Skocz do zawartości

Zachwalanie sprzetu a obiektywizm


robotnik

Recommended Posts

Mam kolegę , z którym ostatnio romawiałem na temat sprzętu. Powiedział,że musi wymienic zwrotnice w kolumnach, bo coś z nimi jest nie tak, bo już trzeci raz przy głośnym słuchaniu muzyki spaliło mu wysokotonowce.

Spytałem,czy czasami nie wyłącza mu się amplituner ,........potwierdził.

Stwierdziłem,że ma źle dobrany sprzęt,że prawdopodobnie ma za niską impedancję w kolumnach, że kolumny są za słabe do tego amplitunera i że wymiana zwrotnic nic nie da, że spali kolejne gwizdki, albo w końcu uszkodzi  także wzmacniacz.

- Ale jak to  za słabe kolumny ? Przecież ja to kupiłem w zestawie.......

 

Edytowano przez terracan1929
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dzik napisał:

Większość kolumn głośnikowych stereo nie odtwarza całego pasma, stąd sens kupowania subwoofera.

Np. moje :) To jest odtwarza , ale poniżej 10 kHz , jest taki spadek , że żaden wyznawca ASR by ich w życiu nie zaakceptował :) / załącznik /. Wiem , że niektórzy dokładali tweetery lub kombinowali ze zwrotnicami a następnie wywalali to wszystko i wracali do oryginału :) 

1 godzinę temu, J4Z napisał:

Trochę uogólniam ale chyba nie powiesz tak nie jest? Czy powiesz? 

Jasne , ze masz rację , znam to z autopsji , zwiedziłem swego czasu większość salonów w tym kraju i spotkałem naprawdę różnych ludzi. Pamiętam jak kazano mi kupić głośnikowy Nordosta / taśmę/ który to spowoduje , że oniemieję z zachwytu i nie wymienię klocków już nigdy. Tylko sprzedawca przez całą naszą sympatyczną rozmowę w ogóle nie zapytał co u mnie gra :) Pamiętam sympatycznego skąd inąd Pana , który przekonywał mnie , że nie mam pojęcia o dźwięku i kazał przez pół godziny odsłuchiwać Martin Logany , choć tysiąc razy mówiłem , że ta prezentacja mi nie odpowiada. Jeden człowiek już pakował mi gramofon twierdząc , że złapałem Boga za nogi ,bo jest promocja i doda mi krążek do singli . Przez grzeczność nie wymienię marki drapaka , wystarczy , że powiem, iż jego pierwotna cena była 340 zł , a po obniżce 350 zł :)  Było tego jeszcze trochę , ale nigdy nie miałem pretensji do Salonu tylko do konkretnego człowieka. 

37 minut temu, Wito76 napisał:

A to że ludzie kupują audio w elektromarkecie najczęściej wynika z ich niewiedzy. Ja też na początku drogi rozglądałem się za czymkolwiek co wyglądało w miarę poważnie.

Miałem więcej szczęścia , bo zacząłem od vintage , ale masz oczywiście rację. Mam takie zboczenie , że jak jestem w MM , RTV Euro czy innym takim przybytku to lubię posłuchać co mówi sprzedawca do klienta oferując mu sprzęt audio. Polecam , nieraz są to niezapomniane wrażenia :)

36 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ale może nakierować jesli odsluchamy np. Trzy systemy i wskazujemy co było ok w poszczegolnych zestawach

Prawda. Tak kupiłem swoje kolumny , padła nazwa kolumn o której nic nie wiedziałem od kolegi z forum. Potem druga osoba mnie przekonała jaki model będzie najbardziej odpowiedni , a następnie dane mi było przesłuchać czterech zbliżonych zestawów i wybrać. Ale decyzja była moja i po odsłuchu.

UMIK 1 +2-ŚREDNIA.jpg

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomek4446 napisał:

Np. moje :) To jest odtwarza , ale poniżej 10 kHz , jest taki spadek , że żaden wyznawca ASR by ich w życiu nie zaakceptował :) / załącznik /. Wiem , że niektórzy dokładali tweetery lub kombinowali ze zwrotnicami a następnie wywalali to wszystko i wracali do oryginału

Dźwięki muzyczne przeważnie nie schodzą poniżej 40 Hz i częstotliwości niższe są często wycinane w trakcie miksu. Są instrumenty, które schodzą niżej (organy), ale do większości gatunków 40 Hz spokojnie styknie, w szczególności w mniejszym pomieszczeniu.

32 minuty temu, tomek4446 napisał:

 

UMIK 1 +2-ŚREDNIA.jpg

To są twoje aktualne kolumny głośnikowe? Nawet mój improwizowany zestaw na biurko gra równiej:

Djd4uiv.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dzik napisał:

To są twoje aktualne kolumny głośnikowe? Nawet mój improwizowany zestaw na biurko gra równiej

Weź pod uwagę że wyniki badań nałożone na wykres pasma przenoszenia kolumn-akustyka, mogą dać wypadkową całkiem równą ;)

Ps: wyniki badań... oczywiscie mam na mysli słuchu słuchacza :)

Ps2: podbicie od 1-3khz - czesto wystepuje "dołek" na wykresie badania sluchu w tych okolicach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dzik napisał:

Dźwięki muzyczne przeważnie nie schodzą poniżej 40 Hz i częstotliwości niższe są często wycinane w trakcie miksu. Są instrumenty, które schodzą niżej (organy), ale do większości gatunków 40 Hz spokojnie styknie, w szczególności w mniejszym pomieszczeniu

 

