Skocz do zawartości

Skąd się biorą odmienne opinie o audio


Melo-man

Recommended Posts

6 minut temu, Wing0 napisał:

Wstawienie paru absorberów za 300 zł i dyfuzorów za 600 zł nie zrobi akustyki pomieszczenia chyba nikt w to nie wierzy oczywiście coś tam poprawi albo zepsuje, ale to nie jest pełna adaptacja. Popytaj w profesjonalnych firmach ile taka adaptacja kosztuje. Byli magicy i na FB co pisali że za 10 tyś zrobią ale już ich nie ma :). 

Jak ktoś ma dobre podlogowki to raczej do nich suba nie będzie potrzebował, prędzej do monitorów. Tu w większości dyskusja kręci się w okolicach tanich zestawów audio gdzie najpopularniejsze są SVS czy podstawowe suby RELa. Tu pytanie czy warto wydawać kasę na średnie monitory i dwa suby czy lepiej na lepsze podłogowe? O to mi chodziło. 

Dam Ci prosty przyklad - zdjecie pokoju odsluchowego u mojego dilera z ktorym sie kumplowalem w USA 🙂 Jako rekomendacje zaznacze ze zdjecie pochodzi ze strony producenta kolumn Vandersteen ktora zapewne znasz, a jesli nie to jedne z ich kolumn otrzymalo w 2021 tytul "Ultra-High-End Loudspeaker of the Year" od "The Absolute Sound Magazine Awards" wiec mozna rzecz ze dobra firma 🙂 W opisie pod zdjeciem jest napisane "Longtime and premier-level Vandersteen dealer Audio Connection of Verona", z naciskiem na "premier-level" 🙂 Wiec mysle ze logicznie mozemy uznac ze skoro jeden z najlepszych na swiecie producentow kolumn nie wstydzi sie u siebie pokazac zdjecia pokoju odsluchowego od "premium-level" dilera, to ow diler wie cos tam o audio ogolnie, nie ? :D Wylicz mi prosze, ile Twoim zdaniem kosztowalo zrobienie akustyki w tym pomieszczeniu ? 🙂 Bylem w owym wiele razy, sluchalem wiele zestawow w nim, brzmialy kapitalnie 🙂 Na zdjeciu nie widac jeszcze paru paneli na tylnej scianie, glownie drewnianych rozpraszaczy, jakies pochlaniacze i wiecej kwiatow 🙂 150 000 razem ze sprzetem pokazanym na zdjeciu moze by wyszlo, sama akustyka to jakies mysle 10-15 tysi, jak sie wie co sie robi 😉

Link do strony - https://www.vandersteen.com/news/audio-connection-hosts-event-introduces-ayres-new-qx-5-on-model-seven-mk-iis


 

8316ayre5.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Wing0 napisał:

Jak ktoś ma dobre podlogowki to raczej do nich suba nie będzie potrzebował, prędzej do monitorów. Tu w większości dyskusja kręci się w okolicach tanich zestawów audio gdzie najpopularniejsze są SVS czy podstawowe suby RELa. Tu pytanie czy warto wydawać kasę na średnie monitory i dwa suby czy lepiej na lepsze podłogowe? O to mi chodziło. 

A co do podlogowki vs. suby - to czy ktos lubi i chce suby w systemie to oczywiscie jest kwestia gustu i indywidualnego wyboru 🙂 Ja pisalem ze podlogowki nawet dobre nie zagraja w ogromnej wiekszosci przypadkow tak jak suby, szczegolnie uzywajac wzmacniaczy z 90W wzmocnienia, jak w przykladach wczeniej - to juz jest kwestia fizyki 🙂 Ja znow nie bede dobrym przykladem, jako ze moje podlogowki - Magnepan 1.7 - mimo ze calkiem niezle, nie schodza nisko, choc bas jaki sa w stanie dac jest swietny 🙂 Ale graja tez u mnie Klipsche RF7 ktore jesli chodzi o bas, sa juz mozna powiedziec dosc poteznymi podlogowkami 🙂 Zasilane 300W na kanal Heglem H300 nie sa w stanie dac tego co jeden SVS SB4000, koniec i kropka 🙂 A to czy ktos potrzebuje/lubi/chce to jak wspominalem, kwestia indywidualna 🙂

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Butler napisał:

To samo co ilość W do lm żarówki.

