Skocz do zawartości

Doradzenie propozycji kolumn głośnikowych


Poszukujący

Recommended Posts

Cześć

Po 16 latach przyszedł czas, żeby wymienić kolumny głośnikowe (które posiadam) na lepsze.

Sprzęt chcę kupić nowy, ponieważ ciężko było by mi ocenić zużycie komponentów w używanych kolumnach głośnikowych. A i z serwisem bywa różnie.

Posiadam amplituner Pioneer model SC-LX82 i chciałbym, by nowe kolumny w pełni wykorzystały jego możliwości (jeśli chodzi o dźwięk).

Mój pokój to 20 m2 o kształcie prostokąta.

Ponieważ traktuję zakup nowych kolumn głośnikowych jak inwestycję życia, ma to być zakup na kilkanaście (kilkadziesiąt) lat.

Planuję na początek skupić się na kolumnach podłogowych, dlatego bardzo ważne jest by była możliwość w propozycjach rozbudowy (przekształcenia) w zestaw kina domowego 7.1 (której dokonam w późniejszym czasie)

Mieszkam we Wrocławiu

Od dłuższego czasu przeglądam oferty w internecie , strony producentów sprzętu.

Zauważyłem że za bardzo dobre parametrowo kolumny głośnikowe trzeba dać od 5,6 tys zł za sztukę.

Z modeli i producentów spodobały się mi Monitor Audio Silver 500 7G

Czy w cenie tych kolumn są jeszcze lepsze propozycje (jeśli chodzi o jakość dźwięku), oferowane przez tego producenta lub innych?

Po długim zdobywaniu wiedzy odkryłem, że ponoć wielką rzadkością są kolumny z pasmem przenoszenia 20-20 000 Hz. Większość producentów albo proponuje 30 000 do 50 000 Hz, ale dół jest dopiero od 45 lub 50 Hz. Z czego to się bierze? Dowiedziałem się również że ponoć optymalnie jest kiedy basy w kolumnie są od 30 Hz. Moglibyście mi to krótko wytłumaczyć?

Najbardziej byłbym zainteresowany kolumnami z pasmem przenoszenia od 20 lub trochę wyżej (ale poniżej 35 Hz) jeśli chodzi o basy.

Na koniec mam kluczowe pytanie: Jaka kwota jest graniczna (jeśli chodzi o zdrowy rozsądek i zdolności odsłuchowe każdego z nas) przy wyborze i zakupie kolumn głośnikowych? Kiedy różnice w postrzeganym i słyszanym przez nas dźwięku zacierają się i dalsze wydawanie w górę kwot jest zbędne?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym przede wszystkim posłuchać kolumn zamiast o nich czytać. Cyfry nie grają i opieranie wybory wyłącznie na podstawie danych technicznych to ogromny błąd. Rozumiem twoje wątpliwości i sam wiele lat temu podchodziłem tak do tematu i dopiero porównując ze sobą bezpośrednio produkty zrozumiałem, że nie nie warto do samych parametrów przywiązywać wielkiej wagi a bardziej zaufać własnemu słuchowi. Wracając do kolumn Monitor Audio z serii Silver to bardzo udany produkt, choć w wypadku pomieszczenia 20m2 wystarczającym rozwiązaniem byłby model Silver 300. Oczywiście kolumny z tej serii mają konkurencję w postaci choćby kolumn Polk Audio Reserve R600, Pylon Audio Diamond 25/28, czy Dali Opticon 6 MK2 i wszystkie te propozycje dadzą nieco większe dociążenie w dole pasma. Proponuję podejść do tematu bardziej zdroworozsądkowo i porównać wymienione a sam zobaczysz co ci pasuje i czy cyferki przełożą się na twoje postrzeganie sprzętu. Zapraszam do naszego salonu te i wiele innych kolumn możesz w komfortowych warunkach porównać ze sobą i dokonać dobrego dla ciebie wyboru - zapraszamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.07.2022 o 19:39, Poszukujący napisał:

Na koniec mam kluczowe pytanie: Jaka kwota jest graniczna (jeśli chodzi o zdrowy rozsądek i zdolności odsłuchowe każdego z nas) przy wyborze i zakupie kolumn głośnikowych? Kiedy różnice w postrzeganym i słyszanym przez nas dźwięku zacierają się i dalsze wydawanie w górę kwot jest zbędne?

nie ma takiej.

https://www.facebook.com/S4Home/posts/1372005592911417/

Pisałem to wiele lat temu. Realia się nieco zmieniły.

