Skocz do zawartości

Zestaw stereo do małego biura (7m)


Fajfol

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym wyposażyć mały pokój pełniący funkcję "biura" (biurko z krzesłem obrotowym, regał i fotel wypoczynkowy) w zestaw stereo. Pomieszczenie ma powierzchnię około 6,5 metrów kwadratowych. Obecnie dysponuję budżetem około 4200 zł (z maksymalnym rozszerzeniem do 4,5 tys.). Posiadam również niewiele używany wzmacniacz Topping MX3, który początkowo planowałem sprzedać ale obecnie rozważam  wykorzystanie go do napędzenia nowych kolumn (w takim przypadku cała kwota może zostać przeznaczona na kolumny oraz ewentualnie DAC). Zestaw ma być uniwersalny, zarówno do muzyki (głównie jazz i filmowa), jak i filmów. Źródłem będzie PC oraz Wiim (Spotify). Wzmacniacz będzie stał na biurku, kolumny również (po obu stronach monitora) lub ewentualnie mogę je umieścić na stojakach po obu stronach biurkach. Odsłuch będzie odbywał się na fotelu umiejscowionym w odległości około 1,5 metra od biurka.

Zależy mi przede wszystkim na ciepłym i szczegółowym brzmieniu. Wstępnie zainteresowałem się zestawem Taga Harmony htr-1000cd v.2 + Q Acoustic 3030i lub mniejszych rozmiarów Q Acoustic 3020i. Do tego jeszcze ewentualnie DAC np. Topping E30. Plusem tego zestawu jest odtwarzacz CD, który byłby miłym, aczkolwiek nie niezbędnym dodatkiem.

Wcześniej rozważałem również Magnat MR780 ale chyba aż takiego mocnego i "sporych" rozmiarów wzmacniacza nie potrzebuję w tak małym pomieszczeniu.

Proszę o ewentualne sugestie lub propozycje w kwestii dobrania odpowiedniego sprzętu.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w podobnej sytuacji, też szukam czegoś na biurko. Słuchając kolumn tak blisko łatwo wpakować się w problemy z dobrym zgraniem przetworników w kolumnie. Mówiąc inaczej, większość kolumn nie jest stworzona do tak bliskiego odsłuchu. Dlatego ja patrzę na głośniki współosiowe. Oczywistą opcją wydają się KEF Q150, razem z Toppingiem MX3 powinny zrobić super robotę. Ewentualnie niemieckie Reckhorny S-300. Nawet jak dokupisz sobie jakiś DAC do kompletu, to zostanie na lody :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Fajfol napisał:

Posiadam również niewiele używany wzmacniacz Topping MX3, który początkowo planowałem sprzedać ale obecnie rozważam  wykorzystanie go do napędzenia nowych kolumn (w takim przypadku cała kwota może zostać przeznaczona na kolumny oraz ewentualnie DAC).

Wzmacniacz zostaw. Dodatkowego DAC-a nie kupuj. Zainwestuj całość w kolumny, standy do nich (bardzo ważne!) oraz może w jakąś drobną aranżację akustyczną (nawet jedna pianka potrafi w biurkowym ustawieniu dużo dać).

Ja słucham zestawu biurkowego w 10 m2 i używam na zmianę dwóch zestawów kolumn. Malutkich Dali Menuet oraz trochę większych KEF LS50. Do 6 m2 okazalszych Ci nie potrzeba. Nowe Menuety przekraczają Twój budżet, alby niemal identyczne konstrukcyjnie Dali Opticon 1 mkII już się w nim mieszczą. Jakiś outlet LS50 Meta też może Ci się uda wyrwać. Do sprawdzenia jeszcze w tym budżecie Sonus Faber Lumina 1, Dynaudio Emit10 (nowa wersja), Usher S-520, Bowers 707 i parę innych. 

