te małe kolumny o niskiej skuteczności mogą zaskoczyć swoim dźwiękiem. W warunkach domowych zwykle wystarcza kilkadziesiąt watów wzmacniacza bez wyraźnych zniekształceń, a przy kolumnach o przeciętnej skuteczności zazwyczaj nie używamy więcej niż kilku watów mocy.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie większe kolumny o podobnej konstrukcji grają głośniej głównie basem, a w tym zakresie jest przekazywane najwięcej mocy i to sprawia że mimo podobnej skuteczności kolumny takie odbiera się jako grające wyraźnie głośniej.

Takie większe kolumny o podobnej konstrukcji grają głośniej głównie basem, a w tym zakresie jest przekazywane najwięcej mocy i to sprawia że mimo podobnej skuteczności kolumny takie odbiera się jako grające wyraźnie głośniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kraft napisał:

 W katalogach producenci niemiłosiernie ściemniają.

Z drugiej strony nie mamy się czym przejmować. Wszystkie kolumny, które mają skuteczność osiemdziesiąt parę dB lub więcej zagrają z dowolnym tranzystorem tak, jak trzeba. Martwić się muszą ewentualnie jedynie użytkownicy słabych mocowo lamp.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MobyDick napisał:

Takie większe kolumny o podobnej konstrukcji grają głośniej głównie basem, a w tym zakresie jest przekazywane najwięcej mocy i to sprawia że mimo podobnej skuteczności kolumny takie odbiera się jako grające wyraźnie głośniej.

Takie większe kolumny o podobnej konstrukcji grają głośniej głównie basem, a w tym zakresie jest przekazywane najwięcej mocy i to sprawia że mimo podobnej skuteczności kolumny takie odbiera się jako grające wyraźnie głośniej.

Dokładnie! Dlatego wole celować w podłogówki, które w miarę podkręcania głośności w miarę proporcjonalnie będą podnosić zakres wszystkich tonów, również tych niskich.

25 minut temu, Kraft napisał:

W katalogach producenci niemiłosiernie ściemniają.

Tak. Albo modyfikują sygnał wejściowy podczas testu...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, LML napisał:

aha i proszę o wypowiedzi na temat firmy BOSE i CAMBRIDGE AUDIO... Czemu tak mało jest ludzi którzy się wypowiadają na ten temat? (nt BOSE wgl na forum)

Ale czy BOSE w ogóle produkuje kolumny stereo do użytku domowego? Chyba tylko jakieś specjalistyczne… oraz oczywiście przenośne BT i słuchawki (z czego są głównie znani). Jest mnóstwo dobrych producentów kolumn. Nie lepiej szukać tam gdzie jest a nie tam gdzie nie ma? ;)

O sprzędzie CA jest mnóstwo na forum, poszukaj. Nawet chyba za dużo… bo moim zdaniem ich średnia półka wzmacniaczy poza świetnym designem i nienagannym marketingiem niczym istotnym się z tłumu podobnych sobie konstrukcji nie wyróżnia poza jednym: ceną.

Od siebie dodam: podczas odsłuchów skup się na wyborze kolumn (niczego innego na początku) i staraj się słuchać różnych ale w miarę możliwości na tym samym wzmacniaczu (np. Audiolab 6000a). Jeżeli tolerujesz monitory wizualnie (niektórym się nie podoba głośnik na podstawce), to idź w tym kierunku. W średnim budżecie znajdziesz już naprawdę ciekawe konstrukcje i często o półkę lepiej brzmiące niż podobnie wycenione podłogowe (patrz wątki o testach kolumn-monitorów również na tym forum).

Pamiętaj potem aby WYPOŻYCZYĆ wybrany zestaw do siebie do domu i odsłuchać raz jeszcze. Nie jeden się zdziwił, że w domu nie pozostało nic z pięknego brzmienia, które słyszał w dobrze zaadoptowanym akustycznie salonie. Jeżeli nie zagra - będzie to sygnał do popracowania nad akustyką - a to też pieniądze, które warto zaoszczędzić np. na kablach czy właśnie wzmacniaczu (na początku, zanim nie nauczysz się „swojego brzmienia” i nie poznasz swoich preferencji).