Opcja z Silver 500 jest jak najbardziej trafna. Masz świetny komplet do kina. Bardzo dobry centralny i super tył / boczne FX które sa także wybierane przy innych frontach często.

Do tego gybyś chciał zbudować kiedyś Atmos to są dedykowane kolumny instalacyjne.

Jako alternatywę podam tylko Heco Revolution 7. Tu jednak masz klasyczne tyły i słabsze instalacyjne.

Pylonów bym do kina nie podłączał. Są nieco mało efektywne,

Chodź faktycznie pytanie czy Silver 300 a za to dwa suby nie byłby lepszym rozwiązaniem. Czy to sub od kompletu czy REL HT 1205.

Pozostaje do Twoje jdyspozycji

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.07.2022 o 19:39, Poszukujący napisał:

Zauważyłem że za bardzo dobre parametrowo kolumny głośnikowe trzeba dać od 5,6 tys zł za sztukę.

Tutaj lepiej kierować się jednak odsłuchem, ponieważ marketingowcy walczą między sobą o to kto wpisze większą cyfrę, a druga strona medalu jest taka, że niestety nie wszystkie dają jakąś rzeczową informację, a już na pewno nie tą kluczową, czyli jak dana kolumna gra. 

Monitor Audio Silver 500 to jak najbardziej fajna opcja, ewentualnie możesz jeszcze spojrzeć w kierunku np. Focal ARIA 926, lub Dali Opticon 6, aczkolwiek tutaj fajnie by było ich jednak posłuchać. Jeżeli jesteś z naszych okolic, to zapraszamy na odsłuch.

Dnia 19.07.2022 o 19:39, Poszukujący napisał:

Jaka kwota jest graniczna (jeśli chodzi o zdrowy rozsądek i zdolności odsłuchowe każdego z nas) przy wyborze i zakupie kolumn głośnikowych? Kiedy różnice w postrzeganym i słyszanym przez nas dźwięku zacierają się i dalsze wydawanie w górę kwot jest zbędne?

Takiej uniwersalnej granicy nie ma, bo wszystko zależy od tego czego każdy z nas poszukuje, bo jeżeli ktoś np. lubi muzykę fortepianową i powiedzmy lubi brzmienie fortepianów Steinway&Sons, a taki cel przyświecał konstruktorom Steinway Lyngdorf przy produkcji kolumn Model D (aby jak najwierniej oddawały dźwięk topowej konstrukcji Steinway-a o oznaczeniu właśnie Model D) to ten pułap jest wysoko zawieszony. Są to sytuacyjne kolumny oczywiście, ale nie zmienia to faktu, że jak ktoś szuka tego typu rozwiązania to budżet kończy się daleko. Natomiast wracając do tematu, to każdy będzie miał gdzieś indziej ten moment, w którym powie sobie, że nie warto dopłacać takiej kwoty do różnicy jaką słyszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Obecnie sprawa się ma tak: dowiedziałem się od użytkowników kolumn Monitor Audio, że nie za ciekawie wygląda sprawa serwisu. Jeżeli zepsuje się głośnik - może powinienem napisać przetwornik  (obojętnie który) w kolumnie; to owszem jest dostępny w serwisie, ale przez krótki okres czasu. Potem zostaję z niczym i gigantyczna suma pieniędzy zostaje zaprzepaszczona w razie awarii kolumn. Więc zrobił się z tego zakup bardzo wysokiego ryzyka, co zmusiło mnie do długiego rozważania nad zakupem tego sprzętu.

Decyzji jeszcze nie podjąłem.

Rozważam pomysł zaproponowany tutaj, żeby dokupić subwoofer do tego co mam; ale jestem nowicjuszem w temacie subwoofer'ów więc zadam pytania. Na którejś z fachowych stron o tematyce audio i sprzętu dowiedziałem się, że wielkość (gabaryty) i moc subwoofera nie powinny być brane pod uwagę przy zakupie. Tzn. jeżeli mam pokój 20 m2 to mogę tam wstawić zarówno najniższy (najmniejszy i z małą mocą) model subwoofera, jak i najwyższy (największy i z dużą mocą) model subwoofera. Czy ta teza jest prawdziwa?

