Skocz do zawartości

Coś o nas


Recommended Posts

28 minut temu, gienas napisał:

Skoro audio forum to dopytam: ciepłe powietrze się unosi samo ( fizyka ) ale chłodne leży na dole i do góry nijak nie poleci. Jakiś wiatrak chłodne powietrze musi mieszać?

Pasywne chłodzenie, ponieważ nie ma kompresora.

Pompa ciepła pompuje/zasysa  jedną rurą ok 80 mtr, obok domu, wodę o temp 6-8st. I tą wodę dostarcza do przewodów/podłoga 

Ciepłą wodę „usuwa” drugą rurą do gruntu.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dorsz napisał:

A to na dole, to faktycznie rzeźnia

To zdjęcie z początkowego etapu , chłopaki jeździli trzy dni już po wstawieniu bydlaków by ustabilizować dolną konstrukcję. Dziury na dole zostały wypełnione , poszedł EPDM obustronnie. Dojdzie wylewka z wewnątrz i zewnątrz do poziomu progu czyli jakieś 12 cm. i będzie Pan zadowolony :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zakończenie by nie robić OT w wątku. Taki apel do osób budujących domy. Te wymogi dotyczące otworów okiennych , poziomu i stanu wylewki pod HS-ami , balkonami to nie złośliwość gości od okien. To po to by wszystko funkcjonowało dobrze przez lata , by nie było mostków termicznych , by wszystko było wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. Jak nie będzie wylewki na odpowiednim poziomie ,to albo okno nie wejdzie albo zostanie postawione ' na cegłach" . Jak nie będzie idealnego poziomu to np. taki hS ma tylko 2-3 mm regulacji i ekipa zacznie rzeźbić. okna na klinach jeszcze przejdą, ale konstrukcja ważąca 1,5-2 tony niekoniecznie. jak nie będą obrobione ościeża pod taśmy to Wam po prostu taśm nie dokleją do muru. Rza że macie dodatkową robotę za którą potem komuś zapłacicie to jeszcze nie ma gwarancji , że zrobi to dobrze. Jak nie dokleicie ich w ciągu trzech miesięcy to szlag trafi klej i cała idea idzie w cholerę. Iak nie uporządkujecie terenu na budowie by dźwig się mógł rozstawić, to zapłacicie za jego przestój / 2800 zł / 8h/, itd. Jednym słowem jak nie dopilnujecie pewnych rzeczy, to potem sami się będziecie bujać z problemami , bo wszystkie te Wasze niedoróbki są wpisywane w protokół. Nie po to jeździmy na budowę i robimy ustalenia , by sobie pogadać. pamiętajcie , że to Wy będziecie mieszkać w tej chałupie ,a nie ekipa od okien i to Wam powinno zależeć , by wszystko idealnie przygotować.

@Wing0 masz coś do dodania ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cóż tu Tomku dodawać :). Okna to ostatni etap gdzie można wyłapać błędy poprzednich ekip. Na 100 budów średnio jedna jest przygotowana jak należy. W większości przypadków ustalona przez architekta wylewka nie gra albo ze schodami, albo drzwiami wewnętrznymi czy z blatem kuchennym. Tu trzeba zweryfikować firmę z oknami by te błędy pomiarowiec wyłapał. A klient też ma swoje zobowiązania o których Tomek pisał. U mnie są dobrze skonstruowane umowy, nie ma przebacz często się staramy załatać co inwestor nie dopilnował, ale iestety nie wszystko się da...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o fotowoltaice? Warto, nie warto?

Jeszcze takie pytanie dla posiadaczy pomp ciepła. Jak to wygląda w zimie, w duże mrozy, takie konkretne. Chodzi mi o to, czy czy się wyrabia, i jak wygląda z poborem prądu. Bez fotowoltaiki.