 

Wystarczy wziąć żarówkę tradycyjną, ledową i halogenową by zobaczyć że wartości i proporcje nie są takie same. I o ile w żarówkach przynajmniej zwiększanie watów wpływa na strumień światła to ja pytam co ma moc wzmacniacza do niskiego zejścia. 

Dla przykładu :

http://sinusaudio.pl/?page_id=295

vs

https://audio.com.pl/testy/stereo/wzmacniacze-stereo/2745-hegel-h360

który będzie miał lepsze zejście ?

Pytam poważnie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Fafniak napisał:

Wystarczy wziąć żarówkę tradycyjną, ledową i halogenową by zobaczyć że wartości i proporcje nie są takie same.

Wystarczy wziąć dwa dowolne głośniki by zobaczyć że wartości i proporcje nie są takie same. Charakteryzują się innymi parametrami. Pasmo przenoszenia, moc znamionowa, muzyczna, impedancja, sprawność i efektywność...

8 minut temu, Fafniak napisał:

I o ile w żarówkach przynajmniej zwiększanie watów wpływa na strumień światła to ja pytam co ma moc wzmacniacza do niskiego zejścia. 

Tak jak żarówka potrzebuje więcej Watów by mocniej zaświecić, na co kluczowy mają wpływ typów które podałeś, tak głośnik potrzebuje określoną ilość Watów by wzbudzić ruch membrany w określonej częstotliwości o odpowiednim natężeniu dB. No i oczywiście podobnie jak żarówka, kluczowe to jest że zależnie od jego typu.

To że masz wzmacniacz lampowy o mocy kilku watów i gra on wybitnie na wysokoefektywnych kolumnach to nie podlega dyskusji. Może i schodzić w bardzo niskie rejestry, widać że do 5Hz +-3dB. Ale przy ograniczonej mocy w porównaniu np. do 1000W subwoofera, natężenie w dB z tego samego głośnika będziesz miał nieporównywalnie mniejsze. Jak w żarówce która słabiej zaświeci. No chyba że żarówka (głośnik) będzie bardziej wydajna (skuteczna).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomw napisał:

Ja sie nie dziwie, ja sie nieco za glowe lapie ze robicie z tego jakas czarna magie ktora tylko trzech wybranych w calej polsce pojmuje, takich co im sie swiecace kolko nad glowa unosci :D Zgodze sie maja ludzie domy po pare baniek, przeszklone od dolu do gory gdzie wyglad i architektura sa najwazniejsze i trzeba bedzie i fachowca i funduszy zeby to zrobic dobrze i niewidocznie 🙂 Zgodze sie tez ze aby zaprojektowac akustyke w filcharmonii itepe takze potrzeba fachowca z prawdziwego zdarzenia i kupe pieniazkow, ale to sie nie tyczy raczej nikogo na tym forum 🙂 Akustyka w typowym 20-30m2 pomieszczeniu jak wiekszosc posiada to nie jest jakis wydatek z kosmosu ani czarna magia 🙂 Moj rzeczony kumpel/diler fachowiec taki z tych przyziemnych i trzezwo myslacych zaprojektowal by akustyke w takim normalnym pomieszczeniu w 15 minut uzywajac tylko uszu i klaskania w dlonie i za koszt paru gora parunastu tysi bylo by 80-85% idealu 🙂 Mozna oczywiscie tez i dalej dazyc do idealu, robic pomiary i dopieszczac, ale biorac pod uwage ze wiekszosc nie ma w ogole robionej akustyki, te 80% sukcesu to dla wiekszosci bylo by jak roznica miedzy niebem a ziemia 🙂

A ten znajomy kładka rękoma czy pośladkami? ;)

Kto robi czarną magię? Przecież wstawienie kilku dyfuzorów i absorberów to żadnej kłopot, ale to nie ma wiele wspólnego z ogarnięciem akustycznym pomieszczenia od Ado Z. Wyślij proszę ile kosztuje adaptacja robiona przez najomego, jak to wygląda u osób u których robił jak spoko to ogarnia i za grosze to i ja skorzystam pisze serio.