Czy subwoofery różnią się znacząco od kolumn głośnikowych, jeśli chodzi o awaryjność? Jak odróżnić taki, który sprawia wrażenie, że może się zepsuć lub jakiś element może mieć już niesprawny; od takiego, który jest w pełni sprawny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Poszukujący napisał:

Na którejś z fachowych stron o tematyce audio i sprzętu dowiedziałem się, że wielkość (gabaryty) i moc subwoofera nie powinny być brane pod uwagę przy zakupie.

Wielkość i moc to tylko surowe dane niewiele mówiące nam jak gra subwoofer. Jeśli miałbym kierować się jakimikolwiek kryteriami, to te by były absolutnie na końcu.

5 godzin temu, Poszukujący napisał:

Czy subwoofery różnią się znacząco od kolumn głośnikowych, jeśli chodzi o awaryjność?

Znaczącą różnicą jest to, iż praktycznie 95% subów na rynku jest aktywnych, a to znaczy że mają wbudowany wzmacniacz. Jeśli mówimy o awaryjności to nie ma co zaprzeczać że sekcja wzmocnienia stanowi potencjalnie jakieś tam ryzyko pod tym kątem. No ale bez przesady...

6 godzin temu, Poszukujący napisał:

Jak odróżnić taki, który sprawia wrażenie, że może się zepsuć lub jakiś element może mieć już niesprawny; od takiego, który jest w pełni sprawny?

Ucho prawdę Ci powie. Jak chcesz sprawdzić stan techniczny, to byś musiał go rozebrać i sprawdzić podzespoły. Ale byś musiał się na tym znać. Tak jak z kupnem samochodu, sprawdzisz dogłębnie go sam, o ile mechanika pojazdowa nie jest Ci obca. A jak się się jednak nie znasz, to jedziesz na serwis i/albo robisz jazdę próbną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam starszy model Pioneera, czyli LX81. Mam do niego podłączone kolumny Wigg Art Enzo. Jak dla mnie bardzo ładnie ten duet współpracuje w stereo. Nie pobije dedykowanego wzmacniacza za kilka tysięcy, ale naprawdę nie ma się czego wstydzić. W kinie wspomagam się centralnym BMN. Efektowe na razie są jakieś tam, ale chyba skończy się na Pylonach. Plus sub Martin Logan Dynamo 700. Jeśli boisz się awarii, to weź sobie Pylony z serii Diamond. Mają łatwo dostępne głośniki, więc z ewentualną naprawą nie będzie problemu. W tej serii masz różne rodzaje kolumn, więc dobierzesz sobie dokładnie pod swój gust. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Poszukujący napisał:

Obecnie sprawa się ma tak: dowiedziałem się od użytkowników kolumn Monitor Audio, że nie za ciekawie wygląda sprawa serwisu. Jeżeli zepsuje się głośnik - może powinienem napisać przetwornik  (obojętnie który) w kolumnie; to owszem jest dostępny w serwisie, ale przez krótki okres czasu. Potem zostaję z niczym i gigantyczna suma pieniędzy zostaje zaprzepaszczona w razie awarii kolumn. Więc zrobił się z tego zakup bardzo wysokiego ryzyka, co zmusiło mnie do długiego rozważania nad zakupem tego sprzętu.

Jakieś dziwne rzeczy piszesz. Pierwszy raz słyszę, żeby ktoś obawiał się kupna kolumn w obawie o ich serwis. To są produkty z punktu widzenia normalnego użytkownika bezawaryjne, chyba, że je uszkodzimy mechanicznie. Zobacz sobie ile starszych kolumn używanych (Monitor Audio i innych uznanych producentów) jest na rynku wtórnym i jak dobrze trzymają ceny. To o czymś świadczy. Sam mam zestaw kolumn Monitor Audio do kina domowego i nawet do głowy mi nie przyszło obawiać się o jakieś awarie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2022 o 19:51, Poszukujący napisał:

Obecnie sprawa się ma tak: dowiedziałem się od użytkowników kolumn Monitor Audio, że nie za ciekawie wygląda sprawa serwisu. Jeżeli zepsuje się głośnik - może powinienem napisać przetwornik  (obojętnie który) w kolumnie; to owszem jest dostępny w serwisie, ale przez krótki okres czasu. Potem zostaję z niczym i gigantyczna suma pieniędzy zostaje zaprzepaszczona w razie awarii kolumn. Więc zrobił się z tego zakup bardzo wysokiego ryzyka, co zmusiło mnie do długiego rozważania nad zakupem tego sprzętu.