Piszę to ja, meloman, który zrobił kilka błędów już na samym początku swojej drogi. Dzisiaj większość „niepodważalnych prawd” na temat audio, którymi się onegdaj kierowałem jawi mi się w najlepszym wypadku jako ślepe drogowskazy, rzeczy na które nie warto przeznaczać czasu i środków… Oczywiście jeżeli rozmawiamy o sprzęcie z tej półki cenowej…

Good luck! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, LML napisał:

Dokładnie! Dlatego wole celować w podłogówki, które w miarę podkręcania głośności w miarę proporcjonalnie będą podnosić zakres wszystkich tonów, również tych niskich.

W przypadku kolumn za z przedziału cenowego który rozważasz wiele niedużych oferuje zupełnie liniowy i nisko schodzący bas. Również nie obawiał bym się tego ze że stracą linowość przy głośnym graniu. To bardziej prawdopodobne gdy masz do czynienia z niewielkimi kolumnami o wysokiej skuteczności. Dla przykładu wcześniej wspomniane niewielkie Kef Ls50 schodzą z basem równie nisko jak wiele dużo większych kolumn wyposażonych nawet w 3 głośniki basowe (choć jest on mniej podbity). Najlepiej posłuchać , gdyby się udało w tych samych warunkach akustycznych różnych kolumn.

Jeśli chodzi o kolumny Bose to od dawna były one dość specyficzne. Twórca ich od dawna skupiał się na użyciu jednego głośnika do odtworzenia całego pasma lub bez niskiego basu. Do tego zawsze chodziło o integracje kolumn z otoczeniem przez wywoływanie dużej ilości odbić. Accustimasy tego producenta  świetnie sprawdzają się gdy kolumny maja być mało widoczne i zapewnić w miarę równomierne nagłośnienie pomieszczenia kosztem analityczności przekazu. Bose 901 to specyficzne kolumny dla entuzjastów idei budowy kolumn tego konstruktora. 9 identycznych głośników w jednej kolumnie z których 8 jest praktycznie z tyłu obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem… ostatnie lecz nie najmniej ważne: negocjuj ceny. Dlatego, jeżeli mogę to omijam salony Top HiFi - tutaj ceny są sztywne a rabat to rzadkość, nawet na sprzęt z wystawy (sprawdzone osobiście). Niestety niektóre marki tylko u nich. Poza tym to świetne salony.

Gdzie indziej jednak panują już dobre „słowiańskie” praktyki, gdzie brak rozmowy o niższej cenie może być odebrany jako nietakt, haha ;)

Napiszę tylko, że mój „najgorszy” zakup nowego sprzętu stereo w salonie to jedynie -18% od ceny na metce. Do przemyślenia przy planowaniu budżetu :)

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sonique napisał:

Ale czy BOSE w ogóle produkuje kolumny stereo do użytku domowego? Chyba tylko jakieś specjalistyczne… oraz oczywiście przenośne BT i słuchawki (z czego są głównie znani). Jest mnóstwo dobrych producentów kolumn. Nie lepiej szukać tam gdzie jest a nie tam gdzie nie ma? ;)

O sprzędzie CA jest mnóstwo na forum, poszukaj. Nawet chyba za dużo… bo moim zdaniem ich średnia półka wzmacniaczy poza świetnym designem i nienagannym marketingiem niczym istotnym się z tłumu podobnych sobie konstrukcji nie wyróżnia poza jednym: ceną.

Od siebie dodam: podczas odsłuchów skup się na wyborze kolumn (niczego innego na początku) i staraj się słuchać różnych ale w miarę możliwości na tym samym wzmacniaczu (np. Audiolab 6000a). Jeżeli tolerujesz monitory wizualnie (niektórym się nie podoba głośnik na podstawce), to idź w tym kierunku. W średnim budżecie znajdziesz już naprawdę ciekawe konstrukcje i często o półkę lepiej brzmiące niż podobnie wycenione podłogowe (patrz wątki o testach kolumn-monitorów również na tym forum).