A widzę kolego zdjęcie super. Nie będę się na ten temat nawet wypowiadał sądzę że zaraz znajdzie się paru kolegów którzy uświadomią Cię gdzie jaki dyfuzor powinien być, gdzie absorber, gdzie szczelinowce a gdzie 2D szczególnie jak to było robione po klaśnięciu nie pomiarach. Ja też mogę ci wysłać zdjęcia ode mnie z pokoju mam też dyfuzory i absorbery, ale nie uważam tego za solidnie zrobiona akustykę, a słucha mi się miło pewnie przez przyzwyczajenie.... Tylko odnośnie ustawienia bujnej roślinności nie wiem nic gdzie powinna być ;)

 

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Wing0 napisał:

A ten znajomy kładka rękoma czy pośladkami? ;)

Kto robi czarną magię? Przecież wstawienie kilku dyfuzorów i absorberów to żadnej kłopot, ale to nie ma wiele wspólnego z ogarnięciem akustycznym pomieszczenia od Ado Z. Wyślij proszę ile kosztuje adaptacja robiona przez najomego, jak to wygląda u osób u których robił jak spoko to ogarnia i za grosze to i ja skorzystam pisze serio.

A widzę kolego zdjęcie super. Nie będę się na ten temat nawet wypowiadał sądzę że zaraz znajdzie się paru kolegów którzy uświadomią Cię gdzie jaki dyfuzor powinien być, gdzie absorber, gdzie szczelinowce a gdzie 2D szczególnie jak to było robione po klaśnięciu nie pomiarach. Ja też mogę ci wysłać zdjęcia ode mnie z pokoju mam też dyfuzory i absorbery, ale nie uważam tego za solidnie zrobiona akustykę, a słucha mi się miło pewnie przez przyzwyczajenie.... Tylko odnośnie ustawienia bujnej roślinności nie wiem nic gdzie powinna być ;)

 

I taki wlasnie jest poziom dyskusji na polskich forach - dajesz przyklad pokoju zrobionego przez prawdziwego fachowca ktory zajmuje sie tym od 40 lat, majac uznanie topowych firm robiacych sprzet audio, ale polak jak to polak, wie oczywiscie wszystko najlepiej :D Tu masz kontakt, napisz do Niego, zapytaj, udziel Mu paru wskazowek na przyszlosc - contact@audioconnect.com - gosciu nazywa sie John Rutan 🙂

Dziekuje za owocna i nader przydatna dyskusje i powodzenia z ta akustyka za 150 000zl :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Fafniak napisał:

I chcesz powiedzieć że moc która używamy na co dzień różni się w zależności od mocy wzmacniacza?

Moc którą używasz na co dzień warunkuje raczej przetwornik i jego efektywność, a nie wzmacniacz. Dla halogenu musisz dowalić 50W by świecił jak 5W LED (strzelam).

11 minut temu, tomw napisał:

polak jak to polak, wie oczywiscie wszystko najlepiej

Chcesz powiedzieć że w mojej jaskini mógłbym walnąć sobie taką "adaptację" jak na zdjęciu i sąsiad za ścianą nie miał by problemów kiedy film puszczę, dźwięki ruchliwej ulicy nie przenikną przez stare okno do środka pomieszczenia, piętro wyżej nie będę mieć problemów jak syn będzie męczył Fortnite, córka za ścianą będzie mogła się spokojnie w ciszy uczyć?