To jest dziwne. Bo powiem Ci przez lata prac w branży nie słyszałem o tym.

Trzy sprawy.

1. Monitor audio by sobie na to nie pozwolił.

2. Kolega tu z forum ostatnio stare BX6 chciał serwisować głosniki na serwisie był i to w Polsce.

3. Prawo unijne wymaga aby cześci były dostepne przez ileś czasu, nie pamietam ale długo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Wybaczcie, że znów wracam do tematu-zwłaszcza po tak długim czasie, ale chciałem podzielić się świeżym i nowo zdobytym doświadczeniem po niedawnej wizycie w jednym ze specjalistycznych salonów audio we Wrocławiu.

W końcu miałem okazję posłuchać na żywo ze swoimi płytami jednego z wielu zestawów kolumn, jakie tam mieli. Może popełniłem błąd, że nie odsłuchałem Monitor Audio Silver 300 lub 500 7G (bo te kolumny również mieli na stanie w salonie). Mój wybór padł na KEF R7 Orzech. Podłączono do nich wzmacniacz Roksan Attessa i odtwarzacz CD Cyrus z serii XR.

Spędziłem na odsłuchu prawie godzinę słuchając albumów: Deep Purple "Now What?!", ABBA "The Visitors" Deluxe Edition, John Williams "The Empire Strikes Back" ; i muszę powiedzieć że pomimo moich wielkich nadziei i wyobrażeń , a także logiki , wcześniejsza wypowiedź branży a dokładnie Q21 o tym, że "Cyfry nie grają i opieranie wyboru wyłącznie na podstawie danych technicznych to ogromny błąd."

Dnia 20.07.2022 o 11:46, Q21 napisał:

Proponowałbym przede wszystkim posłuchać kolumn zamiast o nich czytać. Cyfry nie grają i opieranie wybory wyłącznie na podstawie danych technicznych to ogromny błąd. Rozumiem twoje wątpliwości i sam wiele lat temu podchodziłem tak do tematu i dopiero porównując ze sobą bezpośrednio produkty zrozumiałem, że nie nie warto do samych parametrów przywiązywać wielkiej wagi a bardziej zaufać własnemu słuchowi. Wracając do kolumn Monitor Audio z serii Silver to bardzo udany produkt, choć w wypadku pomieszczenia 20m2 wystarczającym rozwiązaniem byłby model Silver 300. Oczywiście kolumny z tej serii mają konkurencję w postaci choćby kolumn Polk Audio Reserve R600, Pylon Audio Diamond 25/28, czy Dali Opticon 6 MK2 i wszystkie te propozycje dadzą nieco większe dociążenie w dole pasma. Proponuję podejść do tematu bardziej zdroworozsądkowo i porównać wymienione a sam zobaczysz co ci pasuje i czy cyferki przełożą się na twoje postrzeganie sprzętu. Zapraszam do naszego salonu te i wiele innych kolumn możesz w komfortowych warunkach porównać ze sobą i dokonać dobrego dla ciebie wyboru - zaprasza

Moje odczucia po odsłuchu, jak i starania, by jak najwięcej się dowiedzieć i wyrobić sobie zdanie, zupełnie mnie zaskoczyły.

Kierując się logiką i faktami, cały powyższy zestaw musiał grać z wielką różnicą na swoją korzyść o "niebo lepiej" niż mój sprzęt.

Niestety brutalna prawda okazała się bolesna.

Nie odczułem znaczącej różnicy w dźwięku, jaką sobie wyobrażałem.

Nie jestem ignorantem, zawsze przy wyborze sprzętu i źródła dźwięku kierowałem się jak najlepszymi pobudkami i wiedzą, jaką posiadałem na dany moment.

Niestety wyszło chyba na to, że sprzęt klasy tych KEF'ów lub Monitor Audio to już nie moja liga.

Pomimo fantastycznej atmosfery w salonie i miłej obsługi , po powrocie do domu czuję się smutny i niezadowolony z siebie, że wyszło jak wyszło. Nie spodziewałem się, że nie usłyszę różnicy w dźwięku.