Jeden znajomy ma pompę, nie pamiętam jaką, i podobno nie dawała rady zimą ogrzać chaty tak, jak chciał. Za mała moc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiała być źle dobrana. Do grzejników najlepiej wysokotemperaturową, na podłogówkę nisko. Zapotrzebowanie trzeba wyliczyć. Na oko u Ciebie 6-7 kw będzie. Ja mam foto na nowych zasadach ale na chwilę obecną nic nie powiem. Dom starszy nie paliłem dużo węgla, ale obawiam się że kilka tyś za prąd trzeba by zapłacić. Pompa i foto nie są oplacaln szczególnie bez dopłat, ale co nam zostało? Węgiel, pelet za 3.5 tys czy gaz który może będzie, może nie. Wszystko jest tak zrobione że dla Kowalskiego nic się dziś nie opłaca...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z żywotnością może być różnie nie będzie pracowała optymalnie będzie się wygaszać a to niedobre dla urządzenia. Choć sądzę że dobrze ustawiona krzywa grzewcza załatwił by sprawę. 

Przy wyborze koniecznie dopytać o serwis w Polsce, bardzo popularny Panasonic go nie ma do tego w rynku jest masa tych pomp żeby nie było jak potem z dostępnością części zamiennych.

Z tanich LG, Kaisai, droższe Nibe, Mitsubishi. Pytanie o sens dopłaty 20 tyś zł do lepszej pompy jak za te 20 tyś za 7-9 lat kupi się kolejna typu Kaisai jakby się zepsuła. Nikt jeszcze do końca nie ma pełnych danych o awaryjności.

 

Edytowano przez Wing0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe ogrzeje. Chłodzenie podłogowe nie schłodzi.

Fizyka -> ciepło się unosi, zimno opada. Ale to tak na marginesie.

 Pompa ciepła tylko z wymiennikiem w ziemi. Powietrzna pompa ma wymiennik na zewnątrz i nie da rady przy -15 stopniach i niżej. Po prostu oblodzi się tak że aby rozmarzła będzie musiała być podgrzewana wewnętrznymi grzałkami. Automatyka to zalatwia ale zużycie prądu rośnie.

Dlatego wymiennik w ziemi daje radę. A kiedy masz podmokły grunt to już bajka dla pompy ciepełka ;)

 Szczęściem zimy mamy coraz cieplejsze :) niemniej zdarzają się bardzo mroźne miesiące i będzie niedogrzana chałupka przy powietrznej.

 Na forum muratora jest caaaały temat poświęcony pompom.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Cię rozumiem, ale dlaczego AudioTube poleca takie rozwiązanie? Gdyby nie działało, to by raczej nie polecał?

Jest jeszcze ogrzewanie/chłodzenie ścienne, ale raczej nie chcę się bawić w takie rzeczy.

Zapewne kolidowałoby z ustrojami akustycznymi ;)

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adi777 napisał:

Jeszcze takie pytanie dla posiadaczy pomp ciepła. Jak to wygląda w zimie, w duże mrozy, takie konkretne. Chodzi mi o to, czy czy się wyrabia, i jak wygląda z poborem prądu. Bez fotowoltaiki.

U mnie wygląda to tak.

Nie mam fotowoltaiki, ale mam 2 taryfy. Ogrzewanie praktycznie w 90% w nocy. Tylko podłogówka a w niej prawie 25 ton betonu, który dobrze akumuluje ciepło. Przy -20 stopniach, urządzenie pobierało i 55kWh przez noc, przy włączonych grzałkach 3+6kW. Ale sumarycznie za ogrzewanie z zimą jaka była w 2020/2021 zapłaciłem 1200 zł w skali roku.

Pompa ciepła to genialne rozwiązanie do nowoczesnych domów. Tylko monter musi wiedzieć co robi.

 

pompa 2.PNG

Edytowano przez Grzesiek202
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Adi777 napisał:

Ja Cię rozumiem, ale dlaczego AudioTube poleca takie rozwiązanie? Gdyby nie działało, to by raczej nie polecał?

Z opisu Audiotube rozumiem że mieszka w bloku, a tam parter schładza podłoga piętra, piętro schładza podłoga drugiego itd.

Po drugie pompę ciepła każdy ma domu ;)  to lodówka :D.

@Grzesiek202 masz powietrzną?

Edytowano przez gienas
literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...