Adaptacja i adaptacja... Zerwałem wszystko do gołych cegieł i zrobiłem co się dało by odseparować się od otoczenia. A to mnie kosztowało dziesiątki tysięcy złotych. Kwiatkami, dyfuzorem na ścianie, panelami drewnianymi miałbym to osiągnąć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, tomw napisał:

I taki wlasnie jest poziom dyskusji na polskich forach - dajesz przyklad pokoju zrobionego przez prawdziwego fachowca ktory zajmuje sie tym od 40 lat, majac uznanie topowych firm robiacych sprzet audio, ale polak jak to polak, wie oczywiscie wszystko najlepiej :D Tu masz kontakt, napisz do Niego, zapytaj, udziel Mu paru wskazowek na przyszlosc - contact@audioconnect.com - gosciu nazywa sie John Rutan 🙂

Dziekuje za owocna i nader przydatna dyskusje i powodzenia z ta akustyka za 150 000zl :D

A dziękuję. Napiszę do niego z chęcią jakie dokladnie zastosował ustroje, jak wyszły pomiary czas pogłosu itd 

Żeby zaraz nie było można po taniości, można i w średniej cenie zrobić akustykę i słuchać muzyki z radością ale zrobienie akustyki na tip top to nie kwiatek i parę paneli akustycznych tip top wymaga czasu, pracy i dużych pieniędzy. 

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Butler napisał:

Moc którą używasz na co dzień warunkuje raczej przetwornik i jego efektywność, a nie wzmacniacz. Dla halogenu musisz dowalić 50W by świecił jak 5W LED (strzelam).

Chcesz powiedzieć że w mojej jaskini mógłbym walnąć sobie taką "adaptację" jak na zdjęciu i sąsiad za ścianą nie miał by problemów kiedy film puszczę, dźwięki ruchliwej ulicy nie przenikną przez stare okno do środka pomieszczenia, piętro wyżej nie będę mieć problemów jak syn będzie męczył Fortnite, córka za ścianą będzie mogła się spokojnie w ciszy uczyć?

Adaptacja i adaptacja... Zerwałem wszystko do gołych cegieł i zrobiłem co się dało by odseparować się od otoczenia. A to mnie kosztowało dziesiątki tysięcy złotych. Kwiatkami, dyfuzorem na ścianie, panelami drewnianymi miałbym to osiągnąć?

Odseparowanie sie od otoczenia nie ma nic wspolnego z adaptacja akustyczna pomieszczenia, to jest wygluszenie i odseparowanie sie od otoczenia 🙂 Adaptacja akustyczna sluzy poprawie jakosci dzwieku W POMIESZCZENIU, a nie na zewnatrz pomieszczenia 🙂 Wiec jesli mowimy o adaptacji akustycznej pomieszczenia, to tak, jesli Twoje pomieszczenie jest prostopadloscianem i mowimy o stereo nie o kinie, jak w Twoim przypadku, to jak najbardziej mogl bys osiagnac bardzo dobra akustyke tymi wspomianymi "Kwiatkami, dyfuzorem na ścianie, panelami drewnianymi", na tym w koncu polega adaptacja akustyczna - pochlanianie i rozpraszanie dzwieku 🙂 Geste lisciaste kwiaty sa rewelacyjnymi rozpraszaczami dzwieku 🙂

Ponizej przykladowo masz dokladnie rozpisane roznice miedzy wygluszaniem (soundproofing) a adaptacja akustyczna (acoustic treatment) 🙂 Nie kazdy potrzebuje wygluszania, kazdy potrzebuje adaptacji akustycznej 🙂

https://www.soundguys.com/soundproofing-vs-acoustic-treatment-50463/

Edytowano przez tomw
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomw chyba piszemy o kompletnie innych rzeczach. Ty o chałupniczej adaptacji a my o profesjonalnej. 