Chyba jednak za mało wiem, lub mam małe doświadczenie. Dobrze że nie skończyłem jak inny użytkownik tego forum, który żalił się że kupił kolumny Monitor Audio i jakiś wzmacniacz Yamahy z funkcjami sieciowymi i był niezadowolony , bo wg niego jego stara mikrowieża Sony lepiej gra. To jest dopiero dramat.

Ja byłem nastawiony i spodziewałem się, że wysokie tony (soprany) z tych kolumn KEF, powalą mnie na kolana i podłogę po odsłuchu. Wyszło inaczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie możliwości.

Albo jak napisał kolega wyżej. Twoje podejscie. Wystarczy, ale w pozytywny sposób, Ci to co masz. Patrzysz przez pryzmat cena jakość. Więc przeskok Cie nie zadowolił i nie wydał byś tej kasy.

Druga opcja to zestawienie sprzetu. Mowisz o parametrach. Fajnie. Ale onie nie pokazują co z czym połączyć. Bo tak się nie da. No i moim zdaniem Attessa to niejest idealne trafione połączenie z Rką od KEFa. Attessa to powiem najcieplejszy ze wzmacniaczy Roksana.

KEFy też. Może podłączenie K3 albo wspomnianych Silver do Attessy inaczej byś odebrał? Nie wiadomo. Ale zostawmy to.

Jest dobrze tak ?:)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Poszukujący napisał:

Moje odczucia po odsłuchu, jak i starania, by jak najwięcej się dowiedzieć i wyrobić sobie zdanie, zupełnie mnie zaskoczyły.

Kierując się logiką i faktami, cały powyższy zestaw musiał grać z wielką różnicą na swoją korzyść o "niebo lepiej" niż mój sprzęt.

Niestety brutalna prawda okazała się bolesna.

Nie odczułem znaczącej różnicy w dźwięku, jaką sobie wyobrażałem.

to akurat jest nic dziwnego. Wbrew informacji jaką dostałeś wcześniej, próg cenowy po którym różnica w dźwięku przestaje być znacząca jest dość nisko. Można sobie o tym posłuchać w jednym z wrzutów Linusa. To nie idzie liniowo, że więcej kasy równa się lepszy sprzęt. Mało tego, dość często starsze sprzęty (dotyczy kolumn) mogą grac dla odbiorcy końcowego lepiej. Czy są lepsze to kwestia dyskusyjna i zależna od danego typu/modelu kolumn. Tam też są elementy które się zużywają. W niektórych jest to efekt pożądany i mowa wtedy o wygrzewaniu kolumn. W innych wypadkach jest niepożądany jak np zużycie kondensatorów filtrujących.

Wspomniałeś na początku, że masz małe pomieszczenie, około 20m2. Wspomniałeś także, że chciałbyś kolumny z niskim basem. To ja może zaproponuje Ci coś całkowicie innego niż wszyscy. Poszukaj sobie kolumn podstawkowych w jakimś salonie do odsłuchu. Następnie jak już będziesz na miejscu, dorzuć do tego subwoofer. I odtwórz sobie te albumy w trybie 2.1 Czyli wspomóż te kolumny subwooferem. Daj znać jak Ci się to podobało.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, lolekdrugi napisał:

to akurat jest nic dziwnego. Wbrew informacji jaką dostałeś wcześniej, próg cenowy po którym różnica w dźwięku przestaje być znacząca jest dość nisko.

Nie zdefiniowałeś co to znaczy 'dość nisko'. Jeżeli miałbym rzucać przykładami, które znam to np różnica w jakości dźwięku między Monitor Audio Silver a Monitor Audio Gold jest bardzo wyraźna. Dla mnie więc ten próg na pewno nie jest na poziomie ceny głośników MA silver.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest subiektywna opinia moja i mojej żony, którą sfera audio interesuje wyłącznie od strony przeciętnego odbiorcy treści. Zapewne zabrałbym się za takie metodyczne testy, gdyby różnica w brzmieniu była niewielka w moim odczuciu. Ponieważ jest odwrotnie, nigdy nie czułem potrzeby takiej weryfikacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, przemeklbn napisał:

Nie zdefiniowałeś co to znaczy 'dość nisko'. Jeżeli miałbym rzucać przykładami, które znam to np różnica w jakości dźwięku między Monitor Audio Silver a Monitor Audio Gold jest bardzo wyraźna. Dla mnie więc ten próg na pewno nie jest na poziomie ceny głośników MA silver.