Kiedyś wrzucałem wykres przebiegu Hz z jakiegoś kawałka i tak jak powyżej było widać cięcia ~40Hz oraz ~8kHz także tak jest masterowanych wiele piosenek. Zresztą niższe Hz to już bliżej efektów KD niż muzyki , powyżej 10kHz też raczej nie ma sensu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Weź pod uwagę że wyniki badań nałożone na wykres pasma przenoszenia kolumn-akustyka, mogą dać wypadkową całkiem równą ;)

Wyszedłem z założenia, że ten wykres to performance głośników w jego pomieszczeniu, czyli ich pasmo przenoszenia zmodyfikowane przez akustykę, a więc po prostu to, co słyszy. Jeśli tak jest, to prezentuje się to katastroficznie. Na 600 Hz ma jakieś -10 dB, a później to już diabeł wszystkim miota. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Dzik napisał:

Szczerze, to myślę, że Tomek chyba zażartował z tym wykresem, bo nie chce mi się wierzyć.

Nie żartowałem. Ale wietrzę pewien podstęp w Twoim wykresie :) Mógłbyś załączyć plik z pomiarami. 

Dla przykładu zamieszczam ostatnie pomiary kanału lewego i prawego. Te dwa wykresy to dokładnie ten sam pomiar tyle że jeden jest pomniejszony a drugi nie :) 

bez wyrównania.jpg

wyrównanie.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

9 minut temu, tomek4446 napisał:

Ale wietrzę pewien podstęp w Twoim wykresie

Nie ma żadnego podstępu. Wiadomo, że jak się rozciągnie to charakterystyka wygląda bardziej płasko - każdy, kto mierzy to wie, więc nikogo bym nie nabrał:

84k6mUP.png

Edytowano przez Dzik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Np. moje :) To jest odtwarza , ale poniżej 10 kHz , jest taki spadek , że żaden wyznawca ASR by ich w życiu nie zaakceptował :) / załącznik /

Tomek możliwe, że coś źle mierzysz. Warto przy pomiarze dwukanałowym L + P zatroszczyć się o idealne wyrównanie odległości mikrofonu do kolumn. W zalinkowanym temacie jest to wytłumaczone. Te wszystkie fale w górnym zakresie wynikają z faktu różnic odległości. Dla przykładu 2,5 cm różnicy odległości położenia mikrofonu spowoduje duży dip na charakterystyce amplitudowej kolumny w okolicach 16kHz sprawiający wrażenie, że pasmo się kończy. Po wyrównaniu dip znika ;) 

Możliwe, że u Ciebie jest inny problem bo pomiary osobnych kanałów dają te niepokojące spadki powyżej 10kHz ale sprawdziłbym to dokładnie. Jeżeli pasmo się nie poprawi to chociaż wyrówna się charakterystyka w tym zakresie.

Pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ mikrofon jest na statywie , prawa kolumna zawsze gra ciszej gdy włączam sygnał testowy. Ale zawsze tak jakoś było , przy poprzednich kolumnach również. Możliwe , że odległość nie jest identyczna , ale sprawdzę to.

5 minut temu, MariuszZ napisał:

Możliwe, że u Ciebie jest inny problem bo pomiary osobnych kanałów dają te niepokojące spadki powyżej 10kHz ale sprawdziłbym to dokładnie.

To nie wina błędów pomiarowych , Alteci tak mają , nawet za oceanem chłopaki z tym się borykają :) Ponoć wpakowanie do Valencii zwrotnicy od modelu 19 i dodatkowego tweetera , czy zwrotnicy zewnętrznej coś dawało , ale koniec końców większość próbujących wróciło do pierwotnego stanu. 

Dzięki za link , powtórzę pomiary pod koniec tygodnia.

A , i mikrofon mam skierowany w sufit.

I ostatnie , te pomiary są bez DSP :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

A jednak. Po ujednoliceniu skali z wykresem @tomek4446 porównanie wygląda tak:). Dzik u góry, Tomek na dole.

Nie da się tego w ten sposób porównać. Musielibyśmy otworzyć oba pomiary obok siebie, bo wygładzenie działa inaczej w zalezności od powiększenia. Poza tym nie wiem, czy używamy tego samego wygładzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kraft napisał:

A jakie wygładzenie zastosowałeś? Bo Tomka znamy. 

VAR, ale te wykresy wyglądają inaczej ściągnięte suwakiem w dużym oknie, a inaczej zbite samym oknem jak ja to zrobiłem.

11 minut temu, tomek4446 napisał:

Dlatego prosiłem o mdat

Nie ma problemu. Wrzucę przy następnej okazji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MariuszZ napisał:

Tomek możliwe, że coś źle mierzysz. Warto przy pomiarze dwukanałowym L + P zatroszczyć się o idealne wyrównanie odległości mikrofonu do kolumn. W zalinkowanym temacie jest to wytłumaczone. Te wszystkie fale w górnym zakresie wynikają z faktu różnic odległości. Dla przykładu 2,5 cm różnicy odległości położenia mikrofonu spowoduje duży dip na charakterystyce amplitudowej kolumny w okolicach 16kHz sprawiający wrażenie, że pasmo się kończy. Po wyrównaniu dip znika

Pomiar L+R zalecany jest (przez niektórych ekspertów) tylko do pomiarów niskiego pasma. Wtedy te parę centymetrów ewentualnego przesunięcia nie robi różnicy.

To co piszesz o położeniu mikrofonu zdaje się nie uwzględniać odbić fal od ścian. To co mierzymy, to nie jest tylko dźwięk biegnący bezpośrednio od kolumn, ale i odbicia, które nawet dominują jako składowa.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redakcja AUDIO changed the title to Zachwalanie sprzetu a obiektywizm
  • RoRo locked this topic
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...