Pamiętaj potem aby WYPOŻYCZYĆ wybrany zestaw do siebie do domu i odsłuchać raz jeszcze. Nie jeden się zdziwił, że w domu nie pozostało nic z pięknego brzmienia, które słyszał w dobrze zaadoptowanym akustycznie salonie. Jeżeli nie zagra - będzie to sygnał do popracowania nad akustyką - a to też pieniądze, które warto zaoszczędzić np. na kablach czy właśnie wzmacniaczu (na początku, zanim nie nauczysz się „swojego brzmienia” i nie poznasz swoich preferencji).

Piszę to ja, meloman, który zrobił kilka błędów już na samym początku swojej drogi. Dzisiaj większość „niepodważalnych prawd” na temat audio, którymi się onegdaj kierowałem jawi mi się w najlepszym wypadku jako ślepe drogowskazy, rzeczy na które nie warto przeznaczać czasu i środków… Oczywiście jeżeli rozmawiamy o sprzęcie z tej półki cenowej…

Good luck! :)

Dzięki!
Wiem, że wrażenia/zadowolenie z odsłuchu to parametr mocno indywidualny. Ale jeśli będąc po odsłuchu NAD'a C368+B&W 603 (takiego zestawu jestem najbardziej ciekaw) wszystko będzie w porządku i spełnią moje oczekiwania, to powiedz czy jest coś jeszcze o czym powinienem wiedzieć? Jak z awaryjnością tych dwóch firm? Jak z jakością, itp? A może jesteś w stanie zaproponować coś podobnego (jak pisałem wcześniej- lubię wyraźną i naturalną górę, oraz dobrze kontrolowany, konturowy bas)?

Oczywiście zachęcam do wypowiadania się na ten temat wszystkich;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Z drugiej strony nie mamy się czym przejmować. Wszystkie kolumny, które mają skuteczność osiemdziesiąt parę dB lub więcej zagrają z dowolnym tranzystorem tak, jak trzeba. Martwić się muszą ewentualnie jedynie użytkownicy słabych mocowo lamp.

A to ciekawostka z tymi lampowymi....

😁😁😁😁

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, MobyDick napisał:

Twórca ich od dawna skupiał się na użyciu jednego głośnika do odtworzenia całego pasma lub bez niskiego basu.

No właśnie tego nigdy nie rozumiałem u nich... Poruszyłeś kwestie o której myślałem.
Słyszałem 'legendy' o 901 (niestety już nie ma za bardzo gdzie przetestować, nie są produkowane) jednak zawsze chciałem je usłyszeć i zastanawiałem się czemu wszystkie głośniki są identyczne, nie zastosowano żadnego podziału pasm częstotliwości...
Firma ta jest jednak w istocie niesamowita, ale odkąd nie żyje założyciel to mam wrażenie że brakuje im spójności i często zmianiają cel, za bardzo kombinują.

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

A to ciekawostka z tymi lampowymi....

😁😁😁😁

to znaczy?
słyszałem , że lampowe są bardziej wymagające jeśli chodzi o prąd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, LML napisał:

Dzięki!
Wiem, że wrażenia/zadowolenie z odsłuchu to parametr mocno indywidualny. Ale jeśli będąc po odsłuchu NAD'a C368+B&W 603 (takiego zestawu jestem najbardziej ciekaw) wszystko będzie w porządku i spełnią moje oczekiwania, to powiedz czy jest coś jeszcze o czym powinienem wiedzieć? Jak z awaryjnością tych dwóch firm? Jak z jakością, itp? A może jesteś w stanie zaproponować coś podobnego (jak pisałem wcześniej- lubię wyraźną i naturalną górę, oraz dobrze kontrolowany, konturowy bas)?

Oczywiście zachęcam do wypowiadania się na ten temat wszystkich;)

Pisałem ogólnie, na co warto zwrócić uwagę szukając stereo. Bo sam byłem w podobnej sytuacji kilka lat temu. Co do szczegółów się nie wypowiem bo znam jedynie swój sprzęt, lub ewentualnie ten, który słuchałem. Znam się na muzyce, uwielbiam jej słuchać i tylko po to mi sprzęt. A na samym sprzęcie znam się tylko tyle ile potrzebuję.

Na tym forum jest wielu uczynnych, a co ważniejsze, znających temat od podszewki kolegów. Nie zmienia to faktu, że to Twoje pieniądze i Twoje uszy. I Ty z tym wyborem zostaniesz. Traktuj więc forum nie jak wyrocznię a jedynie jako jedno z wielu źródeł informacji.