No jakoś nie widzę sensu robienia adaptacji wzorcowej (na ile się tylko da) i przymykanie oka na to że zza ściany słychać jak sąsiada jeździ zadkiem po wannie ;). No tu raczej pakowania sporej kasy w aksutyke pomieszczenia nie ma sensu. 

Z kwiatkiem super temat przerabiany wiele razy ;). Masz pomiary jaki kwiatek jak wpływa na dźwięk, jak ziemia w doniczce pochłania dźwięk? 

W piątym pieszczeniu owszem wstawienie dywanu, kwiatka, książek itd pływanie na poprawę jakości brzmienia ale czy to jest adaptacją akustyczna taka prawdziwa czy zabawa? 

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

moc która używamy na co dzień różni się w zależności od mocy wzmacniacza?

Zamieszanie wynika raczej z rozumienia głośności w kontekście krzywych FM. Wiadomo, że dla 20 Hz potrzeba dużo więcej mocy żeby wrażenie głośności było takie samo jak dla 1kHz. 

Przy cichym słuchaniu tj. ok. 40dB SPL te rzeczone 20 Hz wytworzy ok. 35 dB SPL mniejsze ciśnienie od 1kHz tzn. Będzie 3,5 x ciszej slychać. Żeby zagrało tak głośno jak dla 1kHz potrzeba tym niskim tonom więcej mocy dostarczyć. 

Jeżeli mamy teraz osobny subwoofer i kolumny stereo to dla wyrównania poziomów głośności odruchowo podkręcimy suba dostarczając więcej mocy. Krzywe się wyrównują dla ok 90 dB SPL i od tej wartości głośność +/- będzie taka sama dla tej samej dostarczonej mocy ze wzmacniacza prawie w całym zakresie częstotliwości. Największe różnice są przy małych mocach. 

O jakich wartościach mocy mówimy? Ostatnio do średniogłośnego słuchania 70dB SPL u mnie w miejscu odsłuchu wystarczyło w przybliżeniu dostarczyć 2,5W mocy (8R) dla kolumn o efektywności 84dB SPL/1W/1m. 

Dla 90 dB SPL wyszłoby jakieś 2,5 x 2 x 2 = 10W. 

1000 W zatem jest wg mnie trochę na wyrost. Nie wykorzystamy potencjału mocowego naszego wzmacniacza w domu chyba, że chcemy na stadionie na estradówkach koncert zrobić z muzyką powyżej 100dB SPL słuchanej z odległości 50m i większej. 

Jeżeli chodzi o wykorzystanie suba do stereo to nie mam większych doświadczeń. Mam suba pod kinem i dostrzegam problem przy słuchaniu stereo. Problem polega na tym, że trudno bez DSP zszyć pasmo suba i kolumn. Sub ma tylko regulacje pokrętłem gain, odcięcie i przełącznik fazy 0/180*. To za mało. 

Żeby to zagrało należy dokonać podziału filtrem wysokiego rzędu i przede wszystkim pomierzyć odpowiedź w miejscu odsłuchu, inaczej istnieje ryzyko byle jakości. Jeżeli nie odetniemy kolumn w dolnych częstotliwościach to nałoży się w zależności od fazy odpowiedź kolumn i suba i powstaną podbicia lub dołki. Na to dojdzie odpowiedź pomieszczenia i możemy całkiem skaszanić brzmienie. 

Oczywiście dysponując DSP dla suba i kolumn możemy patrząc na pomiary tak zestroić wszystko sub/częstotliwość podziału/kolumny/pomieszczenie że będzie grało lepiej niż bez suba. Niestety w grę wchodzą raczej kolumny aktywne z DSP. 

Aktywny sub z DSP i pasywne kolumny to loteria. Jak dołożymy do kolumn pasywnych osobne DSP w tor przedwzmacniacza to będzie to kompromisowe rozwiązanie. 

Pozdrawiam. 

