Skocz do zawartości

Doradzenie propozycji kolumn głośnikowych


Poszukujący

Recommended Posts

16 minut temu, Kraft napisał:

Jedno. Dość wątpliwe od strony metodologicznej.

Dwa. Jedno dot. ślepych testów, drugie - pomiarów. Jeśli uważasz, ze są wątpliwe, to napisz do redakcji - większość czasopism publikuje również krótsze teksty o charakterze polemicznym. Ale wtedy musiałbyś się wykazać argumentami i odpowiednim poziomem ich opracowania - nie wystarczy klepać, że się nam nie podoba i kreować się na eksperta. Dopóki nie opublikujesz własnego artykułu podważającego tamte wyniki, będą one reprezentowały stan wiedzy na tym polu. Wyobraź sobie, że takie są zasady. Tamten tekst został zaakceptowany przez dwu recenzentów i redaktora prowadzącego. Twojej paplaniny nie weryfikuje niestety nikt. Forum zniesie wszystko...

 

Edytowano przez Rafał S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, lolekdrugi napisał:

a co to ma do rzeczy? Tutaj mowa jest o wpływie czynnika finansowego na postrzeganie jakości produktu. Odsłuch to jest inna sprawa. Już nie raz pisałem i pytałem czy odsłuch był na ślepo i oczywiście odpowiedź, że nie. Z jakiegoś powodu wszyscy się bronią przed tym ślepym odsłuchem.

 

Wiele osób w wielu sprawach idzie za stadem i ciężko im powiedzieć co innego bo się boją być zakrzyczani przez innych. Nawet na tym forum mieliśmy wypowiedzi ludzi którzy również pisali całkowicie co innego niż Ty i Twoi poplecznicy, kończyło się podobnie.

Tak działają ludzie, tak działają zachowania ludzi. Chcą być częścią czegoś. Ciężko im przyznać że jest inaczej niż wszyscy im mówią, że inaczej widzą, słyszą, czują. Natomiast Twoje prawdy objawione są traktowane jako - tak jest bo ja tak mówię. Nie masz na to, żadnych badań, żadnych dowód tylko swoje "ja słyszałem". Nie raz również piszę to ludziom, idź do sklepu, posłuchaj czy Ci odpowiada i kup. Nie piszę im że te grają cieplej, te grają ostrzej. Bo to nie ma sensu. Niech sobie każdy sam określi czy dla niego jest to odpowiednie, czy tego oczekuje czy nie. Bo każdy słyszy to co chce słyszeć z jedną różnicą, że w przypadku kolumn wykresy faktycznie pokazują różnicę inna sprawa, czy je odbiorca słyszy i jak dużą uwagę do tych detali przywiązuje.

Oczywiście, pozycjonowanie produktu w ofercie producenta (jakiegokolwiek) wpływa na końcowe postrzeganie przez potencjalnego nabywcę. Ale akurat w dziedzinie audio odsłuch jest podstawą . To raz, dwa wygląd i cena też wpływają na ogólną ocenę.Niemniej odsłuch jest decydującym kryterium przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym zakupie. Więcej na wykresie niekoniecznie musi oznaczać lepiej dla końcowego odbiorcy. A co do określeń charakteru dźwięku (ostro, ciemno, ciepło, przestrzenność , lekkosć itd.) to są na miejscu jak najbardziej i określają sposób reprodukcji dźwięku przez kolumny. Te parametry nie są mierzalne w inny sposób

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

Nic nie wzbudziło Twoich wątpliwości? 

Autor za pomocą tytułu sprytnie obszedł kwestię RCA / XLR. "Pathways". ;) Co do drugiego artykułu, można pewnie dyskutować na temat progów słyszalności / zasadności przywoływania niektórych źródeł itd. Co nie zmienia faktu, że autor artykułu jest profesorem fizyki z dorobkiem w zakresie przewodników i chyba dobrym warsztatem badawczym (na tyle, na ile potrafię to ocenić). 

Nie podoba się - napisz lepszy artykuł. Dowiedź w nim, że jesteś metodologicznie sprawniejszy od tamtego autora. W przeciwnym razie Twoje opinie nic nie znaczą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Tamten tekst został zaakceptowany przez dwu recenzentów i redaktora prowadzącego

i co w związku z tym? Ile to można różnych peanów w sieci odnaleźć?

 

1 godzinę temu, Iron napisał:

. A co do określeń charakteru dźwięku (ostro, ciemno, ciepło, przestrzenność , lekkosć itd.) to są na miejscu jak najbardziej i określają sposób reprodukcji dźwięku przez kolumny. Te parametry nie są mierzalne w inny sposób

Oczywiście, że są na wykresie częstotliwości. Jak będziesz miał tak zwane "V" to będzie dużo "góry i dołu". to jest jak najbardziej mierzalne. Niemierzalne są indywidualne odczucia które każdy ma inne bo każdy inaczej odbiera dane rzeczy.