Dla (marnego) pocieszenia dodam jedynie, że stereo jest dużo łatwiej dobrze kupić, niż potem dobrze sprzedać ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, LML napisał:

to znaczy?
słyszałem , że lampowe są bardziej wymagające jeśli chodzi o prąd.

To znaczy, że to upraszczanie sprawy i nie do końca jest prawdą,  tak zazwyczaj powstają forumowe "mundrości".

Pytanie ile autor takiej tezy posiadał wzmacniaczy lampowych słabych i mocnych, a do tego kolumn wysokoskutecznych lub mniej skutecznych, by głosić takie prawdy objawione.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sonique napisał:

Pisałem ogólnie, na co warto zwrócić uwagę szukając stereo. Bo sam byłem w podobnej sytuacji kilka lat temu. Co do szczegółów się nie wypowiem bo znam jedynie swój sprzęt, lub ewentualnie ten, który słuchałem. Znam się na muzyce, uwielbiam jej słuchać i tylko po to mi sprzęt. A na samym sprzęcie znam się tylko tyle ile potrzebuję.

Na tym forum jest wielu uczynnych, a co ważniejsze, znających temat od podszewki kolegów. Nie zmienia to faktu, że to Twoje pieniądze i Twoje uszy. I Ty z tym wyborem zostaniesz. Traktuj więc forum nie jak wyrocznię a jedynie jako jedno z wielu źródeł informacji.

Dla (marnego) pocieszenia dodam jedynie, że stereo jest dużo łatwiej dobrze kupić, niż potem dobrze sprzedać ;)

Amen!

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

To znaczy, że to upraszczanie sprawy i nie do końca jest prawdą,  tak zazwyczaj powstają forumowe "mundrości".

Pytanie ile autor takiej tezy posiadał wzmacniaczy lampowych słabych i mocnych, a do tego kolumn wysokoskutecznych lub mniej skutecznych, by głosić takie prawdy objawione.

Prawda. Jestem na etapie poznawania uczestników i wszystkie wypowiedzi są cenne, ale są dla mnie jedynie dodatkiem do gromadzonej przeze mnie wiedzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Bose to od bardzo dawna nic rewolucyjnego się w tej firmie nie działo. Udoskonalają to co robią, dostosowując się do obecnej sytuacji na rynku. Obecnie chyba większy nacisk kładą na słuchawki i kompletne systemy audio niż na kolumny głośnikowe, które gdzieś tam istnieją. Zawsze starali się o dobrą jakość wykonania i materiałów i trochę odcinają kupony od swojej legendy. Sprzęt który robią ma cechy mało audiofilskie, za to są mile widziane przez panie.

Jeśli chodzi o wybór wzmacniacza i kolumn to połączenie nowych NAD-ów z  nowymi kolumnami B&W powinny dać chyba to czego oczekujesz. Same wzmacniacze z innymi kolumnami już niekoniecznie. Stare "analogowe" które chyba nada są w sprzedaży należą do dość awaryjnych i wykonanych z podzespołów o nie najwyższej jakości. W tych nowych brak jest tego co w tych starych nawalało. O ich awaryjności nic nie wiem. O B&W nigdy nie słyszałem nic złego co do ich awaryjności. Każdy sprzęt można zepsuć. Niektóre urządzenia audio psują się częściej same a inne mniej. Częściej z tego co zauważyłem zależy to od konkretnych modeli lub bezmyślności ich użytkowników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.12.2021 o 10:45, LML napisał:

4. Chcę dokonać również odsłuchu Powyższych kolumn ze wzmacniaczem CAMBRIDGE AUDIO CXA80 - jestem Ciekaw tego sprzętu...

Poniżej wrzucam ofertę wyższego modelu, jakbyś był zainteresowany. Więcej informacji udzieli Ci sam sprzedający, czyli @Rafał S na temat tego wzmacniacza.

https://forum.audio.com.pl/topic/84032-cambridge-audio-cxa81-stan-idealny-gwarancja-przedłużona-do-29-czerwca-2026-r/?tab=comments#comment-465793

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...