Screenshot_20220428_151517.thumb.jpg.a23c621c3ce5d2924f0671ad8ea2e6ce.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomw napisał:

Odseparowanie sie od otoczenia nie ma nic wspolnego z adaptacja akustyczna pomieszczenia, to jest wygluszenie i odseparowanie sie od otoczenia

Akustyka to dział fizyki i techniki zajmujący się zjawiskami związanymi z powstawaniem, propagacją i oddziaływaniem fal akustycznych. Nigdzie nie pisałem że robię wyłącznie adaptację akustyczną. Odseparowanie od otoczenia było wręcz większym priorytetem, ale finalnie traktuje jedno i drugie na równi. Na cholerne okno wydałem 3x więcej kasy niż za zwykłe by nie słyszeć ulicy. I stąd te koszty na akustykę w moim przypadku były niemałe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Akustyka to dział fizyki i techniki zajmujący się zjawiskami związanymi z powstawaniem, propagacją i oddziaływaniem fal akustycznych. Nigdzie nie pisałem że robię wyłącznie adaptację akustyczną. Odseparowanie od otoczenia było wręcz większym priorytetem, ale finalnie traktuje jedno i drugie na równi. Na cholerne okno wydałem 3x więcej kasy niż za zwykłe by nie słyszeć ulicy. I stąd te koszty na akustykę w moim przypadku były niemałe.

Na uważam podobnie. Jeśli robimy od podstaw temat to oddzialenie pokoju odsłuchowego od czynników (dźwięków) zewnętrznych jest niezwykle istotne. A jakie to okna akustyczne kupiłeś z ciekawości bo z branży (okiennej) jestem pakiet szybowy z różną grubością szyb ?;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MariuszZ napisał:

1000 W zatem jest wg mnie trochę na wyrost.

Nie, nie jest, bo przetwornik może być o dużo mniejszej skuteczności. Mało to kolumn które wymagają mocnego pieca by grały?

10 minut temu, MariuszZ napisał:

Mam suba pod kinem i dostrzegam problem przy słuchaniu stereo. Problem polega na tym, że trudno bez DSP zszyć pasmo suba i kolumn. Sub ma tylko regulacje pokrętłem gain, odcięcie i przełącznik fazy 0/180*.

SVS ma aplikację z DSP, jest w pełni konfigurowalny z poziomu aplikacji na smartfonie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wing0 napisał:

Tomw chyba piszemy o kompletnie innych rzeczach. Ty o chałupniczej adaptacji a my o profesjonalnej. 

No jakoś nie widzę sensu robienia adaptacji wzorcowej (na ile się tylko da) i przymykanie oka na to że zza ściany słychać jak sąsiada jeździ zadkiem po wannie ;). No tu raczej pakowania sporej kasy w aksutyke pomieszczenia nie ma sensu. 

Z kwiatkiem super temat przerabiany wiele razy ;). Masz pomiary jaki kwiatek jak wpływa na dźwięk, jak ziemia w doniczce pochłania dźwięk? 

W piątym pieszczeniu owszem wstawienie dywanu, kwiatka, książek itd pływanie na poprawę jakości brzmienia ale czy to jest adaptacją akustyczna taka prawdziwa czy zabawa? 

 

8 minut temu, Butler napisał:

Akustyka to dział fizyki i techniki zajmujący się zjawiskami związanymi z powstawaniem, propagacją i oddziaływaniem fal akustycznych. Nigdzie nie pisałem że robię wyłącznie adaptację akustyczną. Odseparowanie od otoczenia było wręcz większym priorytetem, ale finalnie traktuje jedno i drugie na równi. Na cholerne okno wydałem 3x więcej kasy niż za zwykłe by nie słyszeć ulicy. I stąd te koszty na akustykę w moim przypadku były niemałe.