No zalezy od firmy, Bo moim zdaniem dla mojego portfela ta granica nie jest nisko.

No to sa dwa kompletnie inne produkty.

19 godzin temu, lolekdrugi napisał:

czyli nie robiłeś takich testów i jest to tylko i wyłącznie Twoja subiektywna opinia na którą wpływ mogło i może mieć, wiele czynników.

Lolek ale serio?

Silver i Gold?

Teraz się zastanawiam czy się nabijasz czy poważnie pytasz?

14 godzin temu, przemeklbn napisał:

Twoja uwaga to typowy przejaw zaprzeczenia - mechanizmu obronnego opisanego w psychoanalizie.

Tak. Lolek tak ma czasem.

Nie przejmuj się.

Ja też słysze znaczącą różnice pomiedzy Silver a Gold.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Lolek ale serio?

Silver i Gold?

Teraz się zastanawiam czy się nabijasz czy poważnie pytasz?

ja nie pytam tylko stwierdzam fakt. Czynnik finansowy ma olbrzymi wpływ na autosugestie. Ciężko nam po prostu uznać, że jak produkt kosztował dużo pieniędzy to nie koniecznie coś za sobą niesie. Albo inaczej, produkt droższy uznajemy z zasady jako produkt lepszy.

Proszę, do poczytania ale jako sprzedawca były czy też obecny, doskonale o tym wiesz (prawda?):

https://www.bbc.com/worklife/article/20171006-the-psychology-behind-spending-big

Edytowano przez lolekdrugi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

ja nie pytam tylko stwierdzam fakt. Czynnik finansowy ma olbrzymi wpływ na autosugestie. Ciężko nam po prostu uznać, że jak produkt kosztował dużo pieniędzy to nie koniecznie coś za sobą niesie. Albo inaczej, produkt droższy uznajemy z zasady jako produkt lepszy.

Po pierwsze 'dużo pieniędzy' to bardzo subiektywna wielkość. Widzę, że ustaliłeś sobie jakiś swój subiektywny pułap cenowy i kurczowo się tego trzymasz wysyłając ludzi na ślepe testy, które akurat ten Twój pułap przekroczyły. Może więc przy każdej poradzie dotyczącej wyboru produktu kieruj osobników na takie testy, bo przecież jest wiele osób, dla których wydanie np 1000zł na głośniki to kwota bardzo duża. I najlepiej jeszcze niech potem przechodzą badanie na wariografie, czy przy tych ślepych testach nie oszukiwały 🙂

Jestem pewien, że więcej ofiar tego zjawiska znajdziesz wśród szukających soundbarów do 2000zł niż szukających pary głośników do 10 tys. zł

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, przemeklbn napisał:

Jestem pewien, że więcej ofiar tego zjawiska znajdziesz wśród szukających soundbarów do 2000zł niż szukających pary głośników do 10 tys. zł

przecież para głośników za 10k to nie jest aż tak duża kwota inna sprawa czy dźwięk kolumn za dwa raz tyle jest aż dwa razy lepszy i różnica jest warta dopłaty. Ale to samo można by zapytac czy w przypadku kolumn za 50k za parę różnica względem takich za 100k za parę będzie tego warta. I tak jak sam wspomniałeś jest to subiektywne. To gdzie dla jednych jest sufit, u innych jest podłogą. Nie zmienia to jednak faktu, że to co napisałem wcześniej istnieje w zakresie przypisywania większej jakości droższym produktom.

A co do samych cen to, 5k, 10k, 15k to nie są małe kwoty w kraju gdzie większość zarabia w okolicy 3k pln. Bo jednak trzeba to brać pod uwagę. Tutaj przychodzą ludzie który zarabiają dużo więcej i oni tez mają inne podejście do pieniądza. Nie czarujmy się, jak zarabiasz 3000,- to 10 nie jest dla Ciebie zbyt wiele, tak samo gdy zarabiasz 30000,- wtedy 1000,- to jest po prostu mała kwota którą łatwiej wydajesz o mniejszych nawet nie piszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...