Pomyśl koniecznie o ustawieniu kolumn na małych standach. Inaczej w łeb weźmie zgranie fazowe przetworników, a pierwsze odbicia od blatu dodatkowo zniweczą Ci brzmienie. Jak masz miejsce za boku i z tyłu kolumn na niewielkie absorbery, to też Cię gorąco namawiam do ich zastosowania. W ustawieniu na standach o zgranie przetworników, o którym pisał kolega z IFI, bym się nie martwił.

ko2.png.b1807786344f154015d34a7bf5cdcf4a.pngko1.png.4236975cd256269a4313eec2a671c790.png

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Jeśli chciałbyś iść w kierunku muzykalności to nie kombinowałbym z innym wzmacniaczem i zostawiłbym MX3, która brzmi bardzo dobrze. 

Polecałbym koniecznie posłuchać Jean Marie Reynaud Lucia, które zapewnią dynamiczne i przestrzenne brzmienie z bogatą średnicą. Świetnie nadają się do bliskiego pola. Warto byłoby także rozważyć Fyne Audo F500, które zagrają potężniejszą podstawą basową i również nie będzie problemu z ustawnością. 

Zapraszam na odsłuch w naszym salonie oraz po wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Po waszych sugestiach rozważam Dali Opticon 1 mkII oraz Jean Marie Reynaud Lucia. Rozumiem, że w obu przypadkach żaden wybór nie będzie „zły”? Czy Topping MX3 nie będzie ograniczał ich możliwości? Ponadto jak w porównaniu do tych propozycji mają się Q Acoustic 3030i?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Fajfol napisał:

Czy Topping MX3 nie będzie ograniczał ich możliwości? Ponadto jak w porównaniu do tych propozycji mają się Q Acoustic 3030i?

Wzmacniacz nie powinien być ograniczeniem. 

Co do Q Acoustic, to ich nie słyszałem, ale zważywszy, że są tańsze od innych wymienionych, są też najpewniej od nich słabsze brzmieniowo. 

I po co model 3030? Myślę, że bardziej Ci będzie pasował 3020 lub 3010.

Co do wyboru. Kolumny grają w różnych stylach, jedne żywiej, inne spokojniej. Trudno trafić w ciemno w gust. Nawet obiektywnie dobra kolumna może Ci nie przypasować. Musisz paru modeli posłuchać przed ostatecznym wyborem. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Fajfol napisał:

Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Po waszych sugestiach rozważam Dali Opticon 1 mkII oraz Jean Marie Reynaud Lucia. Rozumiem, że w obu przypadkach żaden wybór nie będzie „zły”? Czy Topping MX3 nie będzie ograniczał ich możliwości? Ponadto jak w porównaniu do tych propozycji mają się Q Acoustic 3030i?

Topping MX3 to bardzo dobry wzmacniacz ale oczywiście są lepsze. Niestety wiązałoby się to z dodatkowym wydatkiem w związku z czym lepiej w chwili obecnej skupić się na kolumnach, a ewentualnie w przyszłości jak będzie taka potrzeba pomyśleć o wzmacniaczu. 

Q Acoustic 3030i mimo wszystko będzie to niższa półka względem Dali czy JMR. Najbardziej muzykalne brzmienie uzyskasz na JMR Lucia, natomiast najwięcej detali będziesz miał na Dali Opticon 1. Q Acoustic będą bardziej stonowane od Opticonów ale nie uzyskasz takiej barwy jak w Lucia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MobyDick napisał:

Myślę że to Q Acoustic 3030i mogą być ograniczeniem dla wzmacniacza który masz. A kolumny najlepiej dobrać pod względem własnych upodobań. Ja wybrałbym najprawdopodobniej Kef LS50.

Rozumiem, że masz na myśli Topping MX3 ( jest ograniczeniem ) ?

Czy na pewno kolumny są ograniczeniem lub wzmacniacz ( 3-post na 3-stronie ) ?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fajfol napisał:

rozumiem, że nie ma sensu inwestować do tych kolumn w Taga Harmony HTR-1000CD V.2 jeśli mam już Toppinga MX3?

Te kolumienki aż proszą się o lepszy wzmacniacz i mają bardzo duży potencjał. Na Tagę szkoda kasy. Pograj najpierw z nimi na Toppingu. Dozbieraj i w przyszłości kupisz coś lepszego :)

Miej na uwadze, że Lucie są dość wysokie. Nie wiem jak będą się wizualnie komponować na biurku, a tym bardziej już na stojakach.