Tak, ja mam na mysli adaptacje akustyczna, nie koszta budowy scian czy calej chalupy tym bardziej 🙂 Wkleil bym Wam link do wypowiedzi jednego z najlepszych specow od kin domowych na swiecie, w tym akustyki, ktory mowi ze uszy sa wazniejszym narzedziem niz mikrofon kiedy robimy ADAPTACJE AKUSTYCZNA pomieszczenia, ale zaraz Go nazwiecie nastepnym chalupnikiem, jak Johna Rutana powyzej, wiec nie bede marnowal czasu 🙂Powodzenia z akustyka zatem, profesjonalna czy tez chalupnicza 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Wing0 napisał:

A jakie to okna akustyczne kupiłeś z ciekawości bo z branży (okiennej) jestem pakiet szybowy z różną grubością szyb ?;)

VSG 44.2/16/VSG PLTH. XN 33.1 Rw=42 dB IDEAL 8000 CLASSIC LINE. Może napisz skoro z branży jesteś czy dobrze zrobiłem?

Zamówiłem z https://oknanawymiar.pl/

IMG_20210820_185933.jpg.3a03d936a34a0f37

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideal 8000 to jeden z lepszych profili ale nie wiem kto to składał jaki producent okna. Pakiety szybowe tanie a dobre odnośnie izolacji akustycznej składają się z różnej grubości szyb np 4 mm potem 3 mm i 3 mm. Gaz w pakiecie szybowym już ma mniejsze znaczenie w kwestii akustyki. Pytanie jaka jest dana stał do środka i czy skrzydła się nie będą poddawały naporowi wiatru bo rozszczelnienia między rama a skrzydłem to główne źródło hałasu z zewnątrz. Niektóre firmy jak Oknoplast czy Vetrex badają okna na odporność na wiatr i tu wiemy ile wytrzymają. Ale jak wspomniałem profil spoko bardzo :). Jakbyś potrzebowała drzwi o dobrej izolacji akustycznej w Martom mają dobre i cenowo spoko koło 3 tyś wychodzi za 42 db, a pianka montażowa Illbrucka ma też niezła izolacyjność akustyczną.

Slaw dziś do domków jednorodzinnych okna o wadze 700-800 kg to nie żadne dziwne rzeczy ;)

 

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Butler napisał:

@Wing0 A te info coś więcej da?

 

IMG_20210926_160242.jpg

IMG_20210926_160321.jpg

Tu jest dość drogi pakiet szybowy akustyczny stąd cena wysoka, podobne dość wartości można uzyskać dużo taniej na pakiecie 4/16/3/16/3. Tu masz pakiet złożony z szyb klejonych ze specjalnymi powłokami dziki temu uzyskuje się dobrą akustykę. Pytanie jak sama rama i skrzydło dadzą radę. To jest dość złożone jeśli w detale by się chciało wejść. Podobnie jak wiele firm oferuje okna antywłamaniowe a okazuje się że certyfikatu nie mają. Okno wyposażone tylko w zaczepy antywłamaniowe nie jest w całości antywłamaniowe trzeba tu klamkę z blachą antyprzewierceniową, specjalne wzmocnienia,szyby klejone, odpowiedni sposób montażu na śruby itd, podobnie jest z oknami akustycznymi. Ale myślę że będzie oki, sama szyba już sporo da:). Wyśle ci na PW potem ile wjst parametrów w oknie które mają wpływ na to jakie okno jest ;). Nie zasmiecajmy tutaj. 

@tomek4446 też siedzi od lat w branży pewnie by mógł epos na temat okien napisać ;)

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Butler napisał:

Nie, nie jest, bo przetwornik może być o dużo mniejszej skuteczności. Mało to kolumn które wymagają mocnego pieca by grały?

Podłącz woltomierz RMS pod przewody na wyjściu wzmacniacza w subie. Znając impedancję określ z charakterystyki dla jakiej wartości f jest najniższa (najwyższa moc) i podaj z generatora ton o tej częstotliwości (może być z REWa na lapku).

Podkręć najgłośniej jak tylko się da wytrzymać i pomierz Vrms. Podstaw do wzoru i zobaczysz czy faktycznie wyjdą te setki watów. 

Założę się, że nie wyjdą 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...