 

Ktoś podrzuci link do artykułu o którym mowa?

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolekdrugi napisał:

....

Oczywiście, że są na wykresie częstotliwości. Jak będziesz miał tak zwane "V" to będzie dużo "góry i dołu". to jest jak najbardziej mierzalne. Niemierzalne są indywidualne odczucia które każdy ma inne bo każdy inaczej odbiera dane rzeczy....

 

Czyli twierdzisz że na podstawie wykresu dasz radę określić brzmienie kolumn ?

Możesz określić mniej więcej ilość góry i dołu, a i to bardzo orientacyjnie ( a nawiasem mówiąc co ze środkiem?) , ale jakości dźwięku nie ma szans. Poza tym choćby takie "v" mogą być szersze lub węższe , jak to zdefiniować do jakości dźwięku? A co z różnymi przetwornikami (potrafią grać inaczej)? Wysokie tony mogą być w dużej ilości ale kłujące w uszy lub łagodne , podobnie z basem (szybki , wolny )czy środkiem który też różnie brzmi.To nie są parametry mierzalne

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to słyszymy to nie jest krzywa przenoszenia kolumny a w zasadzie oceniamy barwę dźwięku.

Barwa dźwięku- tutaj już tak prosto nie jest - bo nie tylko bierzemy pod uwagę ilość i natężenie poszczególnych tonów ale wpływ harmonicznych, przesunięć faz etc. Pasmo przenoszenia kolumny ma się nijak do barwy dźwięku

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

Wiele osób w wielu sprawach idzie za stadem i ciężko im powiedzieć co innego bo się boją być zakrzyczani przez innych. Nawet na tym forum mieliśmy wypowiedzi ludzi którzy również pisali całkowicie co innego niż Ty i Twoi poplecznicy, kończyło się podobnie.

Brak sugerowania się odsłuchem jest błędem.

Ja się ju zprzyzwyczailem do Twoich wypocin więc z nimi nie walczę. Ale ważne żeby ktoś na to nie trafił :P

22 godziny temu, lolekdrugi napisał:

Z jakiegoś powodu wszyscy się bronią przed tym ślepym odsłuchem.

Ja się nie bronię.

22 godziny temu, DiBatonio napisał:

Podobnie jest z Tobą idziesz za stadem wyznawców ślepych testów.

Dokładnie!

 

TYLKO PROSZĘ NIE O KABLACH ZNOWU!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Ponieważ mój temat wciąż jest aktualny i dalej szukam kolumn, które spełnią moje oczekiwania, chciałem dopytać, co moglibyście mi polecić?

Sam szukałem długo w internecie po produktach, ale nie mogę się zdecydować.

Idealnie by było, gdyby proponowane kolumny były w drewnie lub fornirze (ostatecznie zniosę okleinę drewnopodobną, jeśli w danej cenie oszczędność na obudowach poszłaby w jakość dźwięku)

Wymagania co do kolumn nie zmieniły się od mojego pierwszego postu. Wciąż chciałbym, by miały szerokie pasmo przenoszenia i dobrą dynamikę. Preferowałbym również by kolumny grały skrajami pasma (bardziej zależy mi na tonach wysokich, żeby było ich dużo, bas jest mniej istotny, chociaż dobrze by było, by nie dominował ale by również nie było go za mało, jak na 20 m2 pomieszczenie)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Poszukujący napisał:

Ponieważ mój temat wciąż jest aktualny i dalej szukam kolumn, które spełnią moje oczekiwania, chciałem dopytać, co moglibyście mi polecić?

Sam szukałem długo w internecie po produktach, ale nie mogę się zdecydować.

Idealnie by było, gdyby proponowane kolumny były w drewnie lub fornirze (ostatecznie zniosę okleinę drewnopodobną, jeśli w danej cenie oszczędność na obudowach poszłaby w jakość dźwięku)

Wymagania co do kolumn nie zmieniły się od mojego pierwszego postu. Wciąż chciałbym, by miały szerokie pasmo przenoszenia i dobrą dynamikę. Preferowałbym również by kolumny grały skrajami pasma (bardziej zależy mi na tonach wysokich, żeby było ich dużo, bas jest mniej istotny, chociaż dobrze by było, by nie dominował ale by również nie było go za mało, jak na 20 m2 pomieszczenie)

I nie było do tej pory propozycji które sprostały oczekiwaniom?

No dobra ale robiles już jakiś research tak? No to co Ci się podoba. może tak będzie łatwiej coś doradzić.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...