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo te kolumny nie są nastawione na to żeby robić efekt w pierwszej sekundzie :) . Można je docenić przy dłuższym słuchaniu i odkrywaniu tego czego inne kolumny w podobnej cenie nie pokażą. I sądzę ze jest sens ich używać z tym Toppingiem :). Jest również sens używać ich z wzmacniaczem wielokrotnie droższym niż one same.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko uściślając - jeśli q acoustic 3030i plasują się w lidze niżej niż Jean Marie Reynaud Lucia, tak samo Kef LS50 Meta są o poziom wyżej niż Jean Marie Reynaud Lucia (nie chodzi mi tylko o cenę)? Jak w ogóle wypadają Jean Marie Reynaud Lucia w stosunku do Kef LS50 Meta jeśli chodzi o brzmienie?

Edytowano przez Fajfol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Fajfol napisał:

Jak w ogóle wypadają Jean Marie Reynaud Lucia w stosunku do Kef LS50 Meta jeśli chodzi o brzmienie?

Kefy to kolumny, które grają dużo mocniejszym dołem niż Lucie. Podobnie jest z górą pasma. Natomiast średnica to już domena Lucii. Jeśli ma być bardziej uniwersalnie - ja wybrałbym kefy. Jeśli subtelnie i onirycznie 😉 - wtedy francuskie paczki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kefy LS50 w założeniach miały być możliwie neutralnie brzmiącymi monitorami bliskiego pola, do użycia w studio i postawione na podstawkach w zastosowaniach domowych. Potrafią zapewnić wysoka namacalność dźwięku. Z pomiarów wynika ze ich bas schodzi równie  nisko co w znacznie większych konstrukcjach konkurencji. Nie jest on jednak zbyt wyeksponowany. Dzięki odpowiedniemu strojeniu i elementom regulacyjnym te kolumny dobrze spisują się ustawione dość blisko tylnej ściany. W wersji meta bas nieco bardziej rozciągnięto w dół i poprawiono, oraz  poprawiono rejon przejścia średnich tonów w wysokie i zdaje się że wysokich tonów jest nieco więcej, ale wciąż bardzo liniowo i naturalnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.04.2022 o 11:38, iFi Audio napisał:

Przyszły mi jeszcze do głowy Neat Iota jako kolumny do bliskiego grania. Bardzo zgrabne, nietypowy design... Mogą też być czerwone, albo niebieskie :)

Bardzo ciekawa propozycja ale nie do Toppinga.

Dnia 9.04.2022 o 02:16, lpomis napisał:

Te kolumienki aż proszą się o lepszy wzmacniacz i mają bardzo duży potencjał. Na Tagę szkoda kasy. Pograj najpierw z nimi na Toppingu. Dozbieraj i w przyszłości kupisz coś lepszego :)

Miej na uwadze, że Lucie są dość wysokie. Nie wiem jak będą się wizualnie komponować na biurku, a tym bardziej już na stojakach.

Też mam takie wrażenie. Że oba te wzmacniacze nie sa do nich idealnie dopasowane.

Mój głos na KEF. Ale postaraj się sam odsłuchać.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.04.2022 o 01:17, Fajfol napisał:

Dziękuje za sugestie i porady. W pierwszej kolejności wypróbuje Jean Marie Reynaud Lucia. Jeszcze tylko pytanie - rozumiem, że nie ma sensu inwestować do tych kolumn w Taga Harmony HTR-1000CD V.2 jeśli mam już Toppinga MX3?

Jeśli masz już MX3 to Taga Harmony nie będzie konieczna. Napisz do nas, wyślemy do Ciebie JMR Lucia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo wszystkim za wpisy.

Z jednej strony podobają mi się te KEF LS50 Meta - widzę, że są bardzo popularne w sieci, pełno recenzji, testów i opinii. Jednak to koszt co najmniej 4700zł. Z drugiej strony Jean Marie Reynaud Lucia o których znacznie mniej można poczytać i dowiedzieć się (zwłaszcza w porównaniu do Kef), ale są tańsze o około 1300zł. Ponadto pojawiają się jeszcze inne propozycje. Muszę trochę poczytać i przemyśleć sprawę. Gdyby ktoś chciał coś jeszcze dodać coś w tym temacie to chętnie się zapoznam.

Edytowano przez Fajfol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...